PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop czy Paint Shop?



jac+
14-06-2009, 12:30
Jeden z moich kolegów - świeżo zainteresowany fotografią prosił minie o poradę jaki program do obróbki zdjęć wybrać: Adobe Photoshop Elements 7.0, czy Corel Paint Shop Pro X2. Z racji tego, że odkąd tylko przeszedłem na technikę cyfrową pracuję na Photoshopie - poradziłem mu właśnie produkt Adobe (po latach zabawy dobrze znam już ten program). Kolega jeszcze zakupu nie dokonał, a ja powoli mam pewną wątpliwość: czy dla kogoś kto nie pracował jeszcze na żadnym z Photoshopów i nie ma pewnych przyzwyczajeń powstałych podczas tej pracy nie będzie przypadkiem lepszy Paint Shop?. Zaznaczam - to ma być program dla zaawansowanego amatora. Różnica w cenie też ma raczej znaczenie. Co sądzicie o powyższym wyborze?

Wats0n
15-06-2009, 09:02
W zasadzie odkąd pamiętam, korzystam z PSP. Photoshopa przerabiałem dawno temu (nie pamiętam już która wersja, rok - chyba 99). I tu przyzwyczajenia zagrały w drugą stronę - przyzwyczajony do PSP ni cholery nie mogłem zmusić PSa do sensownej pracy, mimo, iż wówczas nie miałem pojęcia o bardziej zaawansowanych funkcjach.

Możliwości oferowane przez PSP są całkiem spore, choć oczywiście ustępują PS.
Inna sprawa - PSP było bardzo fajne w czasach, kiedy stał za nim JASC software. Po wykupieniu przez Corela program stał się znacznie bardziej udziwniony, i trzeba się było przyzwyczajać na nowo.

sid
15-06-2009, 09:28
Skoro nie ma żadnych przyzwyczajeń, może warto zacząć od Gimpa?
Możliwości, jak dla amatora są spore, a program nic nie kosztuje, więc podjęcie takiej próby nie kosztuje nic, oprócz czasu.

Przy czym darmowy nie jest tu synonimem gorszy, niepełny. Oczywiście Gimp, nie może stać na równi z pełnym Photoshopem, ale to nie o nim tu mówimy. Myślę, że Gimp nie jest jakoś bardzo odległy w swojej funkcjonalności od PSP i Elementsa.

Pytanie tylko czy potrzebna będzie obróbka w 16 bitach, oraz czy PSP i Elements taką oferują, gdyż tego Gimp nie zaoferuje.

Tak czy owak zapoznanie się z Gimpem na pewno nie zaszkodzi, a kto wie, może i zaspokoi potrzeby.

HenrykG
15-06-2009, 09:35
Pytanie tylko czy potrzebna będzie obróbka w 16 bitach, oraz czy PSP i Elements taką oferują, gdyż tego Gimp nie zaoferuje.

W PS Elements nie widzę możliwości działania innego, niż 8 bitów... :evil:

Slider
15-06-2009, 09:49
W PS Elements nie widzę możliwości działania innego, niż 8 bitów... :evil:

W PSP można pracować na np 16-bitowym TIFF-ie, jesli chodzi o ogólne korekty koloru, kontrastu WB itd, ale przy próbie retuszowania, stęplowania itp, program odrazu konwertuje do 8 bitów. Wie ktoś jak to obejść?:-)

sid
15-06-2009, 10:17
W PS Elements nie widzę możliwości działania innego, niż 8 bitów... :evil:

Jeśli tak, lub jeśli obróbka w 16 bitach nie jest potrzebna/konieczna, to warto dać Gimpowi szansę. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, przynajmniej nie będzie żałowało się wydanych pieniędzy.

Według mojej oceny, mając na uwadze brak przyzwyczajeń, Gimp może okazać się dobrym rozwiązaniem.

bartek73
15-06-2009, 11:05
Zaproponuj koledze ściągnięcie wersji próbnych. Pobawi się miesiąc i sam zdecyduje.
ps. ja wybrałem Elementsa (trial tylko po angielsku).

daromo
14-01-2010, 13:16
Wg mnie zalezy co kolega planuje w przyszlosci. Czy tak jak ja byc zaawansowanym amatorem, czy moze cos wiecej. Wg mnie jesli chodzi o podstawowe zmiany fotografi, maski, funkcje dodatkowe, to PSP jest w zupelnosci wystarczajacy. Powiem wiecej ma sie program na licencji i mozna spokojnie uzywac go w firmie itd. Ja od 2 lat uzywam PSP i bardzo go lubie. PS jest duzo lepszy ale w wersjach pro czyli CS-y. Moze kiedys sie na niego przeniose jednak narazie nie mam takiej potrzeby (a nie lubie piractwa). Koszt PSP to jakies 40$ jak sie nie myle. Koszt PS znacznie wiekszy :).

Dwa słowa o gimpie. Swietny, darmowy program, jednak przydałoby sie wprowadzic kilka usprawnien, bo tam wszystko na maksa jest manualne. Dla ludzi cierpliwych polecam gimpa z przesiadka na PS w przyszlosci. O PS Elements sie nie wypowiadam totalnie, bo na oczy nie widzialem, tyle wiem ze dodaja do nowego systemu z windowsem Vista, czesto, a to chyba dobrze nie swiadczy bo tzn ze jest przeznaczony dla wszystkich, a jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego.