PDA

Zobacz pełną wersję : Plener "strobowanie" czym dyfuzowanie???



PrzemQs
16-06-2009, 10:17
Witam chcę zacząć strobing w plenerku i mam taki problem :) mam 2 lampy na chińskich phottix'ach (430ex i 380ex) i zastanawiam się czym najlepiej mi będzie dyfuzować światło. czy parasolka dyfuzująca (przepuszczająca światło) czy może odbijająca a może softboxy- a jak one to czy lampy podołają mocą na dworze? Mam zamiar robić zdjęcia a la fassion (doświetlanie całej postaci ewentualnie części) i czy na delikatną kontre pod światło podołają??

Z góry dzięki :)

burdagraph
16-06-2009, 11:59
Dyfuzować... Polska trudna język. (Przepraszać za OT)

jagular
16-06-2009, 12:26
Oj trudna, trudna. Mnie za to rozwaliło "fassion". No tak to jest, jak się chce "upgrejdować" (hihih) mądrym językiem swoje wypowiedzi :P

Kali też przepraszać za OT.

PrzemQs
16-06-2009, 12:48
Wielkie dzięki geniuszom :) za to, że dowiedziałem się wszystkiego...

literówka w słowie fashion - tak zastrzelcie mnie za to. (oczywiście nie miałem zielonego pojęcia, że tak się pisze)

Sorki nie wiedziałem że ta czynność nazywa się dyfundowaniem.

airhead
16-06-2009, 12:59
Sorki nie wiedziałem że ta czynność nazywa się dyfundowaniem.
jak już to rozpraszaniem, a używanie lamp błyskowych to raczej błyskanie lub doświetlanie

ale teraz do rzeczy...
zarówno parasolka jak i softbox dadzą tu radę i są w takich warunkach używane
wszystko zależy od tego, jaki chcesz mieć przestrzenny rozkład światła - mi osobiście bardziej podoba się softbox i chyba częściej się go w takich (powiedzmy studyjnych) warunkach wykorzystuje... inna sprawa, że jest też bardziej upierdliwy w obsłudze

lampy reporterskie w porównaniu do studyjnych mają dosyć małą moc, ale jeżeli nie będziesz np. doświetlał kontry w słońcu albo dążył do oświetlenia bezcieniowego, powinny raczej wystarczyć. do tej kontry - jedna lampa może nie wystarczyć, ale zawsze masz drugą
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jeszcze a' propos słowa "fashion" - ono już zupełnie wyparło fotografię modową? moi wykładowcy ciągle tak mówią, a na CB wszędzie tylko to "fashion"

Tomek_P
16-06-2009, 13:02
430 podoła, 380 pewnie też, jeśli nie jesteś pewien co zastosować kup jedną parasolkę białą przepuszczającą, jedną srebrną i oceń które światło bardziej ci odpowiada :) tutaj http://fototv.pl/ masz ładne porównanie wideo parasolki, oktaboxu i softboxu

xpressive
16-06-2009, 13:39
ja z góry polecam uważać na te halne... Strasznie lubią parasolki co nie miara czasem.
a co do łączenia softbox + speedlite, max byłby 60x60 żeby 'dawał radę', poza tym połączenie jest cholernie skomplikowane czyt. trudno dostępne w Polsce.

burdagraph
16-06-2009, 13:56
no niestety teraz na topie fashion i glamour :)

aby być choć trochę pomocny napiszę w temacie:

Jeżeli potrzebujesz światła mocniejszego - jesteś skazany na softbox. (do kontry na włosy np)
Polecam wynalazek Lastolite, ze względu na wytrzymałość i łatwość obsługi.

Parasolka ma w plenerze prostą wadę - wystarczy średni powiew wiatru - i wszystko nam lata.

Sprawdza się tutaj żywy statyw ruchomy :)

Parasolka która rozprasza światło - powoduje jego bardzo dużą stratę i niestety konieczność ustawienia bardzo blisko obiektu - nie zawsze jest taka możliwość.

Na koniec dodam,i tak dojdzie do tego, że będziesz używał zarówno parasolek jak i softboxów.

iREM
16-06-2009, 14:19
Witam chcę zacząć strobing w plenerku i mam taki problem :) mam 2 lampy na chińskich phottix'ach (430ex i 380ex) i zastanawiam się czym najlepiej mi będzie dyfuzować światło. czy parasolka dyfuzująca (przepuszczająca światło) czy może odbijająca a może softboxy- a jak one to czy lampy podołają mocą na dworze? Mam zamiar robić zdjęcia a la fassion (doświetlanie całej postaci ewentualnie części) i czy na delikatną kontre pod światło podołają??

Z góry dzięki :)

A 380EX działa z photixem? Bo tam ani manuala ani regulacji...

PrzemQs
16-06-2009, 14:38
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) muszę wybrać pomiędzy łatwością montażu, ceną i przemieszczaniem a problemami z wiatrem mniejszym rozproszeniem i odległością :) myślę że kupię jednego softboxa i jedną parasolkę :D Dzięki jeszcze raz i czekam na więcej cennych uwag :)

iREM
16-06-2009, 14:56
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) muszę wybrać pomiędzy łatwością montażu, ceną i przemieszczaniem a problemami z wiatrem mniejszym rozproszeniem i odległością :) myślę że kupię jednego softboxa i jedną parasolkę :D Dzięki jeszcze raz i czekam na więcej cennych uwag :)

Tu (http://allegro.pl/item622626668_softbox_reporterski_na_aparatowa_lam pe_blyskowa.html) masz jeszcze chiński odpowiednik lastolita. Mogę polecić.

laur
16-06-2009, 14:56
A 380EX działa z photixem? Bo tam ani manuala ani regulacji...
U mnie działa, wali na pełną moc ale wyzwala bez problemów

wojkij
16-10-2009, 03:21
Głupie pytanie i w sumie kompletnie banalne pytanie ale chyba opuściłem ten rozdział w swojej edukacji - jaka będzie różnica w świetle pomiędzy softem 40x40 a 60x60 przy błyskaniu małymi lampkami(np 580ex)? W który lepiej zainwestować?

Mam też parasolki transparentne i odbijające 115cm ale mam dziwne wrażenie że za dużo światła ucieka;).

sebcio80
16-10-2009, 03:54
jak do portretu to maly 40x40 wystarczy, ale calej sylwetki juz tym raczej nie oswietlisz, ani z bliska ani z daleka

ja do tej pory uzywalem jednej lampy 580EX na statywie + parasolka transparentna 90cm,
ostatnio jednak sporo wertowalem net w szukaniu najlepszych rozwiazan i zakupilem taka oto parosolke box: http://www.allegro.pl/item770670419_parasolka_softbox_odbijajaca_srebrna _101cm.html
trudno cos znalesc w necie o nich i dopiero wczoraj mi przyszla i nie mialem okazji przetestowac jej w plenerze, ale podziele sie uwagami, mysle ze to bedzie swietne rozwiazanie, bo mamy praktycznie softbox, tylko nieco bardziej rozproszony na boki i funkcjonalnosc (latwosc i szybkosc montazu )

ja mam zamiar pod parasolka miec zawieszone 2 lampy dla wiekszej mocy, a moze nawet 3, jeszcze zobacze

kupilem parasolke bo nie chcialem za bardzo bawic sie w kombinowanie montazu softboxa do statywu ale wczoraj znalazlem taki filmik: http://www.youtube.com/watch?v=ESC54Gu4BC8&hl=pl
banalne i skuteczne i moze skusze sie tez na softboxa

wojkij
16-10-2009, 05:09
Mam 100x100cm softy bowensa ale też nie specjalnie wyobrażam to sobie w terenie(składanie, mocowanie itd). Myślałem raczej o czymś takim: http://www.allegro.pl/item770668510_softbox_60x60cm_reporterski_studyjny _typ_bowers.html

A te 2-3 lampy to jak chcesz wyzwalać? Pocketami?

sebcio80
16-10-2009, 05:45
tak, zamówilem już nowe pockety... trochę kasy poszło, ale to jednak zakup mam nadzieje ze na lata,

chce dwie lampy wyzwalac jednym Flexem na podwojnym kablu, jak sie da.... wszystko bede mial chyba w poniedzialek

PrzemQs
16-10-2009, 23:33
Ja kupiłem ostatnio Nikona Sb-26 i chińską podróbkę lastolite ezybox. Lampa juz doszła czekam jeszcze na softa. Kucza mówi że oryginalny lastolite nie różni się prawie niczym od chińszczyzny :D Przekonam się na początku przyszłego tygodnia czy daje rade... ja wyzwalać będę 430 ex na chińskim radiu z parasolką + a nikon leci na fotoceli z softem :D SIĘ ZOBACZY CO TO WYJDZIE.

mirusiek
27-11-2009, 17:24
Warto sobie pobrać i poczytać. W przystępny sposób opisane zagadnienia strobist-u

http://www.studiowplecaku.pl/strobist-lighting-101/

PrzemQs
29-11-2009, 02:52
efekty mojej walki ze strobowaniem pod :

http://canon-board.info/showthread.php?t=39963&page=11

wezyk123
01-12-2009, 16:16
Orientuje sie ktoś z was, czy jakas firma produkuje dishe do systemowych lamp błyskowych? ... lub czy istnieje mozliwosc zamontowania jakos disha z lamp studyjnych do lampy systemowej, tak, zeby wszystko bezproblemowo działało?
Wiem, można zrobic tanim kosztem disha, ale ja nie chce sie bawic w takie cos??:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Orientuje sie ktoś z was, czy jakas firma produkuje dishe do systemowych lamp błyskowych? ... lub czy istnieje mozliwosc zamontowania jakos disha z lamp studyjnych do lampy systemowej, tak, zeby wszystko bezproblemowo działało?
Wiem, można zrobic tanim kosztem disha, ale ja nie chce sie bawic w takie cos?? :)