PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 180 f/3.5 EX IF HSM APO Macro



p13ka
24-06-2004, 22:30
No to ja będę następny. Chciałbym podzielić się z wami moją subiektywną opinią odnośnie obiektywu Sigma 180 f/3.5 EX IF HSM APO Macro.
Używam go od ok. 6 m-cy.

Zalety:
Szkło jest niesamowite! :shock: Zapewnia ostre i kontrastowe zdjęcia nawet przy największym otworze przysłony. Ostrość jest w całym kadrze. Daje piękny bokeh. Po części prawdopodobnie dzięki przysłonie, która ma 9 listków. Nie zauważyłem żadnej aberracji chromatycznej. Co ważne, ten obiektyw jest zbudowany jak czołg. Ma solidną metalową konstrukcję (dlatego waży prawie kilogram :? ). Współpracuje z telekonwerterami 1,4x i 2x (z pewnymi ograniczeniami) co pozwala na osiągnięcie jeszcze większych zbliżeń. Moim zdaniem nie potrzeba już żadnych pierścieni pośrednich ani soczewek powiększających.
No i oczywiście cena !!! Ok. 2x tańszy od swojego canonowskiego odpowiednika ! :D

Wady:
Można doczepić się do wolnego AF, który przy słabszym świetle ma czasem problemy z wyostrzeniem. Ale kto używa AF przy zdjęciach makro? Jest trochę niewygodny do portretów (za długi) i nieprzydatny do fotografii sportowej (za wolny AF). Poza tym mógłby być trochę lżejszy...

Krótko mówiąc ten obiektyw jest stworzony głównie do makro, tak jak na to wskazują jego oznaczenia).
Zapraszam do obejrzenie fotek jakie nim wykonałem (to nie są "cropy" tylko pełne zdjęcia):
http://republika.pl/p13ka/makro/

Polecam ten obiektyw każdemu kto poważniej myśli o makrofotografii. Ponoć niesamowity jest Tamron SP AF 180/3,5 Di LD (IF) Macro. Jeśli ktoś używa tego szkiełka chętnie przeczytałbym opinię.

e2e
03-08-2006, 15:47
Mam pytanie czy obiektyw który używasz należy do serii DG, jest przeznaczony do aparatów cyfrowych?
Ja posiadam ten obiektyw ale wcześniejszą wersje EX bez DG i mam FF.
Czy też masz FF??
Mój leży w serwisie już 9 miesięcy i nie mogą naprawić, są przymierzane nowe płyty główne z Japonii i cały czas FF.

Pozdrawiam

p13ka
04-08-2006, 10:16
Mam pytanie czy obiektyw który używasz należy do serii DG, jest przeznaczony do aparatów cyfrowych?
Ja posiadam ten obiektyw ale wcześniejszą wersje EX bez DG i mam FF.
Czy też masz FF??
Mój leży w serwisie już 9 miesięcy i nie mogą naprawić, są przymierzane nowe płyty główne z Japonii i cały czas FF.

Mój jest również starszą wersją (bez DG). Nie mam kłopotów z FF/BF.

slawi_3000
04-08-2006, 11:29
Coś mi ta rebublika nie chce chodzić:

Zajrzyj na stronę za jakiś czas, na razie autor nie uporał się z jej ukończeniem.

Jeśli jesteś właścicielem tej strony, powinieneś opublikować na swoim koncie plik o nazwie "index.html", który pokaże się zamiast zaślepki "Strona w budowie".

A obiektyw do makro podobno jest jeden z najlepszych.

p13ka
04-08-2006, 12:18
Coś mi ta rebublika nie chce chodzić:

Zajrzyj na stronę za jakiś czas, na razie autor nie uporał się z jej ukończeniem.

Jeśli jesteś właścicielem tej strony, powinieneś opublikować na swoim koncie plik o nazwie "index.html", który pokaże się zamiast zaślepki "Strona w budowie".
Link był umieszczony 2 lata temu i wiele się zmieniło od tamtej pory. Nie będzie już działał.
Część moich fotek makro dostępna jest jeszcze na plfoto (http://plfoto.com/uzytkownik.php?authorname=p13ka&katalog=makro).

slawi_3000
04-08-2006, 12:21
Link był umieszczony 2 lata temu

Sorry, nie spojrzałem na datę:oops: , dzięki za link!

jotes25
04-08-2006, 12:42
A obiektyw do makro podobno jest jeden z najlepszych.

Tak, podobno. Ale jak dla mnie bezużyteczny, przynajmniej bez statywu i dobrego oświetlenia. Przy tej ogniskowej, to jak bardzo mocno trzeba go przymknąć, żeby mieć rozsądną głębię ostrości? Pewnie tak bardzo, że nawet w mocnym słońcu czasy będą o wiele za długie, żeby mieć nieporuszone zdjęcie z ręki (znowu kłania się ogniskowa)...

e2e
06-08-2006, 01:37
Dzięki za szybką odpowiedz. W przyszłym tygodniu zostanie wysłany do mnie obiektyw z serwisu. Na aparacie serwisowym ( 300D ) nadal jest mały FF ale zobaczę na swoim cyfrowym ( 20D ) być może nie będzie, ponieważ jest to świetne szkło.

fatman
05-12-2006, 20:47
i co dalej jestes zadowolony z tego obiektywu?A moze juz go nie masz? Wrzuc jakies cropy...

Lulu1988
07-02-2008, 21:01
Aby odświerzyć kolejny wątek makro :)
p13ka, co możesz więcej napisać o tej Sigmie po 4 latach użytkowania? :)
I....może masz, tzn z pewnością masz jakieś nowe fotki ;)

p13ka
09-02-2008, 08:24
No cóż, jestem cały czas szczęśliwym posiadaczem tego egzemplarza Sigmy, który opisywałem w 2004 r. i od tamtej pory nie znalazłem dobrej alternatywy dla niej, która uzasadniałaby zamianę. To szkło to klasa sama w sobie. 180mm daje olbrzymi komfort focenia płochliwych owadów z dystansu.
Trochę fotek makro powiesiłem tutaj (http://www.p13ka.pl/?album=Makro). Wszystkie zrobione Sigmą z wyjątkiem nr 8 (ważka w locie - 100-400L). Zdjęcia są zmniejszone do galerii. Gdyby ktoś chciał obejrzeć duży rozmiar to proszę o mail. Odpowiem na pewno, lecz nie w przyszłym tygodniu (będę w podróży).

trampek
23-02-2008, 17:21
No cóż, jestem cały czas szczęśliwym posiadaczem tego egzemplarza Sigmy, który opisywałem w 2004 r. i od tamtej pory nie znalazłem dobrej alternatywy dla niej, która uzasadniałaby zamianę. To szkło to klasa sama w sobie. 180mm daje olbrzymi komfort focenia płochliwych owadów z dystansu.
Trochę fotek makro powiesiłem tutaj (http://www.p13ka.pl/?album=Makro). Wszystkie zrobione Sigmą z wyjątkiem nr 8 (ważka w locie - 100-400L). Zdjęcia są zmniejszone do galerii. Gdyby ktoś chciał obejrzeć duży rozmiar to proszę o mail. Odpowiem na pewno, lecz nie w przyszłym tygodniu (będę w podróży).

Wyglada smakowicie. Ja przyznam sie ze mysle o sigmie 150 ewentualnie jakby mial ktos sample to prosze na maila. najlepiej na FF