PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrać? 5D, 5DII czy może 50D



Bombi
28-06-2009, 20:25
Witam!!!

Od jakiegoś czasu użytkuję 30D, teraz przyszedł czas na drugą puchę.
I teraz co wybrać?
Chciałbym coś na FF czyli 5D lub 5D II.
Po przeczytaniu testu na optyczne.pl jakoś zwątpiłem w 5D II.
Ponoć problemy z AFem.
5D tych problemów nie miały, przynajmniej nie słyszałem.
Biorę też pod uwagę 50D choć to crop ale same ochy i achy w sieci.

Kwestia finansowa powiedzmy że do 10 000 dam radę, z bólem ale dam.

Co byście wybrali na moim miejscu?

Profil: Portret, moda, packshot czyli głównie studio.

Szkła jakie mam to: Tamron 17-50 f28, Tamron 55-200 f5-5,6, Canon 50 f1,8 i kilka M42 z adapterem + dandelion. Do tego dojdzie 70-200 f4 L.

No ciekaw jestem co mi doradzicie.

Pozdrawiam Bombi

himi
28-06-2009, 20:27
50d bym sobie odpuścił. Problemy z AF 5d2? Chyba takie, że nie jest powalająco lepszy od tego z 5d1. Ja bym na twoim miejscu stanowczo stawiał na FF. Cena 5d2 jest dziś nieco kosmiczna. Dostać dobrą 5d1 trudno, ale szukać warto.


Szklarnia pod FF to to nie jest.

koraf
28-06-2009, 20:35
Przy takim budżecie to tylko pozostaje Ci szukać 5d + szklarnie do niego w studio.
Kupując 50D do studia nie poprawisz jakości swoich fot.

MM-architekci
28-06-2009, 20:43
ponoc ... co za brednie , af dziala bez problemu

przy tym budzecie jak wyzej czyli 5dmarkI + zmiana szkielek

mieszko_1vp
28-06-2009, 21:45
mam 5dmkII i 50d -ten drugi jest używany jako rekwizyt-albo dociąża półkę...sprzedaj te szkła dokup 50mm1.4 i ciesz się fotografią

filip71
28-06-2009, 22:50
miałem 5D, teraz mam 5D mkII - nie zauważyłem różnic w AF. Co do porady to różnicę poczujesz jak się przesiądziesz na FF. Jeżeli miałbyś się przesiąść na 50D to wg mnie lepiej abyś zainwestował w lepszą szklarnię.
Co do argumentów za FF to nie będę powtarzał gdyż wiele razy na tym forum były podawane i się z nimi zgadzam.
Co do tego, która wersja 5D czy mkI czy mkII to Ja sam przesiadłem się na 2-kę aby odświeżyć sobie body a kwestie filmu, Live view były na dalszym planie więc polecam obie wersje. II wg mnie ma przewagę nad I tym, że ma większe ISO i mniej szumi.

mieszko_1vp
28-06-2009, 23:00
a podobno wersja I 5d nie ma czyszczenia matrycy-tak?

preinwher
28-06-2009, 23:12
a podobno wersja I 5d nie ma czyszczenia matrycy-tak?

Nie, nie ma.

MM-architekci
29-06-2009, 00:02
Majac dobra szklarnie , odrazu bym polasil sie na mkII ale tak warto i o jednym i o drugim pomyslec.

Sławek
29-06-2009, 00:45
Jak nie masz presji to poczekaj aż cena nowej piątki trochę spadnie i ją kup. Ja jestem z niej bardzo zadowolony. AF może nie jest najszybszy ale dosyć celny.

mieszko_1vp
29-06-2009, 05:09
Jak narazie to ceny idą w górę...i nic nie zapowiada że będą niskie ;/

Bombi
29-06-2009, 07:19
Witam!!!

Serdecznie dziękuję za wypowiedzi.
Pomysł z czekaniem na 5dII podoba mi się. Może do września ceny spadną i uzbiera się jeszcze na jakiś dodatkowy słoik L-epsiejszy.

30tka zostaje więc i szkła zostają.

Pozdrawiam Bombi

rtea
06-07-2009, 17:32
Witam!!!

Serdecznie dziękuję za wypowiedzi.
Pomysł z czekaniem na 5dII podoba mi się. Może do września ceny spadną i uzbiera się jeszcze na jakiś dodatkowy słoik L-epsiejszy.

30tka zostaje więc i szkła zostają.

Pozdrawiam Bombi

jezeli chesz kupic we wrzesniu 5DmII to zamow juz ;) czekam od 2 tyg.... i nawet canon pl nie ma ;)
jakbym bym w afryce...

wojkij
06-07-2009, 17:39
Napisz do Nowarta... ;)

ben73
06-07-2009, 22:22
Intryguje mnie jedno stwierdzenie, pojawiające się na tym forum, że nie warto kupowac 5d bo za parę lat może byc problem z serwisem (brak częsci).
Co sądzą o tym użytkownicy 5d mark I. Gdyż stoję przed wyborem aparatu, ale nie chciałym go zmieniac na inny przez dłuższy okres.

himi
06-07-2009, 22:28
Co? Ludzie używają jedynek mk1 i je serwisują, więc bez defetyzmu.

MM-architekci
06-07-2009, 22:28
za pare tzn za 7-8 moze i tak .... mocno przesadzone wedlug mnie stwierdzenie

airhead
07-07-2009, 03:24
a to one się tak różnią bebechami?

Vitez
07-07-2009, 11:11
Intryguje mnie jedno stwierdzenie, pojawiające się na tym forum, że nie warto kupowac 5d bo za parę lat może byc problem z serwisem (brak częsci).

A mnie intryguje gdzie coś takiego wyczytałeś? Bo raczej nie na tym forum (chyba że podasz jakieś konkretne linki do takich wypowiedzi?) - ja nie zauważyłem tego typu wypowiedzi na naszym forum, a z racji pełnionej funkcji czytam wszystkie posty codziennie...

ben73
07-07-2009, 12:48
A mnie intryguje gdzie coś takiego wyczytałeś? Bo raczej nie na tym forum (chyba że podasz jakieś konkretne linki do takich wypowiedzi?) - ja nie zauważyłem tego typu wypowiedzi na naszym forum, a z racji pełnionej funkcji czytam wszystkie posty codziennie...

Postaram się znaleźć, ale jedno jest pewne że wyczytałem to na tym forum (gdyż innych nie czytam).
Nie było napisane dosłownie, że mam problem z naprawą mojej piątki, tylko forumowicz zastanawiał się czy nie będzie problemu z naprawą jego aparatu za parę lat. Więc dało mi to do myślenia i dlatego zadałem takie pytanie.

armageddon
07-07-2009, 14:29
ostatnio takie glosy padaly od uzytkownika ktory chcial kupic obiektyw 600mm f/4 L

mk307
07-07-2009, 14:37
a kto za parę lat będzie używał 5D chyba z sentymentów. Serwis będzie serwisował na tym robi pieniądze, jeżeli do 300D mają jeszcze części serwisowe np migawkę, wymieniłem 2 miesiące temu ( a jak stary jest ten aparat nie wspomnę ). To dlaczego nie mieliby serwisować 5d pierwszej wersji. Z tego co mi wiadomo części produkują do 5 lat po zakończeniu oficjalnej produkcji, a serwisowanie do 10 lat.

il Dottore
07-07-2009, 14:40
Czytaj dalej "testy" na Optycznych to kupisz sobie... Sony! :)
Z Cajsem AF nie jest duzym problemem... ;)
Prawdę powiedziawszy to z tymi obiektywami gdzie mam AF to też zadnych problemów nie zauwazyłem.
W studyjnej spokojnej fotografii MkII będzie miodzio, mnie jeszcze AF nie zawiódł. Kwiatki, OK - nie uciekają, z pieskami już większy problem, ale trzeba po prostu wiedzieć PO CO się kupuje taki aparat. Do piesków 50D i smiga jak szatan... ale do spokojnej pracy w studio... nie masz co się zastanawiać!
Pozdrawiam.

mieszko_1vp
07-07-2009, 15:45
robiłem 5dMkII fotki jak Mój syn biegnie w moją stronę-fotek około 10 ciu,dystans od 20m do 2m -wszystkie trafione .nie wiem czy 5D ma słaby AF -ale to na pewno zależy też od szkieł jakie są podpięte.ja nie nażekamp-a z tych opini co tu czytam to wychodzi że jest masa fotografów którzy na maxa wykożystują możliwości aparatu-szoka że nie widać tego po fotkach jakie zamieszczają w galeriach

fotomih
07-07-2009, 16:37
z tych opini co tu czytam to wychodzi że jest masa którzy na maxa wykożystują możliwości aparatu-szoka że nie widać tego po fotkach jakie zamieszczają w
Bo liczy się świadomość posiadania ;)

mate00sh
07-07-2009, 16:42
Intryguje mnie jedno stwierdzenie, pojawiające się na tym forum, że nie warto kupowac 5d bo za parę lat może byc problem z serwisem (brak częsci).
Co sądzą o tym użytkownicy 5d mark I. Gdyż stoję przed wyborem aparatu, ale nie chciałym go zmieniac na inny przez dłuższy okres.

Dwa miesiące temu mój EOS 50E był w serwisie. Jakoś nie płakali, że nie ma części do czternastoletniego aparatu...:)

Vitez
07-07-2009, 16:45
Postaram się znaleźć, ale jedno jest pewne że wyczytałem to na tym forum (gdyż innych nie czytam).
Nie było napisane dosłownie, że mam problem z naprawą mojej piątki, tylko forumowicz zastanawiał się czy nie będzie problemu z naprawą jego aparatu za parę lat. Więc dało mi to do myślenia i dlatego zadałem takie pytanie.

No i ze "stwierdzenia pojawiającego się na tym forum" (sugestia masowości opinii) zrobiła się pojedyncza opinia i to gdybania na głos jednej osoby...

Jaki ma sens taka demagogia?

tomba
07-07-2009, 22:54
a podobno wersja I 5d nie ma czyszczenia matrycy-tak?

Moja ma ...manualne :)

arturs
08-07-2009, 00:15
robiłem 5dMkII fotki jak Mój syn biegnie w moją stronę-fotek około 10 ciu,dystans od 20m do 2m -wszystkie trafione .nie wiem czy 5D ma słaby AF -ale to na pewno zależy też od szkieł jakie są podpięte.ja nie narzekam-a z tych opini co tu czytam to wychodzi że jest masa fotografów którzy na maxa wykorzystują możliwości aparatu

na środkowym tak jest z obu piątkach - jak podepnę 135L to nie ma bata - trafia na servo praktycznie za każdym razem.. ale z 50/1.4 już gorzej..

mieszko_1vp
08-07-2009, 00:49
To Ty mi tak ładnie orty poprawiłeś ? ;)

tplewa
09-07-2009, 01:32
na środkowym tak jest z obu piątkach - jak podepnę 135L to nie ma bata - trafia na servo praktycznie za każdym razem.. ale z 50/1.4 już gorzej..

Ja miałem problem z pożyczonym EF 28-135 - testowałem przy kiepskim świetle, ale lekka korekta w body załatwiła problem.
Co do 50/1.4 to zobaczymy bo to chyba jeden z najbliższych zakupów jakie zrobię...

Powiem tak jak bym wcześniej znalazł to forum (poczytał topic o 5D mk2) to bym olał zakup i był by to błąd. Najlepiej nie czytać :)

Choć obecna cena jest trochę przegięta moim zdaniem, może warto poczekać jak się nie śpieszy. Myślę że jest szansa na poprawę kuru złotego, bardziej już chyba nie poleci do góry :) Choć w tym kraju to fakt nic nie wiadomo...

Odnośnie serwisu staroci to luty/marzec był robiony mój leciwy EOS 3 - poza długim terminem wszystko z nim ok :) Zwłaszcza że serwis to mamy suuuuppperrr ;)

Mad_Mac
09-07-2009, 21:52
To i ja sie dopisze z moim dylematem. Otoz chce zaczac robic sluby, sukcesywnie zaczolem dokupywac stalki i prawde mowiac przestalem na aparat zakladac zooma. W zasadzie jedyne co powstrzymuje mnie od publikacji strony i ogloszeniu sie to brak glownego body bo 400d ma docelowo byc zapasem. Mialem kupowac uzywana 5mkI ale niestety puki co inne wydatki mnie zjadaja. Pozostalo mi albo wstrzymac sie z rozkrecaniem dzialalnosci na jakies 4 miesiace albo kupic sobie nowe 40d+kolejna stalka w opcji kup teraz zaplac za 6 miesiecy. Pierwsze imprezki i tak bede focil za free ludzia ktorych nie stac czesto na fotografa wiec chyba roznicy im to nie zrobi jesli fotograf bedzie mial 40d zamiast 5d? Potem i tak pewnie kupie piatke a moze i mkII na raty.
Co myslicie o tymczasowym rozwiazaniu z 40stka?
Z gory dzieki za odpowiedzi.

michaljedynak
09-07-2009, 22:30
Jesli dotychczasowe body Cie w czyms ogranicza, a 40D to zmieni, to kup 40D. W 5D bym nie wchodził. Mimo że to FF.
Na Twoim miejscu zostałbym przy starym body i zbierał na następce 5D i nowe szkła.
Ja w 5D nie wszedlem, sorry, ale ten aparat nie jest warto 10k mimo zalet FF. Gdyby autofocus sobie radził chociaż jak w 40D, i kosztował 6-7k, to jeszcze bym się zastanawiał
Bawiłem się parę miesięcy 5D - po paru dniach zaczynał mnie irytować.
Obrazek za to wyśmienity, ale powtarzam, nie za 10k.

To tylko moja opinia.

*w moim poście mowa o aktualnej wersji 5D - mkII

MM-architekci
09-07-2009, 22:46
piszesz to odnosnie 5dmkII czy 5dmkI ? w mojej opini oplacalnie jest kupic teraz 5dmkI i nie pakowac sie w nowe 5dmkII

michaljedynak
09-07-2009, 22:50
Pisalem o 5dmkII. Ze starą wersją nie mialem do czynienia.
Używana "piątka" za 4-6 tys. to też może być dobra alternatywa...

Mellan
09-07-2009, 23:19
...Używana "piątka" za 4-6 tys. to też może być dobra alternatywa...

Raczej lepsza niż 400D na 40D, bo chociażby porządkując ogniskowe pozwala na bliższe podejście dając podobny obrazek (w pomieszczeniach to dość istotne).

Ale:

Jesli dotychczasowe body Cie w czyms ogranicza, a 40D to zmieni, to kup 40D.


... Pierwsze imprezki i tak bede focil za free ludzia ktorych nie stac czesto na fotografa wiec chyba roznicy im to nie zrobi jesli fotograf bedzie mial 40d zamiast 5d? ...

Myślę, że im nie zrobi różnicy jeśli będziesz miał nawet 1Ds. To Twój komfort i wybór.

Mad_Mac
09-07-2009, 23:24
400d ogranicza mnie nieakceptowalnym poziomem szumow powyzej iso 400.
Przemyslalem to jeszcze i jesli mial bym za jakies pol roku lub i dluzej jakies zainteresowanie ze strony klientow(jak juz zaczne cos tam kasowac) to kupie sobie na raty 5d mk2 i 40 bedzie buckupem.

tplewa
09-07-2009, 23:58
Obrazek za to wyśmienity, ale powtarzam, nie za 10k.

To tylko moja opinia.

*w moim poście mowa o aktualnej wersji 5D - mkII

Święta racja - a za 9.5k-10k to chyba teraz już i nawet się nie dorwie. Najlepiej się wstrzymać bo to co się teraz dzieje to czyste wariactwo... Ktoś wspominał o chorej kwocie w sklepie dla idiotów ;)

Mała liczba dostępnego sprzętu + popyt kończy się tym że marże lecą jak szalone... w końcu to wariactwo na pewno się zakończy.

Natomiast jak nie potrzeba ci FF to lepiej faktycznie 40D. Albo poszukać 5D z małym przebiegiem - choć ja mam pecha do sprzętu i bym nie kupił bez gwarancji :)

Merauder
10-07-2009, 08:13
400d ogranicza mnie nieakceptowalnym poziomem szumow powyzej iso 400.
Przemyslalem to jeszcze i jesli mial bym za jakies pol roku lub i dluzej jakies zainteresowanie ze strony klientow(jak juz zaczne cos tam kasowac) to kupie sobie na raty 5d mk2 i 40 bedzie buckupem.
Jestem bardzo ciekaw w jakich rozmiarach wywolujesz foty skoro ci szum juz od iso 800 na 400-tce przeszkadza? Bo w 450-tce fakt, faktem, ze poki co nic wiecej po za 10x15 nie wywolalem, ale ogladalem w duzych powiekszeniach i na 1600 po odszumieniu z RAWa w DPP jestem spokojnie w stanie zaakceptowac. Moze na odbitkach 30x45 bedzie juz to widac i nie beda sie nadawaly do uzytku. Sadze ,ze 400 i 450 maaja szumy na podobnym poziomie.

To nie jest jakies przesmiewcze pytanie tylko jesli faktycznie nie wykorzystujesz duzych powiekszen tudziez odbitek to zalatuja mi to szumofobia. :)

Mad_Mac
10-07-2009, 12:03
Jestem bardzo ciekaw w jakich rozmiarach wywolujesz foty skoro ci szum juz od iso 800 na 400-tce przeszkadza? Bo w 450-tce fakt, faktem, ze poki co nic wiecej po za 10x15 nie wywolalem, ale ogladalem w duzych powiekszeniach i na 1600 po odszumieniu z RAWa w DPP jestem spokojnie w stanie zaakceptowac. Moze na odbitkach 30x45 bedzie juz to widac i nie beda sie nadawaly do uzytku. Sadze ,ze 400 i 450 maaja szumy na podobnym poziomie.

To nie jest jakies przesmiewcze pytanie tylko jesli faktycznie nie wykorzystujesz duzych powiekszen tudziez odbitek to zalatuja mi to szumofobia. :)

Zgodze sie ze iso 800 przy nawet 13x18 daje dobre rezultaty ale jesli zobaczymy sobie juz te fotki na kompie to juz nie jest tak wesolo a ludzia tez daje sie fotki na plytce.
Inna sprawa to ze po ostatniej komunii kilka fotek kadrowalem wycinajac spory kawalek fotki i wtedy juz szum robi sie spory.
Wydaje mi sie jednak ze roznica w szumach na korzysc 450 jest zauwazalna(ogladalem kiedys jakies fotki w tescie).
Zreszta nie chodzi tu tylko o iso800. Bylem w miare jasnym kosciele bo oblecialem komunie na swietle 2.2-2.8 z iso 400. Tylko w kilku przypadkach na 50mm uzylem iso800. Ale jak by sie trafil ciemniejszy kosciol to bylo by krucho jak bym mial wejsc na iso1600. W zeszly weekend robilem reportazyk i foty do portfolio na imprezie w klubie dla znajomego dj'a. Wszystko robione w trybie av na iso1600 sigma 20 1.8 z czasem 1/25 1/30 + czasami doswietlenia pionowe 430exII. Na fotach bez lampy szum zabija.

Merauder
10-07-2009, 12:38
Mad_Mac nie myslalem, ze moze byc az taka roznica w szumach miedzy tymi dwoma puchami. Ja robilem swoja 450-tka kumunie dla siebie i pomimo, ze kosciol byl ciemny to z 50 1.4 i 430EX II dalem rady do ISO 800. Aczkolwiek focenia za kase 450-tka w kosciolach bym sie nie podjal, chyba, ze w jakims jasnym. Do tego typu to raczej juz conajmniej xxD.

Mad_Mac
10-07-2009, 14:49
Inna sprawa to to ze moja puszka ma juz chyba z 30 tysiecy przebiegu wiec nie czul bym sie za pewnie nawet robiac to za darmo.

Piasek1989
19-07-2009, 22:54
przeczytałem cały ten wątek i ciągle mam dylemat na co zmienić moje 400d czy na nowe 50d czy wstrzymać się i szukać używanej piątki za trochę większą kasę. U mnie jest jeszcze taki problem ze mam 17-55IS USM które u mnie jest praktyczne cały czas podpięte do body a do 5d już nie podejdzie i na co to zamienić??

Merauder
20-07-2009, 08:06
przeczytałem cały ten wątek i ciągle mam dylemat na co zmienić moje 400d czy na nowe 50d czy wstrzymać się i szukać używanej piątki za trochę większą kasę. U mnie jest jeszcze taki problem ze mam 17-55IS USM które u mnie jest praktyczne cały czas podpięte do body a do 5d już nie podejdzie i na co to zamienić??
Na FF z tego co wiem, odpowiednikiem 17-55 jest mnie wiecej 24-70 L. Zeby nie bylo dla czepialskich to nie do konca taki sam ekwiwalent ogniskowych :)

tomba
20-07-2009, 09:42
...i na co to zamienić??

Takie pytania są troche dla mnie śmieszne, przecież to zupełnie inne puchy (crop vs ff). Jak nie wiesz na co zmienić i nie widzisz różnicy to nie zmieniaj.
Od siebie moge dodać tylko tyle że nie znam ludzi którzy wróciliby z ff na cropa. Znam takich którzy po zejściu z piątki przeszli na matryce 1.3x ale po bardzo krótkim czasie wracali spowrotem.
Moja cropowa pucha leży głęboko w torbie i tylko czasem żona jej używa.

kisman
20-07-2009, 09:50
...
Od siebie moge dodać tylko tyle że nie znam ludzi którzy wróciliby z ff na cropa. Znam takich którzy po zejściu z piątki przeszli na matryce 1.3x ale po bardzo krótkim czasie wracali spowrotem.
...

Ja znam jednego który wrócił z FF na cropa, ale kompletnie tego "czynu" nie rozumiem :D

tomba
20-07-2009, 09:56
...jest to całkiem zrozumiałe na przykład przy fotografii sportowej. Ja wiem jaką fotografię uprawiam i wiem jaka będzie następna moja puszka. Wiem czego potrzebuję i co mogę z danego modelu wyciągnąć.

adi760303
20-07-2009, 12:33
przeczytałem cały ten wątek i ciągle mam dylemat na co zmienić moje 400d czy na nowe 50d czy wstrzymać się i szukać używanej piątki za trochę większą kasę. U mnie jest jeszcze taki problem ze mam 17-55IS USM które u mnie jest praktyczne cały czas podpięte do body a do 5d już nie podejdzie i na co to zamienić??

Nie ma uniwersalnych szkieł do 5D. Tak jak załważyles 17-55 2.8 na FF nie podepieniesz - wiec albo sprzedaz albo zostawisz na cropa (ja osobiscie sprzedałem). Do 5D zakupilem takie szkielka jakie widzisz u mnie w podpisie. Dla mnie szkielkiem najbardziej uniwersalnym z tego co mam to 24-70 - mi pasuje, ostrość ok, swiatlo ok - ale napewno zaraz ktos powie ze u niego ten obiektyw się nie przyjął - takie prawa rynku - ktos woli blondynki ktoś brunetki :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja znam jednego który wrócił z FF na cropa, ale kompletnie tego "czynu" nie rozumiem :D

najczęściej finansowy.

himi
20-07-2009, 18:36
To nie chodzi o ,,przyjęcie się''. Nie ma innej alternatywy zoomowej w tej klasie o takich osiągach. To jednak nie zmienia faktu, że 24-70 to szkło ciężkie, duże i nie porażające jakością obrazu jak dwa inne, które masz.