PDA

Zobacz pełną wersję : Quantuum R+ Dual Power



Strony : [1] 2 3

yakuza
12-06-2009, 00:27
Witam.
Ostatnio pojawiła się nowa lampa Quantuum R+ Dual Power, co sądzicie o niej ? A może już ktoś skusił się na nią i może podzielić się wrażeniami z jej użytkowania ?
Oto link do strony producenta wraz z opisem tej lampy:
http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1409&lang=pl&curr=PLN

xpressive
13-06-2009, 13:48
chyba za nowe cudo, aczkolwiek bardzo interesujące i w sumie cena nie jest z kosmosu za lampę+ akumulator.

andres
13-06-2009, 19:47
ciekawa rzecz tylko ciut mało błysków i w sumie to nie wiadomo czy można dokupić oddzielne powerpacki?

albercikk
13-06-2009, 20:03
Wkrótce będzie można dokupić "baterypacki" w cenie około 300 zł (pytałem)
Ciekawi mnie natomiast inna sprawa, czy za pomocą owych baterypacków będzie można zasilać także lampy innych producentów ? (Pan w Quantuum z którym rozmawiałem telefonicznie powiedział że nie) - ciekawi mnie dlaczego ?, co stoi na przeszkodzie ?, pytam bo nie wiem i jeśli ktoś mógłby mnie oświecić to proszę o stosowne info na ten temat.

Pozdrawiam

andres
13-06-2009, 20:15
Ciekawi mnie natomiast inna sprawa, czy za pomocą owych baterypacków będzie można zasilać także lampy innych producentów ? (Pan w Quantuum z którym rozmawiałem telefonicznie powiedział że nie) - ciekawi mnie dlaczego ?, co stoi na przeszkodzie ?, pytam bo nie wiem i jeśli ktoś mógłby mnie oświecić to proszę o stosowne info na ten temat.

Pozdrawiam

Lampa jest zasilana 12V więc imho trzeba by rozpatrywać jedynie takie lampy. Normalnych na 220V co logiczne nie pociągnie.
Cena zestawu jest faktycznie atrakcyjna tym bardziej, że lampy można później podpiąć normalnie pod 220V pytanie tylko czy będzie można podpiąć bezpośrednio czy trzeba podpinac przez tego battery packa?

I teraz pytanie bo o ile byłem zdecydowany na honde eu20i tak mam teraz coraz większy zamęt w głowie.

albercikk
13-06-2009, 20:48
andres dzięki za rozjaśnienie ;)

Pzdr

janmar
13-06-2009, 23:42
Lampa jest zasilana 12V więc imho trzeba by rozpatrywać jedynie takie lampy. Normalnych na 220V co logiczne nie pociągnie.
Cena zestawu jest faktycznie atrakcyjna tym bardziej, że lampy można później podpiąć normalnie pod 220V pytanie tylko czy będzie można podpiąć bezpośrednio czy trzeba podpinac przez tego battery packa?

I teraz pytanie bo o ile byłem zdecydowany na honde eu20i tak mam teraz coraz większy zamęt w głowie.

Podpina się bezposrednio,tzn.jest gniazdo na 230V i oddzielne gniazdo[od spodu] na 12V.
Dodatkowo można zasilić z gniazda zapalniczki samochodu[jest w zestawie przewód],ale ładować Battery packa z zapalniczki się nie da.Przy zasilaniu z 12V nie swieci pilot i nie chodzi wentylator [przy wyłaczonym pilocie to nie problem]Battery pack kosztuje ~~ 230 PLN.Od 300+ rózni się jeszcze regulacją mocy.Dual Power ma 18 stopni regulacji, a 300+ na 230v ma 32 stopnie .I to z grubsza byłoby na tyle :smile:

andres
14-06-2009, 12:18
No to kolejne pytanie brzmi następująco: Czy montowanie akcesoriów (softy itd) jest oparte na systemie bowensowskim? Czy jest tam jakiś inny wynalazek?

xpressive
14-06-2009, 12:27
lampa też jedynie 300ws ma. za taką cenę to nie ma co wymagać ; )

Tom Fry
17-06-2009, 16:16
Witam wszystkich!:)
Zamierzam kupić właśnie ów lampę na początek zabawy w plenerze. Cena wydaje się przystępna, battery pack bardzo przydatny.
Będę potrzebować jednak kilka dodatkowych akcesoriów i kompletnie nie wiem za co się łapać. Możecie mi polecić jakiś statyw oświetleniowy i softbox (takie na początek, nie za drogie)?
Aha, jeszcze jedno: czy myślicie, że wyzwalacz radiowy Phottix Tetra będzie odpowiedni? Mam też Speedlite 430EX i myślałem żeby wziąć od razu dodatkowy odbiornik do tej właśnie lampki ale sprzedawca na allegro napisał mi, że Tetra nie jest kompatybilna z oryginalnymi lampami Canona:/
Co jeszcze mogę potrzebować? Jakieś kabelki, przejściówki czy inne duperele?

yakuza
23-06-2009, 00:10
czy do podłączenia tej lampy z 400D trzeba jeszcze coś kombinować poza kostką synchronizacyjną montowaną w sankach lampy ? wiem że mogę wyzwalać lampę przez fotocelę, ale wolał bym jednak narazie kablem później przez radio jak dodatkowe fundusze się znajdą :)
na poważnie się nad tą lampą zastanawiam i chyba jednak się na nią zdecyduję :)
mam jeszcze pytanie co do mocy - czy starczy bez problemu by doświetlić z softboxem 80x100 lub 80x120 osobę w nocy, odległość lampy od modelki około 2

traphezz
23-06-2009, 11:46
Starczy i bedzie jeszcze sporo zapasu

Jacek_Z
28-06-2009, 14:33
Czy montowanie akcesoriów (softy itd) jest oparte na systemie bowensowskim? Oczywiście, tak. Podobnie jak w innych lampach Quantuum serii R i S.

ArtMoon
28-06-2009, 23:15
yakuza, mam nadzieje ze podzielisz sie wrazeniami kiedy juz wpadnie ci w lapki to ustrojstwo ;) Tez mysle nad jego zakupem, ale to za jakis czas dopiero. Zastanawiam sie przy jakich minimalnych czasach ta lampka synchronizuje... Pzdr!

pszczółka_maja
28-06-2009, 23:53
Znajomy ostatnio zamówił z Quantuum tę lampę R+ Dual Power. Przyznam, że opcja z battery packiem jest niezła. Pomogło nam to znacznie przy sesji w ruinach i innych miejscach, gdzie z prądem kiepsko :) Co do minimalnych czasów...nie sprawdzałam jeszcze. Raz tylko miałam możliwość z niej korzystać. Pozytywne wrażenia. Myślę, że jak na tą cenę, to naprawdę warto.

andres
29-06-2009, 20:10
Jutro lub pojutrze będę miał je do odbioru a w czwartek już będą w użyciu, a ja raczej nie oszczędzam sprzętu więc będę mógł coś powiedzieć.

pszczółka_maja
29-06-2009, 21:08
Hehe, ja swojego sprzętu też nie oszczędzam. Ale inaczej to bywa z cudzym. W sumie to i tak mało czasu było na możliwość kombinowania. Myślę, że jeszcze nadarzy się ku temu okazja. A co do "badań" nad Quantuum R+ Dual Power - to czekam w takim razie na konkretne recenzje :))

ArtMoon
30-06-2009, 17:17
Ja rowniez. Moze ktos pokusi sie o jakies sampelki z sesji w plenerze...

yakuza
30-06-2009, 17:31
lampa zamówiona :) teraz tylko pozostało czekać na przesyłkę :)

ArtMoon
08-07-2009, 09:58
Koledzy chyba z tymi lampami siedza caly czas w plenerze ;) Moze ktos skrobnie cos o wrazeniach z uzytkowania?

allgsm
08-07-2009, 12:01
Hmm, ciekawa propozycja. Ale 150 blyskow przy 300ws, czyli przy uzyciu pelnej mocy ?
Jak to faktcznie wyglada w praniu i na ile starcza, testowal juz wkoncu ktos ?

Pawel_G
08-07-2009, 15:15
Chętnie też poczytam opinię jakiegoś posiadacza tych lampek bo zastanawiam się pomiędzy nimi a zasilanymi 230V Powerluxami.

yakuza
08-07-2009, 18:08
testowa sesja z lampą jutro w plenerze :) wczoraj doszła dopiero.
pierwsze wrażenia - lampa dobrze wykonana, dobry materiał, co do akumulatora nie podoba mi się materiał z jakiego wykonana jest obudowa i przekonany do tego plastiku nie jestem do końca. Ale zobaczymy jak w praktyce z tym będzie :) Jedyne próby były z moją siostrą przed obiektywem, ale całą postać 5letniego dziecka łatwo doświetlić softboxem 80x120, jutro jak nic nie wypadnie to już "pełnowymiarowa" modelka lub modelki będą ;)
po sesji napiszę coś więcej o tej lampie :)

allgsm
09-07-2009, 10:13
testowa sesja z lampą jutro w plenerze :) wczoraj doszła dopiero.
pierwsze wrażenia - lampa dobrze wykonana, dobry materiał, co do akumulatora nie podoba mi się materiał z jakiego wykonana jest obudowa i przekonany do tego plastiku nie jestem do końca. Ale zobaczymy jak w praktyce z tym będzie :) Jedyne próby były z moją siostrą przed obiektywem, ale całą postać 5letniego dziecka łatwo doświetlić softboxem 80x120, jutro jak nic nie wypadnie to już "pełnowymiarowa" modelka lub modelki będą ;)
po sesji napiszę coś więcej o tej lampie :)

Napisz napisz, czekamy ;-) Mi za bardzo nie pasuje ilosc blyskow 150, strasznie malo, dlatego cieakwy jestem jak to wyjdzie w praniu.

janmar
09-07-2009, 11:10
Napisz napisz, czekamy ;-) Mi za bardzo nie pasuje ilosc blyskow 150, strasznie malo, dlatego ciekawy jestem jak to wyjdzie w praniu.
Akumulator~~230 PLN.W porównaniu z innymi znanymi systemami to taniocha.Nie jeżdzi się z jedną kartą pamięci ,a przecież kosztuje tak samo.
Pozatym: nie robisz wszystkich błysków na pełnej mocy.Plener zewn.nie trwa zwykle tyle czasu co w studio.Zmieniają sie przecież warunki ,nie masz ze sobą tyle sprzetu co w studio.Sesja musi byc przemyślana, jeśli założysz 3h to z jednego aku masz co 1,5min błysk.To tak mało?Dodaj czas na dojazd zainstalowanie się, przygotowanie do zdjęć ,powrót, rozpakowanie i uporządkowanie po sesjii.Masz dzień z głowy.Dla mnie jest ok.Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Chętnie też poczytam opinię jakiegoś posiadacza tych lampek bo zastanawiam się pomiędzy nimi a zasilanymi 230V Powerluxami.

Nie,przecież tu chodzi o to że ww. lampy mają mozliwosc pracy na 230V lub 12V.Mozliwość pracy bez dostępu do sieci 230V jest tu decydującym wyróżnikiem.

morafi
10-07-2009, 22:56
Z nieciepliowścią czekam na sample z pleneru, oczywiscie na full mocy i w słoneczny dzień. Sam jestem zainteresowany ta opcja bo moje 550 EX juz ledwo ciagna ;)

ABJ
11-07-2009, 13:06
w czwartek mialem sesje w sloneczny dzien, na szczesci z dostepem do pradu... Moj bowens 500Ws z garnkiem szedl na pelnej mocy, zeby niebo bylo jak niebo a nie biala plama za modelka...
Niestety bylem ograniczony czasem synchronizacji (1/125s), wiec jesli jestescie ograniczeni czasem synchro, to ta 300Ws bedzie za slaba w w/w warunkach.

morafi
11-07-2009, 13:25
W takim wypadku polecam kupić:

https://canon-board.info/imgimported/2009/07/off_shoe_cord5m-1.jpg
źródło (http://www.foto-tip.pl/aukcje/kable/off_shoe_cord-5m.jpg)

założyc lampe na te sanki ustawić na higtspeed, przyłożyc do fotoceli głownej lampy i spokojnie mozna osiągnąć czas nawet do 1/1000 ( to jeszcze zależy od czasów lampy ;) )

Jacek_Z
11-07-2009, 15:53
tryb HSS daje w efekcie mniejszą ilość światła błyskowego na matrycę, nie jest wcale dobrym rozwiązaniem gdy brak mocy.
Zmienić body na takie z synchro 1/250 - zysk 1 EV.

ABJ
11-07-2009, 20:26
hehe i kogos do trzymania lampy przy fotoceli...
poza tym nie lubie byc ograniczony kablem :)

tak czy siak, domowymi sposobami, 300Ws w sloneczny dzien jest za slabe...

allgsm
13-07-2009, 22:31
Widze ,ze koledzy kupili ale zadnych wieci nie ma ;-) Wiec lipa ? Czy sesja sie nie udala ?

yakuza
13-07-2009, 23:09
prędzej czy później będą jakieś zdjęcia ;) mi akurat sesja nie wypaliła i musiałem przełożyć, za to w tym tygodniu powinny być pierwsze testy w terenie :)

lajf_entusiast
17-07-2009, 00:39
a ja ostatnio mialam przyjemnosc wspolpracowac z takimi dwoma lampeczkami quantuum (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1415&lang=pl&curr=PLN)... wzbogacone o dwa softboxy daly w polni mnie zadowalajace swiatlo do moich portretow ;)
szkoda tylko, ze nie byl to moj osobisty sprzet, ale moze kiedys.... :)

pszczółka_maja
19-07-2009, 13:37
yakuza i jak, była sesja? Wyszła? Mam niby swoje doświadczenia, ale lubię sample oglądać, więc czekam na coś ;)
Swoich niestety nie mam jak wrzucić, bo dysk ze zdjęciami mam zupełnie gdzie indziej :( I pewnie dopiero w październiku będzie możliwość ;) Siedzę teraz poza miejscem zamieszkania..

janmar
19-07-2009, 21:05
Sesja z Quantuum Power-Dual to wygladała mniej/więcej tak:



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/6615/2v6t8165aa.jpg)


zdjęcia z tej sesji mniej więcej tak: :oops:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/9897/2v6t8329aax.jpg)



Myślę że o lampach na tej podstawie niewiele da się powiedzieć ,ale pewnie się mylę. :lol:Nie piszcie mi proszę że modelka się świeci ,patrzy w..i w ogóle bo to będzie off.Ja tylko pokazuję że lampy istnieją i robią zdjęcia :lol:.Reszta niestety jak zwykle zależy od fotografa :lol:

yakuza
19-07-2009, 22:48
"lampy istnieją i robią zdjęcia" - moja niestety zdjęć robić nie chce i od aparatu nadal jestem uzależniony ;)
a tak na poważnie to sesja była w tym tygodniu ale bez lampy - brak środku na sesję :( strasznie mnie kusi by wypróbować w plenerze sprzęt, no i oby wkońcu się udało w przyszłym tygodniu.
wrzucę 2 zdjęcia pokazujące że lampa błyska :) Co do mocy lampy - do oświetlenia i prześwietlenie zdjęcia osoby o wzroście około 1,2m, przysłonie F9, ISO 100 i odległości lampy około 2m od osoby z założonym softboxem 80x120 cm starczy :) Przy maksymalnym zmniejszeniu mocy lampy, przysłonie F9,ISO 100 robiąc zdjęcie softboxu Canon nie pokazuje że są przepalenia, wystarczy lekko podkręcić moc i już pokazuje że są przepalenia.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img529.imageshack.us/i/sample1k.jpg/)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img504.imageshack.us/i/sample2y.jpg/)

Hubert01
20-07-2009, 00:07
A mnie interesuje czy da nimi rade przy max otworze przesłony (f/1.4 czy max 2.0) coś popstrykać. Czy nie będą za mocne:/ Jak daleko od modela musiałyby stać. Dałoby rade zrobić takie próby?

yakuza
20-07-2009, 00:13
interesują Cię zdjęcia całej sylwetki w tym wypadku o którym piszesz ? gdy tylko trafi się okazja dam znać :) ale przysłona 1,8 bo niczego jaśniejszego nie mam jeszcze :/

janmar
20-07-2009, 09:40
A mnie interesuje czy da nimi rade przy max otworze przesłony (f/1.4 czy max 2.0) coś popstrykać. Czy nie będą za mocne:/ Jak daleko od modela musiałyby stać. Dałoby rade zrobić takie próby?

Mają 18 działek regulacji a nie 32 jak inne Quantuumy z serii R+ i digtal czy S.
A więc z jasnymi szkłami trudniej.Na razie nie próbowałem z największymi otworami jasnych szkieł.Myslę że jest duży margines działania na narzędziach modelujących,ich ustawieniu,pośrednim świeceniu, a nawet przysłonięciu dodatkową warstwa tkaniny itp.Najważniejszą i decydującą cechą tych lamp jest dla mnie możliwosc zabierania dosłownie wszędzie.Torba Quantuum na kółkach, powieszone na niej dwa statywy ,dwie parasolki ,to zajmuje mało miejsca w bagażniku i przemieszcza się poza samochodem jedną ręką.Brak przewodów, leciutkie aku wiszą na statywach.
W domu również budowa "studia" jak na zdjęciu powyżej b.szybka i łatwa.Znkanie powyzszego [ku radosci małżonki ]również.Cena akceptowalna.
Nie jestem fotografem studyjnym.Dla mnie to po prostu rozszerzenie możliwości focenia wszędzie tam gdzie lampy błyskowe niezbędne.Ogród,dom,wyjazdy. Softboxy,wrota strumienice,beauty pracują na tych lampach jak na innych, tła czy aranże to nie problem,moc dla studia w domu wystarczająca w zupełności,tak że moim zdaniem niezła zabawa.Fotografia to dla mnie hobby na które czasem mam czas a czasem nie.Pewnie upłynie wiele,wiele czasu zanim wykorzystam wszystkie możliwości jakie lampki stwarzają.Jest to również doskonała baza do budowy profii studia w zasadzie niewiele trzeba więcej.Kompletują również leciutki zestaw oparty na 580-EXach.Mam nadzieję że moje możliwości focenia będą się rozwijać błyskotliwie. :D Pewnie zamiłowanie do światła zastanego i tak będzie dominowało ,ale spróbować błysnąć też mam ochotę.Troszkę żartobliwie odpowiedziałem na pytanie o opinię na temat tych lamp ,bo ta opinia to dopiero powstanie :smile:.mam nadzieję.Jak na razie Dual-powery spełniają moje oczekiwania.Pozdrawiam

yakuza
20-07-2009, 23:59
no i po pierwszej sesji :) lampa działa fajnie :) 4 godziny błyskania to nie problem, szybko się ładuje, sesja z zasilania z sieci. Trzeba pierw się nauczyć błyskania, nim zabiorę sprzęt w plener :)
zdjęcia z sofboxem 80 x 120 przy min mocy około 1m od twarzy modelki i przysłonie f/1,8 są prześwietlone :/
gdy coś obrobię to wrzucę :)

ArtMoon
21-07-2009, 07:42
No to mamy pierwsze wrazenia i sampelki z uzytkowania lampek, dzieki za recki. Chyba sie skusze na ten zakup bo po ostatnim plenerze kiedy beauty disch z lampa, radiem i statywem w wyniku podmuchu wyladowal w jeziorze nie mam czym blyskac :( Co do malych przyslon i malej GO ktora tez lubie sie bawic dobry szary filtr zalozony na szklo doskonale spelni swoje zadanie, ew jak Kolega wyzej napisal, dodatkowy dyfuzor na sofcie.
Pzdr!

Zaicev
21-07-2009, 16:20
zdjęcia z sofboxem 80 x 120 przy min mocy około 1m od twarzy modelki i przysłonie f/1,8 są prześwietlone :/
gdy coś obrobię to wrzucę :)

Moc światła maleje wykładniczo w stosunku do odległości, dlatego najprościej i najszybciej (na pewno szybciej niż zakładanie dyfuzorów i nakręcanie filtrów) odsunąć nieco lampę :) Swoją drogą jasne szkła i oświetlenie studyjne rzadko idą w parze...

Mellan
21-07-2009, 19:32
...Swoją drogą jasne szkła i oświetlenie studyjne rzadko idą w parze...
Chyba miałeś na myśli duże otwarcie przysłony, a nie jasne szkła :-D
Dla przykładu, jakbyś się wybrał w w jakieś ciemne ruinki z omawianymi tu quantumami na batery packach bez światła pilotującego, to bez jasnych szkieł cienko widzę AFa.
Co innego przysłony przy błysku; robienie przy 1,8 to mało popularna sprawa :-D No ale jak ktoś tak chce...

Zaicev
21-07-2009, 21:23
Parafrazując "w ciemnych ruinkach i jasne szkiełko **** gdy ciemności kupa" :) Brak pilotów przy zasilaniu akumulatorowym (choćby przez chwilę) to poważny minus tych lamp. Razem z kilkoma innymi cechami zadecydowało to o tym, że nie zdecydowałem się na te lampy...

Hubert01
21-07-2009, 21:33
interesują Cię zdjęcia całej sylwetki w tym wypadku o którym piszesz ? gdy tylko trafi się okazja dam znać :) ale przysłona 1,8 bo niczego jaśniejszego nie mam jeszcze :/


Cała postać, a nawet zajmująca 1/4 kadru.

Jeśli ktoś jest z okolic Płocka, albo chciałby odwiedzić to miast:), to z Borkomarem i może jeszcze ktoś by się znalazł, przetrawestowalibyśmy te lampy. Razem raźniej:)

marekb
21-07-2009, 21:33
Moc światła maleje wykładniczo w stosunku do odległości, dlatego najprościej i najszybciej (na pewno szybciej niż zakładanie dyfuzorów i nakręcanie filtrów) odsunąć nieco lampę :) Swoją drogą jasne szkła i studyjne rzadko idą w parze...no pewnie , jak się nie patrzy na "miękkość" oświetlenia to nie ma problemu, można też wykładniczo softbox powiekszać...:D

yakuza
21-07-2009, 22:57
wrzucam jedno z pierwszych zdjęć wykonanych za pomocą tej lampy :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/i/58005041.jpg/)

Rakan
27-07-2009, 14:43
Wydaje mi sie że te lampy są za słabe w plener. Kiedyś moją 300Ws wyciągłem na kablu do ogrodu i o wiele lepsze rezultaty mialem z 580ex z softem Lastolite niz ze studyjną 300tką. Pomijam kwestie 1/125 czy nawet 1/250 jak ktoś na jedynkę. Załózmy ze focimy w pełnym słońcu, chcemy mieć piekne niebieskie niebo z ładnymi białymi chmurkami, aby to porządnie oświetlić, wówczas 300 to za mało... może wiec zrób test w plenie i opisz jak to poszło.

sebcio80
27-07-2009, 14:57
ja w plenerze dopalam przez IR 580EX z parasolka, dlugo myslalem o tej lempie Quantuuma, ale doszedlem do wniosku ze na nic mi sie nie przyda, bo ja wlasiciwie w plenerze strzelam tylko na pelnych dziurach i czasy jakie wychodza sa najczesniej sporo krotsze od 1/500, wiec HS mam caly czas wlaczony w 580EX

jako ze zakupilem juz 3 lampe to mysle zeby polaczyc dwie kolo siebie + parasolka, kiedy mocy jest za malo

mysle ze w plener od lamp blyskowych studyjnych lepsze byloby ciagle oswietlenie - rzecz jasna problem z zasilaniem jest wtedy wiekszy

Rakan
27-07-2009, 15:07
Dlatego własnie przydałaby sie jakaś opinia z testu tych lamp w terenie. IMO 580tki w terenie super sie sprawdzają. Potrzebujesz x-sync to masz dzieki IR, jak nie da rady po IR to po radiu tez polecisz, mobline, a z dopalaczami CP nie miękną na +3EV.

andres
28-07-2009, 11:04
Lampy przyszły jakiś czas temu i w sumie przepracowały na bateriach 4 plenery.
Wnioski:
150błysków na pełnej mocy to raczej wartość życzeniowa producenta, na trzech aku średnia ilość wyszła około 130
pierwsze dwa aku przyszły jeden działa do dzisiaj a drugi padł na pierwszej sesji, oddany na gwarancji. Wymienili na nowy w około 10 dni. Nowy ponownie nie zbliżył się do granicy 150 błysków.
Ładują się całkiem sprawnie z baterii, kabel do zapalniczki wbrew temu co podawali w qantuum nie ma 10m (około 2m)

Rakan
28-07-2009, 12:38
Lampy przyszły jakiś czas temu i w sumie przepracowały na bateriach 4 plenery.
Wnioski:
150błysków na pełnej mocy to raczej wartość życzeniowa producenta, na trzech aku średnia ilość wyszła około 130
pierwsze dwa aku przyszły jeden działa do dzisiaj a drugi padł na pierwszej sesji, oddany na gwarancji. Wymienili na nowy w około 10 dni. Nowy ponownie nie zbliżył się do granicy 150 błysków.
Ładują się całkiem sprawnie z baterii, kabel do zapalniczki wbrew temu co podawali w qantuum nie ma 10m (około 2m)

czyli to nie ta jakość jakiej można by sobie życzyć.

andres
28-07-2009, 13:03
Same lampy są bez zarzutu, natomiast batery packi mocno rozczarowały. Oczywiście działa to jako tako i w sytuacjach awaryjnych jest jak się uratować, ale już wiem, że lepiej liczyć na prąd z sieci i szukać dojścia (wczoraj ciągneliśmy w sumie ponad 250m kabla do sesji od najbliższych zabudowań.)

morafi
02-08-2009, 15:24
Panowie temat sie ciagnie a konkretnych wniosków brak.
Najlepiej bedzie jak ktos wezmie te lampki w plener i dodatkowo porowna moc tych lamp np z 550 czy 580 ex.przy takich samych parametrach. I wtedy sie okaze czy jest sens brac te lampki.

Manaj
03-08-2009, 22:34
a jak to działa z wyzwalaczami ?

myślę nad zakupem właśnie tych quantuumków x2 lecz nie mam ochoty babrac się między kablami a na pocket wizarty mnie po prostu nie stać. Myślę że gdy założę softbox na lampę to fotocela po prostu nie da rady a wątpliwości związane z wyzwalaczami phottixa nie dają mi spać po nocy. Kto się podzieli czym je wyzwala ?

janmar
03-08-2009, 22:58
Używam wizardy,ale mam również wyzwalacze Quantuum,[poniżej 100PLN ] które spisały się w próbach w studio bez zarzutu.Myślę że to dobry i tani wybór.Pozdrawiam

Manaj
03-08-2009, 23:07
http://www.quantuum.pl/detal.php?id=991&lang=pl&curr=PLN

przepraszam straszliwy laik zemnie jeśli chodzi o - co oznacza 1 kanałowy bądź 8 kanałowy ? zakładam to na sanki i po kłopocie ? czy muszę zakupić 2x by to podłączyć pod lampki ?

lajf_entusiast
18-08-2009, 13:43
Same lampy są bez zarzutu, natomiast batery packi mocno rozczarowały.

Niestety coś kosztem czegoś. Przy takiej cenie trudno, żeby wszystko było wybitnie wysokiej jakości. Na szczęście istnieje prąd w gniazdkach, gdy battery packi okażą się być przeciążone. Do fotografii jaką ja preferuje w zupełności ten cały mobilny sprzęt Quantuum wystarcza.

Manaj
27-08-2009, 10:41
odświeżam : )

i jak się sprawuje - myślę że coraz więcej osób je posiada bo od czasu premiery troszkę minęło. Szukam opinii bo dzielą mnie dni od dokonania tego oto zakupu :)

Dzygit-Dublin
31-08-2009, 22:01
witam

Pytanie no 1
jak to wygląda wymiarowo i wagowo , przylatuje do pl na tydzień i mam zamiar kupić ten zestaw wejdzie w walizkę czy nie ? :)

Pytanie no 2

Jak sie sprawuje koledzy ten zestaw kopilibyście jeszcze raz czy dać se spokój.

Pozdrawiam Darek

yakuza
31-08-2009, 22:43
sprawuje się dobrze :)
kupił bym i drugą taką lampę ;) daje radę :)
ja noszę ją w torbie podróżnej na sesją :) niewielka torba, ale sam z tymi wszystkimi zabawkami nie chcę chodzić, lampa + aku, statyw, aparat, duży softbox ważą swoje :/ 500 m z tym iść niosąc to samemu - dziękuję wolę w świetle zastanym bawić się :/
tragarz przyda się zawsze ;)

Dzygit-Dublin
31-08-2009, 22:58
sprawuje się dobrze :)
kupił bym i drugą taką lampę ;) daje radę :)
ja noszę ją w torbie podróżnej na sesją :) niewielka torba, ale sam z tymi wszystkimi zabawkami nie chcę chodzić, lampa + aku, statyw, aparat, duży softbox ważą swoje :/ 500 m z tym iść niosąc to samemu - dziękuję wolę w świetle zastanym bawić się :/
tragarz przyda się zawsze ;)


Dzieki

Zadeklarowałem 1 walizkę i tak myślę czy 2 sztuki wejdą z całym osprzętem mogę przepłacić za nadwagę tylko żeby to wlazło. :)
bo jak nie to autem do pl za 2 miechy wtedy wejdzie wsio :)

dzięki Yakuza

morafi
08-09-2009, 22:41
Panowie a jakies sample tych lampek w plenerze w jakis słoneczny dzionek???
chodzi mi o porownanie jak sprawuje sie to np do 550Ex - jak z moca itp

andres
16-09-2009, 21:44
Z wyzwalaczmi śmigają bez problemu, przynajmniej z wizardami i z elichromami bo z tymi testowałem. Moc mają mniejszą niż EX580 ale może to też wynikać z tłumienia światła przez softboxy z dyfuzorami. Cięzar jest do zniesienia. Już kilkanaście plenerów na aku i działają bez zarzutu (po za tym jednym wymienionym na samym początku).
Jak mam czas to rozstawiam je, jak nie to wolę wyzwalać EX-y.
Zaletą tych aku jest to, że niewiele ważą( co się odbija na ich mocy).

Jerzy
23-09-2009, 13:59
Witam
Z moich doświadczeń wynika że 300Ws to trochę za mało jak na lampy plenerowe.Nie oświetlicie całej modelki w pełnym słońcu,tak żeby niebo było ciemnoniebieskie.Tutaj potrzeba 1000Ws lamp a i to jeszcze może być za mało.Dlatego nie ma sampli plenerowych....

traphezz
23-09-2009, 23:05
A kto karze robic zdjecia w poludnie w pelnym Sloncu? Mozna zaczac o 17

ArtMoon
26-10-2009, 11:49
Wlasnie pojawily sie w sprzedazy lampki o mocy 600Ws tej serii.

blum
26-10-2009, 12:12
Chyba z takim samym akumulatorem bo wydajność ma o połowę niższa.

allgsm
26-10-2009, 14:02
Dane mi bylo popracowac z lampami tej firmy w studio, powiem jedno cholernie nei trzymaja temperatury barwowej. Wole jednak moje bollingi ;-)

blum
26-10-2009, 14:11
Allgsm, jaki model? Może mieszane były? Z tego co pamiętam (nie chce mi się teraz sprawdzać) pomiędzy seriami w danych technicznych występują różnice jeśli chodzi o temperaturę.

allgsm
26-10-2009, 15:22
Ano mieszane mieszane ;-) Ale wiesz jeden strzal ok drugi lipa i tak co jakis czas.

blum
26-10-2009, 15:42
Nie strasz bo myślę o tytułowych lampach a na nic lepszego mnie raczej nie stać w tym momencie :-|

allgsm
26-10-2009, 15:53
Ja uzywam bollingów i jest gitara. A w plener biore 580ex2 zakladam garnek i jade z koksem ;-)

Dhime
29-10-2009, 23:05
A co myślicie o jej bliźniaczej siostrze tylko mocniejszej 600Ws. Bo zaczynam się zajmować fotografią studyjną i myślałem żeby sobie kupić takie dwie bo ponoć 300Ws są za słabe a te są raz mocniejsze i nie wiele dorsze pozdrawiam dhime :-D

blum
29-10-2009, 23:15
Jeśli myślisz o typowym studio to po co Ci możliwość zasilania ich w plenerze (akumulator)?
Kupisz taniej bez.

Dhime
29-10-2009, 23:20
Właśnie to ma być mobile czasem studio... Na miejscu a czasem wyskoczyć z nimi w plener

blum
29-10-2009, 23:25
No to masz taki sam problem jak ja ;-)
Zastanawiam się nad tymi słabszymi.
600Ws nie będzie mi potrzebne - często lubię mieć otwarte szkła a wtedy zjechanie na minimalną moc nic nie da.

Dhime
29-10-2009, 23:32
Wtedy chyba będą trochę za słabe co nie ? Bo nie opłaca się chyba robić zestawu na ex-sach

blum
29-10-2009, 23:39
300Ws i 600Ws mają taką samą regulację mocy więc 600Ws zjechane na maxa będą 2x mocniejsze od 300Ws zjechanych na maxa. Otwarte szkło, synchro 1/160s i większa moc = przepał.
Nie będą za słabe, będą za mocne.
Co do zestawu na EXach - też się nad tym zastanawiałem i to nie jest do końca głupi pomysł ale niekoniecznie tańszy.
Jest taka fajna zabawka firmy Interfit o nazwie Strobies XS ;)

Dhime
29-10-2009, 23:43
Wtedy będę mógł zjechać z mocy a jak coś inaczej rozproszyć .... A ktoś wcześniej wspomniał że w słonczy dzień będą za słabe a ja miałem nadzieje że może 600ws wystarczy
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Albo przymknę przysłonę

blum
29-10-2009, 23:45
Coś za coś ;-) Zawsze możesz kupić sprzęt z półki wyżej z większą mocą i regulacją mocy za większą kasę.
W słoneczny dzień to chyba kilku takich lamp byś potrzebował ale nie będę pisał bo nie robiłem takich zdjęć.

Dhime
29-10-2009, 23:55
Hmm to raczej moje maximum jakie mogę zapłać to jaka jest rada kolegi siedzącego dłużej w fachu . Bo raczej chyba dopłacić i mieć 600Ws niż 300Ws i przymknąć przysłonę Ale czy warto może lepiej inwestować w serie Canon ex

blum
29-10-2009, 23:58
to jaka jest rada kolegi siedzącego dłużej w fachu
to do mnie? ;-) ja się na lampach nie znam :)
Sam mam problem z wyborem :mrgreen:

janmar
30-10-2009, 01:27
Hmm to raczej moje maximum jakie mogę zapłać to jaka jest rada kolegi siedzącego dłużej w fachu . Bo raczej chyba dopłacić i mieć 600Ws niż 300Ws i przymknąć przysłonę Ale czy warto może lepiej inwestować w serie Canon ex

A są już 600 Ws z aku ? Jesli masz wątpliwosci co do potrzebnej Ci mocy to wykup sesję w studio i sprawdż co można zrobić przy pomocy 300Ws. Taka sesja plus rozmowa z właścicielem studia da Ci jakś obraz.Osobiście nie sądzę abyś potrzebował więcej.Lampy mają być dobrane do Twoich potrzeb a nie, jak najmocniejsze.Przy z reguły ograniczonej przestrzeni nie zawsze można pracować na silnych lampach.Mnie w pomieszczeniu ~~ 7 na 6 m czasem brakuje możliwości przymknięcia do 1/32 [mają 1/16] myslę o dokupieniu jednej w wersji nie dual aby miec wiekszą regulację na minus.
Dlaczego lampy 300Ws miałyby nie pozwolić na pracę w słoneczny dzień?? To kwestia ustawienia sesji.Np.wyboru miejsca,tonalności zdjęcia ,udziału światła zastanego,pory dnia ,użycia ekranów ,folii przepuszczalnych ,blend ,i licho wie czego jeszcze.Trudności czy ograniczenia mogą pojawić się zawsze i z każdymi lampami.
Jeśli piszesz że zaczynasz pracę z oświetleniem studyjnym to tytułowe lampy są wręcz idealne. Mobilne,wystarczająco mocne,stabilne co do parametrów,tani i popularny osprzęt,[przez kilka m-cy używania amatorskiego nie zauważyłem różnic w temp.barwowych ],i jak na swoją jakość tanie.Z czasem zobaczysz czy Ci czegoś brak i jeśli będzie potrzeba dokupisz coś lub wymienisz.Pozdrawiam

vengo
30-10-2009, 01:35
Dobrze,że temperaturę jednak trzyma,bo to podstawa.
Janmar,a nie przeszkadza Ci brak światła pilotującego?

blum
30-10-2009, 01:40
Przecież mają 150W ale tylko pod AC.
Co do temperatury to dobra wiadomość :)

Sergiusz
30-10-2009, 02:24
blum- nie musisz mieć doświadczenia wystarczy chwilę ( szacunek ) pomyśleć. Jeśli użyjesz światła słonecznego ( w słoneczny dzień ) jako kontry to powiedzmy przy czasie naświetlania 1/200sek i ISO 100 będziesz miał przysłonę 16. Jeśli ustawiasz oświetlenie proporcjonalnie to światło główne powinno świecić z mocą przysłony 11 i 1/3 tak, że 600Ws może być mało. W pochmurny dzień dojdzie dodatkowo problem z pewną różnicą WB pomiędzy światłem zastanym a studyjnym.

janmar- ja jestem zdania że „lepiej mieć długi niż krótki” jak mówi przysłowie. Jak masz za wiele mocy to za parę groszy można kupić foliowy szary filtr, który ją ograniczy.

janmar
30-10-2009, 02:44
Dobrze,że temperaturę jednak trzyma,bo to podstawa.
Janmar,a nie przeszkadza Ci brak światła pilotującego?

Piloty są i działają na 220V.Na aku nie.Oczywiście że by się przydały i w plenerze ,lecz wtedy aku by wysiadły b.szybko i po sesji :-). BTW. na nocnej sesji z modelką w lesie nie widziałem w ogóle modelki [..."widzę ciemność"].
Na aparacie wylądowała 580 EX II w menu "wspomaganie AF On",flash "does not fire" kolega świecił na dziewczynę latarką turystyczną i już..
Tak jak pisałem wyżej ,trzeba trochę główkować.Lampy same nie zrobią fotek :mrgreen::smile:
można było to zrobić inaczej pewnie,ale zrobiliśmy tak.Sesja była powodowana ciekawością jak się pracuje w takich warunkach,być może następnym razem będzie inaczej ,[warto mieć więcej światła pomocniczego]nie wiem.Ważne że można bez problemów robić tymi lampami i tak.Można kombinować z pilotami zasilanymi z dodatkowych żródeł,można wiele.Ja po prostu wziąłem softbox 180/40[nie rozebrany];srebrną parasolkę ,dwie lampy,statywy, plecak foto,w samochód osobowy i mając dwa miejsca wolne pojechałem na zdjęcia.Oczywiście mozna załadować busa,i też ruszyć w świat.Ma się generatory,pupity,wytwornice dymu....ale to inna liga :smile: ,raczj nie amatorska.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



janmar- ja jestem zdania że „lepiej mieć długi niż krótki” jak mówi przysłowie. Jak masz za wiele mocy to za parę groszy można kupić foliowy szary filtr, który ją ograniczy.


Oczywiście że tak.Można sobie radzic na różne sposoby.Ale mówimy o lampach z zasilaniem "dual" mobilne.Dla amatora lampy dużej mocy ,dobrej firmy,z zasilaniem dual to: inny ciezar sprzętu ,inny przedział cenowy. [Obawiam się że niedostępny większości z nas].Kładę nacisk na zasilanie z aku.Jeśli lampy zasilane tylko z sieci to dobór uzależniałbym od studia i rodzaju fotografii.Myślę że niezbędne byłoby zróżnicowanie zakresu mocy i jak piszesz wyżej "lepszy...." smile:

Sergiusz
30-10-2009, 03:22
Sporo osób kombinuje z agregatem kupowanym w marketach budowlanych. Fomei ma zasilacz aku do różnych źródeł światła. Pięć lat temu nie do pomyślenia było aby kupić markowy sprzęt poniżej 25oozł za lampę. Dzisiaj w zestawie z akcesoriami i statywami można kupić dwie markowe lampy za 1700zł brutto. Kwestią czasu jest aby zestawy akumulatorowe osiągnęły ceny segmentu amatorskiego.

blum
30-10-2009, 11:44
W słoneczny dzień to chyba kilku takich lamp byś potrzebował ale nie będę pisał bo nie robiłem takich zdjęć.


blum- nie musisz mieć doświadczenia wystarczy chwilę ( szacunek ) pomyśleć. Jeśli użyjesz światła słonecznego ( w słoneczny dzień ) jako kontry to powiedzmy przy czasie naświetlania 1/200sek i ISO 100 będziesz miał przysłonę 16. Jeśli ustawiasz oświetlenie proporcjonalnie to światło główne powinno świecić z mocą przysłony 11 i 1/3 tak, że 600Ws może być mało.
W sumie to tak właśnie napisałem ;-) Mowa była o kilku sztukach lamp o mocy 600Ws 8-)

adam_k
31-10-2009, 20:59
Pięć lat temu nie do pomyślenia było aby kupić markowy sprzęt poniżej 25oozł za lampę. Dzisiaj w zestawie z akcesoriami i statywami można kupić dwie markowe lampy za 1700zł brutto. Kwestią czasu jest aby zestawy akumulatorowe osiągnęły ceny segmentu amatorskiego.

Bez urazy ale Quantuum nie jest i nigdy nie będzie "markowym" światłem,
dodatkowo podróbka nazwy znanego z US producenta Quantum bardzo
źle świadczy o tej firmie.

Jacek_Z
31-10-2009, 23:48
..BTW. na nocnej sesji z modelką w lesie nie widziałem w ogóle modelki [..."widzę ciemność"].
...

można było to zrobić inaczej pewnie,ale zrobiliśmy tak.Sesja była powodowana ciekawością jak się pracuje w takich warunkach,być może następnym razem będzie inaczej ,[warto mieć więcej światła pomocniczego]nie wiem.

Ważne że można bez problemów robić tymi lampami i tak.Można kombinować z pilotami zasilanymi z dodatkowych żródeł,można wiele.Ja po prostu wziąłem softbox 180/40[nie rozebrany];srebrną parasolkę ,dwie lampy,statywy, plecak foto,w samochód osobowy i mając dwa miejsca wolne pojechałem na zdjęcia.:mrgreen: Świeciliśmy sobie latarką by zobaczyc czy nie obcinamy kadrem modelki :mrgreen: Tak fajnie nam sie rozmawiało, że za późno zaczeliśmy zdjęcia i zamiast przy zachodzie słońca robiliśmy sesję w nocy :)


A są już 600 Ws z aku ?
Mnie w pomieszczeniu ~~ 7 na 6 m czasem brakuje możliwości przymknięcia do 1/32 [mają 1/16] myslę o dokupieniu jednej w wersji nie dual aby miec wiekszą regulację na minus.
Właśnie się pokazały 600WS na akku.
Bardzo istotne to co napisał janmar. Te lampy mają 1/16 a nie 1/32 mocy jako moc minimalną!!! W przypadku 600 WS okaże się, że lampy sa za silne do portretu na małych GO.

blum - nie musisz mieć doświadczenia wystarczy chwilę ( szacunek ) pomyśleć. Jeśli użyjesz światła słonecznego ( w słoneczny dzień ) jako kontry to powiedzmy przy czasie naświetlania 1/200sek i ISO 100 będziesz miał przysłonę 16. Jeśli ustawiasz oświetlenie proporcjonalnie to światło główne powinno świecić z mocą przysłony 11 i 1/3 tak, że 600Ws może być mało.
Podałeś juz skrajnie niekorzystną sytuację, najczęściej się w takich nie pracuje. Przy pracy w słabszym świetle niż pełne słońce latem na plaży takie lampy wystarczą. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego jak daleko ostawimy lampę od modelki i co będziemy używać - duży softbox, parasolka, czy zwykły reflektor.
Jak sądzę dla początkującego użytkownika najważniejsza jest uniwersalność, a więc generalnie pewnie praca w domowym studiu. Taka moc lamp (300-600) będzie wystarczająca, a nawet za duża.

PS
Ci co mają wyższe wymagania (np robią na 6x6 itp) pewnie wiedzą co potrzebują i te info to nie dla nich :)


Jak masz za wiele mocy to za parę groszy można kupić foliowy szary filtr, który ją ograniczy.Masz na myśli filtr na lampę, a nie na szkło jak sądzę. Są wady - filtr na obiektyw ograniczy i słoneczne i błyskowe, więc niewiele da (chyba, że pozwoli na uzyskanie czasu synchro). Filtr na lampę - gdy sie stosuje softboxy to to jest całkiem spory kawał folii, nie taki tani.

Dhime
01-11-2009, 15:35
A co polecacie do rozpraszania takich lampek 600ws parasolka blenda Softbox i jakie wymiary jak największy

yakuza
01-11-2009, 17:40
na pewno nie jak największy - możesz żałować zakupu wtedy.
Najlepiej poszukaj kogoś kto pokaże Ci jak jakie akcesoria działają. Ja kupiłem 80x120 i jest dla mnie za duży, teraz w planach jest coś mniejszego :)
Sam musisz spróbować błyskać różnymi zabawkami, wtedy będziesz wiedział czego Ci potrzeba :)

Sejthan
01-11-2009, 19:10
Planuję kupić 300kę DualPower. Mam obecnie 580 EX II i chcę je połączyć. Tak myślę, że jakiś radiowy sterownik do 580 ustawionej na manuala i Q300WsDP na fotocelę powinno śmigać. Jeśli się mylę to mnie poprawcie :D

Pytanie mam jaki polecacie sprzęt do wyzwalania 580ki w normalnej cenie, chyba najlepiej radiowo. Na ogromnych odległościach mi nie zależy, byle działało w małym studiu i w plenerze z 5 metrów ;)

Druga sprawa to czy parasolki 91cm będą wystarczające ;)

Pzdr

yakuza
01-11-2009, 20:45
próbował ktoś 300tkę wyzwalać jakimś tanim wyzwalaczem radiowym, np. tym wyzwalaczem Quantuuma ? Jeśli tak to z jakimi efektami ?

Sergiusz
02-11-2009, 03:16
Bez urazy ale Quantuum nie jest i nigdy nie będzie "markowym" światłem,
dodatkowo podróbka nazwy znanego z US producenta Quantum bardzo
źle świadczy o tej firmie.
Nie miałem na myśli Quantum ale aby nie robić kryptoreklamy nie wymieniłem marek...

Jacek_Z
02-11-2009, 03:19
próbował ktoś 300tkę wyzwalać jakimś tanim wyzwalaczem radiowym, np. tym wyzwalaczem Quantuuma ? Jeśli tak to z jakimi efektami ?tak, działało.

wedluk
27-11-2009, 08:12
no i dobrze temat ucichł, a już są w sprzedaży 600Ws ktoś dysponuje tym sprzetem, lub miał okazję pracować w terenie ? czekam na śnieg i na stoku chce wykorzystać ją. A moze lepiej kupić drugą 580EXII i świecić dwiema jednocześnie na max ....

sebcio80
27-11-2009, 08:24
no i dobrze temat ucichł, a już są w sprzedaży 600Ws ktoś dysponuje tym sprzetem, lub miał okazję pracować w terenie ? czekam na śnieg i na stoku chce wykorzystać ją. A moze lepiej kupić drugą 580EXII i świecić dwiema jednocześnie na max ....

ja swiece czasami nawet trzema na raz 580EX

jak masz mozliwosc i chce Ci sie nosic caly osprzet, akumulatory/generatory, statywy itd to bez zastanowienia bierz lampe studyjna

szczegolnie, ze przy ladniej pogodzie i sniegu to mocy 580EX moze zabraknac

mi poki co nosic sie tego nie chce, wole kompaktowe 580EX, w przyszlosci moze to sie zmieni, ale cena sesji pojdzie mocno w gore

crater
27-11-2009, 09:57
to moze ja napisze cos juz odnosnie samego zailania zewnetrznego. Sprawktykowalem jedna sprawe. Jako ze powerpack od tej lampy ma mozliwosc zasilania z gniazdka samochodowego stweirdzilem ze nie zawsze mozna podjechac samochodem pod lampe, wiec wyciagnelem z szafy stary akumulator samochodowy. Dorobilem przejsciowke z dwoma klemami i co sie okazalo ... na naladowanym aku od Corsy po 4 sesjach w studio - zeby zobaczyc ile blyskow moge zrobic wyszlo na to ze ponad 850 na jakies 2/3 mocy wychodzi. biorac to pod uwage zamiast kupowac kolejnego powerpacka na zapas mozn akupic np. troche mniejszy aku np od skutera ( bardzo niewielkie wymiary) zyskujemy dodatkowy zapas baterri.

Co do lampy wykonana bardzo solidnie. Urzywam jej razem z lampami F&V i powiem ze generalnie bardzo jestem z niej zadowolony. Teraz przymierzam sie do zakupu drugiej lampki 600Ws.

Jacek_Z
27-11-2009, 10:48
...600Ws ktoś dysponuje tym sprzetem, lub miał okazję pracować w terenie ? czekam na śnieg i na stoku chce wykorzystać ją. A moze lepiej kupić drugą 580EXII i świecić dwiema jednocześnie na max ....


ja swiece czasami nawet trzema na raz 580EX

jak masz mozliwosc i chce Ci sie nosic caly osprzet, akumulatory/generatory, statywy itd to bez zastanowienia bierz lampe studyjna

szczegolnie, ze przy ladniej pogodzie i sniegu to mocy 580EX moze zabraknac

mi poki co nosic sie tego nie chce, wole kompaktowe 580EX, w przyszlosci moze to sie zmieni, ale cena sesji pojdzie mocno w gore

Jest jedno ale, gdy jest dużo zastanego (na śniegu w słońcu jest go bardzo wiele). Czasy wychodzą krótkie, krótsze niż czas synchro 1/250 i z 580EX porobisz w HSS, ze studyjną - nie. A pewnie krótkie czasy będa potrzebne by zamrozić ruch.

sebcio80
27-11-2009, 11:08
ze studyjnymi tez zrobisz w HSS nawet do 1/8000s , jak je wyzwolisz lampa na sankach w trybie HSS przez fotocele, oczywiscie to ograniczone rozwiazanie, szczegolnie w terenie i w mocnym sloncu, ale powinno zdac egamin w pewnych kontrolowanych warunkach

wedluk
27-11-2009, 12:20
Jest jedno ale, gdy jest dużo zastanego (na śniegu w słońcu jest go bardzo wiele). Czasy wychodzą krótkie, krótsze niż czas synchro 1/250 i z 580EX porobisz w HSS, ze studyjną - nie. A pewnie krótkie czasy będa potrzebne by zamrozić ruch.

Sprawdzę (po zakupie tej 600) patent z sankami i fotocelą, a z drugiej strony jakiś szary nd4 lub nd8 powinien załatwić sprawę HSS do tego ISO 50 .. hmm

co do dźwigania to zawsze autem śmigam, a na stok to są kolejki linowe :idea:


a przy okazji to znacie jaki serwis lamp? spaliłem 622i nissini modując :D

mieszko_1vp
27-11-2009, 13:42
udało mi się przeczytać wszystkie wypowiedzi-blado widzę te lampy 300W-tyle czasu -żadnych zdjęć z pleneru.zdjęcia studyjne takie sobie-nawet można napisać że złe.jak dla mnie lepiej kupić w tej cenie 1000W i dołożyć do przedłużacza

KEYZOR
27-11-2009, 14:31
To ja dodam jescze ze wyprobowalem S400 z UPS byle jakim trapez na wyjsciu i dziala bez problemu. Na pelnej mocy okolo 100 blyskow, w sroduku sa dwa akumalatory 12V 7Ah. Jedyne co nie dziela to ustawienie mocy zarowki modelujacej podejrzewam ze to przez trapez na wyjsciu. Beda probowal z przetwornicami z pelnym sinusem jak sie uda to napewno napisze.

mieszko_1vp
27-11-2009, 20:39
To ja jeszcze zapytam-czy taki agregat spalinowy
http://www.basspolska.com/go/_info/?id=698&partner_id=25252525&code=b965da1e366cf8a6a16fea97420cd885
da radę pociągnąć dwie lampy np 600W ?

wedluk
27-11-2009, 21:54
Co do lampy wykonana bardzo solidnie. Urzywam jej razem z lampami F&V i powiem ze generalnie bardzo jestem z niej zadowolony. Teraz przymierzam sie do zakupu drugiej lampki 600Ws.

A robiłeś z tą 600 w słońcu? jeśli tak to poproszę o jakieś foto ...

Jacek_Z
28-11-2009, 02:48
ze studyjnymi tez zrobisz w HSS nawet do 1/8000s , jak je wyzwolisz lampa na sankach w trybie HSS przez fotocele, oczywiscie to ograniczone rozwiazanie, szczegolnie w terenie i w mocnym sloncu, ale powinno zdac egamin w pewnych kontrolowanych warunkach
zapomnij o tym by fotocele zadziałały w otwartym terenie w jasny dzień

Sprawdzę (po zakupie tej 600) patent z sankami i fotocelą, a z drugiej strony jakiś szary nd4 lub nd8 powinien załatwić sprawę HSS do tego ISO 50 .. hmm
optymista.

sebcio80
28-11-2009, 03:00
zapomnij o tym by fotocele zadziałały w otwartym terenie w jasny dzień

zdaje sobie z tego sprawe, mozna sobie pomoc ale wszystkie rozwiazania maja swoje wady,

- mozna przez kabel do body podlaczyc jakas lampe z HSS, np 580EX, a sama lampe postawic tuz kolo fotoceli, albo nawet do niej te lapme przylozyc, oczywiscie jestesmy w tym wypadku zwiazani kablem

- moza tez pomoc sobie systemem radiowym z przeniesieniem ETTL, w takim wypadku 580EX mocujemy przy fotoceli

- ale najlepszym rozwiazanie bylo by kupno po prostu lampy strobo :-) tylko, tylko ze przy takiej lampie akumulatory odpadaja, wtedy tylko generator

Jacek_Z
28-11-2009, 03:36
- moza tez pomoc sobie systemem radiowym z przeniesieniem ETTL, w takim wypadku 580EX mocujemy przy fotoceli niestety ale nie, przynajmniej nie u nikona. Zdjęcie lampy z sanek to w konsekwencji przedbłyski komunikacyjne, a to z kolei rozładowuje lampe studyjną. Sądzę, że w canonie też tak jest.


- mozna przez kabel do body podlaczyc jakas lampe z HSS, np 580EX, a sama lampe postawic tuz kolo fotoceli, albo nawet do niej te lapme przylozyc, oczywiscie jestesmy w tym wypadku zwiazani kablemtak to się faktycznie da. Kabel oczywiście "systemowy", nie PC.

sebcio80
28-11-2009, 03:49
niestety ale nie, przynajmniej nie u nikona. Zdjęcie lampy z sanek to w konsekwencji przedbłyski komunikacyjne, a to z kolei rozładowuje lampe studyjną. Sądzę, że w canonie też tak jest.

mialem na mysli Pocketwizard lub Radiopoper, bezprzewodowe systemy Canona i Nikona to nie radio :-)

Jacek_Z
28-11-2009, 12:15
Oczywiście wiem, że systemy canona i nikona to nie radio.
Czy radio czy nie to nieistotne, zdjęcie lampy z sanek da przedbłyski komunikacyjne. Czy komunikaty sa przekazywane radiowo czy błyskowo to obojętne. Lampa zdalna musi odpowiedzieć przedbłyskiem. No a wtedy rozładuje się nam lampa studyjna.

sebcio80
28-11-2009, 13:47
Oczywiście wiem, że systemy canona i nikona to nie radio.
Czy radio czy nie to nieistotne, zdjęcie lampy z sanek da przedbłyski komunikacyjne. Czy komunikaty sa przekazywane radiowo czy błyskowo to obojętne. Lampa zdalna musi odpowiedzieć przedbłyskiem. No a wtedy rozładuje się nam lampa studyjna.

w systemie Pocketwizard nie ma zadnych blyskow komunikacyjnych

Jacek_Z
28-11-2009, 14:16
Skąd body wie o ilości lamp zdalnych itp? Dostaje odpowiedzi.
Pocket na body rozsyła info, ok, a odbiornik przy lampie wysyła zwrotnie radiowo info, że jest włączona lampa w zsięgu działania systemu. Tak? OK. Tylko czy odbiornik przy lampie nie daje impulsu na stopkę lampy, by zachowała się inaczej niż zwykle. By nie zgłaszała się błyskiem, skoro jest informacja radiowa? Wątpię by tak to zrobili. Wysilali by się, by pominąć przedbłysk komunikacyjny, skoro i tak nie wyeliminują np przedbłysków pomiarowych (w innych sytuacjach, gdy jest TTL, nie manual jak tu)

Sądzę że zdjęcie z sanek niestety dyskwalifikuje nie tylko przy przedbłyskach, ale i przy radiu Pocket Wizarda z TTL. Na pewno dyswalifikuje przy radiopopperze.
Lampe można za to mieć na kablu systemowym - to tak jak na sankach.

sebcio80
28-11-2009, 14:55
Skąd body wie o ilości lamp zdalnych itp? Dostaje odpowiedzi.
Pocket na body rozsyła info, ok, a odbiornik przy lampie wysyła zwrotnie radiowo info, że jest włączona lampa w zsięgu działania systemu. Tak? OK. Tylko czy odbiornik przy lampie nie daje impulsu na stopkę lampy, by zachowała się inaczej niż zwykle. By nie zgłaszała się błyskiem, skoro jest informacja radiowa? Wątpię by tak to zrobili. Wysilali by się, by pominąć przedbłysk komunikacyjny, skoro i tak nie wyeliminują np przedbłysków pomiarowych (w innych sytuacjach, gdy jest TTL, nie manual jak tu)

Wiec tak:

body nie dostaje zadnych informacji ile jest lamp, bo to jest bez znaczenia,
lampa slave w systemie Canona nie komunikuje sie zadnymi przedblyskami z masterem, po pierwsze dlatego ze nie ma jak bo dziala tylko jako slave, a po drugie dlatego ze palnik na ogol jest zuplenie w inna strone a zeby sie kumunikowac musialby byc skierowany na mastera - co jest troche bez sesnu samo w sobie

odbiorniki PocketWizard z lampa nie wysylaja zadnych informacji do nadajnika, bo to nadajnik tylko i nie ma nawet jak odbierac owych informacji

przedblyski pomiarowe sa zawsze, nawet jak masz lampe na body - tak przeciez dziala ETTL

fotocele w lampach studyjnych wyzwalaja na drugi blysk (wiekszosc ma chyba ta opcje), ignorujac przedblysk

Jacek_Z
28-11-2009, 15:22
lampa slave w systemie Canona nie komunikuje sie zadnymi przedblyskami z masterem, po pierwsze dlatego ze nie ma jak bo dziala tylko jako slaveNie będę wchodził w dyskusję, bo jednak w canonie może byc inaczej. Co za znaczenie ma to, że działa jako slave? Nie może dać przedbłysku? W nikonie komunikacja musi być. Może dlatego system nikona ma większe możliwości i jest bardziej skomplikowany.



a po drugie dlatego ze palnik na ogol jest zuplenie w inna strone a zeby sie kumunikowac musialby byc skierowany na mastera - co jest troche bez sesnu samo w sobie
to nieistotne, w końcu światło może się odbijac i w pomieszczeniach system działa


przedblyski pomiarowe sa zawsze, nawet jak masz lampe na body - tak przeciez dziala ETTLJeśli sie pracuje w M to nie ma przedbysków pomiarowych, bo sa niepotrzebne. Ale jeśli lampa jest zdjęta - to przedbłyski są. Nie pomiarowe, a komunikacyjne.


fotocele w lampach studyjnych wyzwalaja na drugi blysk (wiekszosc ma chyba ta opcje), ignorujac przedblysk większość nie ma tej opcji, a te co mają to .... mozna o tym zapomniec, bo przedbłysków jest znacznie wiecej niż jeden. Są fotocele uczące się ilości przedbłysków, ale tez najczęściej nie zdają egzaminu.

sebcio80
28-11-2009, 15:44
straszne glupoty piszesz


Nie będę wchodził w dyskusję, bo jednak w canonie może byc inaczej. W nikonie komunikacja musi być. Może dlatego system nikona ma większe możliwości i jest bardziej skomplikowany.

co do systemu Nikona to nie mam pojecia, wiec nie bede o nim pisal ale raczej jest tak jak Canonie, przeciez taki SB 600 moze dzialac tylko jako Slave, wiec jak ma wysylac cokolwiek?



to nieistotne, w końcu światło może się odbijac i w pomieszczeniach system działa
no jasne, a na swierzym powietrzu odbija sie od atomow azotu i tlenu :mrgreen:, jeszcze wyjasnij mi jak 430EX komunikuje sie z innymi lampami jak ma mozliwosc dzialania tylko jako slave



Jeśli sie pracuje w M to nie ma przedbysków pomiarowych, bo sa niepotrzebne. Ale jeśli lampa jest zdjęta - to przedbłyski są. Nie pomiarowe, a komunikacyjne.

blysk komunikacyjny pojawia sie w czasie normalnego blysku drugiej lampy (jesli master jest wylaczony), a nie przed - widac go na zdjeciach



większość nie ma tej opcji, a te co mają to .... mozna o tym zapomniec, bo przedbłysków jest znacznie wiecej niż jeden. Są fotocele uczące się ilości przedbłysków, ale tez najczęściej nie zdają egzaminu.

w ETTL przedblysk jest jeden, blysk komunikacyjny trwa w czasie normalnego blysku i tez jest jeden

no i jak pisalem w Pocketwizardzie nie ma zadnych blyskow komunikacyjnych - w Radiopoperze sa bo Radiopoper wykorzystuje sterowanie Canona, Pocketwizard ma swoje sterowanie.

Jacek_Z
28-11-2009, 16:18
straszne glupoty piszesz
hm, swój system znam dobrze. Dlatego właśnie usiłuję się wycofać z dyskusji o niuansach działania systemu canona. Jest rozwiązany inaczej. Co z kolei niekoniecznie znaczy, że ty masz racje.

co do systemu Nikona to nie mam pojecia, wiec nie bede o nim pisal ale raczej jest tak jak Canonie, przeciez taki SB 600 moze dzialac tylko jako Slave, wiec jak ma wysylac cokolwiek?jak? swoim palnikiem?


no jasne, a na swierzym powietrzu odbija sie od atomow azotu i tlenu :mrgreen:,
po co ta ironia? System canona nie działa we wnętrzach? No to moje kondolencje.

jeszcze wyjasnij mi jak 430EX komunikuje sie z innymi lampami jak ma mozliwosc dzialania tylko jako slave. slave nie komunikuje się z innymi lampami, tylko z body. W nikonie.

sebcio80
28-11-2009, 16:37
jak? swoim palnikiem?

po co ta ironia? System canona nie działa we wnętrzach? No to moje kondolencje.

slave nie komunikuje się z innymi lampami, tylko z body. W nikonie.


- palnik to nie wszystko, musi on emitowac jakas wiazke podczerwieni przeciez

- gdzie ja napisalem ze system Canona nie dziala we wnetrzach? zasegurowales ze slave nie skierowany w master moze sie z nim komunikowac przez odbicvie wiazki od scian, ja sie tylko pytam co w plenerem gdzie owa wiazka nie ma sie od czego odbic?

- i jak ta komunikacja z body sie odbywa w Nikonie? bo w sumie jestem ciekaw

Jacek_Z
28-11-2009, 16:42
- palnik to nie wszystko, musi on emitowac jakas wiazke podczerwieni przeciez
1. dlaczego dyskwalifikujesz w komunikacji światło widzialne?
2. a nie emituje?

Teraz mnie zupełnie rozbroiłeś. Sądziłeś, że do komunikacji jest używane co innego niż normalny błysk? Jakis błysk w podczerwieni? Jest używany tylko w specjalistycznym sterowniku (jak SU800 nikona). Lampa uzywa do tego normalnego palnika. Czerwone szybki pod palnikami to nie żadne osłony emitera IR do komunikacji, to po prostu zupełnie co innego - wspomaganie systemu AF.

sebcio80
28-11-2009, 16:55
1. dlaczego dyskwalifikujesz w komunikacji światło widzialne?
2. a nie emituje?

Teraz mnie zupełnie rozbroiłeś. Sądziłeś, że do komunikacji jest używane co innego niż normalny błysk? Jakis błysk w podczerwieni? Jest używany tylko w specjalistycznym sterowniku (jak SU800 nikona). Lampa uzywa do tego normalnego palnika. Czerwone szybki pod palnikami to nie żadne osłony emitera IR do komunikacji, to po prostu zupełnie co innego - wspomaganie systemu AF.

hehehe, ja o tym dobrze wiem, ale Ty myslisz ze kazda lampa emituje swoim blyskiem jakies informacje w IR?

430EX II dlaczego nie moze pracowac jako master?

skoncz ta rozmowe to jak brakuje Ci argumentow to sugerujesz moja niewiedze i wkladasz w moje usta slowa, ktorych nie wypowiedzialem

odpowiedz mi na pytanie jak lampy komunikuja sie z body Nikona?
i jak Slave w Canonie komunikuje sie z Masterem w plenerze?

Jacek_Z
28-11-2009, 17:54
hehehe, ja o tym dobrze wiem, ale Ty myslisz ze kazda lampa emituje swoim blyskiem jakies informacje w IR?
oj kolego, ty sądzisz, że czas trwania impulsu IR jest inny niż czas trwania błysku widzialnego? I inna jest ich ilość? To czy komunikacja jest w IR, czy w widzialnym to zupełnie obojętne. Proste pytanie. Sądzisz, że jest inaczej? Bo zdaje się, że to podstawa naszej niezgody. A jak już się przekonasz, że jest jak mówię, to wtedy może przeczytasz ostatnie posty jeszcze raz, biorąc pod uwagę, że lampa slave też ma możliwość wysyłania komunikatów do body. I wtedy wyjdzie na to, że radiowo nie da się odpalić bez przedbłysku lampy w HSS.


430EX II dlaczego nie moze pracowac jako master?
Będę zgadywał. Producent chce byś kupił droższą lampę posiadającą te funkcje?
Podobnie ograniczona w nikonie jest SB600. Która by mogła być masterem, a nie jest. Bo czujnik/fotocelę ma, palnik oczywiście ma (jak kazda lampa :), tylko soft nie pozwala.
Pytanie pomocnicze. Lampa 580EX może być masterem? Ma jakiś "promiennik IR" poza głównym palnikiem?


skoncz ta rozmowe to jak brakuje Ci argumentow to sugerujesz moja niewiedze i wkladasz w moje usta slowa, ktorych nie wypowiedzialem
tzn jakie słowa ci przypisałem?
Sądziłem, że ty znasz detale swojego systemu, ale skoro ty wiązałeś komunikację wyłącznie z IR no to mamy problem.


odpowiedz mi na pytanie jak lampy komunikuja sie z body Nikona?Przedbłyskami, czy w IR czy w widzialnym - bez róznicy. SB600, 800, 900 dając (przed)błysk głównym palnikiem. SU800 dając błysk, ale by on nie był rejestrowalny jest ukryty za czerwoną szybą/filtrem, wiec w efekcie to błysk IR niewidoczny dla matrycy i nie rejestrował się na zdjęciu. I o to chodzi. W lampach wbudowanych w body (u nikona one moga byc sterownikami w większości body) by przedbłyski nie były rejestrowane przez matrycę stosuje sie panelik IR zasłaniający palnik lampy wbudowanej. Ma symbol chyba SG3-IR. Co świadczy o tym, że lampa wbudowana (jak każda zewnętrzna) wysyła błysk widzialny, ale i fragment widma jest w podczerwieni. Oczwiście ta lampa jest sterownikiem obojętnie czy panelik jest, czy go nie ma. Czyli obojętne, czy sterujące błyski są w IR czy w widzialnym. Fotocela i tak jest czuła na oba te światła.


i jak Slave w Canonie komunikuje sie z Masterem w plenerze?sądzę, że tak jak nikon. Na pewno jeśli chodzi o błysk/IR - obojętne. Co do tego jakie sekwencje komunikacji za co odpowiadają w canonie - nie wiem.

Zrobiliśmy niezły OT. Poszukaj info o komunikowaniu się lamp canona. Powinno być w innych wątkach. Pamiętam, że brałem w nich udział (i kogoś też tam wyprowadziłem z błędu). Niektórzy to nadal są przeświadczeni, że komunikacja jest radiowa. Ten wątek jest o Quantuumach Dual Power.

sebcio80
28-11-2009, 18:23
nie chce mi sie toczyc tej dyskusji, jest bes sesnu

lampy slave i w Nikonie i w Canonie nie wysylaja zadnych informacji do mastera (lampy/body) bo to jest po prostu niemozliwe

zadalem Ci pytanie "jak Slave w Canonie komunikuje sie z Masterem w plenerze?"

chodzilo mi o sposob docierania blysku do mastera, skoro palnik slava jest zwrocony w strone modela, pomysl prosze logicznie, tak samo jest w Nikonie

jesli chodzi o teoretyczne mozliwosci pracy 430EX jako master to przyznam ze nie jestem pewny czy ograniczeniem jest tylko soft, to ze kazdy palnik kazdej lampy emituje promieniowanie IR to wiem, ale te pronieniowanie trzeba odpowiednio "zaprogramowac/ukierunkowac" wiec musi byc odpowiedzialny za to jakis uklad - i jeste pewny ze ta lampa takowego nie posiada,


A jak już się przekonasz, że jest jak mówię, to wtedy może przeczytasz ostatnie posty jeszcze raz, biorąc pod uwagę, że lampa slave też ma możliwość wysyłania komunikatów do body. I wtedy wyjdzie na to, że radiowo nie da się odpalić bez przedbłysku lampy w HSS.

lampy Canona i Nikona nie komunikuja sie ze soba radiowo...

radiowo dziala pocketwizard i jak pisalem nie ma zadnych przedblyskow komunikacyjnych

no i na litosc boska, lampy slave nie wysylaja zadnych informacji do body...

szczerze to juz mnie szlak trafia, bo widac ze masz jakas wiedze, ale nie potrafisz chyba logicznie myslec,
wysililem sie i zrobilem przykladowo fotke zebys sobie wszystko mogl w glowie ulozyc


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img257.imageshack.us/img257/9820/img9855t.jpg)

zalozly ze jestesmy w otwartej przestrzeni a lampy sa od siebie oddalone o 5 metrow, pierwsza na planie jest na body i dziala jako master, druga odwrocona czujnikiem w strone mastera na statywie dziala jako slave,

napisz mi jak blysk z tej drugiej lampy dzialajacej jako slave trafi do mastera?? bo przeciez to jest potrzebne aby slava wyslal niby jakies informacje

Jacek_Z
29-11-2009, 02:11
jesli chodzi o teoretyczne mozliwosci pracy 430EX jako master to przyznam ze nie jestem pewny czy ograniczeniem jest tylko soft, to ze kazdy palnik kazdej lampy emituje promieniowanie IR to wiem, ale te pronieniowanie trzeba odpowiednio "zaprogramowac/ukierunkowac" wiec musi byc odpowiedzialny za to jakis uklad - i jeste pewny ze ta lampa takowego nie posiada,Oj tu motasz. Po co ukierunkowywać IR (czy cokolwiek), skoro to by ograniczało strefę w której można ustawić elementy systemu? Soft lampy nie ma opcji dawania przedbłysków sterujących - to tyle. Lampa potrafi przecież błyskać :)


..lampy Canona i Nikona nie komunikuja sie ze soba radiowo.. Oczywiście i to mamy ustalone.


.zadalem Ci pytanie "jak Slave w Canonie komunikuje sie z Masterem w plenerze?"

chodzilo mi o sposob docierania blysku do mastera, skoro palnik slava jest zwrocony w strone modela, pomysl prosze logicznie, tak samo jest w Nikonie

wysililem sie i zrobilem przykladowo fotke zebys sobie wszystko mogl w glowie ulozyc

zalozly ze jestesmy w otwartej przestrzeni a lampy sa od siebie oddalone o 5 metrow, pierwsza na planie jest na body i dziala jako master, druga odwrocona czujnikiem w strone mastera na statywie dziala jako slave,

napisz mi jak blysk z tej drugiej lampy dzialajacej jako slave trafi do mastera?? bo przeciez to jest potrzebne aby slava wyslal niby jakies informacjeNie, nie jest to potrzebne. Przedbłyski ma widzieć body, nie master. Lampa slave oświetla plan zdjęciowy widziany przez body.
Jak z powyższych linijek wynika (wytłuściłem to) sugerujesz, że to lampa sterująca powinna widzieć lampę zdalną (jej przedbłyski). Wcale nie musi! To jest błędne myślenie. Systemem nie kieruje lampa błyskowa, a body. To aparat decyduje o błysku, a nie lampa błyskowa. Przedbłyski lampy zdalnej ma widzieć body. Body jest skomunikowane z lampą master. Skoro coś wie body, to wie to lampa master i wysyła odpowiednie komunikaty wg polecenia body. Master wbrew pozorom nie rządzi systemem.

no i na litosc boska, lampy slave nie wysylaja zadnych informacji do body...
hm, a po co są przedbłyski lampy zdalnej? Jak działa TTL? Co steruje mocą błysku? Lampa master? Nie (ok, robi to pośrednio, jako wykonawca). Body. Lampa (obojętnie master czy slave, każda z nich) wykonuje polecenia body. Na podstawie informacji zebranych przez body z przedbłysków. Finalnie body wysyła info do lampy zdalnej (poprzez sterownik) jak długo ma trwać błysk by otrzymać odpowiednie naświetlenie.

Schemat wygląda tak:
Lampa zdalna musi widzieć błyski sterownika (czujnik fotoceli dobrze by był odwrócony do sterownika). Sterownik oczywiście musi być skomunikowany z body (na sankach, na kablu). Body widzi błyski lampy zdalnej.
Napisze to samo jeszcze inaczej, może będzie jaśniej:
Komunikacja odbywa sie po trójkącie między tymi elementami. Z tym, że między lampą sterującą a body wymiana informacji musi byc dwukierunkowa. Lampa zdalna dostaje błyski od sterownika, wysyła swoje błyski które muszą być widziane przez body.

sebcio80
29-11-2009, 02:31
byc moze nasza dyskysja wynika z tego ze inaczej rozumiemy pewne rzeczy

przedblysk lampy zdalnej jest po to aby body przez obiektyw dowiedzialo sie jak ma blysnac mocno ta lampa, body po prostu mierzy odbite swiatlo, nie ma to nic wspolnego z IR ani inna komunikacja

przedblyski w zasadzie przydaja sie body tylko w ciemnosci i wtedy kiedy lampa jest glownym zdrodlem swiatla - ale to juz innym temat

aby system dzialal body wcale nie musi widziec blysku lampy sterujacej, nie jest to w zadnym wypadku wymagane, po prostu aparat zmierzy swiatlo zastane bez owego przedblysku

w takim wypadku body wyda polecenie do lampy aby blyskala z maksymalna moca, jednak kiedy kadr bedzie juz poprawnie naswietlony (swiatlem zastanym) po prostu odetnie blysk lampy

Jacek_Z
29-11-2009, 02:52
aby system dzialal body wcale nie musi widziec blysku lampy sterujacej, nie jest to w zadnym wypadku wymagane,
sterującej nie, nie musi widzieć. W końcu body wie, co kazało wykonac tej lampie.


aby system dzialal body wcale nie musi widziec blysku lampy sterujacej, nie jest to w zadnym wypadku wymagane,
po prostu aparat zmierzy swiatlo zastane bez owego przedblysku

mówisz teraz o lampie sterującej czy o lampie realizującej błysk główny? Bo aparat nie mierzy natężenia światła przedbłysku sterownika. Coś zakręciłeś. Nie zrozumiałem cie tutaj.

w takim wypadku body wyda polecenie do lampy aby blyskala z maksymalna moca, jednak kiedy kadr bedzie juz poprawnie naswietlony (swiatlem zastanym) po prostu odetnie blysk lampyW nikonie ( w cyfrowych body z iTTL) na 100% tak nie będzie. W trakcie ekspozycji błysk zasadniczy nie jest mierzony. Wszystko sie decyduje przed otwarciem migawki.
Nad czym ja osobiście ubolewam. Stary system błysku nikona, pod koniec epoki analoga dawał taką możliwość. Błysk w cyfrze - nie.

PS Stary system błyskowy nikona był moim zdaniem precyzyjniejszy. Nowy iTTL ma wiele więcej opcji (większość z nich nie jest mi potrzebna), ale (znowu moim zdaniem) kosztem precyzji (i chyba mniejszej prędkości, jesli chodzi o fps). Nowy iTTL ma ewidentną wadę, że nie można rozprowadzać sygnału po kablach z trójnikami tworząc układ wielolampowy pracujący z dobrodziejstwem TTL. Wtedy pozostaje praca tylko w trybie M. Za to bezprzewodowo da sie robić cuda i to z z dowolną ilością lamp.

sebcio80
29-11-2009, 03:17
mówisz teraz o lampie sterującej czy o lampie realizującej błysk główny? Bo aparat nie mierzy natężenia światła przedbłysku sterownika. Coś zakręciłeś. Nie zrozumiałem cie tutaj.

pisalem o lampie realizujacej blysk glowny, body nie musi wiedziec przedblysku lampy glownej aby sterownik ja wyzwolil, body zmierzy tylko swiatlo zastane



W nikonie ( w cyfrowych body z iTTL) na 100% tak nie będzie. W trakcie ekspozycji błysk zasadniczy nie jest mierzony. Wszystko sie decyduje przed otwarciem migawki.
Nad czym ja osobiście ubolewam. Stary system błysku nikona, pod koniec epoki analoga dawał taką możliwość. Błysk w cyfrze - nie.

tu musze sie wycofac z tego co napisalem wczesniej, jakos systemu tego uzywalem tylko w plenerze i nie zwrocilem na to uwagi, ze jednak przedblysk wyznacza blysk glowny, nie ma zadnego odciecia blysku itd

Jacek_Z
29-11-2009, 15:43
Mógłbym być zgryźliwy i coś napisać, ale ....
To z listy niezgodności zdaje się że się już pozostała tylko jedna sprawa. Czy lampa zdalna daje przedbłyski (poza przedbłyskami do oceny mocy błysku, bo tu chyba zgoda, że są). Był to punkt wyjścia w naszej sprzeczce o to czy radiowy system pocketa może być wyjściem dla stosowania HSS dla zdalnego wyzwolenia lampy studyjnej.
Co do reszty zdaje się że już zostałes przekonany? W każdym razie starałem się tłumaczyć do skutku.

sebcio80
29-11-2009, 17:53
w sumie obaj mielismy racje przeciez, nasze niezgodnosci wynikaly z zle przyjetej terminologii i niezrozumieniu sie nawzajem, ja od poczatku myslalem ze Ty piszac ze slave komunikuje sie z body - myslalem ze chodzi Ci o IR, bo slowo komunikacja jest dosc jednoznaczne i mylace, bo to w sumie zadna komunikacja

lampy studyjne na czasach krotkich, nawet 1/8000s, wyzwalac mozemy przez fotocele kazda lampa zewnetrzna ustawiona na manual i tryb HSS

w plenerze gdzie fotocela srednio sie sprawdza, montujemy lampe, niech to bedzie 580EX na lampie tuz przy fotoceli,

lampe ta mozemy wyzwalac na rozne sposoby, czy to inna lampa, ktora jest na body, czy to nowymi pocketwizardami, ktore to dzialaja w trybie HSS, czy to Radiopoperem, to juz jest bez znaczenia

zeby efekt byl w 100% pewny mozemy fotocele i palnik 580EX przy niej zakryc dodatkowa jakims ciemnym materialem

takim sposobem mamy w plenerze radiowo wyzwalana w 100% skuteczna lampe studyjna z nieograniczonymi czasami synchronizacji

ArtMoon
05-12-2009, 00:27
Witam. Wracajac do watku glownego jakies kilka stron do tylu zakupilem jako wspomagacz baterrypacka, zwykly akumulator zelowy w cenie ok 100 zl na allegro, stosujac 2 kabelki jako przejsciowke do zasilania z aku samochodowego podpietego do oryginalnego ustrojstwa mozna blyskac az do znudzenia... nie liczylem, karta i pomysly mi sie skonczyly :) Quantuum R+ Dual Power 600 W, wiekszosc na polowie mocy. Pozdrowka!

wedluk
14-12-2009, 23:17
no to już wybrałem decyzja na 600Ws :D w styczniu zarobi na kolejne :D

mafiku
21-01-2010, 13:23
Hej!
Tak mysle wlasnie o zakupie akumulatora do tego battery packa :)

Mozesz podac jakis adres na allegro do takiej przejsciowki akumulator samochodowy > baterry pack?

i ile Ah powinien miec ten aku by na troche starczyl? 50Ah starcza na 800blyskow?

aligator16
22-01-2010, 20:32
Hej!
Mozesz podac jakis adres na allegro do takiej przejsciowki akumulator samochodowy > baterry pack?


Wystarczy że oryginalny (ten co dają w zestawie gn. zapalniczki > battery pack) rozetniesz i podłączysz pod aku. Tylko ważna uwaga: trzeba oczywiście dobrze podłączyć - polaryzacja, ja bym jeszcze wsadził na wszelki wypadek bezpiecznik miedzy aku i batterypack :)

tatlpz
18-03-2010, 11:55
ciekawostka - tu 1100Ws na pelnej mocy na pustyni w baardzo sloneczny dzien :)
http://farm5.static.flickr.com/4033/4429303422_aa048cd7d6_o.jpg

Sławek
18-03-2010, 12:00
Modyfikowałeś czymś światło ?

tatlpz
18-03-2010, 12:02
oktaboxem 120cm
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tu jeszcze jedno


https://canon-board.info/imgimported/2010/03/4423756537_fa6c14f627-2.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2743/4423756537_fa6c14f627.jpg)

Sławek
18-03-2010, 12:05
Tak sądziłem...po cieniach. Ale 120 to duży !!!

tatlpz
18-03-2010, 12:09
W praktyce przekonalem sie ze 1100Ws na pelnej mocy w sloneczny dzien na pustyni to w sam raz, mniej by nie wydolilo niestety. Odleglosc modelki od okty jakies 2 m (bo szeroki kat i nie chcialem za blisko). 300 Ws quantuuma to dobre w cieniu i z bliska mz.

chuba
18-03-2010, 12:47
Witam. Wracajac do watku glownego jakies kilka stron do tylu zakupilem jako wspomagacz baterrypacka, zwykly akumulator zelowy w cenie ok 100 zl na allegro, stosujac 2 kabelki jako przejsciowke do zasilania z aku samochodowego podpietego do oryginalnego ustrojstwa mozna blyskac az do znudzenia... nie liczylem, karta i pomysly mi sie skonczyly :) Quantuum R+ Dual Power 600 W, wiekszosc na polowie mocy. Pozdrowka!

Dzięki, właśnie na taką informację czekałem :) Przed zakupem zestawu 3x600Ws powstrzymywała mnie mała ilość błysków.

Sławek
18-03-2010, 16:04
Może kiedyś zrobią puszkę z czasem synchronizacji 1/1000 np. to wtedy będzie można po eksperymentować z małymi lampkami.

sebcio80
18-03-2010, 23:02
Może kiedyś zrobią puszkę z czasem synchronizacji 1/1000 np. to wtedy będzie można po eksperymentować z małymi lampkami.

systemowymi?

kupujesz filtr szary x3 i z czasu 1/1600 schodzisz do 1/200

aligator16
18-03-2010, 23:05
Tylko że wtedy trzeba mieć mocne lampki... i dużo aku :)

sebcio80
18-03-2010, 23:12
Tylko że wtedy trzeba mieć mocne lampki... i dużo aku :)

no nie do konca, filtr szary zciemnia cala fotke a błysk lampy w stosunku do sceny jest pelna moca

aligator16
18-03-2010, 23:16
Tak ale żeby tak samo doświetlić scenę z filtrem trzeba mieć odpowiednio większą moc

Sławek
18-03-2010, 23:16
systemowymi?

kupujesz filtr szary x3 i z czasu 1/1600 schodzisz do 1/200
Szary filtr obniża równo światło lampy i światło dzienne a migawka nie.
Skracając czas naświetlania zmniejszasz światło dzienne a światło flasha i tak zmieści się w czasie otwarcia migawki. Oczywiście w granicach synchronizacji. Dla tego pisałem wcześniej o wymarzonej synchronizacji 1/1000

sebcio80
18-03-2010, 23:52
Tak ale żeby tak samo doświetlić scenę z filtrem trzeba mieć odpowiednio większą moc

nieeee, przeciez pisalem ze blysk lampy w stusunku do sceny ktora fotografujemy jest taka sama moca, niezaleznie czy mamy filtr szary czy nie, przeciez filrtu szarego nie zakladamy na lampe
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Szary filtr obniża równo światło lampy i światło dzienne a migawka nie.

no to pomysl logicznie, skoro obnizasz swiatlo zastane i swiatlo flasha tak samo to jaki to ma wplyw na ogol? zaden :-) stosunek mocy lampy i swiatla zastanego bedzie taki sam niewazne czy przy filtrze szarym x30 czy x3, wybierajac odpowiednia ekspozycje na body fotka zawsze bedzie wygladac tak samo

Sławek
19-03-2010, 00:04
Dla mnie to jasne jak słońce !!!
Dla tego właśnie nie rozumiem Twojej rady ,,kupujesz filtr szary x3 i z czasu 1/1600 schodzisz do 1/200,,

sebcio80
19-03-2010, 00:12
Dla mnie to jasne jak słońce !!!
Dla tego właśnie nie rozumiem Twojej rady ,,kupujesz filtr szary x3 i z czasu 1/1600 schodzisz do 1/200,,

no to chyba po to aby zejsc do czasu synchronizacji

tatlpz
19-03-2010, 09:38
nieeee, przeciez pisalem ze blysk lampy w stusunku do sceny ktora fotografujemy jest taka sama moca, niezaleznie czy mamy filtr szary czy nie, przeciez filrtu szarego nie zakladamy na lampe
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


no to pomysl logicznie, skoro obnizasz swiatlo zastane i swiatlo flasha tak samo to jaki to ma wplyw na ogol? zaden :-) stosunek mocy lampy i swiatla zastanego bedzie taki sam niewazne czy przy filtrze szarym x30 czy x3, wybierajac odpowiednia ekspozycje na body fotka zawsze bedzie wygladac tak samo

z calym szacunkiem sebcio ale widac ze nie zrobiles takiego zdjecia w technice o jakiej piszesz a wiedze czerpiesz z sieci. Idz, wez filtry, lampy, zrob zdjecie i napisz ponownie :) pozdro.
Lukasz
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
dobra, to ja napisze, bo ja robilem i wiem o co chodzi z tymi filtrami. Poza tym obserwowalem Joey L przy pracy, ktory w Mamiya ZD ma czas synchro 1/125 wiec musi sobie radzic. Wyobrazmy sobie sytuacje bez filtra:
1. Mierzymy scene - ma f5.6 przy 1/125 sekundy.
2. Aby nie sciemniac tla, musimy na modela blysnac lampą moca rownowazna f5.6. dla uproszczenia przyjmijmy ze bedzie to 1/4 mocy. All ok so far?
3. Zakladamy ND x3 czyli sciemniamy tlo o 1 EV.
4. Czas zostaje jaki byl ale mamy juz poprawna ekspozycje tla przy f8
5. Zeby proporcja miedzy tlem a modelem zostala taka sama, lampa tez musi nam dac f8 (czyli 1EV wiecej)
6. 1EV wiecej z 1/4 mocy to 1/2 mocy lampy, wiec MUSIMY zwiekszyc moc lampy
7. Jak zalozymy filtr x6 zwiekszamy o 2 EV, czyli odpowiednio tlo f11 przy 1/125 sek i lampa na calej mocy

Tyle :)

michal_sokolowski
19-03-2010, 10:58
w mordę, nic nie zrozumiałem....

:-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
hm...
czy dobrze rozumiem ?
zakładanie szarego filtra nic nie daje, bo przyciemnia całą klatkę.
a my potrzebujemy przyciemniać/rozjaśniać światło lampy lub zastanego....

???

chuba
19-03-2010, 11:13
Sebciowi chodzi o to, że jeśli masz poprawną ekspozycję, to po założeniu filtra potrzebujesz dla tej samej przysłony dłuższego czasu naświetlenia aby ekspozycja była poprawna. I właśnie dzięki temu wydłużeniu czasu naświetlania, może nam się udać wejść w czas synchronizacji aparatu z lampą studyjną.

tatlpz
19-03-2010, 11:14
a no to owszem, ale ND odbywa sie kosztem mocy o tym pamietajmy :) zwracam honor :)

pank
19-03-2010, 11:14
Dobra, ja też robiłem eksperymenty z filtrem szarym i u mnie wyglądało to znacznie prościej. Mianowicie, czas naświetlania przy wybranych parametrach ekspozycji to, powiedzmy, 1/1000 s, zakładamy filtr szary co powoduje zmniejszenie ilości światła wpadającej przez obiektyw i czas zmniejsza się do np. 1/200 s. I tyle, to cała filozofia, teraz włączamy lampę i ustawiamy manualnie moc odpowiednią do potrzebnego efektu albo po prostu walimy na automacie ew. korygując kompensacją. To działa, sprawdzone.

GrYzLy
19-03-2010, 11:30
Wyobrazmy sobie sytuacje bez filtra:
1. Mierzymy scene - ma f5.6 przy 1/125 sekundy.
2. Aby nie sciemniac tla, musimy na modela blysnac lampą moca rownowazna f5.6. dla uproszczenia przyjmijmy ze bedzie to 1/4 mocy. All ok so far?
3. Zakladamy ND x3 czyli sciemniamy tlo o 1 EV.
4. Czas zostaje jaki byl ale mamy juz poprawna ekspozycje tla przy f8
Lukaszu o ile to rozumiem, to po zalozeniu filtra ND, zamiast f5.6 bedziemy musieli ustawic f4 a nie f8.

sebcio80
19-03-2010, 11:32
a no to owszem, ale ND odbywa sie kosztem mocy o tym pamietajmy :) zwracam honor :)

no w przypadku lamp systemowych z HSS zejscie z czasem np z 1/8000s na 1/1000s przez filtr szary prawie nie ma zadnego wplywu na moc lampy (chyba wiadomo dlaczego)

natomiast jak zejdziemy np z 1/2000s na 1/250s czyli do czasu synchronizacji to zyskujemy ~2EV mocy lampy nawet

tatlpz
19-03-2010, 11:32
Lukaszu o ile to rozumiem, to po zalozeniu filtra ND, zamiast f5.6 bedziemy musieli ustawic f4 a nie f8. Tak :) EV w dol nie w gore :) Ale wiadomo o co chodzi :) Za wczesnie pisalem

michal_sokolowski
19-03-2010, 11:53
kurcze, przymierzam się do tych quantumów, ale nie wiem czy 300Ws czy 600.....

no bo w sumie jak bedzie mocne słońce (jak na poprzednich samplach na pustyni) to może zabraknąć mocy na lampie..... zwłaszcza jak będe chciał mieć tło np. o 1EV ciemniejsze....

zdecydujcie za mnie 300 czy 600 ?

hehe :-)

tatlpz
19-03-2010, 11:57
To na pustyni bylo 1100Ws i bylo w sam raz, ale mocno przyciemnialem tlo.
Wiec kup 600 im wiecej tym lepiej mz.

Tak to wygladalo

http://farm3.static.flickr.com/2761/4429303148_2bd3361f38_o.jpg

sebcio80
19-03-2010, 11:57
Tak :) EV w dol nie w gore :) Ale wiadomo o co chodzi :) Za wczesnie pisalem

no nie do konca masz racje :-)

w opisanym przez Ciebie przypadku regulujesz przyslone, a to nie wymaga zwiekszenia mocy lampy

mowiac krotko jak masz ekspozycje zastana np 1/125s F/8 i lampe blyskową na 1/4 mocy, to po przykreceniu filtra szarego 1EV

a) zmieniamy przyslone na F/5.6 i nie musimy zmieniac mocy lampy aby miec tak samo doswietlony motyw

b) zmienimy czas na 1/60s i w tym wypadku musimy podniesc moc lampy dwukrotnie, czyli do 1/2 mocy (tu sie mylilem wczesniej, bo ciagle w glowie mialem przyslone)

dlaczego tak jest? to oczywiste, zmieniajac przyslone w aparacie regulujemy tez moc lampy, zmieniajac czas nie mamy zadnego wplywu na moc lampy

MMM
20-03-2010, 12:38
no w przypadku lamp systemowych z HSS zejscie z czasem np z 1/8000s na 1/1000s przez filtr szary prawie nie ma zadnego wplywu na moc lampy (chyba wiadomo dlaczego)

natomiast jak zejdziemy np z 1/2000s na 1/250s czyli do czasu synchronizacji to zyskujemy ~2EV mocy lampy nawet

Przy używaniu jasnych szkieł systemowa lampa o mocy takiej jak 580EX jest wystarczająca do większości zastosowań plenerowych. Zdjęcie niżej zrobiłem w słoneczny dzień (pod światło) z korektą światła zastanego na -1EV z czasem 1/5000s (włączony HSS). Robiłem też zdjęcia z czasem 1/8000 i również działało świetnie. Warto też zwrócić uwagę że 60x90cm użyty do zdjęcia to już całkiem spory rozmiar a myślę że jeszcze trochę większy też dałby radę np. 100x100cm.

5D, 85mm, softbox 60x90 + 580EXII
ISO 100, 1/5000s, f/1.4
Po kliknięciu większe:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.digart.pl/zoom/3580613/Zaneta.html)

michal_sokolowski
21-03-2010, 14:48
czyli rozumiem że lampą w stylu quantuum 300ws czy 600ws takiej fotki nie zrobię ?

pozostałoby tylko osłabienie lampy - softboxu ?

pank
21-03-2010, 21:41
Albo 2 lampy na raz.

sebcio80
24-03-2010, 13:50
To na pustyni bylo 1100Ws i bylo w sam raz, ale mocno przyciemnialem tlo.
Wiec kup 600 im wiecej tym lepiej mz.

Tak to wygladalo

http://farm3.static.flickr.com/2761/4429303148_2bd3361f38_o.jpg

mam dwa pytanka, dlaczego tak blyskales? tzn lampa ustawiona w jednej lini ze sloncem? nie lepiej by bylo slonce wykorzystac jako drugie swiatlo kontrujace gdzies z boku? efekt chyba bylby lepszy

i drugie pytanie skad jestes? pytam bo chce z kims kto ma plenerowe studyjne lampy spotkac sie w terenie i pobawic sie chwile nowymi PW, bo mozna nimi wyzwalac lampy studyjne z krotkimi czasami

lukasz.bera
02-04-2010, 13:39
To może tu się spytam i uzyskam odpowiedź :) - kilka dni temu natknąłem się na test zasilaczy plenerowych Tronix Explorer podczas przeglądania forum nikona (tfu-tfu:P) http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=138514 co sadzicie o takim rozwiązaniu i czy ktoś z Was już testował tego typu zasilacz?

sebcio80
02-04-2010, 14:21
To może tu się spytam i uzyskam odpowiedź :) - kilka dni temu natknąłem się na test zasilaczy plenerowych Tronix Explorer podczas przeglądania forum nikona (tfu-tfu:P) http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=138514 co sadzicie o takim rozwiązaniu i czy ktoś z Was już testował tego typu zasilacz?

mo prosze, dobrze wiedziec,

Tronix Explorer XT 2400Ws - 2260 zł, całkiem przyjemna cena

wezyk123
04-04-2010, 13:46
męczy mnie jedna sprawa...

quantuum 300ws ma LP 58, a wersja 600ws ma LP 78.

Posiadam quantuuma 300ws, i dodatkowo nikona SB28 (LP36), czyli teoretycznie mój zestaw dysponuje LP 94.

Jak myślicie, czy jeśli zamontuje lampe nikona na Quantuumie z Oktą, tak, że palnik lampy nikonowskiej bedzie w okcie, i obie odpale z pełną mocą, to uzyskam efekty takie jakbym miał samą 600ws lub wyższe?

robiłem testy w domu, pewnie są nie miarodajne, bo przy oknie, a za modela miałęm ceramiczna figurke, ale przed dołożeniu lampy udało mi sie uzyskac takie samo oświetlenie "postaci" przy f16, jak samą 300ws przy f14.

Reasumując, dokłądając do okty lampe o mocy LP36 uzyskam efekty jak przy 600ws lub lepsze? (za efekty rozumiem wieksze ściemnienie tła) :P

sebcio80
04-04-2010, 13:55
Liczby przewodniej sie nie sumuje, sumuje sie za to Ws, Twoja SB28 moze ma z 60Ws, wiec dodajac ja do 300Ws masz w sumie 360Ws

wezyk123
04-04-2010, 13:59
aha, no to kapa:/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
czyli generalnie zdjęcia w pełnym słońcu odpadają?

sebcio80
04-04-2010, 14:17
aha, no to kapa:/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
czyli generalnie zdjęcia w pełnym słońcu odpadają?

obawiam sie ze i 600Ws w pelnym sloncu to za malo

aligator16
04-04-2010, 14:30
600 w pełnym słońcu może być za mało, za to przy nie pełnym słońcu już wystarcza ale jest to jeszcze zależne czy założymy jakiś wielki softbox czy mały dish. W takim wypadku najlepiej kupić jakąś 1000-1200ws i do tego agregat lub tronixa właśnie ;)

sebcio80
04-04-2010, 14:33
najlepiej to po prostu wybierac odpowiednie godziny do sesji zdjeciowej, od 5 rano do 8 rano i po problemie, wtedy nawet 300Ws wystarczy

tomba
12-04-2010, 00:01
dokładnie tak jak sebcio mówi :)
jeszcze sprzedam mój patent jak błyskać w trybie hss w pełnym słońcu tak by lamy zadziałały.
Co potrzebujemy:
- nadajnik radiowy
- odbiorniki radiowe
- fotocela
- lampa systemowa z trybem hss

Nadajnik radiowy łączymy z fotocelą przez sanki, przyklejamy taśmą całość do lampy na aparacie (oczywiście fotocelą do palnika), odbiorniki do lamp, hss i jazda.
u mnie działa, sprawdzałem na razie w domu, we wtorek jak pogoda dopisze robię sesję, ale nie będę miał nikogo do dźwigania lamp więc chyba nie nie przetestuje w słońcu.
Jak by co to można palnik nakryć czymś ciemnym, na pewno zadziała.

sebcio80
12-04-2010, 00:24
Nadajnik radiowy łączymy z fotocelą przez sanki, przyklejamy taśmą całość do lampy na aparacie (oczywiście fotocelą do palnika), odbiorniki do lamp, hss i jazda.
u mnie działa, sprawdzałem na razie w domu, we wtorek jak pogoda dopisze robię sesję, ale nie będę miał nikogo do dźwigania lamp więc chyba nie nie przetestuje w słońcu.
Jak by co to można palnik nakryć czymś ciemnym, na pewno zadziała.

zadziałać na pewno zadziała, majac nowe Pocketwizard (TT1 i TT5) nie trzeba nawet nic kombinowac aby wyzwalac studyjne w HSS, wystarczy po prostu podlaczyc

mnie ciekawi jednak ile mocy w takim przypadku "ucieka", moze zrobisz maly test w domu?

ustaw pelna moc lampy, daj czas 1/200s i ustaw taka przyslone aby fotka byla dobrze naswietlona,

potem znow pelna moc lampy, czas 1/2000s i ustaw przyslone aby zdjecia bylo tak naswietlone jak wyzej

to samo z czasem 1/4000s i 1/8000s

tomba
12-04-2010, 08:06
...znajdę trochę czasu to sprawdzę i coś wstawię.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

zadziałać na pewno zadziała, majac nowe Pocketwizard (TT1 i TT5) nie trzeba nawet nic kombinowac aby wyzwalac studyjne w HSS, wystarczy po prostu podlaczyc


tylko taki zestaw to jakies 1800zł, czajnis radiówka z 2ma odbiornikami 150zł, pocket na 2 lampy to bedzie jakos ponad 2500
:???:

wezyk123
21-04-2010, 18:38
wogole, jest jakis sposób poza pocketami na odpalenie takiej Lampy studyjnej z czasem krótszym niz 1/250?

tatlpz
21-04-2010, 18:42
wogole, jest jakis sposób poza pocketami na odpalenie takiej Lampy studyjnej z czasem krótszym niz 1/250? jest. odpalanie przez lampe blyskowa z HSSem. Odpala nawet plenerowe lampy Quantuuma dual power. Tylko ze lampe HSS musisz miec na kablu TTL. Ale i na to jest sposob, o ktorym niebawem napisze u siebie na blogu. Powiem tylko ze nowe Pixele (wyzwalacze) daja rade i mozna wyzwolic lampe studyjna bezprzewodowo z czasami do 1/8000 sek. !

tomba
21-04-2010, 19:02
wogole, jest jakis sposób poza pocketami na odpalenie takiej Lampy studyjnej z czasem krótszym niz 1/250?

przecież wyżej opisałem taki sposób.
post 173
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
i pisałem tam o tanich nadajnikach / kpl. na 2 lampy jakieś 150zł

wezyk123
21-04-2010, 20:31
heh, a odpisałeś mi na blogu co innego:P jednak testy wykazują, ze współgra...to swietnie, bo juz chciałem sie 300ws pozbywac, a tak spokojniutko dam rade:P

tatlpz
21-04-2010, 20:36
heh, a odpisałeś mi na blogu co innego:P jednak testy wykazują, ze współgra...to swietnie, bo juz chciałem sie 300ws pozbywac, a tak spokojniutko dam rade:P na blogu spytales "pomijajac fotocele" - a ten sposob jest z fotocela :):)

wezyk123
21-04-2010, 20:44
aha...to czyli na aukcjach piszą nieprawde:

Wyzwalacz współpracuje z lampami studyjnymi oraz błyskowymi, pozwala na ich synchronizację aż do 1/8000s.
Tutaj link: http://www.allegro.pl/item994054118_wyzwalacz_radiowy_pixel_tr_332_do_ca non_e_ttl_ii.html ....

więc jak to wkoncu jest??

tatlpz
21-04-2010, 20:46
wyzwala EX II w HSSie. Tylko. Ale sposobem podobnym do tego opisanego wczesniej przez fotocele - dasz rade. kladziesz lampe EX II jakas na lampe quantuuma w miejscu jej fotoceli. najlepiej czyms przykryc. i tak wyzwalac
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
czyli to bujda marketingowa. Wyzwala owszem do 1/8000 ale tylko lampki systemowe :)

wezyk123
21-04-2010, 21:05
ok, dzięki za rozwianie wątpliwości:)

sebcio80
22-04-2010, 04:30
wyzwala EX II w HSSie. Tylko. Ale sposobem podobnym do tego opisanego wczesniej przez fotocele - dasz rade. kladziesz lampe EX II jakas na lampe quantuuma w miejscu jej fotoceli. najlepiej czyms przykryc. i tak wyzwalac
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
czyli to bujda marketingowa. Wyzwala owszem do 1/8000 ale tylko lampki systemowe :)

jestes pewny? bo PW wyzwala lampy studyje z ktotkimi czasami, i te Pixele tez powinny

nadajnik nie wie jaka lampa jest podlaczona do odbiornika i probuje wyzwolic lampe jak w HSS, czyli duzo wczesniej, jedyne co trzeba ewentualnie zrobic to polaczyc lampe studyjna kablem z odbiornikiem nie z gniazda synchro ale kablem ze stopki
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://www.flickr.com/photos/kurtstrecker/3635063269 - tu ktos tak wyzwala, ja osobiscie tego nie sprawdzilem, nie ma lamp studyjnych

swoja droga jak ktos ma z Wrocławia lub okolic te Dual Powery to chetnie bym sie spotkal i sprawdzilem jak to dziala w plenerze

wezyk123
24-04-2010, 09:00
jeszcze mam taką watpliwosc...

jestem posiadaczem wersii 300 watowej. Powiedzmy, ze uzyskuje zadowalajacy mnie kolor nieba i poprawne oswietlenie sylwetki przy ustawieniach aparatu f13, 1/250s. Powiedzmy, ze to taka granica, przy której maxymalnie sciemniam niebo, przy dobrym oswietleniu modelki. Teraz majac hss, moge zmniejszyc czas, i przesłone, uzyskac wieksze rozmycie tła, ale naswietlenie zdjecia i tak bedzie takie samo...w sensie, ze nie przekrocze tego maxymalnego sciemnienia nieba przy jednoczesnym poprawnym oswietleniu modelki...

...eee, tak w skrócie - jesli brakuje mi z lampa 300ws w pełnym słoncu mocy, to HSS nie rozwiąże tego problemu ?

sebcio80
24-04-2010, 09:25
jeszcze mam taką watpliwosc...

jestem posiadaczem wersii 300 watowej. Powiedzmy, ze uzyskuje zadowalajacy mnie kolor nieba i poprawne oswietlenie sylwetki przy ustawieniach aparatu f13, 1/250s. Powiedzmy, ze to taka granica, przy której maxymalnie sciemniam niebo, przy dobrym oswietleniu modelki. Teraz majac hss, moge zmniejszyc czas, i przesłone, uzyskac wieksze rozmycie tła, ale naswietlenie zdjecia i tak bedzie takie samo...w sensie, ze nie przekrocze tego maxymalnego sciemnienia nieba przy jednoczesnym poprawnym oswietleniu modelki...

...eee, tak w skrócie - jesli brakuje mi z lampa 300ws w pełnym słoncu mocy, to HSS nie rozwiąże tego problemu ?

to chcialbym sprawdzic bo szczerze nie wiem jak zachowa sie lampa z krotkimi czasami, a dokladnie ile mocy bedzie uciekac,

teoretycznie przy F11 i 1/250s moc powinna byc taka sama lub podobna jak przy F2.0 i 1/8000s

na pewno przy HSS mocy nie bedziesz mial wiecej, ewentualnie tyle samo lub mniej

wezyk123
24-04-2010, 11:39
czyli mozna powiedziec, ze HSS da mi podobne efekty jak zastosowanie Filrtu szarego??

Oczywiscie nie w kwestii zatrzymania/zamrożenia ruchy, lecz uzyskania duzego rozmycia tła dzieki małym wartościa przesłony?

sebcio80
24-04-2010, 12:03
czyli mozna powiedziec, ze HSS da mi podobne efekty jak zastosowanie Filrtu szarego??

Oczywiscie nie w kwestii zatrzymania/zamrożenia ruchy, lecz uzyskania duzego rozmycia tła dzieki małym wartościa przesłony?

tak mi sie wydaje, ale trzeba by to bylo sprawdzic praktycznie, chetnie pobawie sie z kims z tymi Dual Powerami ;-)

Arek_Gd
27-04-2010, 11:48
Pytanie do użytkowniuków Dual Power'ów.

W sieci można spotkać opinie że Quantuumy nie trzymają powtarzalności błysku gdy są skręcone do minimum. Czy ktoś może to potwierdzić / zaprzeczyć.

Pierwotnie chciałem kupić lampy Powerluxa, ale chyba skłonię się do rozwiązania mobilnego opartego na dual powerach...

pankracccy
29-04-2010, 13:03
Po przeczytaniu 19 stron postów nadal "wiem, że nic nie wiem" ;-)

Nikt nie testował tej lampy z parasolką, "słoneczkiem", czy plastrem miodu, nikt nie opisał charakterystyki składu światła (tj czy "ładnie świeci" i jak prezentują się kolory i balans bieli), test z softboxem zobaczyłem tylko raz i to w wersji bardzo roboczej na portrecie 3/4.

Dużo natomiast wiem o synchronizacji lamp i używaniu jej w pełnym słońcu - tylko, że w pełnym słońcu ja nie robię zdjęć, bo modelki mrużą oczy ;-) no chyba, że stosujemy duże ekrany rozpraszające + do tego lampa, ale o tym nie było mowy, bo przecież nie robimy zdjęć na okładkę i sprzętu na sesję nie wozimy półciężarówką ;-)

Z góry przepraszam za wnioski - ale dysponując obecną wiedzą są takie: - lampa jest dedykowana dla bardziej zaawansowanych amatorów.

Rezygnuję zatem z zakupu ww lampy, na rzecz czegoś mocniejszego min.500W, ale już niestety bez mobilnego zasilania.

Jak już coś znajdę, to na pewno się z kolegami podzielę informacją i studyjnymi testami ;-)

punky
29-04-2010, 13:31
Ja posiadam lampę 300Ws razem z softem 80x120.
poniżej trzy zdjęcia robione niedawno, około godziny 17-18.
ISO 100, f5,6 - f8, 1/160s


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img401.imageshack.us/img401/2843/img1207q.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/3337/img1254w.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img171.imageshack.us/img171/3093/img1268t.jpg)


Nie bijcie za mocno, dopiero próbuję takiej zabawy.

pankracccy
29-04-2010, 14:07
OK, twoje ustawienia to: ISO 100, f5,6 - f8, 1/160s, a przy jakiej mocy lampy robiłeś te zdjęcia i jak daleko softbox stał od modelki?

punky
29-04-2010, 14:14
a spoko zapomniałem dopisać :D
moc od 1/4 do 1/2, soft sam oceń, zdjęcie kolego który był ze mną :D

http://img163.imageshack.us/img163/563/dsc3132z.jpg
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ups sory za rozmiar, może moderator podmienić fotę na linka?
brak edycji posta ;|

pankracccy
29-04-2010, 14:58
super, bardzo pomocne wskazówki, a czy przypadkiem nie brakuje ci czasem mocy w tej lampie? Mam identyczny softbox i świecę w nim przenośną lampą Nikona SB 28 (LP 36) też na 1/2 mocy z podobnej odległości, a nie jest to jakaś super lampa.

Arek_Gd
29-04-2010, 15:00
Punky, a napisz jeszcze czy przy skręconej mocy na minimum lama błyska za każdym razem? W dwóch miejscach w sieci widziałem taką plotkę, ale dotyczyła starszych lamp quantuum, jak jest z dual power ?

aligator16
29-04-2010, 16:00
Po przeczytaniu 19 stron postów nadal "wiem, że nic nie wiem" ;-)

Nikt nie testował tej lampy z parasolką, "słoneczkiem", czy plastrem miodu, nikt nie opisał charakterystyki składu światła (tj czy "ładnie świeci" i jak prezentują się kolory i balans bieli), test z softboxem zobaczyłem tylko raz i to w wersji bardzo roboczej na portrecie 3/4.


Ale tu nie ma co testować, to jakby testować obiektyw na 20D i 30D - efekty będą podobne jak inne quantuumy, zresztą można to uogólnić do wszystkich chińczyków, bo do pro lamp nie ma co porównywać ;)
A po co testować na różnych końcówkach? Będzie działać tak samo jak inna lampa. Różnice w temperaturze na pewno są, ale to tak samo jak fotografowanie linijek i sprawdzanie czy wszystko ok ;] Da się z tym żyć, ba nawet tego nie zauważysz na normalnych zdjęciach ;)

punky
29-04-2010, 16:03
super, bardzo pomocne wskazówki, a czy przypadkiem nie brakuje ci czasem mocy w tej lampie? Mam identyczny softbox i świecę w nim przenośną lampą Nikona SB 28 (LP 36) też na 1/2 mocy z podobnej odległości, a nie jest to jakaś super lampa.

Prawdę mówiąc nie próbowałem świecić w południe, ale jestem prawie pewien ze mocy braknie. Czasami dochodzę do wniosku że trochę lepszym rozwiązaniem w plener byłaby ta o mocy 600Ws.

Co do wytrzymałości tego power pack'a, lampa błyskała przez 3 godziny zrobione może 80 zdjęć na 1/4, 1/2 mocy i ładowała się naprawdę szybko.
Po powrocie do domu power pack nadal był naładowany.
Myślę że deklarowane przez producenta 150 błysków na pełnej mocy to wartość realna.


Punky, a napisz jeszcze czy przy skręconej mocy na minimum lama błyska za każdym razem? W dwóch miejscach w sieci widziałem taką plotkę, ale dotyczyła starszych lamp quantuum, jak jest z dual power ?

Powiem ci szczerze, że sprawdziłem dzisiaj i błyska za każdym razem na minimalnej mocy. Czasami nie zaskoczy mi Phottix, ale to inna bajka.

micles
09-05-2010, 23:50
Posiada ktoś taki wykres :

https://canon-board.info/imgimported/2010/05/syncspeed_v2-2.gif
źródło (http://www.kenrockwell.com/tech/images/sync-speed_v2.gif)
dla Quantuumów?

Chce się komuś poświęcić 5min na pewne doświadczonko dla mnie?

1) Znaleźć ciemny pokój. W punkcie czwartym zdefiniuję "ciemny".
2) Wstawić tam Quantuuma, najlepiej z jakimś mało wydajnym modyfikatorem (duży softbox, coś co pochłania dużo światła), ustawić 1/1, wycelować w ścianę z powiedzmy 3m.
3) Aparat wycelować w ścianę tak, żeby w miarę 100% kadru było oświetlone przez lampę.
4)Na aparacie ustawić
iso : 100
czas : x-sync aparatu
przysłona : tak, żeby górka histogramu znalazła się mniej więcej na jego środku


Eksperyment : wydłużać czas na aparacie o jeden skok i robić zdjęcie, załóżmy, że aż do 1/15sec.

Ciemny pokój, to taki, w którym zdjęcie bez lampy przy 1/15sec, iso100 i przysłonie ustawionej wg powyższego zalecenia będzie bardzo czarne.

Eksperyment ma na celu zbadanie, jak długo trwa wygasanie błysku lampy Quantuum na pełnej mocy. Jeżeli pomiędzy 1/250 a 1/60 będzie duża różnica w histogramach, to znaczy, że błysk trwa długo.

Z góry dziękuję.

sebcio80
10-05-2010, 00:09
to jeśli już komuś zechce się robić takie ekperymenty to ja też poproszę o taki:

1) Ustawiamy lampe w ciemnym pokoju, z założonym softboxem ~90cm.
2) Quantuuma wyzwalac bedziemy przez fotocele z lampy reporterskiej z funkcja HSS.
2) Robimy zdjecie np sciany na pelnej mocy z czasem x-sync i przy ISO 100, przyslone dobieramy tak aby fotka byla w miare dobrze naswietlona.
3) Ustawiamy czas 1/500s, reszta parametrow jak wyzej, oprocz przyslony, ktora dopieramy tak aby fotka byla identycznie naswietlona jak ta powyzej
4) To samo powtarzamy z czasami 1/1000s, 1/2000s i 1/4000s (jak trzeba zwiekszamy ISO)
5) Robimy identyczna fotke nasza lampa reporterska (zamiast Quantuuma) na czasie 1/2000s
5) Podajemy wyniki eksperymentu na forum :-)

micles
10-05-2010, 12:40
Mam znajomą w Bydgoszczy co ma Quantuuma, postaram się do niej wpaść w ten weekend i potestuję.

sebcio80: zapomniałeś dodać, że błysk lampy systemowej jako wyzwalacz fotoceli powinien nie wpływać zbytnio na scenę :D

Arek_Gd
11-05-2010, 11:24
Napiszcie czy warto kupować softboxy z quantuuma, na forum można znaleźć informacje że są one lepszej jakości niż pozostała chińszczyzna np z funsportu. Różnica w cenie to ok 35%.

Ja planuję do błyskania w pomieszczeniach 25-35m2 i czasem w plenerze 2 x 300ws i do tego 1 soft 80x120 i jedną oktę 120 . Czy na początek to wystraczy do portretu i do oświetlenia całej postaci ?

p.s. rozważam też zakup 1 x 600 i 1 x 300 , ale obawiam się że w pomieszczeniach 600tka może być za mocna, pomimo skręcenia 1/32 (bo takowe teraz są w sprzedaży)

chuba
11-05-2010, 14:39
Ja w pomieszczeniu 25 m2 używam 3x600Ws i nie ma tragedii. Zawsze możesz systemówką z fotoceli wyzwalać z krótkimi czasami. Natomiast jak ci zbraknie mocy, to nic nie zrobisz :)

punky
11-05-2010, 15:51
J Zawsze możesz systemówką z fotoceli wyzwalać z krótkimi czasami.

Próbowałeś tego patentu na tych Quantuumach? Czy tylko czytałeś?

Poważnie interesuje mnie opinia osoby która to przetestowała samodzielnie.

micles
11-05-2010, 16:01
Próbowałeś tego patentu na tych Quantuumach? Czy tylko czytałeś?

Poważnie interesuje mnie opinia osoby która to przetestowała samodzielnie.W sobotę będę testował.

punky
11-05-2010, 17:48
W sobotę będę testował.

Daj tutaj znać jaki rezultat, bo nie tylko ja się tym interesuje.

Arek_Gd
11-05-2010, 18:00
chuba, dzięki za info. Jeszcze to przemyślę

A co do softboxów, możecie napisać jakich używacie z quantuum'ami i czy podane przez mnie rozmiary są ok?

micles
11-05-2010, 18:08
Daj tutaj znać jaki rezultat, bo nie tylko ja się tym interesuje.Nie, nie dam. Wyniki przekażę Sergiuszowi, a on to wrzuci na swój portal i trzeba będzie wysłać SMSa. Oczywiście, że wrzucę.

punky
11-05-2010, 18:24
chuba, dzięki za info. Jeszcze to przemyślę

A co do softboxów, możecie napisać jakich używacie z quantuum'ami i czy podane przez mnie rozmiary są ok?

80x120 mam i jest okej.
www.afe.pl -----> najtaniej chyba

micles
11-05-2010, 19:14
www.afe.pl -----> najtaniej chybaDokładnie - też znalazłem ten sklep, jest taniej i wszystko ok. Kupiłem softboxa 60x90 z mocowaniem Bowens. Okazało się, że nawet "oryginalny" F&V dostałem :D

Dzisiaj natomiast kupiłem 1xw806 i uchwyt przegubowy - pewnie jutro dojdzie i też coś napiszę. Dodam jako ciekawostkę, że w806 w afe (wg specyfikacji na stronie) jest grubszy, cięższy, wyższy (295cm), ładowniejszy (20kg) i tańszy (72zł) w stosunku do tych z funsports (260cm, 6kg, 75zł). Jedyną różnicą której się dopatrzyłem na niekorzyść tych z afe to to, że głowica nie ma gwintu.

Arek_Gd
11-05-2010, 20:29
Ja też mam kilka rzeczy od nich min blendę i uchwyty do mocowania EXów i faktycznie jestem z tego zadowolony biorąc pod uwagę stosunek cena / jakość.

Ale już w sotbox'y które dość często będą rozkładał chciałem bardziej zainwestować kupując np te z quantuum'a . Cena np 80x120 w afe to 154 zł a w quantuumie 250 zł. I jestem ciekaw czy warta dołożenia.

micles
11-05-2010, 20:50
Mój wygląda solidnie. Nie ma tam większej filozofii - stalowe pręty - raczej się nie połamią. Pierścień - też nie. Jedyne co najszybciej mogłoby pójść, to rzepy, ale one też wyglądają na najsowe. Jedyną różnicą, której na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie stwierdzić jest ich działanie na światło.

smigaczka
12-05-2010, 13:01
Mobilny Quantuum R + to ciekawy wynalazek. Miałam okazję zrobić 2 sesyjki przy jego użyciu. Moda i jakieś portreciki, wiecie, takie tam.
Czy wam tak samo jak nam akumulator starczał na 300shotów?

wezyk123
13-05-2010, 09:16
micles, jaki model quantuuma kupiłes - 300ws czy 600ws?

micles
13-05-2010, 11:48
A gdzie napisałem, że kupiłem?

Będę dążył do 2x600, ale to pewnie najwcześniej na zimę.

mishieck
13-05-2010, 13:57
W większości sklepów nie ma 600Ws. Musieliście wszystkie wykupić? ;)

chuba
13-05-2010, 15:26
Patent z wyzwalaniem 600WS dual power z fotoceli, za pomocą lampy systemowej w HSS działa :)
Wczoraj sprawdzałem.

punky
13-05-2010, 15:33
Patent z wyzwalaniem 600WS dual power z fotoceli, za pomocą lampy systemowej w HSS działa :)
Wczoraj sprawdzałem.

Dziękuję ci za tę informację dobry człowieku. :mrgreen:
Jak rozumiem testowałeś też najkrótsze czasy twojej migawki np 1/8000s?

sebcio80
13-05-2010, 15:52
Dziękuję ci za tę informację dobry człowieku. :mrgreen:
Jak rozumiem testowałeś też najkrótsze czasy twojej migawki np 1/8000s?

tu zasada jest taka ze jesli dziala np na 1/1000s to MUSI dzialac i na 1/8000s

micles
13-05-2010, 16:05
Działać to musi (powinno :P) zawsze. Główny problem jest z wydajnością i równomiernością oświetlenia. Zobaczę w sobotę.

3Head
14-05-2010, 01:48
Dziękuję ci za tę informację dobry człowieku. :mrgreen:
Jak rozumiem testowałeś też najkrótsze czasy twojej migawki np 1/8000s?

Wyjasnij prosze przyczyne tego szalenstwa..

1. Czy czesto fotografujesz w okolicach slonca..? Doslownie..

2. Zadzialac - zadziala. Fotocela wylapie blysk i odpali lampe. Oczywiscie, na zdjeciu tego nie uchwycisz.

3. Profoto produkuje systemy oswietleniowe gdzie czas trwania flasha siega 1/8000 sekundy.. nie wiem, czy porownywanie osiagow Quantuuma jest na miejscu..

Bardzo Cie prosze, wyjasnij przyczyne stosowania takiej migawki ! Bo - z calym szacunkiem - malo kto przy zdrowych zmyslach ma powody przekraczac 1/250 sekundy..

sebcio80
14-05-2010, 04:26
Wyjasnij prosze przyczyne tego szalenstwa..

1. Czy czesto fotografujesz w okolicach slonca..? Doslownie..

2. Zadzialac - zadziala. Fotocela wylapie blysk i odpali lampe. Oczywiscie, na zdjeciu tego nie uchwycisz.

3. Profoto produkuje systemy oswietleniowe gdzie czas trwania flasha siega 1/8000 sekundy.. nie wiem, czy porownywanie osiagow Quantuuma jest na miejscu..

Bardzo Cie prosze, wyjasnij przyczyne stosowania takiej migawki ! Bo - z calym szacunkiem - malo kto przy zdrowych zmyslach ma powody przekraczac 1/250 sekundy..

Widac, ze nie do konca wiesz o czym piszesz

1. Nie trzeba słońca nawet aby body pokazywało czas 1/2000s,wystarczy przyslona 1.2 i juz jest problem nawet w cieniu, nie mowiac o sloncu

2. na zdjeciu bedzie widac blysk

3. sek w tym, że aby lampa dzialala z krotkimi czasami to czas blysku jej ma byc wlasnie dlugi, ponad 1/250s, z dosc oczywistych powodow

Ja nie wyobrazam sobie fotografowania w plenerze z ograniczeniem czasu 1/250s, filtry szare rozwiazuja czesc problemow z czasami, ale dodaja nowych, lapanie blikow pod slonce, gorsza jakosc zdjec, czasami problemy z kolorami, gorszy kontrast i ciemnosc w wizjerze, czyli gorsza praca AF

punky
14-05-2010, 08:12
Wyjasnij prosze przyczyne tego szalenstwa..

1. Czy czesto fotografujesz w okolicach slonca..? Doslownie..

2. Zadzialac - zadziala. Fotocela wylapie blysk i odpali lampe. Oczywiscie, na zdjeciu tego nie uchwycisz.

3. Profoto produkuje systemy oswietleniowe gdzie czas trwania flasha siega 1/8000 sekundy.. nie wiem, czy porownywanie osiagow Quantuuma jest na miejscu..

Bardzo Cie prosze, wyjasnij przyczyne stosowania takiej migawki ! Bo - z calym szacunkiem - malo kto przy zdrowych zmyslach ma powody przekraczac 1/250 sekundy..

Stosowanie filtrów szarych na obiektywie wymaga wzrostu mocy lampy co nie jest mi na rękę przy lampie 300Ws.

1 Tak, często.

2 Właśnie ,że uchwycę polecam ten filmik:
http://www.fototv.pl/wideo/poradniki/x-sync-1-8000.html

3 Profoto jest kilkukrotnie droższe, a ja fotografuję dla przyjemności.

Mój Canon 5DII przy wyzwalaniu chińskimi Phottixami synchronizuje się do 1/160, niestety ta wartość dla poprawnej ekspozycji tła wymaga przymknięcia przysłony do wartości np 8 (tak miałem ostatnio). F8 to już jednak spora GO i mi nie odpowiada.

Poza tym sebcio80 chyba dość logicznie już ci odpowedział.

szuler
14-05-2010, 08:26
Tutaj ja czegoś nie rozumię. Też się bawiłem krótkimi czasami w studio i to rozumie można rozmyć tło na niskich przysłonach, ale po co rozmycie tła w pleneże. Skoro już się ruszyliśmy z tym całym majdanem w plener to chyba po to aby było widać, że gdzieś jesteśmy poza studiem. Po co rozmywać do plamy jezioro, czy jakieś ruiny np. pofabryczne.

sebcio80
14-05-2010, 08:35
Tutaj ja czegoś nie rozumię. Też się bawiłem krótkimi czasami w studio i to rozumie można rozmyć tło na niskich przysłonach, ale po co rozmycie tła w pleneże. Skoro już się ruszyliśmy z tym całym majdanem w plener to chyba po to aby było widać, że gdzieś jesteśmy poza studiem. Po co rozmywać do plamy jezioro, czy jakieś ruiny np. pofabryczne.

to juz kwestia kadru i podejscia do zdjec, uwierz mi ze czasami i ruiny czy jezioro w tle rozmazane poza GO moga wygladac fascynujaco, znacznie lepiej niz ostre i wyrazne, no i nie ma piekniejszego widoku jak bokeh z lisci przez ktore przeciskaja sie promienie slonca,


chodzi po prostu o to aby miec kazda mozliwosc,

(ps. ja w zasadzie w plenerze nigdy nie przymykam obiektywow)

pank
14-05-2010, 10:06
Tutaj ja czegoś nie rozumię. Też się bawiłem krótkimi czasami w studio i to rozumie można rozmyć tło na niskich przysłonach, ale po co rozmycie tła w pleneże. Skoro już się ruszyliśmy z tym całym majdanem w plener to chyba po to aby było widać, że gdzieś jesteśmy poza studiem. Po co rozmywać do plamy jezioro, czy jakieś ruiny np. pofabryczne.

Ja też nie rozumię jak można takie byki robić Panie pleneże.

micles
14-05-2010, 21:34
Jutro wieczorkiem będzie wszystko jasne, zrobię rzetelne pomiary, skończcie dywagacje ;P

micles
15-05-2010, 13:01
Quantuum R+ Dual Power (600ws) : HSS Test


Problem badawczy :
Jak przedstawia się charakterystyka błysku lampy studyjnej Q podczas wyzwalania jej poprzez fotocelę (błyskiem HSS).

Użyty sprzęt :
- Lampa Quantuum R+ Dual Power 600ws
- Softbox Quantuum 120x80
- Aparat Canon 50d
- Obiektyw Canon 28 1.8
- Lampa Canon 580 EX II

Idea doświadczenia :
Wykonanie serii zdjęć o różnych parametrach czasu i przysłony, analiza obrazów, wyciągnięcie wniosków.

Przebieg doświadczenia :
1) Przygotowanie zestawów badawczych :
Quantuum na 1/1, wycelowany w oddaloną o 3-4m ścianę
580tka w sufit, moc na 1/128, włączony HSS

2) Wykonanie zdjęcia z wyłączonym Quantuumem (by sprawdzić ile światła zastanego i błyskowego pochodzącego z 580tki wpływa na ekspozycję kadru) - Wartość bliska zeru, w pełni pomijalna.

3) Wykonanie zdjęcia o prawidłowej ekspozycji, z czasem (o kilka działek - by mieć pewność, że duża część błysku "zmieści się" w ekspozycji) dłuższym niż x-sync body (HSS na 580II wyłączony) - 1/50, f/13.

4) Wykonanie 2 zdjęć : pierwsze 1/1000, drugie 1/8000 i przysłony dobrane odpowiednio tak, by ekspozycja zdjęć była podobna do zdjęcia wykonanego w punkcie 3.

5) Wywołanie zdjęć w Lightroomie (wszystkie ustawienia takie same dla wszystkich zdjęć : zmieniony WB (5500K,0), Contrast (+35), Blacks (3), Sharpening (0), Color Noise (10), Camera Calibration : Camera Standard)

6) Wykonanie lokalnych pomiarów dla 3 obszarów badawczych na każdym ze zdjęć : dół, środek, góra kadru.

7) Przedstawienie pomiarów w formie screenów zaznaczeń obszarów badawczych i ich histogramów oraz podstawowych danych statystycznych

8) Stworzenie tabeli z wynikami

Napotkane problemy :
-Trudność w dobraniu parametrów dla poszczególnych zdjęć, by ich histogramy były podobne
-Brak statywu do aparatu, różniące się kadry
-Brak jednolitej ściany na której można byłoby dokonać dokładnych pomiarów

Rozwiązanie problemów :
Wybranie charakterystycznych punktów na zdjęciach, w których będą dokonywane pomiary badawcze.
Zwiększene ekspozycji (krzywą jednopunktową) pierwszego zdjęcia (1/50 f/13) tak, by wartość obszaru pomiarowego "dół" była podobna do pozostałych dwóch zdjęć.

Obserwacje :
Zdjęcie pierwsze (1/50 f/13) prezentuje równomierne oświetlenie całego kadru
Zdjęcia kolejne (1/1000 f/5 i 1/8000 f/1.8) prezentują nierównomierne oświetlenie całego kadru z tendencją do zaciemniania górnej części kadru. Zaciemnienie pogłębia się wraz ze skracaniem czasu otwarcia migawki.

Wnioski : Wyzwolenie błysku lampy studyjnej błyskiem lampy systemowej w trybie HSS powoduje spadek jasności zdjęcia w jego górnej partii.

Następnym razem : gładka ściana, statyw na aparat, laptop (do dokładnego, punktowego pomiaru jasności), więcej czasu :D


Załączniki do testu :
http://cerber.cs.put.poznan.pl/~inf94336/cb/quantuum600/hss/

P.S. Z powodu zbyt ciemnego zdjęcia 1/50 f/13 i braku zdjęcia które by lepiej pasowało, musiałem wybrnąć z sytuacji. Dokonałem oddzielnego doświadczenia w celu zbadania jaką zależność mają jasności 2 zdjęć różniące się o 1EV. W tym celu zrobiłem 2 zdjęcia białej ściany z 580tką skierowaną na wprost, z zoomem lampy 105mm, jedno na 1/8 mocy, drugie na 1/16 mocy. Nałożyłem w PSie jedno na drugie z kryciem "Difference", na jednym z nich zastosowałem warstwę korekcyjną "Curves" z jednym punktem. Niedługo trwało regulowanie położenia punktu i uzyskałem czarny obraz. Zatem zmiana ekspozycji zdjęcia (czy to za pomocą czasu, przysłony, iso, mocy lampy, ...) może być (w przybliżeniu) odwzorowana krzywą jednopunktową. Taką krzywą zastosowałem do normalizacji zdjęcia 1/50 f/13.



W skrócie telegraficznym : Quantuum wyzwalany HSSem daje nierównomierne oświetlenie - u góry ciemniej. Dokładne pomiary spadku natężenia nie są znane, będę to mierzył przy następnej okazji.


Pytania? :D:D

andres
17-05-2010, 14:39
Myślę że deklarowane przez producenta 150 błysków na pełnej mocy to wartość realna.


To źle myślisz :) średnia wartość z w sumie 5 powerpacków z jakimi miałem doczynienia na pełnej mocy przy lampie 300Ws wynosi około 130 błysków, co z jednej strony jest dużo, a z drugiej może być mało.
Natomiast idealnym rozwiązaniem jest akumulator samochodowy bo w pełni naładowany nawet 4 lampami ciężko zarżnąć.

smigaczka
17-05-2010, 15:31
W większości sklepów nie ma 600Ws. Musieliście wszystkie wykupić? ;)

Faktycznie, nawet na stronce quantuum.pl nie ma już tych Dual Powerów w wersji 600 Ws. Co to sie porobiło, ale przynajmniej znaczy to, że sprzet jest wart swojej ceny i zakupu.
Pewnie teraz tylko pozostaje polować na używki.

aligator16
17-05-2010, 15:34
Skończyły im się pewnie zapasy, bo zamawiają to w chinach, i zanim następna porcja przyjdzie, trzeba będzie poczekać ;)

Ja jednak będę dawał sobie spokój z dualami, wolę kupić zwykłe R+ i za zaoszczędzone pieniądze kupić tronix'a ;]

Loome
17-05-2010, 16:25
aligator tez to rozwarzam. ale chyba drozej wyjdzie;/

aligator16
17-05-2010, 16:29
zamiast 2x 600Ws dual power (2758 pln) biore 2x r+600 (1778pln) czyli już zostaje mi tysiąc. Resztę moge na raty czy cokolwiek. Aku w tych dual powerach to zwykłe NiMH więc kiedyś musi się zużyć, wydajność też taka sobie, w tronixie mogę dodatkowo cokolwiek podłączyć pod 230V - laptop, jakieś bajery, dla mnie wybór jest prosty ;)

smigaczka
18-05-2010, 11:19
Ja jednak będę dawał sobie spokój z dualami, wolę kupić zwykłe R+ i za zaoszczędzone pieniądze kupić tronix'a ;]

A co to są te tronixy?
Pierwszy słysze o tych lampach, ale tak to jest jak się zyje głównie nowościami z kategprii quantuum :) dla mnie póki co te lampy były bezkonkurencyjne.

micles
18-05-2010, 12:11
Tronix - zasilacze plenerowe. Polecam użyć Google.

smigaczka
02-06-2010, 16:19
No i poszukałam sobie czym to jest i z czym się je.
A quantuumy jakiś czas temu widziałam na stronie quantuum.pl, więc ci, co zainteresowani nadal Dual Powerami powinni się tam dobijać. Może znowu będą.

smigaczka
30-06-2010, 10:02
No i znowu są :)

grzegorzkalisz
08-10-2010, 17:03
Jakieś 4 sesje za mną z 3 lampami Quantuum dual power 600. Jedna lampa zwariowała. Po jej wyzwoleniu, pika ale błysku nie ma :/ błyśnie raz na 10 strzałów :/ i znowu serwis mnie czeka. Wcześniej miałem 3xt600 które okazały się mega porażką :/ fiksowały, pikały, błyskały kiedy chciały...myślałem, że z tymi będę miał trochę więcej szczęścia :/

MatusP
17-10-2010, 21:30
Sporo było w tym wątku dyskusji nie do końca na temat, więc jednak zadam to pytanie. jak ma się moc Quantuumów i wszystkich innych lamp studyjnych do Speedlightów? Załóżmy, że korzystamy głównie z parasolek/softboxów. Poniżej macie efekt przepuszczenia przez białą parasolkę czterech błyskadełek (430ex i 3xYN460II, wszystkie na full) przy f14 i ISO100, ok. metra od modelki. Czy przy użyciu takiej 300-tki, czy 600-tki można liczyć na dużo więcej?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://matusp.files.wordpress.com/2010/09/mg_2003n.jpg?w=533&h=800)

tatlpz
02-11-2010, 07:04
dual power to neistety nieporozumienie. bardzo mala ilosc blyskow. ja pracuje ze zwyklymi studyjnymi i tronix explorerem. bo i zapas mocy wiekszy i ilosc blyskow znacznie lepsza.
do blyskania w pelnym sloncy 600ws i tak za malo niestety, i nie sluchajcie tych co pisza inaczej. nawet jak doblysnie to 600ws to na pelnej mocy i komfort pracy jest koszmarny a czas ladowania jest wiecznoscia.

Ponizej 1100ws na pustyni

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/3704187/Photo/ps/2_MG_9864-Edit-Edit-Edit.jpg)

wiecej u mnie na stronie (takze sporo porad) www.lukaszpiech.pl

micles
02-11-2010, 09:48
1) Proponuję wstawić JESZCZE większą fotę :P
2) Z tego co kojarzę, to błyskasz oktą 120, która jednak trochę mocy potrzebuje...
3) Do quantuumów można kupić zwykły aku żelowy albo ichni drugi battery pack i powinno być ok
4) Wiadomo że im mocniej tym lepiej, ale także im mocniej tym drożej...

Canion
02-11-2010, 11:30
Łukasz na pustyni fakt i 1200 bedzie mało do przebicia słonecznego . ale w warunkach PLciemnicy zwykle spokojnie daję rade okta 150 cm+ bowens 750. a na kontry zwykłe 580II ale to akurat jest spowodowane moim lenistwem w noszeniu gratów studyjnych w plener /bo generalnie staram sie używac stripów na kontre/

tatlpz
02-11-2010, 12:29
1) Proponuję wstawić JESZCZE większą fotę :P
2) Z tego co kojarzę, to błyskasz oktą 120, która jednak trochę mocy potrzebuje...
3) Do quantuumów można kupić zwykły aku żelowy albo ichni drugi battery pack i powinno być ok
4) Wiadomo że im mocniej tym lepiej, ale także im mocniej tym drożej...

1. sorry
2. mam 120, 150, 180 kazda tak duza potrzebuje mocy
3) bez sensu totalnie, te battery packi nei sa po prostu dobre
4) nie koniecznie

fmagik
09-11-2010, 21:17
a ja przymierzam się do tej Quantuum R+ Dual Power 600....... czas ładowania rzeczywiście doc "długi" ale biorąc pod uwagę to że ma się mobilny zestaw chyba warto pujśc na kompromis, a tak na marginesie to na aukcjach i w sklepach oferują lampy z 1/32 a na obudowach jest 1/16 czy wyszły nowsze wersje z większym zakresem?

aligator16
09-11-2010, 21:21
Zakres jest 1/32, dodatkowo nowo dostarczone lampy mają nowy batterypack, ładniej wygląda i da się wyciągnąć z niego baterię :)

fmagik
09-11-2010, 22:33
Zakres jest 1/32, dodatkowo nowo dostarczone lampy mają nowy batterypack, ładniej wygląda i da się wyciągnąć z niego baterię :)

dzięki za podpowiedz :)

wedluk
17-11-2010, 17:38
Matus jestem posiadaczem 600 tki porównywałem z EX 580 dlatego ze aku padł . Jeden wniosek 2 x 580 i ta 600 może się schować.
1. mniej dźwigania
2. więcej błysku z 8 paluszków

micles
17-11-2010, 18:09
Czekam na testy laboratoryjne :P

tatlpz
17-11-2010, 21:13
co do pkt 2 to chyba cos zle policzyles :) Poza tym jesli nie rozrozniasz charakterystyki swiatla z flasha i z lampy studyjnej to faktycznie lepiej kupic 2 580tki za 3200 PLN.

aligator16
17-11-2010, 21:31
Za 3200 to ja biorę 1000Ws + tronix i ex-y się mogą schować :) O funkcjonalności i jakości nie wspominam :)

tatlpz
17-11-2010, 21:37
dokladnie o to mi chodzilo. A to cena 2 580tek :) A i charakterystyka swiatla zupelnie inna. Jestem fanem malych lampek i strobist ale czasem potrzeba duzego swiecenia