PDA

Zobacz pełną wersję : odbicie w wodzie



piotrus33
21-06-2009, 19:57
witam

jest wiele tutków jak zrobić odbice budynku lub mostu lub innej rzeczy w wodzie ALE (jak zawsze jest jakieś ale które mnie ostatnio strasznie nurtuje) odonosi sie to najczęściej do wmiare prostej lini brzegowej, ja jednak pytam jak zrobić taką rzecz z obiektem który jest nie równy jak naprzykład (oto moje zdjęcie przy którym poległem)

http://piotrus33.deviantart.com/art/bridge-5-126222312



jakiaś podpowiedź? tutek lub jakieś inne źródło które by dało mi jakis punkt zaczepienia?

dziękuje za rozsądne podpowiedzi

MatusP
21-06-2009, 21:05
Konkretnego sposobu nie ma - można co najwyżej kombinować. Ale moim zdaniem - nie tędy droga. Jeśli chcesz mieć odbicie - filtr polaryzacyjny i długa ekspozycja, jeśli chcesz mieć wyraźne obicie.

JackC
21-06-2009, 22:03
Jeśli chcesz mieć odbicie - filtr polaryzacyjny i długa ekspozycja, jeśli chcesz mieć wyraźne obicie...

MatusP: na podanym przez Piotrusa33 zdjęciu widać wyraźną fakturę fal na wodzie - czyli długi czas naświetlania odpada ( przynajmniej w tym przypadku ).

Taką fotkę zrobiłbym korzystając z filtra połówkowego szarego i mierząc ekspozycję na odbicia światła w wodzie. Ponadto w celu przyciemnienia wody - można spróbować założyć drugi słabszy filtr połówkowy "odwrotnie" ( czyli przejściem do góry ).

Poza tym warto zaobserwować w jakich godzinach most jest odpowiednio oświetlony i powstaje jego odbicie w wodzie;)

piotrus33
21-06-2009, 22:48
na to to ja sam wpadłem ;) chodzi mi raczej o możliwośc zmiany kiedy nie mam juz czasu pojechać drugi raz w to samo miejsce a akurat nie zabrałem filtra szarego ;) - po prostu kieruje mną chęc poszeżenia wiedzy i umiejętności ;)




Konkretnego sposobu nie ma - można co najwyżej kombinować. Ale moim zdaniem - nie tędy droga. Jeśli chcesz mieć odbicie - filtr polaryzacyjny i długa ekspozycja, jeśli chcesz mieć wyraźne obicie.


a co mi da filtr polaryzacyjny???? (zresztą nie lubię tego filtra - preferuję szare połówki) - a długa ekspozycja??? przyjacielu niestety diabeł tkwi w szczegółach - jak chcesz wyosko podciągnac f i jak bardzo przedłużyć czas ???? bo ceną takiej zabawy czesto jest biały kolor nieba i brak jakich kolwiek szczegółów

no chyba że masz jakis pomysł - tylko nie mów mi o hdr i dri to juz znam ;)

zresztą JackC mam zdjęcie o takim jak mówisz ;) http://piotrus33.deviantart.com/art/Bridge-4-125422513 - tu była obsrewacja miejsca i padania światła ;)

pozdro

Szczur88
21-06-2009, 23:42
Bez polara, bez szarej połówki spokojnie można uzyskać ładne odbicia w wodzie, po prostu trzeba poczekać na odpowiednią pogodę, odpowiedni dzień, i, co chyba najważniejsze, na odpowiednią porę dnia (ja najbardziej lubię twilighty).

piotrus33
21-06-2009, 23:51
Bez polara, bez szarej połówki spokojnie można uzyskać ładne odbicia w wodzie, po prostu trzeba poczekać na odpowiednią pogodę, odpowiedni dzień, i, co chyba najważniejsze, na odpowiednią porę dnia (ja najbardziej lubię twilighty).

Szczur88 - schodzimy z tematu ;)

Szczur88
21-06-2009, 23:54
Ech... :)

Software'owo chcesz odbicie? Bardzo proszę: robisz 2 ekspozycje, jedna na odbicie, druga na niebo, łączysz maskowaniem w PS-ie, i masz. Albo jak chcesz bardzo software'owo, to tak: robisz zdjęcie, kopiujesz górę, odwracasz lustrzanym odbiciem, wymazujesz/wymaskowujesz wszystko, co nie jest na wodzie, zmieniasz blending mode na lightness, ewentualnie leciutki (bardzo, bardzo leciutki) lens blur/gaussian blur, ale ja bym ten ostatni krok odpuścił.

piotrus33
21-06-2009, 23:59
Ech... :)

Software'owo chcesz odbicie? Bardzo proszę: robisz 2 ekspozycje, jedna na odbicie, druga na niebo, łączysz maskowaniem w PS-ie, i masz. Albo jak chcesz bardzo software'owo, to tak: robisz zdjęcie, kopiujesz górę, odwracasz lustrzanym odbiciem, wymazujesz/wymaskowujesz wszystko, co nie jest na wodzie, zmieniasz blending mode na lightness, ewentualnie leciutki (bardzo, bardzo leciutki) lens blur/gaussian blur, ale ja bym ten ostatni krok odpuścił.

pierwszy pomysł to jakby DRI ;) ja mówie z jednego zdjęcia
heh ;) a próbowałeś już takie zdjęcie tak obrobić? bo tak juz walczyłem i nie wyjdzie ci za żadne chiny ;) - znaczy sie nie zejdzie ci się linia brzegowa jak tu z odbiciem mostu ;)

Szczur88
22-06-2009, 00:02
Czemu ma się nie zejść? To można spokojnie korygować...

piotrus33
22-06-2009, 00:05
nie zejdzie ci się zwróć uwagę na podstawy mostu ;)

pozdrawiam

tomekde
22-06-2009, 11:21
a co ci się ma schodzić czy nie schodzić? no chyba że chcesz uzyskać efekt jednym ruchem to faktycznie może być problem. Da się spokojnie zrobić takie odbicie, po prostu kopiując, nakładając i maskując wybrane fragmenty zdjęcia w wodzie, dodatkowo zmieniając przenikanie np. gradientem, cienie można zwyczajnie domalować albo skorzystać ze skopiowanej warstwy mnożonej z tłem, tam gdzie są podstawy mostu, kopiujesz podstawy itd... to na prawdę nie jest wielka filozofia w PSie, jednak żadna konkretna modyfikacja a już na pewno montaż nie odbywa się gotowymi filtrami i jednym ruchem, trzeba trochę podłubać