PDA

Zobacz pełną wersję : 580EX przepala zdjecia z 50D



dom3k
22-06-2009, 09:26
Witam,
Kilka miesiecy temu zmienilem body z 350D na 50D. Flash 580EX posiadam juz od kilku lat i nie mialem z nim i 350D zadnych problemow. W 50D od czasu do czasu flash potrafi przeswietlic zdjecia. Mam trudnosci z ustaleniem przyczyny takiego dzialania. Problem pojawia sie zarowno przy zdjeciach seryjnych (nie jest jednak problemem czas ladowania sie flasha - jak wiadac na zalaczonym zdjeci potrafi naladowac sie mocniej niz potrzeba) jak i pojedynczych. Nie wydaje mi sie rowniez aby winny byl czas synchronizacji z migawka. Zdjecia pstrykam najczesciej na priorytecie przyslony, ale zauwazlym ten efekt rowniez na manualu.

Przyklad z pelnym EXIFem:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img44.imageshack.us/img44/8094/img4747o.jpg)

Czy ktos ma moze pomysl, czym to jest spowodowane?

mgtan
22-06-2009, 10:09
Ja takie coś uzyskałem na 430 EX II gdy lampa nie działała w ETTL (bo palnik nie był na wprost).

Patrze na EXIF, zastanawiam sie czy przypadkiem to nie kwestia że... ISO 400 przesłona 5.6... 160sek może sie myle ale to jakby za jasno było na lampa.

Pytanie cały czas przy jakich ustawieniach działa lampa?
- palnik na wprost? ETTL?
-czy podniesiony/obniżony?
- jak masz ustawiony pomiar światła? matrycowy/centralny/punktowy? przy matrycowym może ci dać tak efekt z racji tego że pobierze pomiar z ziemi i wagonów w większości bo aparat skierowany jest troszke w dół - w stronę dziecka

p.s. efekt ten też jest możliwy gdy opuścisz lampe jak do bliskich zdjęć czyli troche w dół.

Krzychu
22-06-2009, 10:12
ja takie coś uzyskałem na 430 EX II gdy lampa nie działała w ETTL (bo palnik nie był na wprost).


430 EX II dziala w E-TTL w calkowicie dowolnym polozeniu palnika, wiec moze raczej zweryfikuj swoja teorie...

mgtan
22-06-2009, 10:13
430 EX II dziala w E-TTL w calkowicie dowolnym polozeniu palnika, wiec moze raczej zweryfikuj swoja teorie...

nie jasno napisałem - działa w E-TTL, ale pomiar "zoom" działa na wprost tylko.

dom3k
22-06-2009, 10:34
Patrze na EXIF, zastanawiam sie czy przypadkiem to nie kwestia że... ISO 400 przesłona 5.6... 160sek może sie myle ale to jakby za jasno było na lampa.

Gdyby ekspozycja stanowila problem to przepalone byloby rowniez tlo. Flash-a w ciagu dnia uzywam do doswietlania sceny oraz wyciaganiu kolorow (ta sytuacja sie kwalifikowala). Wedlug dokumentacji, ktora czytalem, algorytmy Canona uwzgledniaja oswietlenie dzienne i odpalaja flash w trybie "dziennym", czyli z korekcja na delikatne rozswietlenie cieni. Do tego jesli dodamy prace w trybie priorytetu przeslony migawka ustawiana jest na poprawne naswietlenie tla (slow synch), a flash odpalany jest wylacznie tak aby oswietlic pierwszy plan.

Tak sobie mysle, ze moze to problem pomiaru odleglosci? Jesli obiektyw nie zlapal poprawnie ostrosci to moze wplywa to na sile odpalenia flash-a? Z drugiej strony o ile pamietam Canon 17-40 nie podaje do body informacji o odleglosci...



Pytanie cały czas przy jakich ustawieniach działa lampa?
- palnik na wprost? ETTL?
-czy podniesiony/obniżony?
- jak masz ustawiony pomiar światła? matrycowy/centralny/punktowy? przy matrycowym może ci dać tak efekt z racji tego że pobierze pomiar z ziemi i wagonów w większości bo aparat skierowany jest troszke w dół - w stronę dziecka


Lampa byla skierowana na wprost. Reszta informacji jest w EXIFie, czyli:
- E-TTL
- Pomiar swiatla Evaluative

BTW: Efekt przepalania mialem zarowno przy firmware 1.0.3 jak i 1.0.6.

350D przyzwyczail mnie do przewidywalnych rezultatow, a przy 50D jest to loteria...

Pytanie dodatkowe: Na ile scisla jest wspolpraca zewnetrznego flasha z body? Oczywiscie wymieniaja sie ustawieniami, ale ktory element przy pomiarze swiatla podejmuje ostateczna decyzje o sile blysku?

krzysztofr
22-06-2009, 12:36
A pomiar światła flasha wielosegmentowy czy uśredniony?

mgtan
22-06-2009, 12:45
Gdyby ekspozycja stanowila problem to przepalone byloby rowniez tlo. Flash-a w ciagu dnia uzywam do doswietlania sceny oraz wyciaganiu kolorow (ta sytuacja sie kwalifikowala). Wedlug dokumentacji, ktora czytalem, algorytmy Canona uwzgledniaja oswietlenie dzienne i odpalaja flash w trybie "dziennym", czyli z korekcja na delikatne rozswietlenie cieni. Do tego jesli dodamy prace w trybie priorytetu przeslony migawka ustawiana jest na poprawne naswietlenie tla (slow synch), a flash odpalany jest wylacznie tak aby oswietlic pierwszy plan.

no nie koniecznie prawidłowa bo nawet podłoże za dzieckiem jest przepalone... mówie o ekspozycji lampy do nastawów aparatu :) a nie ekspozycji w puszcze.



Tak sobie mysle, ze moze to problem pomiaru odleglosci? Jesli obiektyw nie zlapal poprawnie ostrosci to moze wplywa to na sile odpalenia flash-a? Z drugiej strony o ile pamietam Canon 17-40 nie podaje do body informacji o odleglosci...

może sie myle ale obiektyw podaje pozycje w jakiej jest ustawiony zoom... czyli np 17 czy 40 mm... problem w tym ze z tego co pamiętam to lampy działają w zakresie zooma 24-105 oraz stałe 14mm przy dyfuzorze. 17mm lampa nie pokaże i walnie jak przy ustawieniach ekspozycji Ev 0... czyli mocą standardową.

co do pomiatu odległości to może AF... a włąsnie a AF w trybie ciągłym (śledzi obiekt)? bo może w "one shot" złapał ci odległość np na 4m a dziecko podbiegło i było już na 2,5m a wtedy przepalone... (aczkolwiek nie powinien być przepalony peron)




Lampa byla skierowana na wprost. Reszta informacji jest w EXIFie, czyli:
- E-TTL
- Pomiar swiatla Evaluative

BTW: Efekt przepalania mialem zarowno przy firmware 1.0.3 jak i 1.0.6.

350D przyzwyczail mnie do przewidywalnych rezultatow, a przy 50D jest to loteria...

Pytanie dodatkowe: Na ile scisla jest wspolpraca zewnetrznego flasha z body? Oczywiscie wymieniaja sie ustawieniami, ale ktory element przy pomiarze swiatla podejmuje ostateczna decyzje o sile blysku?

a spróbuj w lampie zmniejszyć stale moc błysku np o 1/3 działki i zobacz jak będzie ustawiał.

dom3k
22-06-2009, 13:14
może sie myle ale obiektyw podaje pozycje w jakiej jest ustawiony zoom...
Czy aby aktualna ogniskowa nie jest podawana do lampy tylko na potrzeby zogniskowania swiatla dla zwiekszenia zasiegu? Myslalem, ze najgorsze co sie moze zdarzyc, to blysk, ktory nie obejmie calej klatki.



co do pomiatu odległości to może AF... a włąsnie a AF w trybie ciągłym (śledzi obiekt)? bo może w "one shot" złapał ci odległość np na 4m a dziecko podbiegło i było już na 2,5m a wtedy przepalone... (aczkolwiek nie powinien być przepalony peron)


Watpie, zeby to byl powod tutaj. Jak sam zauwazyles ten blysk jest po prostu zbyt silny. Dla porownania wczesniejsze zdjecie z serii (blysk i tak jest za silny, ale sciemnialo sie juz i najwyrazniej automatyczna korekta nie zadzialala):


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img29.imageshack.us/img29/9093/img4746d.jpg)

Nasuwa mi sie pytanie: jak ustawianie sily blysku ma sie do zdjec seryjnych w zaleznosci od trybu AF. Czy przed kazdym blyskiem (o ile palnik zdazy sie naladowac) nastepuje przedblysk i pomiar swiatla odbitego, czy tez pomiar blysku robiony jest tylko przy pierwszym zdjeciu, a dalej juz tylko powielany?



a spróbuj w lampie zmniejszyć stale moc błysku np o 1/3 działki i zobacz jak będzie ustawiał.

Zdjecie tutaj zaprezentowane jest tylko jedna z probek. Podobne efekty mialem w innych sytuacjach, nie przy zdjeciach seryjnych oraz z wprowadzona korekcja -1 1/3.

Czy to moze byc wina niekompatybilnosci lampy z body? Moze wizyta w serwisie Canona zalatwilaby sprawe. Wie ktos, czy mozliwe jest zaktualizowanie firmware lampy w warunkach serwisowych?

steku
22-06-2009, 21:48
Częstym problemem jest próba jednoczesnego wprowadzania korekty ekspozycji dla błysku na lampie i na body.
Jeśli jest ustawiona korekcja ekspozycji błysku bezpośrednio na lampie - to wówczas korekta ekspozycji dla błysku z body jest pomijana.
Gdy się więc wróci do 0EV korekty ekspozycji dla błysku na lampie to nieoczekiwanie wchodzi do gry korekcja ustawiona na body.
Zastanów się czy i gdzie korygujesz ekspozycję dla błysku (lampa? body?). Sugeruję wybrać tylko jedną z metod i jej się trzymać.
Trzeba też uważać czy nie używasza trybów C1, C2 na body i nie masz pod nimi zapamiętanej korekcji ekspozycji dla błysku. Po każdym wyłączeniu się aparatu (nawet do stanu uśpienia) przywracane są parametry zapisane dla C1, C2 (przynajmniej tak jest w 40D).

W E-TTL II (zresztą podobnie jak w E-TTL) pomiar odległości, nastawa zooma obiektywu czy lampy nie powinny nigdy spowodować prześwietlenia (pomijając problem motywu który jest bardzo ciemny i chcielibyśmy aby taki pozostał na zdjęciu). Co najwyżej niedoświetlenie, jeśli lampa jest za słaba w stosunku do odległości od motywu. bo wówczas żaden system pomiaru nie pomoże. Podstawą pomiaru jest pomiar oświetlenia sceny z przedbłysku. Wszystkie inne elementy algorytmu E-TTL II mają znaczenie drugorzędne i uzupełniające - nie warto sobie nimi zawracać głowy w praktyce. W sieci jest sporo opisów działania E-TTL np.

http://photonotes.org/articles/eos-flash/

Pod tym linkiem jest E-TTL (włącznie z trybem master-slave) opisany rzetelnie i na temat, w sposób rozwiewający wszystkie mity i niejsności, a czkolwiek niekoniecznie wyjaśni to przyczynę Twojego problemu.


Inna hipoteza:
Zastanawiam się czy motyw nie pierwszym planie nie jest za mały dla automatyki pomiaru błysku.

dom3k
23-06-2009, 08:41
Częstym problemem jest próba jednoczesnego wprowadzania korekty ekspozycji dla błysku na lampie i na body.
Jeśli jest ustawiona korekcja ekspozycji błysku bezpośrednio na lampie - to wówczas korekta ekspozycji dla błysku z body jest pomijana.


Nie uzywam korekty blysku w body - po prostu jest to znacznie wygodniejsze w 580EX do zrobienia na lampie.



W E-TTL II (zresztą podobnie jak w E-TTL) pomiar odległości, nastawa zooma obiektywu czy lampy nie powinny nigdy spowodować prześwietlenia


Rowniez to pamietam z dawnej lektury linku, ktory zamiesciles. Mialem go wlasnie na nowo odszukac zeby odkurzyc informacje na ten temat takze oszczedziles mi czas - dzieki :)



Inna hipoteza:
Zastanawiam się czy motyw nie pierwszym planie nie jest za mały dla automatyki pomiaru błysku.

Tutaj musialby sie wypowiedziec ktos znajacy algorytmy zaszyte w lampie. Niemniej nigdy nic takiego nie przytrafilo mi sie z 350D, a w 50D mialem juz kilkanascie takich przypadkow na kilkaset zdjec z flashem. Trace zaufanie do tego duetu.

Coraz bardziej sklaniam sie ku wizycie w serwisie Canona. Takie zachowanie flasha nie wyglada na moj blad, co chcialem wykluczyc przed spotkaniem z serwisantami.

ukasz
23-06-2009, 11:28
A może aktualizacja firmware w puszce/lampie? (od razu mówie że nie wiem czy można samemu aktualizować w 580EX II czy może to zrobić tylko serwis)

dom3k
23-06-2009, 11:44
A może aktualizacja firmware w puszce/lampie? (od razu mówie że nie wiem czy można samemu aktualizować w 580EX II czy może to zrobić tylko serwis)

Czy wiesz na pewno, ze mozna aktualizowac firmware w lampie 580EX (nie w wersji II)?

ukasz
23-06-2009, 12:34
Nie wiem :) Ale pewnie serwis Ci odpowie jak ich zapytasz.

sebcio80
23-06-2009, 17:43
no ja mam 580EX II i uzywam tez czasami 550EX i owe lampy robia wszystko aby nie przepalic zdjec, moga niedoswietlic (w sumie zdarza sie to dosc czesto) ale przepalic? nigdy, niewazne czy palnik jest na wprost (chociaz bardzo rzadko tak robie zdjecia) czy palnik do gory w pomieszczeniu

greg7878
23-06-2009, 20:31
Spotkałem się z podobnym objawem - sporadyczne , pomimo prawidłowych ustawień , mocno przepalone przez lampę zdjęcia - wina leżała w zabrudzonych stykach łączących elektronikę aparatu i lampy.
U mnie przeczyszczenie tych złącz rozwiązało problem.

Axel
23-06-2009, 20:58
Za gregiem u mnie było podobnie. Zabrudzone styki, po przeczyszczeniu objawy ustąpiły

allxages
23-06-2009, 21:06
Też chyba tak miałem raz, jak coś krzywo włozyłem lampę w sanki (580mkI na 20D)

dom3k
24-06-2009, 16:18
Dzięki za sugestie dotyczącą brudnych styków! Wyczyszczę je najlepiej jak potrafię i sprawdzę czy objawy ustąpią. Mogło się też tak zdarzyć, że nie dokręcałem lampy tak jak trzeba - zwrócę na to uwagę. Porównałem właśnie mocowanie flash-a w moich egzemplarzach 350D i 50D ale nie widzę specjalnej różnicy...

Z serwisu dostałem odpowiedź, że 50D powinien działać z 580EX (tu bez zaskoczenia) oraz że mogą rzucić okiem na ten zestaw. Nie dowiedziałem się jednak jak chcieliby diagnozować problem ani, czy aktualizacja firmware lampy jest możliwa.

Czyszcząc styki rozkręcaliście obudowę lampy, czy ograniczaliście się do wystających elementów?

Axel
24-06-2009, 20:04
Lampy nie rozkręcałem wyczyściłem tylko stopke i wystające styki. Sanki aparatu również przeczyściłem i od tamtego czasu jest ok. Powodzenia