PDA

Zobacz pełną wersję : "Mały Wiedeń" - które to miasto ?



Selena
23-06-2009, 22:35
W związku z dyskusją, jaka się wywiązała ostatnio w gronie znajomych, proszę forumowiczów o podpowiedź (najlepiej z uzasadnieniem :smile:): Cieszyn czy Bielsko-Biała.

Temat o tyle związany z fotografią, że rzecz dotyczyła focenia architektury.

basala
23-06-2009, 22:40
Jak zwykle w tego typu przypadkach, niezawodna ;-) jest Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82y_Wiede%C5%84). :-D

Selena
23-06-2009, 22:46
Niezawodna owszem, ale czy wiarygodna... hmm ... z tym bywa różnie ;)

BuRton
23-06-2009, 22:50
Dla rodowitego Cieszynioka to będzie zawsze CIESZYN :D ;) . A poważniej to piszą prawdę w wikipedi. Pozdrawiam z Cieszyna :) .

Adso
23-06-2009, 22:51
Małym Wiedniem nazywany jest Cieszyn ze względu na architektów, którzy planowali zabudowę obecnej starówki Cieszyna, są to ci sami ludzie, którzy "maczali palce" przy planowaniu zabudowy Wiednia, a przynajmniej niektórych dzielnic

0wc4
23-06-2009, 23:45
Przedwojenny prezydent Katowic, podczas coniedzielnych przechadzek na kawę i gazetę do pewnej kawiarni nazywał Katowice Małym Wiedniem. (źródła historyczne, tyleż ciekawe, co wiarygodne)

Ale to on tak mówił, nie wiem co reszta o tym sądziła.

(Jak się długo poszuka, to nawet da się dojrzeć ruiny powodów dla których tak mówił.)

Adso
24-06-2009, 07:19
równie dobrze mógłby nazywać Katowice Małym Paryżem:))) widać fantazji mu nie brakowało:)))

Selena
24-06-2009, 14:29
Dziękuję za zainteresowanie tematem :smile:

BuRton - czyli rację (po części ) mają jednak obie strony... :rolleyes:
Ja stawiałam w większym stopniu na Cieszyn min. z racji historycznych i tego co sama kiedyś widywałam ...:smile: :wink:


Adso - na Twoich zdjęciach Wiednia jest dużo - tyle, że nie wiem ile tam Cieszyna, a ile Bielska. Tak czy inaczej klimat uliczek, zaułków, podwórek ten sam :D
Przepiękna galeria, ale to już kiedyś w wątku pisałam :D

A na poparcie tezy, że to jednak (w większym stopniu) Cieszyn, są jakieś wiarygodne źródła ?
Podobno austriackie przewodniki mówią o Bielsku, ale ja tego nie widziałam osobiście, więc ...
Wiem natomiast, że w ostatnich latach w celach promocyjnych Bielsko często używa tego określenia...

0wc4 - Katowic w tym kontekście jeszcze nikt nie brał pod uwagę - ciekawostka :wink:

Troyan
24-06-2009, 14:37
Katowice były tak określane ale pod koniec XIX wieku. ;)

BuRton
24-06-2009, 21:08
Dziękuję za zainteresowanie tematem :smile:
A na poparcie tezy, że to jednak (w większym stopniu) Cieszyn, są jakieś wiarygodne źródła ?
Podobno austriackie przewodniki mówią o Bielsku, ale ja tego nie widziałam osobiście, więc ...

Rozmawiałem niedawno z cesarzem Franciszkiem Józefem I i potwierdził bezapelacyjnie Cieszyn 8) . Przyjedz w końcu to Cie jego wysokości przedstawię :) .

Selena
27-06-2009, 19:20
Przyjedz w końcu to Cie jego wysokości przedstawię :) .
Czyżby to była forma zaproszenia ... :roll: :wink:
Hmm... ciekawe... :smile:

A Franza Josepha pewnie latem 'odwiedzę', tylko... nie wiem w której siedzibie .
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A już bardziej serio, z braku rzeczowych argumentów, to prawie jak dyskusja o wyższości Świąt Wielkanocnych ... :smile: :wink:
Wypada przyjąć, że Wikipedia tym razem ma rację.:smile:

Adso
29-06-2009, 00:12
Katowice były tak określane ale pod koniec XIX wieku. ;)


no, jakby jeszcze na dziedzińcu w Hoffburgu a może też jeszcze w paru innych miejscach postawić parę szybów to można by Wiedeń nazwać małymi Katowicami:)))

Propozycja moja brzmi...wybierzmy się na plener do Wiednia, potem Cieszyn, Bielsko i Katowice...poszukamy cech wspólnych:)))

zanussi
29-06-2009, 01:59
jestem za

Selena
01-07-2009, 09:44
Ja też jestem za :smile:
Tyle, że o ile architektura mnie fascynuje , to focić jej nie umiem :smile: :wink:
Będzie okazja coś się nauczyć.

Ja w Wiedniu będę kilka dni już w lipcu.
I jeśli ktoś chętny na jakiś plener - pisać tutaj, albo na PM.