PDA

Zobacz pełną wersję : Drukarka Canon Selphy CP400 profil



mirhon
17-08-2005, 09:17
Jakiś czas temu kupiłem w/w drukarkę (nowa 230 zł na Alegro). Jest to drukarka termosublimacyjna formatu 15x10. Wydruki są super i jedyne co mi nie pasowało że kolory były za zimne w stos. do tego co widziałem na monitorze i wzorcowych wydrukach z labu. Ze względu na to że materiały eksploatacyjne są zawsze te same tzn. nie ma innego kitu (folia+papier) niż orginalny postanowiłem ją skalibrować.
Dogadałem się z pewną firmą (krajową) i na podstawie wydruku zestawu 2 i 4 wzorców sporządzono mi 2 profile.
W praktyce pomimo że ten 2 profil sporządzone na podstawie większej ilości próbek kolorów to w praktyce różnice są bardzo subtelne i praktycznie nie widoczne. Ale do rzeczy:
W tej chwili moje wydruki są praktycznie takie same jak z labu! Kolory są świetne. Patrząc na mój monitor (kalibracja na oko) jedyna różnica jaką dostrzegam w stos. do wydruku to kwestia kontrastu wynikająca z innych technologi (monitor i wydruk). Kolory na moje (kaprawe) oko są b. podobne. Nie mogłem tego powiedzieć przed kalibracją...
Jeśli komuś b.zależy na jakości wydruków w domu i używa tego samego papieru+tusze to polecam kalibrację...
BTW.
Gdybym robił to jeszcze raz to skorzystałbym z :
http://www.drycreekphoto.com/custom/customprofiles.htm
wyszło by mnie to taniej niż w kraju...tak czy siak jestem zadowolony z wyników.

Vitez
17-08-2005, 17:23
W praktyce pomimo że ten 2 profil sporządzone na podstawie większej ilości próbek kolorów to w praktyce różnice są bardzo subtelne i praktycznie nie widoczne. Ale do rzeczy:
W tej chwili moje wydruki są praktycznie takie same jak z labu!

W praktyce bardzo praktycznie nam to opisales. Praktycznie bardzo w praktyce dziekujemy 8) ;) (bez urazy :D ).

mirhon
17-08-2005, 18:38
W praktyce bardzo praktycznie nam to opisales. Praktycznie bardzo w praktyce dziekujemy 8) ;) (bez urazy :D ).

O rany chciałem napisać że kalibracja ma sens...a nie podawać detale ale
proszę bardzo:

1. Ze strony firmy kalibrującej dostałem 2 i 4 fotki do wydrukowania (taka szachownica z kolorów)
2. Wydruki wykonałem przez Photoshopa z wyłączoną opcją zarządzania kolorami, a w sterowniach drukarki ustawienia neutralne.
3. 6 fotek posłałem do firmy i zwrotnie dostałem 2 plik profili jeden na podstawie 2 , drugi (dokładniejszy) na podstawie 4 wydruków (więcej kratek z kolorami).
4. Profile zainstalowałem w systemi i teraz jak drukuje w Photoshopie to wybieram zarządzanie kolorem przez Photoshopa w oknie "Print with preview", wybieram wg jakiego profilu (1 z 2 zrobionych) ma być wydruk ("Printer profile") i sposób tłumaczenia kolorów "Rendering intent" jako "Ralative colorimetric" włączam równierz opcje "Black point compensation" i wychodzi bomba wydruk...
Ślepy by zobaczył różnice przed i po kalibracji.
Fotka testowa którą dostałem z labu Fuji i którą porównałem z wydrukiem z kalibrowanej drukarki wygląda gorzej :-)

Paprochwbody
06-11-2005, 12:16
Witam. Mam ten sam problem. Nie może ktoś podać danych firmy zajmującej się kalibracją. Moja CP-220 drukuje tak "sinoniebieskie"zdjęcia, wyprane z kolorów, że słabo się robi. Nie znalazłem w necie takiej firmy. Będę wdzięczny o jakieś namiary.

Kubaman
06-11-2005, 12:24
Dogadałem się z pewną firmą (krajową) i na podstawie wydruku zestawu 2 i 4 wzorców sporządzono mi 2 profile.
o ! jestem tym bardzo zainteresowany. Ile zapłaciłeś i co to za krajowa firma?

mirhon
07-11-2005, 00:37
o ! jestem tym bardzo zainteresowany. Ile zapłaciłeś i co to za krajowa firma?

Odpowiem Ci na privo bo wiem z praktyki http://www.canon-board.info/showthread.php?t=6019 że niektórzy powiedzą że mam nierówno pod sufitem i lepiej se gorzałe kupić...
Oficjalnie odpowiem że w wysyłkowo w USA najtaniej znalazłam za 50$
http://www.drycreekphoto.com/custom/customprofiles.htm#Profiling_kit_downloads firma jest sprawdzona bo czytałem na różnych forach że ludzie chwalili.
Jeden gostek napisał że to najlepiej wydane 50$ w jego życiu :-)

Tomasz Golinski
07-11-2005, 01:45
Podziel się informacją, a marudy niech marudzą. Może jeszcze komuś się to przydać. Mnie to tylko ciekawi, bo nie mam drukarki, ale może kiedyś...

Tomasz Golinski
07-11-2005, 01:46
BTW. Te profile są stabilne przy zmianie paczki papieru/tuszu?

mirhon
07-11-2005, 09:49
No niech wam będzie :-) . Znalazłem firmę poligraficzną, której właściciel powiedział że generalnie się tym nie zajmuje ale zrobi to na próbę - byłem pierwszym testowym ;-) klientem na taką usługę.
Powiem to tak drukarkę kupiłem za 150 zł (Allegro) najmniejszy kit (papier + folia) to około 49zł. Za profilowanie zapłaciłem 300 zł i śmiało twierdzę że w przypadku tej drukarki wystarczy to zrobić 1 raz i potraktować to jako dodatkowy koszt zakupu. Materiały eksploatacyjne są zawsze takie same, ich własności się nie zmieniają tzn. zawsze mam te same wydruki po zmnianie kita. Drogo czy tanio - NIE ZAMIERZAM z nikim dyskutować na ten temat!
Ja omijam laby szerokim łukiem i drukuje sobie w domku popijąc piwko...a że nie trzaskam jakiejś masówki np z tegorocznych wakacji (1500 fotek) wydrukowałem tak ze 100 to jestem zadowolony. Moim marzeniem jest Kodak Professional 1400 - ********a drukarka - w USA do wyrwania za 350$.
http://www.kodak.com/global/en/professional/products/printers/1400/1400Index.jhtml?id=0.1.18.22.7.18&lc=en
Wydziałem wydruk A4 po prostu poezja...atramentowe wymiękają...
To jest ten adres polskiej firmy i jak widzę mają usługę w cenniku ;-)
http://www.lares.punkt.pl/cennik.htm
A jeszcze jedno jakby kto był zainteresowany i miał już CP400 to może mi podesłać jaką fotkę (najlepiej w przestrzeni Adobe RGB) a ja ją przerobię posiadanym profilem. Taką fotkę można sobie wydrukować i ocenić samemu czy warto zainwestować w dedykowany profil...

mirhon
07-11-2005, 09:59
Dodam jeszcze że dzisiaj zrobiłbym to chyba (profilowanie drukarki) poprzez
http://www.drycreekphoto.com/custom/customprofiles.htm
Czytałem pozytywne opinie na forach a jeden gostek napisał że to najlepiej wydane 50$ w jego życiu. Co do tej polskiej firmy, której adres podałem to proszę nie powoływać się na mnie. Właściciel prosił mnie o potraktowanie tego jako usługi testowej i podkreślił że normalnie się tym nie zajmuje (jak widać zmienił zdanie :-) )...jak kto chce to może spróbować się dogadać i podać za przykład tą firmę z USA.
W czasie gdy ja to robiłem około 6mies temu to po bardzo długim googlaniu w Polsce oprócz tej firmy nie znalazłem nic konkretnego...teraz może to wyglądać inaczej...

Duty
11-11-2005, 03:17
Dodam jeszcze że dzisiaj zrobiłbym to chyba (profilowanie drukarki) poprzez
http://www.drycreekphoto.com/custom/customprofiles.htm
Czytałem pozytywne opinie na forach a jeden gostek napisał że to najlepiej wydane 50$ w jego życiu.

Z tego co wiem - odszedł z tej firmy główny specjalista od koloru - Ethan Hansen, klienci już 4-6 tygodni czekają na zwrot kasy, na razie firma nie działa.


W czasie gdy ja to robiłem około 6mies temu to po bardzo długim googlaniu w Polsce oprócz tej firmy nie znalazłem nic konkretnego...teraz może to wyglądać inaczej...

Takie "budowanie" profilu odbywa się na bazie wzornika 918 kolorów. Mieści się on na 2 wydrukach 18x24 cm. Na potrzeby drukarki termosublimacyjnej 10x15 trzeba każdą fotkę podzielić na pół, żeby pola pomiarowe nie były za małe.
Od 1,5 roku tak profiluję swoją drukarkę Sony, lab do którego wysyłam zdjęcia, maszynę do powiększeń w tym labie.
W przyszłym roku planujemy zmianę lokalu na sporo większy i rozszerzenie usług - wydruki na Epsonie 9800, sprzedaż kalibratorów, oraz profilowanie usługowo labów i drukarek.
Jak wsio ruszy, to 1 profil wyceniałbym na polskie warunki na jakieś 50 zł netto, a biorąc pod uwagę, że do labu trzeba to powtarzać co jakiś czas - to za 4-o krotną kalibrację w ciągu roku - 150 zł.
To jest jedyne wyjście (używanie profili) jeśli poważnie się myśli o fotografii cyfrowej.
Ale z uporem maniaka będę twierdził, że najlepiej wydane pieniądze - to zakup kalibratora do monitora.
Później - profile.

mirhon
11-11-2005, 12:48
....a biorąc pod uwagę, że do labu trzeba to powtarzać co jakiś czas - to za 4-o krotną kalibrację w ciągu roku - 150 zł.
...

A jak to rozumieć? Jeśli 1 raz sprofiluję drukarkę i nie zmieniam materiałów (kit+folia) to nie bardzo rozumiem po co profilować dalej...Nie ma aż takiego rozrzutu parametrów materiałów eksploatacyjnych żeby to powtarzać. Co innego atramentówki - tutaj gdy zmienisz papier bądź tusze to trzeba profilować...

Duty
11-11-2005, 13:25
A jak to rozumieć? Jeśli 1 raz sprofiluję drukarkę i nie zmieniam materiałów (kit+folia) to nie bardzo rozumiem po co profilować dalej...Nie ma aż takiego rozrzutu parametrów materiałów eksploatacyjnych żeby to powtarzać. Co innego atramentówki - tutaj gdy zmienisz papier bądź tusze to trzeba profilować...

Chodziło mi o lab typu Fuji Frontier, Noritsu itp. - tam jest tak wiele czynników, że profile trzeba uaktualniać dość często - i nie ma to nic wspólnego z codzienną kalibracją labu do szarości. Zmiana parametrów chemii/papieru/systemu naświetlania w czasie powoduje delikatne zmiany.
W drukarkach termosublimacyjnych rozrzut tez jest, ale na tyle subtelny, ze większym problemem będzie kalibracja monitora, żeby to wychwycić :)
W atramentówkach sama zmiana ustawień dpi moze spowodować konieczność profilowania takiego właśnie ustawienia. Także zmiana sterownika drukarki może zdezaktualizować profil.

Kubaman
11-11-2005, 21:08
W przyszłym roku planujemy zmianę lokalu na sporo większy i rozszerzenie usług - wydruki na Epsonie 9800, sprzedaż kalibratorów, oraz profilowanie usługowo labów i drukarek.
Jak wsio ruszy, to 1 profil wyceniałbym na polskie warunki na jakieś 50 zł netto
no to podaj kiedy i gdzie mam wysłać moje zdjęcia :)
mówię serio, już masz pierwszego klienta 8)

Trzaska
18-11-2005, 14:46
Ostatnio za swój profil do HP 7660 na podstawie tablicy 288polowej, tworzony na podobnej zasadzie zaplacilam 109 brutto . Ja drukuje tablice na papierze i tuszami ktorych uzywam, przysylaja mi testowe zdjecia skonwertowane do profilu, jesli nie jestem pewna, moge poslac swoje zdjecia do skonwertowania. Jesli klient jest zadowolony, placi, a firma przysyla profil,

Paprochwbody
12-01-2006, 01:04
http://allegro.pl/show_item.php?item=81222938
warto tu zajrzeć.

Paweł Grabowski
17-05-2009, 22:20
Czy ktoś na dzien dzisiejszy wysyłkowo kalibruje drukarki. Mam problem z moja Seplhy CP760 i chyba bez kalibracji sie nie obędzie.

Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
Paweł

czornyj
17-05-2009, 22:23
Czy ktoś na dzien dzisiejszy wysyłkowo kalibruje drukarki. Mam problem z moja Seplhy CP760 i chyba bez kalibracji sie nie obędzie.

Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
Paweł

Na terenie Krakowa chętnie służę swoją wiedzą i spektrofotometrem.