PDA

Zobacz pełną wersję : Prześwietlone foty w 10D



canonier
23-06-2004, 00:35
Witam, jestem tu nowy, oglądałęm ale takiego tematu nie znalazłem.

10D, słoneczny dzień, słońce prawie w plecy, robie fote szarego budynku i po chwili na wizjerze mruga ponad 90% kadru (z wyjątkiem ciemnych drzwi), wszystko prześwietlone.
Ustawienia 100 ISO, P, obiektyw Sigma 17-35,

Sprawdzięłm jeszcze raz ustawienia, wszystko wygląda OK, robie ponownie, i to samo.
Po przełączeniu na Av (nic więcej), fota wychodzi prawie poprawnie, (miga prześwietlone tylko kawałek nieba). Za chwile wchodze do budynku, i robie foty z lampą, i jedne sa OK, a inne niedoświetlone. Wygląda jakby robione w ciemnym kościele.

Niestety teraz sobie pluje w borde, że te prześwietlone foty zaraz skasowałem, bo teraz nie mam co przeanalizować. Ale jutro powtórze foty i zobacze.

Czy ktoś maiął takie problemy??
Bo ostatnio coraz częściej mam foty prześwietlone lub niedoświetlone (szczególnie z lampą 550EX)

Zastanawiam się nad wysłaniem aparatu do serwisu, bo mam go dopiero 3 miesiące.

Canonier

DariuszM
23-06-2004, 00:55
nie rób na P ale na M :)
pod kciukiem masz też kóleczko do poprawki ekspozycji
jutro juz takich samych zdjec nie powtorzysz bo słońce i chmury mogą dać zupełnie inne światło :)

Vitez
23-06-2004, 16:53
Zastanawiam się nad wysłaniem aparatu do serwisu, bo mam go dopiero 3 miesiące.


Przeswietlenia zdjec to problem fotografa nie aparatu.
Trzeba odpowiednio do warunkow i obiektu fotografowanego odpowiednio dobierac: tryb pracy aparatu, tryb pomiaru swiatla, nastawy i korekty ekspozycji.

Nawet najnowsze pomiary swiatla nie sa doskonale bo polegaja na pewnych sztywnych algorytmach.
Gdy zdarzaja sie sytuacje i warunki ktory zmylaja pomiar swiatla to trzeba albo inny tryb pomiaru zastosowac (najczesciej punktowy w kontrastowych miejscach i usredniac) albo stosowac manualne nastawy lub korekte ekspozycji.

Ja jako ze nie lubie dlugotrwalych wylcizen i tabelek stosuje drugi sposob - gdy pierwsze ujecie wykazuje przepalenia to daje -1 i spokoj 8) (najczesciej w RAW - jeszcze wiekszy spokoj).

Co do lampy to trzeba znac system dzialania E-TTL by wiedziec kiedy i dlaczego lampa przepala lub niedoswietla - to rowniez odpowiedzialnosc fotografa by znac swoj sprzet a nie jak fotki nie wychodza to slac od razu do serwisu :? .
W E-TTL lampa zawsze dobiera sile wg pomiarow z centralnego punktu AF. Dlatego gdy po przekadrowaniu lub "przypadkiem" centralny punkt trafi na cos ciemniejszego niz to co ty chcesz dobrze oswietlic lampa to ci przepali. I tu mozna stosowac kilka rozwiazan: FEL, blokada ekspozycji pod oddzielnym przyciskiem (nie mam aparatu przy sobie to bym ci powiedzial ktora dokladnie Cn Fn to robi), albo repeta ujecia ze zmniejszona sila lampy - wybor rozwiazania rowniez zalezy w jakim trybie i jakim stylu robisz zdjecia z lampa.

Ja uzywam glownie trybu Av, lampa jako Auto (czyli wypelnienie fleszem, tzw slow sync) rowniez auto adjust fill flash tez na on... i najczesciej mam ustawione niedoswietlenie o 2/3 .

canonier
25-06-2004, 18:48
Pozwólcie, że sam sobie odpowiem na pytanie.
Otóż poczyniłem testy, i co z nich mi wyszło:
winę za wszystko ponosi, nie fotograf, czyli ja, ale jedynie obiektyw.
Na programie Av, zrobiłem fote na najmniejszej przysłonie, (2,8) i fota jest super, to samo zdjęcie po 10 sekundach, ale przysłona przestawiona na 13, i zdjęcie prześwietlone, poprostu białe, migające na czarno.
Próbowałem potem na dużej przysłonie wcisnąć podgląd głębi i bez efektu, nic się nie dzieje.

Wniosek jeden:
OBIEKTYW SIGMA 17-35 1:2,8-4 EX HSM NIE NADAJE CIĘ DO CYFRAKA.
z EOSem 5 chodzi doskonale.

Może ktoś chce kupić wyżej wymieniony obiektyw, SPRZEDAM :(

Canonier

Vitez
25-06-2004, 21:29
Na programie Av, zrobiłem fote na najmniejszej przysłonie, (2,8) i fota jest super, to samo zdjęcie po 10 sekundach, ale przysłona przestawiona na 13, i zdjęcie prześwietlone, poprostu białe, migające na czarno.

He, no niezle jaja 8) .
Pozostaja ci dwie rzeczy - wymiana chipu w Sigmie tak by zgrywal sie dobrze z dSLR -kosztuje to podobno 109zl, dodatkowo w serwisie Canona przydaloby sie sprawdzic (juz po tuningu obiektywu w serwisie Sigmy) kompatybilnosc szkla z body i ewentualnie nastepny tuning tym razem body ze szklem.

Przemek Białek
25-06-2004, 22:24
Canonier ja tak z zapytaniem jak robiles te foty to lampie miales wlonczony H
synchro z kazdym czasem otwarcia, ja tak mialem jak zapomnialem go wlonczyc!,

Anonymous
26-06-2004, 14:15
rzeczywiscie sigma 17-35 jest dosc niefortunnym obiektywem jesli chodzi o wspolprace z cyfrowymi lustrzankami. Pozniejsza jej wersja zoptymalizowana do pracy wlasnie z dSLR jest juz ponoc lepsa ale nie mialem okazji testowac.

canonier
26-06-2004, 17:45
Powiem więcej, testy poszły dalej, i niestety w EOSie 5 też przysłona nie działa.
Więc obiektywik idzie do serwisu.

Czy ktoś może polecić jakiś zaufany serwis, który naprawi tę przysłone i może przy okazji update chipa???

Tytus
27-06-2004, 23:04
Przeswietlenia zdjec to problem fotografa nie aparatu.
.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
poczytaj testy analogowych Canonów
czasami 60% zdjęć jest w nich prześwietlonych, to jest wręcz znak firmowy Canona

i powtórzę po raz kolejny

WIĘCEJ SAMOKRYTYKI W STOSUNKU DO POSIADANEGO SPRZĘTU!
ON NIE JEST IDEALNY

Czacha
28-06-2004, 03:23
tak, canon lubi wyciagac detale z cieni.. a co za tym idzie bardzo chetnie przeswietla jasne punkty w kadrze

wyjscia sa dwa: albo unikac mocno kontrastowych kompozycji.. albo zaczac fotograf na manualu, badz wyczuc algorytm odpowiedzialny za naswietlanie...



PS. nie wspominam o nastawach manualnych.. bo po co? :)

Vitez
28-06-2004, 08:43
Przeswietlenia zdjec to problem fotografa nie aparatu.
.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
poczytaj testy analogowych Canonów
czasami 60% zdjęć jest w nich prześwietlonych, to jest wręcz znak firmowy Canona

i powtórzę po raz kolejny

WIĘCEJ SAMOKRYTYKI W STOSUNKU DO POSIADANEGO SPRZĘTU!
ON NIE JEST IDEALNY

Ty chyba nie zrozumiales.
Jesli aparat ci przeswietla bo po prostu taki jest - nieidealny , to to ze nie umiesz tego skorygowac w zaleznosci od zastanych warunkow, to problem fotografa, a nie powod oddawania aparatu do serwisu o czym kolega wspominal w swoim inicjujacym poscie :roll: .
A poza tym problem juz sie wyjasnil i tym razem jak widzisz to Sigma a nie Canon dala ciala :P

Aszu
05-07-2004, 10:27
W skrócie:
Program M, Av, Tv,
Kardujemu, przycisk do połowy, kciukiem duże pokrętło - korektak expozycji i załatwione.
Można też zrobić 3 zdięcia z korektą expozycji, trzeba w menu ustawić wartość korekty
MENU/AEB/ (pokrętłem -tym małym) ustawiamy wartość korekty.
Strzelamy 3 foty.
NIE DZIAŁA Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ.

PAMIETAĆ TRZEBA ŻEBY SKASOWAĆ TE USTAWIENIA. SAME NIE ZNIKNĄ.

Vitez
05-07-2004, 21:21
W skrócie:

Mozna jeszcze krocej: RAW 8)

Aszu
06-07-2004, 09:38
Mozna jeszcze krocej: RAW
tak, ale ....
jak chcesz zrobić więcej fotek, a masz ograniczoną ilość pamięci to odpada, trzeba zadowolić się JPEG.

Shadow
06-07-2004, 18:13
Aszu ----> Sorry że taki crosspost ale nie mam do Ciebie maila. Jak Ci się spisuje ten Canon 28-135 IS ? Jak rysuje, jak sprawdza się IS, co z wysuwaniem się szkła po obróceniu aparatu do dołu ? Takich kilka spostrzeżeń jak byś mógł mi napisać.

Vitez
07-07-2004, 00:02
Mozna jeszcze krocej: RAW
tak, ale ....
jak chcesz zrobić więcej fotek, a masz ograniczoną ilość pamięci to odpada, trzeba zadowolić się JPEG.

Temat jest o tym, jak uniknac przeswietlen a nie jak uniknac zapelnien karty :P .
Lepiej zrobic mniej fotek a lepiej naswietlonych niz wiecej ale skopanych.

Anonymous
07-07-2004, 10:00
Temat jest o tym, jak uniknac przeswietlen a nie jak uniknac zapelnien karty :P .
Lepiej zrobic mniej fotek a lepiej naswietlonych niz wiecej ale skopanych.

Tak ale chyba jestes w stanie przewidziec, ze czesto dosc miejsce na karcie tez jest istotne. Tak na marginesie to malo kto robi reporterke do prasy w RAWie. [/quote]

muflon
07-07-2004, 10:21
Tak ale chyba jestes w stanie przewidziec, ze czesto dosc miejsce na karcie tez jest istotne. Tak na marginesie to malo kto robi reporterke do prasy w RAWie.

He he he, i znowu mam okazję podać mojego ulubionego linka :)
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-6453-6821

Anonymous
07-07-2004, 10:39
Muflon: okej podajesz linka, z ktorego wynika, ze rzeczywiscie robi sie w RAWie. Ja natomiast mowie o tym z autopsji i obserwacji znajomych, ktorzy sie palaja reporterka dla roznych polskich gazet. :)

LukasS
07-07-2004, 12:13
Tak ale chyba jestes w stanie przewidziec, ze czesto dosc miejsce na karcie tez jest istotne. Tak na marginesie to malo kto robi reporterke do prasy w RAWie.

He he he, i znowu mam okazję podać mojego ulubionego linka :)
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-6453-6821

Fajny artykulik, dzieki :), posmialem sie tez troche...

Vitez
07-07-2004, 18:07
Tak na marginesie to malo kto robi reporterke do prasy w RAWie.

Reporterka to chyba niezbyt dobry przyklad... to akurat taki gatunek fotografii w ktorym prawidlowe naswietlenie ma dosc marginalne znaczenie. W reporterce wiele bledow sie wybacza oby pokazywala odpowiednia zawartosc: moment, sytuacje, uczucia itp.

Natomiast ogolnie by nadrobic slaba pojemnosc tonalna matrycy czyli zarazem mniejsza tolerancje na bledy naswietlania (w porownaniu do negatywu) mozna stosowac RAW wlasnie i sobie przy konwersji odpowiednie naswietlanie wyciagac.
I tu sie powtorze - lepiej zrobic mniej ujec ale z wieksza tolerancja bledu naswietlenia, niz wiecej ale ze skopanym naswietleniem - placisz pojemnoscia karty za pewnego rodzaju nadrobienie slabszej pojemnosci tonalnej matrycy.

Ja np notorycznie niedoswietlam i wyciagam, przy obecnej pogodzie - balansujac na granicy jeszcze niebieskiego nieba a juz dostatecznie doswietlonego obiektu fotografowanego :)

Czacha
07-07-2004, 23:43
mialem cos napisac o rawie, ale dam se spoqj.. :)

raw uber alles.. :P

Vitez
08-07-2004, 03:27
mialem cos napisac o rawie, ale dam se spoqj.. :)

raw uber alles.. :P

HA. Wygralem piwo. Sam ze soba sie zalozylem ze mimo wszystko Czacha - stary antyrawowiec nie wytrzyma i coskolwiek pisnie.
Twoje zdrowie Czacha... wypije rano jak wroce z pracy 8)

Czacha
08-07-2004, 07:17
no ale przeciez nie napisalem niczego :P

Aszu
08-07-2004, 09:09
Shadow,
Aszu ----> Sorry że taki crosspost ale nie mam do Ciebie maila. Jak Ci się spisuje ten Canon 28-135 IS ? Jak rysuje, jak sprawdza się IS, co z wysuwaniem się szkła po obróceniu aparatu do dołu ? Takich kilka spostrzeżeń jak byś mógł mi napisać.

Przecież w stopce mam linki do GG, maila.
Ale co tam.

Aparat i szkiełko mam od 3 tygodni i jak narazie zrobiłem nim niecałe 950 fotek.
Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne.
Praktycznie cały czas mam włączony AF i IS. (na MF zrobiłem może z 50 zdięć).
AF (USM) działa przyzwoicie, i w miarę szybko, obręcze do regulacji ostrości i ZOOMA działają delikatnie i sprawnie. Robiąć zdięcie np nieba (bez chmór) ciężko złapać ostrość (AF) - ale to ma raczej każdy obiektyw. (to samo dotyczy ściany, czy białej kartki - to dla balansu bieli w budynkach. Trzeba zrobić większy kadr poza kartkę, pamiętając żeby w środkowym kółku w celowniku była biała kartka.
Co do IS - chodzi w miarę cicho i działa dobrze do czasów około 1/6.. 1/2.
Dłużej już nie dałem rady - zawsze wyszło ruszone. Albo trzeba oprzeć o coś aparat, albo przestać tyle pić.
Jeśli chodzi o samoczynne wysuwanie się szkła po obruceniu aparatu do dołu to niezauważyłem - być może dla tego, że nie zwracałem na to uwagi -. Robiłem nawet kilka zdięć mrówkom ale na pełnym zoomie, więc mi się nic niewysuneło.
Średnica filtra 72mm, brak gumki od strony złącza z aparatem (ponoć Lki mają uszczelkę).
Przy robieniu zdięć z dużym zoomem i wbudowaną lampą błyskową z bliskiej odległości - obiektyw daje trochę cienia. Trza mieć exterlan lampe błyskową np 550Ex i już jest dobrze.
Szkło mogłoby mieć mniejsze f, ale w tej cenie (ja dałem 2000 PLN) to ten obiektyw wart jest tej kasy.
Co dalej. Zbieram na jakiś szeroki kont coś koło 17-40 z dużą dziurą (77mm). Albo Canon albo Sigma, co do modelu to sam niewiem. Może Tokina?

muflon
08-07-2004, 09:32
Aparat i szkiełko mam od 3 tygodni i jak narazie zrobiłem nim niecałe 950 fotek. (..)

To weź to wrzuć do działu z testami - ja też coś może dopiszę (używam od paru miesięcy)

Aszu
08-07-2004, 10:48
Aszu napisał:
Aparat i szkiełko mam od 3 tygodni i jak narazie zrobiłem nim niecałe 950 fotek. (..)


To weź to wrzuć do działu z testami - ja też coś może dopiszę (używam od paru miesięcy)

Poszło. :arrow: