PDA

Zobacz pełną wersję : Biała kartka jako odbłyśnik?



barkam43
14-06-2009, 20:27
Witam!!!
Mam pytanie - w których momentach przydaje się biała kartka na lampie jako odbłyśnik. Czy stosując coś takiego sprawdza się to tylko, gdy lampa skierowana jest pionowo w górę? Czy głównym jej zadaniem jest rozświetlenie cieni? Jakiej powinna być wielkości aby spełniała najlepiej swoje zadanie?:confused:

JackC
14-06-2009, 21:13
Taka karteczka/odbłyśnik ma za zadanie puścić "zajączka" na twarz/twarze fotografowanych osób - czyli delikatnie doświetlić twarz i usunąć cienie pod oczami, nosem, etc. Samo światło lampy odbite z sufitu lub ścian może dać zbyt głębokie cienie
na twarzach fotografowanych osób.
Z reguły odbłyśniki mają wielkość karty kredytowej lub kredytowej.
Odbłyśniki można stosować nie tylko w przypadku ustawienia lampy pionowo w górę, lecz również w przypadku ustawienia pod kątem.
A kiedy są najlepsze efekty ? To już najlepiej we własnym zakresie popróbować z modelem.

airhead
14-06-2009, 22:11
myślę, że lepszy sposób walki z cieniami pod oczami to odbicie lampy za siebie - jeżeli oczywiście jest to możliwe

Matsil
14-06-2009, 22:32
Osobiście bardzo często stosuję ten patent - w 580ExII karteczka jest wbudowana. Tak jak kolega powyżej napisał najlepiej jest odbijać światło od białych (jak robisz w RAWach to kolor nie ma znaczenia) powierzchni za plecami (sufit + ściany) ale gdy nie ma takiej możliwości stosujemy karteczkę. Z powodzeniem używam jej nawet w wysokich kościołach do zlikwidowania cieni na twarzach. Co do wielkości, to najlepiej zrób sobie dłuższą na szerokość lampy, stosując gumkę recepturkę zawsze możesz spróbować ją trochę wysunąć lub wsunąć widząc efekt jaki daje - tak robiłem mając jeszcze 430ex.

barkam43
14-06-2009, 22:41
w 430 ExII jest wbudowany dyfuzor, króry można też wysunąć w tej płaszczyźnie co taką kartkę ale wtedy zasięg lampy się zmniejsza...(szeroki kąt)

Merauder
14-06-2009, 22:45
w 430 ExII jest wbudowany dyfuzor, króry można też wysunąć w tej płaszczyźnie co taką kartkę ale wtedy chyba zasięg lampy się zmniejsza...(szeroki kąt)
Ale nie blokuja sie ona w takiej pozycji jakiej jest odblysnik, dodatkowo jest czesciowo transparentna.

mieszko_1vp
15-06-2009, 00:04
ta biała kartka to dobry bajer-potwierdzam skutecznośc-zawsze dopalam tak na najmniejszej mocy-wychodzi fajnie

Matsil
16-06-2009, 22:57
Ale nie blokuja sie ona w takiej pozycji jakiej jest odblysnik, dodatkowo jest czesciowo transparentna.

Dodam jeszcze, ze niewiele odbija i na dodatek blokuje pozycję palnik na "szeroki kąt".
Jest to urządzenie do rozpraszania światła a nie odbijania.


ta biała kartka to dobry bajer-potwierdzam skutecznośc-zawsze dopalam tak na najmniejszej mocy-wychodzi fajnie
Zależy gdzie, ja w ciemniejszych pomieszczeniach mam lampę najczęściej na +2/3 lub nawet +1.