PDA

Zobacz pełną wersję : Strasznie wysoka wartość przysłony ://



stacho85
01-07-2009, 00:12
Witam
Mam taki problem. Dzisiaj pierwszy raz próbowałem robić zdjęcia nad jeziorkiem. Stosowałem różne czasy naświetlania od 1/125 do 1/500, tryb TV, body 40D, EF 50 1.8. Nie wiem po co zakupiłem osłonę na LCD, nic nie widać po skończeniu zdjęcia, histogramy trochę wyglądały nieciekawie, ale nie spodziewałem się takiego efektu :/

iso 400, 1/200, a F aż 20 :/ efekt -> zdjęcia prześwietlone, bez wyrazu, koloru... nie wiem co jest... dlaczego aż taka duża wartość przysłony została ustawiona przez aparat w tym trybie ?

Dodam, że rok temu mój kolega robił zdjęcia na podobnych nastawach. Przeglądałem je dzisiaj i tam maksymalnie F7-9 miał, ale nie 20 :/

Jak będzie trzeba to wstawię takie szkaradne zdjęcie.

mate00sh
01-07-2009, 00:16
Jak będzie trzeba to wstawię takie szkaradne zdjęcie.

Wstaw zdjęcie, koniecznie z exif'em.

stacho85
01-07-2009, 00:21
http://img91.imageshack.us/img91/1377/img2752aaaa.jpg

to jedno z wielu, efekt różny, ale generalnie jakieś poprześwietlane, ani ekspozycja nie ruszana, nastawy różne, a....

Toffic
01-07-2009, 00:25
... dlaczego aż taka duża wartość przysłony została ustawiona przez aparat w tym trybie ?
Dodam, że rok temu mój kolega robił zdjęcia na podobnych nastawach. Przeglądałem je dzisiaj i tam maksymalnie F7-9 miał, ale nie 20 :/
Jak będzie trzeba to wstawię takie szkaradne zdjęcie.

Może było bardzo dużo światła? :confused: Porównujesz do tego co było rok temu? :confused:
Trzeba było ustawić ISO 100. Dawaj zdjęcie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

...to jedno z wielu, efekt różny, ale generalnie jakieś poprześwietlane, ani ekspozycja nie ruszana, nastawy różne, a....
No widać, że słoneczko świeciło. Po co w takich warunkach ISO 400?

suchyHc
01-07-2009, 00:34
Po co używałeś tryb Tv? - po co był Ci konkretny nastawiony czas? Po co Iso 400? Aż mam ochotę zapytać, po co Ci taki aparat, skoro nie znasz podstaw. Następnym razem włącz tryb Auto, aparat wybierze lepiej :)

Slider
01-07-2009, 00:35
to jedno z wielu, efekt różny, ale generalnie jakieś poprześwietlane, ani ekspozycja nie ruszana, nastawy różne, a....

sorry, ale ja nie rozumiem w czym problem..:shock: Zdjęcie nie jest prześwietlone, tylko masz niewielkie przepalenia na kostiumie modelki i koszulce dziewczyny w tle. Biorac pod uwage ekspozycję całego zdjęcia to zdjęcie jest naświetlone prawidłowo (choć można było zosastosować ujemną korektę EV) i tak zachował się też aparat/światłomierz. Kolory też sa w porządku. Może czas na kalibrację monitora?;-)

stacho85
01-07-2009, 00:36
http://img37.imageshack.us/img37/9669/img2794aa.jpg

Iso akurat było ustawione na auto. To cała przyczyna ISO ? Po prostu jest to dla mnie . Nigdy nie robiłem zdjęć w tego typu scenerii, dlatego odwołuję się do tamtych zdjęć. Z resztą tam iso również było dosyć wysokie 320. Mogę i takie zdjęcie wstawić.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
suchy wsadz sobie swoje porady w buty, bedziesz wyzszy, jak jestes taki madry to mozemy pogadac na zywo o zyciu, zobaczymy czy sie bedziesz tak wymadrzal. po to jest forum, jak masz problem to nie odpisuj, nie lubie ludzi takiego pokroju jak ty.


OK, twierdzicie ze cała przyczyna to źle dobrana ekspozycja, ok. Po prostu chciałem to porównanać do tego zdjęcia i tyle, wielkie mi HALO :

http://img132.imageshack.us/i/dsc8169resize333.jpg/

Slider
01-07-2009, 00:42
Iso akurat było ustawione na auto. To cała przyczyna ISO ?

Niekoniecznie. Aparat zamiast ISO 400 i f/16 mogl ustawić ISO 100 i f/8, zdjęcie naświetlone byłoby tak samo. dlaczego jednak aparat asekuruje się wyższymi czułosciami nawet przy takich warunkach, tego Ci raczej nie powiem:-)

stacho85
01-07-2009, 00:45
No właśnie, o tym nie wiedziałem :) Dzięki, za informację i sorry za trywialne pytanie. No, ale takie jest życie. Pozdrawiam.

suchyHc
01-07-2009, 00:47
http://img37.imageshack.us/img37/9669/img2794aa.jpg

Iso akurat było ustawione na . To cała przyczyna ISO ? Po prostu jest to dla mnie . Nigdy nie robiłem zdjęć w tego typu scenerii, dlatego odwołuję się do tamtych zdjęć. Z resztą tam iso również było dosyć wysokie 320. Mogę i takie zdjęcie wstawić.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
suchy wsadz sobie swoje porady w buty, bedziesz wyzszy, jak jestes taki madry to mozemy pogadac na zywo o zyciu, zobaczymy czy sie bedziesz tak wymadrzal. po to jest forum, jak masz problem to nie odpisuj, nie lubie ludzi takiego pokroju jak ty.


OK, twierdzicie ze cała przyczyna to źle dobrana ekspozycja, ok. Po prostu chciałem to porównanać do tego zdjęcia i tyle, wielkie mi HALO :

http://img132.imageshack.us/i/dsc8169resize333.jpg/

Poczytaj lepiej o robieniu zdjęć, a nie męczysz forum. To są podstawy, to z czym masz problem i świadczy o Twojej słabej umiejętności szukania wiedzy. Google, a nie forum.

giltoniel
01-07-2009, 00:53
suchy wsadz sobie swoje porady w buty, bedziesz wyzszy, jak jestes taki madry to mozemy pogadac na zywo o zyciu, zobaczymy czy sie bedziesz tak wymadrzal. po to jest forum, jak masz problem to nie odpisuj, nie lubie ludzi takiego pokroju jak ty.

Niestety po przeczytaniu tego postu miałem podobne skojarzenia, jak suchy. No bo po jakiego grzyba jechać na iso400 i Tv w tych warunkach?? Dlatego miast się na suchego pluć i unosić może rzeczywiście czas poczytać co nieco? Na początek polecam "Ekspozycję bez tajemnic" Petersona. Odpowie na wiele innych tego typu pytań, które na bank się zrodzą.

qb4hkm
01-07-2009, 00:58
Dla mnie wszystko ok z tymi zdjęciami pod względem naświetlania... co do komentarza Suchego... sorry, ale gość ma rację... kup sobie dowolną książkę o fotografowaniu lustrzanką, ew. poszperaj w poradnikach na forum, czy w sieci... brakuje Ci kolego podstaw... nie rozumiem zdenerwowania i jakichś niskich form pogróżek...
Suchy zadał 3 dobre pytania...
Po co używałeś tryb Tv? - po co był Ci konkretny nastawiony czas? Po co Iso 400?
Potrafisz na nie sensownie odpowiedzieć?

Jeśli tak to jestem pewien, że i Suchy i ja i wszyscy inni którzy się uśmiechnęli pod nosem czytając wątek przeproszą za pomyłkę...

trampek
01-07-2009, 02:16
w trybie TV 40d chodzi od 400 do 800.

allxages
01-07-2009, 02:24
w trybie TV 40d chodzi od 400 do 800.

Toz to nieuzywalne!

Vitez
01-07-2009, 03:01
suchy wsadz sobie swoje porady w buty, bedziesz wyzszy, jak jestes taki madry to mozemy pogadac na zywo o zyciu, zobaczymy czy sie bedziesz tak wymadrzal. po to jest forum, jak masz problem to nie odpisuj, nie lubie ludzi takiego pokroju jak ty.

A ja nie lubię ludzi takiego pokroju jak ty.
Forum to nie przedszkole, więc się tak nie zachowuj. Na forum pomagamy rozwiązywać problemy a nie uczymy fotografowania od podstaw - do tego służą instrukcje, książki i online'owe poradniki (np http://www.szerokikadr.pl/poradnik/ ).
Zajrzyj tam, poczytaj, ale nie wyskakuj więcej z takimi dziecięcymi tekstami, pogróżkami, bo jeszcze ktoś cię serio potraktuje i naprawdę na żywo ci się krzywda stanie...

sbogdan1
01-07-2009, 07:17
stacho85 wyluzuj takich jak Ty przewija się tu masa więc po co te uniesienia ,nastawy faktycznie przesadzone na maxa , ale można podratować spokojnie a jeśli robiłeś w RAWie to tym bardziej.


Vitez dzięki. Fajnego linksacza wstawiłeś wiedzy nigdy za wiele :)
Pozdrawiam...

Merde
01-07-2009, 07:21
Toz to nieuzywalne!

Nie wiedziałeś, że autoiso w Canonach jest do kitu?

bebesky
01-07-2009, 07:49
suchy wsadz sobie swoje porady w buty, bedziesz wyzszy, jak jestes taki madry to mozemy pogadac na zywo o zyciu, zobaczymy czy sie bedziesz tak wymadrzal. [/url]

Znaczy grozisz???
Bo ja chętnie suchego zastąpię :)

suchyHc
01-07-2009, 10:38
Już przestańcie mnie bronić :p

W życiu nie korzystałem z "Auto Iso" i z tego co widzę to dobrze :) Ostatnio przerzuciłem się na manual w plenerze, co wszystkim polecam. Z tego co zauważyłem, to i w 400d i w 5d Canon zawsze robi ciut za ciemne zdjęcie na Av. Poczucie, że samemu dobrało się parametry jest bardzo przyjemne i daje pełną kontrolę nad ekspozycją.

Blindseeker
01-07-2009, 12:09
Z tego co zauważyłem, to i w 400d i w 5d Canon zawsze robi ciut za ciemne zdjęcie na Av. Poczucie, że samemu dobrało się parametry jest bardzo przyjemne i daje pełną kontrolę nad ekspozycją.


Dokładnie, tylko manual.
Chociaż ja miałem zupełnie odmienne odczucia co do AV - zdjęcia często były lekko prześwietlone.

gietrzy
01-07-2009, 13:50
Po tytule sądzę, że jest włączona custom function safety shift in Av/Tv. Nie czytałem wątku więc jeśli już było to sorki.

aptur
01-07-2009, 13:54
Dokładnie, tylko manual.
Chociaż ja miałem zupełnie odmienne odczucia co do AV - zdjęcia często były lekko prześwietlone.

Na AV z pomiarem matrycowym zazwyczaj stosuję korektę +1/3 lub 2/3EV. Tak było na puszce z cropem i tak jest na pełnej klatce.

C80
01-07-2009, 13:58
Z tego co zauważyłem, to i w 400d i w 5d Canon zawsze robi ciut za ciemne zdjęcie na Av.


Na AV z pomiarem matrycowym zazwyczaj stosuję korektę +1/3 lub 2/3EV. Tak było na puszce z cropem i tak jest na pełnej klatce.

Heh, podobnie zauważyłem. U mnie na 40D w pełnym słońcu EV na 0, ale gdy zaczyna się robić ciemniej np. chmury, zdjęcia w pomieszczeniach lub przy sztucznym świetle to zawsze muszę dać +1/3 EV.

Sober
01-07-2009, 14:23
A ja jeśli już to daję zwykle korektę na minus a docelowo ustawiam dopiero w LR. Mam pewność że nie będzie przepałów.

allxages
01-07-2009, 16:13
Nie wiedziałeś, że autoiso w Canonach jest do kitu?

Gdzieś tam się obiło o uszy, ale ja jednak wolę robić zdjęcia, a nie czytać testy każdego modelu więc w sumie nie wiem jak to AutoISO działa w Canonach ;-)


A na Av przeważnie daje -1/3. wieczorami wracam do 0.

poszukiwacz2006
01-07-2009, 19:19
ja również. Na AV korekta na - 1/3 lub 2/3. Gdy ciemniej na zero. Do trybu M dopiero powoli "dorastam", choć się go nie boję.

myslidar
02-07-2009, 10:22
Pomiar światła głupieje przy biały i czarnym kolorze. Przy czarnym zdjęcia są często za jasne, przy białym ciemne. W takich sytuacjach należy oprzeć się o histogram i ustawić ekspozycję na - lub +.

Dodatkowo to jest kwestia upodobań, jedni lubią zdjęcia ciemniejsze, inni jaśniejsze. Z gustami się nie dyskutuje.