PDA

Zobacz pełną wersję : Odbitki z plikow.Rozmiary w pikselach, dpi itp.



Vitez
22-06-2004, 16:29
przecież zawsze można poprosić o powtórzenie odbitki za to
nie biją :| :|

Tylko jezeli czlowiek nie umie sie klocic to moga go skasowac pienieznie za "kaprys powtorzenia odbitki, przeciez dobrze wyszla" :roll: :?

Btw... wlasnie wyslalem pierwsze zdjecia do testowych odbitek... 20x30 nawet zaryzykowalem. Ciekawe co wyjdzie 8)

Czacha
22-06-2004, 23:56
vitez.. ja robie.. ale 30x45... nie warto robic "albumowych" 20x30 ;-)

Vitez
23-06-2004, 16:10
vitez.. ja robie.. ale 30x45... nie warto robic "albumowych" 20x30 ;-)

Jak mi sie 20x30 spodoba to pozniej i wiecej zaryzykuje... mozesz podac konkretne wymiary w pikselkach czy dajesz tak jak z aparatu wychodzi?

Waham sie miedzy interpolowaniem do wymaganego przy 300dpi rozmiaru (np Profi Lab zyczy sobie 2434x3638 do 20x30 i tak zrobilem stopniowo interpolujac) a pozostawieniem 2000x3000 i naswietlaniem przy mniejszym dpi (wychodzi 170dpi dla zdjec 30x45) :roll: .

Czacha
23-06-2004, 21:09
niczego nie zmieniam.. jesli potrzebuje to jeszcze troche podkadruje.. dodam rameczke dla klimatu.. i jazda :D

Vitez
23-06-2004, 21:51
dodam rameczke dla klimatu

O... to jest sposob.. zdjecie 2000 x 3000 a canvas size (rameczke) na 3545 x 5315 i wypelnic ;) :mrgreen: .
Ale serio to rzeczywiscie jak 20x30 mi sie spodoba to sproboje i wieksze... tyle ze profilab (ani wilab) nie oferuje takiego formatu przy zamowieniu internetowym i bede musial osobiscie potuptac :?

Czacha
23-06-2004, 23:59
troche dziwia mnie ich restrykcje co do rozmiaru fotki... mozesz miec i 10tys pixeli dlugosci... i jak powiesz ze chcesz 10x15 to musza ci z tego tyle zrobic...

ja fotek nie przygotowywuje (jesli chodzi o rozmiar)... gdy trzeba cos przeskalowac to robi to maszyna w labie.. i raczej nie tnie.. jak juz to dodaje kawalek bialej ramki...
chociaz.. raz uciela... ale uciela ramke ktora dodalem w szopie


w zasadzie ramki zaczalem dawac wtedy gdy robilem odbitki z przekadrowywanych fot.. bo przeciez kadruje tak zeby dobrze wygladalo, a nie pod maszyne ;-)

mowie dla goscia w labie, ze ma byc zachowany bok 45cm... a 2gi bok maszyna dobiera sama... zostawiajac ew. bialy pasek ktory laborant likwiduje za pomoca gilotynki :) nigdy nie wychodzi format wiekszy niz 30cm x 45cm... zawsze mieszcze sie w tym rozmiarze..


PS. ramka w szopie to jasna kreska grubosci 2pixeli.. a czarna to 3cm

Przemek Białek
24-06-2004, 00:38
przy 6,5 mpix nie ma co interpolować, 30x45 cm wychodzą ekstra to nieprawda że do zrobienia odbitki 30x40 potrzeba aż 8mpix to dobry chwyt reklamowy,
jak mialem kompaktowego pentaxa optio 3,2 mpix to wtedy interpolowalem - a dokładnie powięszalem w szopie co 10%, a propo są dwa swietne programiki do interpolowania
1. spline
2. geniuine fraktals (kompresja falkowa), robiono nim eksperyment z nikona 4mpix powiekszono do formatu 6x9 metrów!!!!, i powieszono na wieżowcu bodajze w NY. niepamietam.

a propo ostatnio przeczytalem ze format Raw to niewazne w jakim aparacie dodaje ok 30% do wielkosci powiekszenia!!!!!!!!! , jpeg nie przy analizie lupa w kontrastowych miejscach nastepuje silna mozaika elementow skladowych obrazu. :idea:

[ Dodano: 23-06-2004 ]
tak z ciekawosci ile u was kosztuje powiekszenie
1. 20x30
2.30x45
oczywiscie z nosnika cyfrowego! :?:

Czacha
24-06-2004, 07:18
20x30cm - 5zl
30x45cm - 8zl


z tym, ze sa to ceny przy 50% znizce dla bgf'u

Przemek Białek
24-06-2004, 10:20
to zajebka takie ceny to mozna powiekszac!!!!!

Vitez
24-06-2004, 16:54
20x30 8,20 bez zadnej znizki (czyli taniej niz w Bialymstoku - ProfiLab). 30x45 nie wiem - www.profilab.pl .

Co do scinania - to podobno zalezy od "zamowienia" bo sa jakies trzy rozne typy skalowania. Mi przy typie "fill" skopala maszynka proporcje i sciela cos ze 2,5mm (obcinajac kotu uszy za co burde w labie zrobilem :twisted: ) - okazuje sie ze maszynka biorac pod uwage przesuniecie mikrometrowe ogromnie dlugiej tasmy papieru powieksza optycznie sobie obraz do naswietlania i z defaultu scina potem odrobine, bo przy dluuugiej tasmie te wstepne przesuniecie moze sie zwiekszyc az do 2 mm.
Dlatego laborant sugerowal tworzenie ramki "do sciecia" wielkosci 2% wymiarow pliku.

Jeszcze sobie potestuje, ale i tak z ProfiLabu jestem bardziej zadowolony niz z Agfy - tu maszynka ladnie wyskalowala, nic nie uciela tylko biale paski doszly, dodatkowo obsluga milsza, jakosc odrobine lepsza i kolorki inne - tez lepsze :)

Sproboje rowniez 30x45 - pelne 6 emgapikseli, bez interpolowania.

Przemek Białek
25-06-2004, 17:48
a jak jest z cena za otwarcie sesji i fotoindex, liczą to?
u mnie 20x30 - 8,99
30x45- 15,99

Vitez
25-06-2004, 21:16
a jak jest z cena za otwarcie sesji i fotoindex, liczą to?
Za otwarcie sesji/nosnika itp - nic.
Sprecyzuj c to fotoindex?


u mnie 20x30 - 8,99
30x45- 15,99

30x45 cos ponad 40zl, 40x60 cos ponad 60zl bo w sumie za oba uprzedzili mnie ze ok 110zl bedzie - 270zl z groszami za metr biezacy licza (ploter bodajze).
Drogo, Czacha to widac niezly burzuj jak tylko takie odbitki robi, chyba ze po nocach w sklepowym labie ;) , ja jednak pozostane przy 15x21 - najlepszy stosunek wielkosci do ceny (2,80 za sztuke, 2,50 ze znizka a 20x30 juz 3 razy drozej) a i wrazenie odpowiednie robi.

Aha... na wydruki 30x45 i 40x60 poszlo to zdjecie (w labie dali sie nabrac ze to z Safari ;) ) :
http://vitez.ceron.pl/galerie/zoo2/images/CRW_4427.jpg

Oczywiscie troszke poprawione i bez tego napisu w rogu.

Przemek Białek
25-06-2004, 22:14
to zdiercy!!!!!!!! 30x45 za tyle forsy
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce)
kosztuje 20 zl, na papierze agfa presitge digital, panowie zawodowy fotograf niepoznal ze to bylo robione cyfra (portret dziecka) :mrgreen:

Vitez
25-06-2004, 22:34
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to... do formatu 25x38 wlacznie moge wrzucic zdjecia przez internet, wybierajac te konkretne do odbitek siedzac wygodnie w domu, format wiekszy wybieram rowniez sam - pojedynczo bo drogie.
Nie wiem po co fotoindex przy cyfrowkach... chyba tylko gdy ktos przynosi pelna karte, nie wie co na niej ma i prosi "zrzut karty na odbitki" :roll:

novaczek
25-06-2004, 22:54
20x30 za 2,99 jest ponoć do końca czerwca w Fotojokerze. Przyznam się że zanim oddałem pierwszą serię zdjęć z cyfrówek (wtedy nie moich - z G3 i Kodaka) miałem spore obiekcje po tym jak wyglądały fotki z analoga (EOS 300) i ... ale mocno się zdziwiłem bo fotki z FJ wyszły naprawdę OK. Wcześniej korzystałem z ProfiLabu na Marszałkowskiej i byłem bardzo zadowolony.... ale ostatnie z analoga w PL wyszły gorzej niż zwykle :-(.
Teraz zamówiłem na próbę jedną fotkę 20x30 i sporo 10x15 w FJ ...czekam do poniedziałku. Jak dostanę to napiszę.
Z tego co wiem to odbitki z cyfrówek w FJ nie są robione w każdym salonie tylko w jakimś centralnym punkcie.

... otwarcie sesji kosztuje 1,99 i zawiera fotoindex (Vitez - jak będziesz chciał to pewnie będziesz mógł z niego zrezygnować :-) )

LukasS
25-06-2004, 22:56
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to...

Nie musisz calej kliszy przegladac zeby wiedziec co masz na niej, a na jednej kartce masz jakby thumbsy zdjec...

Przemek Białek
26-06-2004, 00:55
panowie (calej kliszy przeglodac), to nie XIX wiek teraz sie uzywa filmów, a propo klisza to
szyba poktyta chlorkiem srebra , ktory zawiera sobie haloegenki srebra i inne pierwiastki.
zywana byla przedewszystkim w kamerach otworkowych, i pirwszych prototypach aparatow z migawka, przed zstosowaniem odpowiednika w postaci blony swiatloczlej!

dobra dosyc tej historii fotografii , musialem sie tego uczyc do egzaminu z zawodu ble...

foto indeks pomaga okreslic zawartosc nosnika, czy to analogowego , czy cyfrowego.
najlepsi fotografowie wykonuja tak zwane stykowki zeby potem nie tracic czasu na odszukanie wlasciwego ujecia i taka sama zasada jest w fototindeksie!!!
bardzo pomocne w fotografii tradycyjnej
- nie niszczymy przedewszystkim negatywu: :shock:

Vitez
26-06-2004, 10:07
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to...

Nie musisz calej kliszy przegladac zeby wiedziec co masz na niej, a na jednej kartce masz jakby thumbsy zdjec...

Ale zarowno ja jak i Przemek Bialek pisalismy o "nosniku" czyli cyfrowym a nie analogowym.
Sens fotoindexu (choc ja osobiscie bym raczej stykowki robil gdybym mial analoga) rozumiem w przypadku negatywow... w przypadku kart pamieci jednak nie - oddaje do odbitek juz wybrane zdjecia, po co mi potem fotoindex skoro juz zdjecia widzialem?

Podobnie z przyjsciem swiezo z pstrykania z ulicy - wiekszosc labow ma "kioski" cyfrowe do zamawiania z nosnikow - czytniki (CD, SD/MMC/CF) i ekran dotykowy - masz podglad calej karty i to wiekszy niz fotoindeks, wybierasz zdjecia do odbitek i sru ... nadal nie widze sensu fotoindeksu w przypadku zdjec cyfrowych , analogowych - jak najbardziej :roll: .

LukasS
26-06-2004, 12:39
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to...

Nie musisz calej kliszy przegladac zeby wiedziec co masz na niej, a na jednej kartce masz jakby thumbsy zdjec...

Ale zarowno ja jak i Przemek Bialek pisalismy o "nosniku" czyli cyfrowym a nie analogowym.

Pisalem o kliszy czyli standardowym nosniku...

Przemek Białek
26-06-2004, 17:01
to prost sposob na wyciaganie gotowki od klienta nazywa sie to tak
_otwarcie sesji + fotoindex - 3,99 (wszedzie prawie tak samo sprawdzalem)

Vitez
26-06-2004, 18:25
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to...

Nie musisz calej kliszy przegladac zeby wiedziec co masz na niej, a na jednej kartce masz jakby thumbsy zdjec...

Ale zarowno ja jak i Przemek Bialek pisalismy o "nosniku" czyli cyfrowym a nie analogowym.

Pisalem o kliszy czyli standardowym nosniku...

Ale cytowales mnie a ja pisalem tylko o nosniku cyfrowym wiec cytat chybiony skoro pisales nie o tym co ja.. zreszta spojrz na temat watku :twisted: .

LukasS
26-06-2004, 19:39
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to...

Nie musisz calej kliszy przegladac zeby wiedziec co masz na niej, a na jednej kartce masz jakby thumbsy zdjec...

Ale zarowno ja jak i Przemek Bialek pisalismy o "nosniku" czyli cyfrowym a nie analogowym.

Pisalem o kliszy czyli standardowym nosniku...

Ale cytowales mnie a ja pisalem tylko o nosniku.

Po twojej lakonicznej wypowiedzi naprawde trudno bylo wywnioskowac o co ci chodzi... pozatym nigdy mi nikt nie proponowal fotoindexu do zdjec cyfrowych bo to bezsens.

Vitez
26-06-2004, 19:58
u mnie z fotindeksem (wydruk zawartosci nosnika na osobnej kartce

Nie mam pomyslu po co to...

Nie musisz calej kliszy przegladac zeby wiedziec co masz na niej, a na jednej kartce masz jakby thumbsy zdjec...

Ale zarowno ja jak i Przemek Bialek pisalismy o "nosniku" czyli cyfrowym a nie analogowym.

Pisalem o kliszy czyli standardowym nosniku...

Ale cytowales mnie a ja pisalem tylko o nosniku.

Po twojej lakonicznej wypowiedzi naprawde trudno bylo wywnioskowac o co ci chodzi... pozatym nigdy mi nikt nie proponowal fotoindexu do zdjec cyfrowych bo to bezsens.

Ale wyraznie zacytowalem o co mi chodzi - o "wydruk zawartosci nosnika" :P , gdybym nie zacytowal to zrozumialbym brak podstaw do wnioskowania :roll: .

LukasS
27-06-2004, 01:47
to teraz mozesz pousuwac posty ktore nie sa na temat z tego watku...

Przemek Białek
27-06-2004, 17:24
Panowie zeszliscie calkiem z tematu, nie ma co!

Czacha
28-06-2004, 03:37
otwarcie sesji kosztuje tyle co podales nowaczek, ale tylko przy HPS (program FJ) oraz OPS (net)... tak to musisz placic 4zl

mamy rowniez promocja do konca miesiaca na 30x45cm .. ale tylko z analoga - 7.99




co do miejsca robienia odbitek - malo ktory FJ posiada wlasny lab.. w wiekszosci przypadkow zlecenia jada kurierem do labu 'CeWe kolor' .. gdzie maja taki przemial ze glowa mala.. a sama powiezchnia gdzie stoja maszyny jest zblizona do hali supermarketu :D

zlecenia niestandardowe sa wozone m.in. za zachodnia granice. chociaz np. slajdy robione sa od niedawna u nas.. co znacznie skrocilo czas oczekiwania na zlecenia

Przemek Białek
28-06-2004, 17:33
czacha a jak wyglada sprawa z gadzetami foto...... typu koszulka, kubek itp...

Czacha
28-06-2004, 20:47
wiesz, ja tam bym takiego qbka nie chcial miec ;-)

co do koszulek - same w sobie sa niezle.. jednak po kilku praniach z fotki nie zostaje praktycznie nic.. trzeba prac w bardzo niskiej temperaturze.. i najlepiej niezbyt czesto ;-)

Przemek Białek
28-06-2004, 22:28
ale na pewno lepsze niz te prasowanki na szybko z drukarki atramentowej co to sprzedaja i robia na miejscuna bazarach itp.
Wlasnie dzisiaj wyslalem koszulke dla siebie oczywiscie zdjecie b-w