PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw do architektury



Shadow
22-06-2004, 18:58
Słyszałem, że niektóre typy obiektywów korygują efekt "walących się ścian". Krzywe piony to dość częsta bolączka przy zdjęciach architektury. Czy rzeczywiście są takie obiektywy a jeśli tak to jakie ? Ktoś też gdzieś pisał, że można takie krzywe ściany prostować w PS. Jak to się robi jakim narzędziem ?

piotrkula
22-06-2004, 19:06
tak sa,
np: TS-E24mm f/3.5L, TS-E45mm f/2.8
wiecej znajdziesz na:
http://www.canon.com/camera-museum/camera/lens/f_lens.html

wszystkie z przedrostkiem TS (tilt and shift) - bardzo drogie :mrgreen:

w PS tak mi sie wydaje nalezy uzyc 'perspektywy' zeby wyprostowac sciany, ale dokladniej moze jakis ekspert od PS ci opisze.

Shadow
22-06-2004, 19:56
Dzięki. Obejrzałem je w akcji. Rzeczywiście robi duże wrażenie. Ściany stoją jak na baczność. Ciekawe na jakiej zasadzie to działa ? Czyba jakieś korygujące wadę postawy soczewki :)

piotrkula
22-06-2004, 21:11
Ciekawe na jakiej zasadzie to działa ?
ja tam wiem tyle ze sie kreci pokretlami a budynki wstaja :mrgreen:

Rudi
22-06-2004, 22:15
Działa to na mniej więcej takiej zasadzie: Przy "zwykłym" obiektywie jeśli wysoki obiekt nie mieści nam się w kadrze, podnosimy aparat do góry tak aby go "chwycić" całego. I tu jest pies pogrzebany bo w tym momencie płaszczyzna filmu/matrycy nie jest równolegle ustawiona do ścian budynku (oś optyczna nie jest prostopadła) i uzyskujemy efekt "walącego się budynku". Natomiast prz obiektywie typu TS mamy możliwość za pomocą pokręteł skorygować oś optyczną w taki sposób, że budynki się nie "walą".

Pozdrawiam
Rudi

Shadow
23-06-2004, 19:09
Coś w tym jest Rudi :)

Rudi
23-06-2004, 19:16
Coś w tym jest Rudi

Najlepiej to widać na rysunku :), glupio się tłumaczy takie rzeczy :D

Shadow
23-06-2004, 19:35
Nie no bardzo dobrze to wytłumaczyłeś. A że tak powiem jaka jest cena takich obiektywów, bo na ruskiej stronie znalazłem 1400$. Czy to jest aż takie drogie ?

Rudi
23-06-2004, 19:44
Z tego co widzę u Pstryka, "stoją" za jakieś 7039.... kupa szmalu.

A na tej stronie masz test tego cudaka: http://www.foto.com.pl/teksty/obiektywy12.html

Shadow
23-06-2004, 20:03
Dzięki. Poczytam sobie
A w PS nie wiesz jak się koryguje takie zdjęcia bo jak widzę to zdecydowanie tańsze rozwiązanie :)

Rudi
23-06-2004, 20:07
Niestety nie rajcują mnie zdjęcia architektury :) i nie zagłębiałem się w tą sprawę w PS

Życzę powodzenia :D

Przemek Białek
26-06-2004, 00:14
Po co wydawac ogromne pieniadze na obiektywy z korekcja perspektywy, a kiedy to sie tobie zwroci?
lepiej zainstalo Photoshopa i tak.
1. otworz obrazekz walaca sie geometria
2. skopiuj warstwe - do poprawek (ctr + J)
3. zaznacz czały obszar roboczy (ctr + A)
4. wloncz obwiednie (ctr + T)
5. zlap za leb jeden z punktow i odpowiednio go modyfikuj, mozna wlonczyc pomocnicze linie pionowe, pomoga w ocenie perspektywy.
6. to samo zrob z drogim punktem
7. na sam koniec korekta dystorsji powstalych w skutek przemiesczczania punktow za pomoca filrtow spherize (poduszka,beczka) - znajdziesz w standardowych filtrach.
powodzenia w prostowaniu :idea:

ostatnio protowalem fotografie witrazy, facet robil szerokim w odleglosci 5 m od nich, jak zoobaczyl po korekcie zdiczal, a myslal je juz nic nie da sie zrobic! :!: