PDA

Zobacz pełną wersję : [Kąty widzenia - pytanie] - moja odpowiedź



mummle
30-06-2009, 21:30
Witam ponownie, ktoś zamknął temat bez podania przyczyny. Regulaminu nie złamałem jak sądzę http://canon-board.info/showthread.php?t=48688&highlight=k%B1ty+widzenia .

gwozdzt podrzucił znany mi link, który wg mnie skutecznie wyczerpał temat odpowiedzi mate00sh'a. Niestety, EF-S to nie tylko bagnet, ale i budowa szkiełka.
Obaj jednak nie odpowiedzieliście na podstawowe pytanie, które brzmi: co widać w wizjerze 50D w przypadku obu szkieł (EF, EF-S), a nie o to co jest rzutowane na matrycę. Chodzi mi o to czy crop widoczny jest w wizjerze?
Jaśniej nie potrafię, mam nadzieję, że tego wątku nikt nie zamknie bez dyskusji.

pzdr
mummle

Mellan
30-06-2009, 21:38
Obraz w wizjerze pokrywa ok. 95% tego co pada na matrycę.
Link na optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=26&aparat=756&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&sort=)

mummle
30-06-2009, 21:54
Czyli mniemam, że przy różnych szkłach zobaczę 95% ich możliwości? Kurdę, pożyczę jutro na chwilę inne szkło niż to które mam i sprawdzę. Póki co dzięki za odpowiedź, podzielę się spostrzeżeniami. Może komuś się przydadzą.

pzdr
mummle

Kolaj
30-06-2009, 22:01
Czyli mniemam, że przy różnych szkłach zobaczę 95% ich możliwości? Nie. Zobaczysz 95% tego, co pada na matrycę Twojego aparatu. Innymi słowy wizjer w aparacie z cropem, podobnie jak matryca, wycina fragment z całości obrazu rzucanego przez obiektyw EF.

Mellan
30-06-2009, 22:03
Czyli mniemam, że przy różnych szkłach zobaczę 95% ich możliwości?

Nie do końca tak. Wizjer pokrywa 95% tego co pada na matrycę, a matryca to 38% pełnej klatki. Czyli przy obiektywach przeznaczonych na pełną klatkę zobaczysz jedynie możliwości jakie daje szkło w centrum kadru.
p.s. Kolaj mnie już uprzedził :)

mummle
30-06-2009, 22:07
Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi. Cenne dla mnie. Ni mniej przymierzę się do strzelenia paru fotek ze szkieł dla pełnej i niepełnej . W końcu mam taką możliwość. Wcześniej nie miałem stąd pytania.

Póki co dzięki Mellan, Kolaj. Wiem coś więcej niż poprzednio ;) Muszę potestować i zobaczyć co wyszło na fotach.

pzdr
mummle

P.S. Czemu pytam? Bo zakup body to pikuś w stosunku do dobrych szkieł. Niestety zaczynam zabawę od 50D i zastanawiam się w co inwestować :) Albo... Jak zainwestuję to czy będę zadowolony z efektów na tym "ciałku".

Kolaj
30-06-2009, 22:15
Muszę potestować i zobaczyć co wyszło na fotachNa fotkach wyjdzie z grubsza to samo, co zobaczysz w wizjerze (z dokładnością do tych 5%)

Vitez
01-07-2009, 02:35
Regulaminu nie złamałem jak sądzę

Źle sądzisz. Punkt 3. polecam.
Dyskusji o cropach, pełnej klatce, kątach widzenia itp jest mnóstwo na forum.