PDA

Zobacz pełną wersję : ACR/LR, Zmieniające się barwy/ WB przy recovery/saturation



myst
08-07-2009, 09:34
Może ktoś prócz mnie miał taki problem:

Przy użyciu suwaka recovery (ale też czasem vibrance/saturation) leci mi balans bieli - wszystko staje się bardziej różowe.
Słyszałem że w DPP nie ma tego efektu, ale ja już dość z ACR'em zżyty jestem. Używam różnych profili (Adobe Camera standard najczęściej chyba),
ale efekt jest przy wszystkich.

Czy macie na to jakąś receptę?

airhead
08-07-2009, 10:45
nie używać HR na najwyższej wartości, bo sporo na tym traci tonalność zdjęcia
jak odzyskujesz niebo czy inne duże "elementy", to spróbuj korekt lokalnych
dw: jest adobe standard i camera standard

myst
08-07-2009, 11:23
problem w tym, że nawet użycie Recovery (czyli wg Twojego nazewnictwa HR) na poziomie 8-10% powoduje widoczne zmiany balansu i np. zaróżowienia twarzy. profil to zwykle adobe standard, ale efekt jest przy wszystkich.

akustyk
08-07-2009, 11:32
w LR tez jest ten efekt, szczegolnie widoczny kiedy probuje sie za uszy wyciagac fragmenty jednolite tonalnie, w ktorych (co najmniej) jeden z kanalow jest na granicy przepalenia. ja to widze standardowo w landszaftach przy wyciaganiu nieba, ktore nagle z niebieskiego zaczyna sie robic fioletowe.

rada na to: lekko oszczedniej naswietlac. nawet 1/3 EV mniej powinno starczyc.

myst
08-07-2009, 11:32
nawet jak fotka nie jest prześwietlona, widać, jak się nierównomiernie kolorki na histogramie przesuwają w lewo, jak jadę z recovery w prawo...

Mellan
08-07-2009, 11:47
Też ten problem zauważyłem. Jeżeli już, to staram się korzystać z recovera dość delikatnie 5-10 max, można lekko zdjęć vibrance/saturation lub korygować innymi sposobami o ile przeszkadza. Tak to ma na dziś.

myst
08-07-2009, 12:12
Dla pojedynczych fot to rzeczywiście nie problem - można sobie korygować. Gorzej gdy mamy np 50 ujęć, które chcielibyśmy skorygować na ten sam WB. Jeśli na kilku użyjemy recovery, brightness, saturation czy vibrance, to temperatura się sypie. tzn niby temperatura ta sama, ale efekt zupełnie inny. Moim zdaniem to troszkę porażka...

akustyk
08-07-2009, 12:28
porazka nie porazka, tak dziala recovery. mozesz kontrowac efekt przez korekte swiatel w HSL i to powinno zalatwic sprawe.

inna kwestia - mozesz wrzucic jakis przyklad? bo chcialbym zobaczyc skale tego bledu. ja go nie zauwazam, a jestem landszafciarz i raz, ze wyczulony na zmiany kolorow (choc oczywiscie nie celujacy w ich wierne odwzorowanie) a przy tym pracujacy raczej na wiekszym nasyceniu - i problemu, poza wyprowadzaniem przepalen na kanalach nie stwierdzilem.

zreszta, powtorze, zeby bylo jasne - nie musi byc przepalenie ogolnie, wystarczy, ze na jednym kanale konczy sie ciaglosc przejsc tonalnych. suwak recovery bedzie ja odtwarzal przez korekte innych skladowych RGB a w tej sytuacji, chocby skaly sraly, jest to skazane na porazke.

myst
08-07-2009, 15:04
jak skończę materiał to wrzucę coś modelowego.
Ale jeśli jest tak jak piszesz to żeby recovery działało poprawnie to musi być idealnie naświetlona (tzn kanały muszą mieć taką samą wartość maksymalną, ciągłość i najlepiej bez przepaleń) ;-) Czyli po prostu fotka szarej karty ;-)
A ja głupi sądziłem, że ten suwak właśnie do ratowania przepaleń służy :)

Adso
08-07-2009, 22:43
no to macie pecha... ja u siebie nie zauważam tego problemu ustawiając recovery nawet na 100%

airhead
09-07-2009, 01:01
moim zdaniem pracuje toto najlepiej dla 20-30%, potem już niewiele daje, a niszczy tony

wickermann
19-07-2009, 02:23
A przypadkiem nie jest tak, że suwak recovery zmienia balans bieli w stronę barwy określonej w tintcie?
Np. jeśli balans jest ustawiony na 5000 K +5 tint red użycie recovery da lekkie zaróżowienie, jesli jest 5000K - tint 5green balans przy recovery leci w zieleń?
Spróbuj ustawic balans bieli bez tinty, na pełne Kelviny i zobacz, czy wtedy recovery zmienia balans.

akustyk
19-07-2009, 10:03
A przypadkiem nie jest tak, że suwak recovery zmienia balans bieli w stronę barwy określonej w tintcie?
Np. jeśli balans jest ustawiony na 5000 K +5 tint red użycie recovery da lekkie zaróżowienie, jesli jest 5000K - tint 5green balans przy recovery leci w zieleń?
Spróbuj ustawic balans bieli bez tinty, na pełne Kelviny i zobacz, czy wtedy recovery zmienia balans.

to samo zdjecie, te same parametry RAW oprocz Recovery


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://akustyk.fc.pl/temp/recovery.jpg)


i zwiazana z tym prosba: nie pisac przed sprawdzeniem czegos, bo to sa raptem 2 klikniecia myszka. i nie twierdzic, ze roznic w WB przy uzyciu Recovery nie ma, albo chociaz nie powtarzac tego juz po wizycie u okulisty. Recovery +50 to jest bardzo ekstremalne rozwiazanie, ale to nawet przy +10 widac na tych zdjeciach, gdzie swiatel jest duzo