PDA

Zobacz pełną wersję : LIGHTROOM - skasowane dane - POMOCY



wacho
19-06-2009, 12:21
Witam

Skasowałem w lightroomie ok. 300 plików które przerabiałem 2 dni.
Skasowałem je w taki sposób że skasowały mi się też pliki źródłowe (z dysku)
natomiast mam kopie tych plików (przed przeróbką - w rawach i jpg).

Czy da się tak zrobić, aby nie przerabiać wszystkiego od początku, czy ligtroom jakoś zapamiętał to co było robione ze skasowanymi plikami ???


POMOCY !!!!!!

bakulik
19-06-2009, 12:25
Witam.

Skasowanie z katalogu jest nieodwracalne. Jeśli pliki siedzą w koszu i masz zapisane dane w XMP, to je po prostu wyciągnij z kosza i zaimportuj. A jak nie, no to koniec... Chyba że masz kopię zapasową katalogu, to przynajmniej część danych odzyskasz.

krzysztofr
19-06-2009, 12:34
A skasowałeś te zdjęcia poprzez Lightrooma, czy przez menadżer plików?
Jeżeli przez menadżer plików to dane o zdjęciach powinny dalej być w bazie Lightrooma.

solver
19-06-2009, 12:37
a czy te dane nie będą nadal na dysku? przecież póki się nie nadpisze tych obszarów dysku nowymi danymi to coś tam powinno być, nie można skorzystać z jakiegoś programu do odzyskiwania plików?

wacho
19-06-2009, 12:42
dane - te które szły do ligtrooma, nieprzetworzone mam na kopii na dvd,
ale nie wiem jak i czy da się odzyskać efekt pracy z plikami w lightroomie

(pliki były usówane za pomocą lightrooma z hdd)

bakulik
19-06-2009, 13:04
ale nie wiem jak i czy da się odzyskać efekt pracy z plikami w lightroomie

(pliki były usówane za pomocą lightrooma z hdd)

Jeśli nie masz kopii zapasowej katalogu z ustawieniami, a w koszu nie siedzą pliki XMP, to niestety się nie da.

krzysztofr
19-06-2009, 13:50
Możesz jeszcze przy pomocy jakiegoś softu do odzyskiwania danych spróbować przywrócić plik "Lightroom 2 Catalog.lrcat" w wersji przed skasowaniem zdjęć.
Na przyszłość ustaw sobie w LR robienie backupa raz na dzień, w razie czego, mniej stracisz.

addi
19-06-2009, 14:56
Jak masz kopię zapasową pliku "Lightroom 2 Catalog.lrcat" (lr wymusza jej robienie co kilka dni) to możesz przeprowadzić następującą operację:
1. zgraj sobie gdzieś obok aktualny plik "Lightroom 2 Catalog.lrcat"
2. nadpisz go plikiem z backup'ów
3. przegraj surowe zdjęcia do tych samych katalogów
4. odpal lr i wyexportuj zdjęcia (te, które usunąłeś) jako katolog
5. wyłącz lr wgraj plik z pkt 1
6. zimportuj katalog, który eksportowałeś w pkt. 4

Nie stracisz zmian, które zrobiłeś po usunięciu zdjęć, a usunięte zdjęcia odzyskasz.

4rtur4
21-06-2009, 13:00
Jeśli nie masz kopii zapasowej katalogu z ustawieniami, a w koszu nie siedzą pliki XMP, to niestety się nie da.

A da się!
Warunek: nie można nic zapisywać na dysk, bo każdy nowy plik może pokryć sektory na których leżą zdjęcia.
Pliki po usunięciu nie są całkowicie kasowane z dysku, tylko z tablicy alokacji plików.

Załatw sobie program Easy Recovery, poczytaj jak to obsługiwać (program prosty w obsłudze, jednak dobrze zerknąć do manuala) i jeśli spełniłeś warunek o którym pisałem zdjęcia odzyskasz.
Pamiętaj jednak, że odzyskane pliki mogą nie posiadać oryginalnych nazw.

Tym programem spokojnie odzyskujemy dane nawet po formacie dysku.

To tyle.

bakulik
21-06-2009, 17:45
A da się!
Warunek: nie można nic zapisywać na dysk, bo każdy nowy plik może pokryć sektory na których leżą zdjęcia.

Jeśli usunięto pliki z katalogu Lightrooma, czyli w pracującym programie, to MOŻE się uda w ten sposób, i ole program zapisuje plik katalogu po zmianach w innym miejscu dysku. Co innego odzyskanie skasowanych plików - wiem, że to możliwe.

4rtur4
21-06-2009, 18:25
wiec wystarczy odzyskac wspomnianym przeze mnie programem pliki .xmp :)

pozdrawiam

bakulik
21-06-2009, 19:07
wiec wystarczy odzyskac wspomnianym przeze mnie programem pliki .xmp :)

Dodaj "o ile zostały utworzone", bo to nie jest takie oczywiste (domyślnie ta opcja jest wyłączona).

wacho
22-06-2009, 11:48
Panowie, aż nie chce mi się już pisac o lightroomie, bo sprawa okazała się posunięta dalej (z innymi plikami) ;(

CZY JEST SZANSA odzyskać dane z hdd lub karty CF która była po tym wielokrotnie zagrywana danymi ???????????????????

airhead
22-06-2009, 12:13
jest szansa - wbrew pozorom zapisanie kolejnego pliku wcale nie sprawia, że starych nie można odzyskać, tylko będzie to wymagać pewnej pracy
więcej informacji szukaj nie tu, tylko w klimatach komputerowych: odzyskiwanie danych (data recovery)

wacho
22-06-2009, 13:15
A zna ktoś może jakieś "adresy", w internecie i nie tylko gdzie można z takim problemem uderzyć ??

bakulik
22-06-2009, 15:20
A zna ktoś może jakieś "adresy", w internecie i nie tylko gdzie można z takim problemem uderzyć ??

http://www.recovery.pl/

Nie wiem tylko, czy ceny Cię zadowolą... :)

chyrus
22-06-2009, 16:01
Podepnę się pod temat, bo przytrafiło mi się coś podobnego aczkolwiek innego :)
Zaimportowałem cały katalog z nowymi fotami do LR, przeszedłem do develop, pokręciłem suwakami i pokrzywiłem co nieco na ok 200 zdjęciach i nagle LR zaliczył zwiechę. Po pół godziny czekania i braku reakcji od LR ubiłem jego proces. Straciłem wszystkie zmiany na zdjęciach, ba, nie widział wczytanych wcześniej zdjęć. Siadłem do roboty ponownie z wkur... bo kilka h pracy poszło.... Obecnie jak przerobię trochę zdjęć, to zamykam i uruchamiam na nowo LR tak aby zapisał zmiany. Wygląda na to, że LR zmiany zachowuje w RAMie, a dopiero przy wyjściu zrzuca dane na dysk.
Przytrafiła się Wam podobna sytuacja? Macie jakąś receptę na zapisywanie zmian w trakcie obróbki, tak aby nie utracić ich podczas zwisu? Ostatnio wcisnąłem po edycji ctrl+s i pojawił się pasek postępu zapisywania xmp, ale nie sprawdzałem czy to uchroni od zwisu i pomoże w odtworzeniu ustawień.

airhead
22-06-2009, 21:46
włącz w ustawieniach zapis .xmp

odzyskiwanie plików:
-artykuły na pclab.pl
-dobreprogramy.pl - programy > narzędzia > odzyskiwanie danych
spróbuj z kilkoma programami, bo każdy daje inne wyniki

chyrus
22-06-2009, 22:08
hehe "włącz w ustawieniach zapis .xmp" niby trywialne a dupsko uratuje :) dzięki.

odzyskiwanie danych z hdd można powiedznieć, że mam w paluszku, ale muszą liznąć dysk a nie tylko ram inaczej dziupla.

airhead
22-06-2009, 22:17
te informacje o odzyskiwaniu to były bardziej do autora wątku ;]

molmagic
28-10-2009, 01:48
Need help! Miałem dziś ciężką awarię kompa, która niestety zakończyła się reinstalem systemu. Żadne pliki nie zostały ruszone, ale jak się okazało zaraz po postawieniu systemu pojawiły się kolejne problemy i trzeba było operację powtórzyć (w międzyczasie LR został zainstalowany) Powstał nowy plik katalogu z dzisiejszą datą i bez zdjęć oraz plik z wczorajszą datą "Lightroom 2 Catalog.lrcat.lock" wszystkie katalogi cache i "Lightroom 2 Catalog Previews.lrdata" posiadam. Niestety nie mogę z nich nic wykrzesać. Proszę o pomoc czy da radę coś z tym zrobić, tam było sporo fot których ustawienia były bardzo istotne, były przygotowane do eksportu....

Merde
28-10-2009, 09:28
Nie pomogę teraz, ale na przyszłość sugeruję by jednak korzystać z xmp.

mor_feusz
28-10-2009, 10:54
Need help! Miałem dziś ciężką awarię kompa, która niestety zakończyła się reinstalem systemu. Żadne pliki nie zostały ruszone, ale jak się okazało zaraz po postawieniu systemu pojawiły się kolejne problemy i trzeba było operację powtórzyć (w międzyczasie LR został zainstalowany) Powstał nowy plik katalogu z dzisiejszą datą i bez zdjęć oraz plik z wczorajszą datą "Lightroom 2 Catalog.lrcat.lock" wszystkie katalogi cache i "Lightroom 2 Catalog Previews.lrdata" posiadam. Niestety nie mogę z nich nic wykrzesać. Proszę o pomoc czy da radę coś z tym zrobić, tam było sporo fot których ustawienia były bardzo istotne, były przygotowane do eksportu....
Teo jeszccze nie probowalem ale...
a) zrob backup (jesli juz cos dodales) Lightroom 2 Catalog.lrcat
b) zmien nazwe Lightroom 2 Catalog.lrcat.lock na Lightroom 2 Catalog.lrcat
c) odpal LR
moze zadziala
Edit.
Wlasnie doczytalem :(
The following Photoshop Lightroom database files are located in the [username]/Pictures/Lightroom folder:

* Lightroom 2 Catalog.lrcat (the catalog itself)
* Lightroom 2 Catalog.lrcat.lock (this file prevents you from overwriting data)
* Lightroom 2 Catalog Previews.lrdata (the file that holds the preview data assigned to your photos)

molmagic
28-10-2009, 11:24
Znalazłem backupy :) Dzięki za Waszą pomoc, przynajmniej dziś będę mógł spać spokojnie:)

root
30-10-2009, 20:03
to teraz z innej beczki. zna ktoś metodę na export wszystkich presetów, które mamy wgrane w lightroomie i chcemy przeinstalowac system bez ich utraty ? szukanie każdego z osobna na dysku itp. nie wchodzi w grę. chcę załatwić wszystko kilkoma kliknięciami myszy :)