PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki warto zrobić programik do fotografii?



transformer5
21-06-2009, 23:22
Cześć,

Piszę pracę licencjacką i chcę zrobić programik związany z fotografią. Oczywiście nie jakaś obróbka zdjęć ale coś prostszego, coś co się każdemu przyda, będzie po polsku, łatwe w obsłudze i oryginalne.

Pomysły proszę przesyłać najlepiej na priv-a.

Pomyślałem na początek coś związanego z EXIFem, żeby pokazywał dane o ogniskowej, prześłonie, czasie itp dla danego zdjęcia ale już są takie programiki..
Może Wy macie jakieś pomysły, wkońcu sami bylibyście jego użytkownikami :):):)

Mellan
21-06-2009, 23:45
Wątpię bym był użytkownikiem Twojego programu (polegam na CS4), ale myślę że prosty i darmowy resizer z wyostrzaniem byłby bardzo przydatny całej rzeszy amatorów. Handel zaopatruje ich w coraz to więcej mpx, które jak wiadomo nie są specjalnie korzystne przy wrzucaniu zdjęć na n-k i mailowania.
Jeszcze jeden napewno się przyda.

fotna
22-06-2009, 00:57
Spróbuj zrobić coś podobnego do fotomix (program do przygotowywania prezentacji, archiwizacji) ale z możliwością ustalenia długości podkładu muzycznego z podglądem gdzie się kończy, wyciszeń, przejść, wstawiania prostych plansz z tekstem w obramowaniu według szablonu ( www.spmarcinkowice.chelmiec.iap.pl/ftp/fmx_mpz10.htm )
Albo coś co ustawiało by zdjęcia według czasu ich wykonania i pozwalało seryjnie zmienić nazwę - przy robieniu 2 aparatami to dość przydatna funkcja - jakby jeszcze dopisywało różne informacje (np. informacje o autorze, stronie, miejscu itd) masowo do exf to by było fajnie

allxages
22-06-2009, 03:25
Kiedyś napisałem aplikację, która zczytywała zdjęcia, wyciągała z nich geotagi, badź można było podać KML do programu i dopasowywał na podstawie daty, następnie generował odpowiednie wpisy w bazie, można było się podłączyć przez stronę WWW, wybrać daną serie zdjęć i zobaczyć na google maps dokładnie gdzie, które zdjęcie było zrobione. Oczywiście na mapie były pokazane całe trase wycieczek z aparatem i odpowiednie miniaturki z każdego zdjęcia.

Może coś takiego możesz zrobić? Ja to nawet myślałem, że możnaby podpiąć się kablem do aparatu (przez hotshoe czy cokolwiek co daje sygnał przy stryku) do komputera, który czytałby wtedy koordynaty GPS z urządzenia. Byłyby naprawdę dokładne pomiary.


Inne pomysły na szybko to jak kolega powyżej: resize + sharpness. Dodałbym do tego opcję w stylu 'auto levels'. szczerze mówiąc 90% zdjec z kompaktów, które ktoś chciałby zamieścić na n-k po przejechaniu przez te 3 opcje zyskałyby odpowiednio na sile. Do tego oczywiście możliwość pociągniecia całej serii.

Inny pomysł to właśnie prezentacje. Najlepiej generowanie prezentacji we Flashu z podkładem muzycznym. Z możliwością dopasowania, ile i jak długo dane zdjęcie ma być. Jakieś podstawowe przejścia między zdjęciami itd.

Jago
22-06-2009, 10:11
Zrób program do liczenia ilości wykonanych zdjęć przez aparat a będziesz wielki ;)

Amok
22-06-2009, 10:32
Zrób program do liczenia ilości wykonanych zdjęć przez aparat a będziesz wielki ;)



DOKŁADNIE :)

jeszcze może na tym zarobisz:)

drosik
22-06-2009, 13:25
To może być proste, np arkusz kalkulacyjny ;)

zasada działania:
wprowadź ilość zdjęć zrobionych podczas sesji

potem wstawić autosumowanie :D :D

Ewentualnie, można by to jakoś zautomatyzować, np:
skrypt do kopiowania zdjęć z karty na kompa i zapisywanie ilości skopiowanych plików do jakiegoś xml, czy nawet txt, a następnie prosta aplikacja zliczająca ;)

Warunkiem byłoby nieusuwanie zdjęć podczas robienia i konsekwentne używanie arkusza lub skrytpu ;)

Jago
22-06-2009, 15:09
drosik od nowego można w to się bawić - ale chodzi np o aparat używany - tu jest problem :!::?:

qb4hkm
22-06-2009, 15:24
Zrób program do liczenia ilości wykonanych zdjęć przez aparat a będziesz wielki ;)

Później zrób program do cofania licznika zrobionych zdjęć, a będziesz jeszcze większy i jeszcze więcej zarobisz :-D

Amok
22-06-2009, 15:30
Później zrób program do cofania licznika zrobionych zdjęć, a będziesz jeszcze większy i jeszcze więcej zarobisz :-D

coś takiego jak panda-tylko żeby działało na canony :)
i masz zysk murowany :)

Jago
22-06-2009, 19:13
Zrób program do liczenia ilości wykonanych zdjęć przez aparat a będziesz wielki ;)

A swoją drogą jestem ciekawy jaki interes ma w tym Canon, że nie sprzedaje komercyjnie tego programu (lub jego uproszczonego odpowiednika) do odczytywania ilości zrobionych zdjęć, który stosują do odczytu na Żytniej :!::?:

allxages
22-06-2009, 21:47
A swoją drogą jestem ciekawy jaki interes ma w tym Canon, że nie sprzedaje komercyjnie tego programu (lub jego uproszczonego odpowiednika) do odczytywania ilości zrobionych zdjęć, który stosują do odczytu na Żytniej :!::?:

A kto by to kupił? Takie coś potrzebne jest przeważnie nigdy, albo 1-2 w życiu. Idziesz do serwisu i Ci sprawdzają lub płacisz. Proste.

Jago
22-06-2009, 22:07
A kto by to kupił? Takie coś potrzebne jest przeważnie nigdy, albo 1-2 w życiu. Idziesz do serwisu i Ci sprawdzają lub płacisz. Proste.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie tym tematem sądzę, że nabywców by nie zbrakło. Proste jest wtedy jak ma się serwis w zasięgu ręki - ja go nie mam a taki program chciałbym mieć pod ręką.

micles
24-06-2009, 19:47
Odpowiedź jest prosta : sprzedaż skończyłaby się na może dziesięciu egzemplarzach tego programu. Później pojawiłby się na peb.pl i innych warezach... Po sprawdzeniu licznika użytkownik odinstalowuje program i nadal ma "legalnego" kompa.

model
24-06-2009, 22:57
Zrób taki program, który przygotowywałby masowo zdjęcia do prezentacji i byłby połączeniem powyższych pomysłów dot. zmniejszania i wyostrzania (z ustawialnymi parametrami) oraz prezentacji z podkładem muzycznym i regulowanym czasem wyświetlania. Myślę, że każdemu się przyda i ułatwi pracę nad dużą ilością zdjęć

HuleLam
24-06-2009, 23:38
Piszę pracę licencjacką i chcę zrobić programik związany z fotografią. Oczywiście nie jakaś obróbka zdjęć ale coś prostszego, coś co się każdemu przyda, będzie po polsku, łatwe w obsłudze i oryginalne
Statystyki na podstawie EXIF (ew. innych metadanych):
1. Ile zrobiłem zdjęć obiektywem X?
2. Ile zrobiłem zdjęć przy ogniskowej między n a m?
3. Ile robiłem zdjęć z fleszem jako doświetleniem (na Av)?
itp....

oczywiście wszystko już było, ale to jest chyba w miarę oryginalne...

mgtan
25-06-2009, 20:43
proponuje program do zmiany wielkości takie coś jak Photoresizer ale dodaj opcje ustawiania kompresji (można przestawiać by otrzymac lepsze jpg) oraz możliwość nadania grupowo nazw własnych i dodaj opcje że sam decydujesz czy ma usuwać exify czy nie czy zostawić tylko coś itp.

Jago
25-06-2009, 23:22
Odpowiedź jest prosta : sprzedaż skończyłaby się na może dziesięciu egzemplarzach tego programu. Później pojawiłby się na peb.pl i innych warezach... Po sprawdzeniu licznika użytkownik odinstalowuje program i nadal ma "legalnego" kompa.

No cóż - polska rzeczywistość :-( Dobrze, że CBA nie śpi :wink:

mgtan
26-06-2009, 09:09
słuchajcie pisanie takich programów to ma być sposób na zaliczenie pracy inż/mgr. a przy okazji można sie nauczyć wiele a czasem wręcz pobawić przy tym dobrze(jak ktoś lubi).

muzyszyn
26-06-2009, 12:01
Statystyki na podstawie EXIF (ew. innych metadanych):
1. Ile zrobiłem zdjęć obiektywem X?
2. Ile zrobiłem zdjęć przy ogniskowej między n a m?
3. Ile robiłem zdjęć z fleszem jako doświetleniem (na Av)?
itp....

oczywiście wszystko już było, ale to jest chyba w miarę oryginalne...

...i żeby te dane był w stanie wyciagnąc równiez z RAWów-tego jeszcze nie było, bynajmniej ja takiego nie znalazłem...