PDA

Zobacz pełną wersję : Fedora 11



sid
09-06-2009, 19:01
Wyszła dzisiaj nowa wersja Fedory.
Jako, że przymierzam się do tej dystrybucji, byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podzielił się swoimi wrażeniami dotyczącymi nowej wersji tego systemu.
Może Muflon się skusi coś napisać?

Ja chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami co do innych dystrybucji Linuksa, akurat z Fedorą miałem najmniej do czynienia.

Wiem, że są już tematy o Linuksie, ale ostatnie wpisy to 2006 i 2007, mam wątpliwości, czy odgrzewać tamte kotlety, skoro ten temat jest bardziej zawężony.

robgr85
09-06-2009, 19:04
Ja siedzę na kubuntu, kumpel ma jakąś świeżą fedorę (ale nie wiem czy akurat 11tkę) i bardzo sobie chwali.

Pozdrawiam,

sid
09-06-2009, 19:27
Ja jestem zaprzyjaźniony z Debianem i pochodnymi (rodzina Ubuntu, Linux Mint). Debiana znam najlepiej i lubię, ale rozglądam się, co by tu jeszcze ;)
Miałem większość znaczących dystrybucji jakie są, poza właśnie Fedorą (ostatnio to był jeszcze RedHat, jak instalowałem).
Muflon poleca, a do Muflona mam zaufanie. Zastanawiam się, czy ciężko będzie mi zaczaić co i jak, bo mimo wszystko Linuksowym hakerem nie jestem, choć bym chciał :(

Nawiasem mówiąc, dziś dystrybucje Linuksa, o ile tylko zainstalują się poprawnie i wykryją cały hardware poprawnie, mogą całkowicie zastąpić systemy biurowe, domowe, multimedialne, nawet dla początkującego. W pewnych zadaniach spisują się nawet lepiej (bezpieczeństwo, system nie zwalnia i nie zasyfia się z czasem).
Nie to co parę lat temu, kiedy bez pomocy nawet płyty nie dało się uruchomić ;)

Gorzej jak coś nie działa i nie jest to popularny problem. Czasem trzeba się nadłubać.

A najgorzej jest, jeśli potrzebuje się specuficznego oprogramowania, które występuje tylko pod Windows ;)

muflon
09-06-2009, 20:26
byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podzielił się swoimi wrażeniami dotyczącymi nowej wersji tego systemu. Może Muflon się skusi coś napisać?
A co tu pisać? Zmiany raczej ewolucyjne, jak komu pasowała tak dalej będzie pasować, a jak ktoś wolał debianowate, to F11 tego nie zmieni :) I taka sytuacja utrzymuje się już gdzieś od wersji... hmm... chyba 7.

Ja sobie póki co iso ściągnę, ale z zabawą poczekam do momentu aż będzie całe RPM Fusion (nvidia, mplayer itp.)

sid
09-06-2009, 21:51
A co tu pisać? Zmiany raczej ewolucyjne, jak komu pasowała tak dalej będzie pasować, a jak ktoś wolał debianowate, to F11 tego nie zmieni :) I taka sytuacja utrzymuje się już gdzieś od wersji... hmm... chyba 7.
Ale ja nigdzie nie mówiłem, że mi Fedora nie pasuje. Używam Debianowatych, bo tak wyszło, przypadkiem. Nie ma w tym żadnej głębszej motywacji. A Fedory po prostu nie znam. A chętnie poznam, stąd założyłem temat. Nie chcę zostać "przekonany" raczej wprowadzony, bo Fedorę z chęcią i przyjemnością wypróbuję. Mam nawet osoby komputer, taki bardziej leciwy, do eksperymentów systemowych :)


a sobie póki co iso ściągnę, ale z zabawą poczekam do momentu aż będzie całe RPM Fusion (nvidia, mplayer itp.)
No i już się czegoś dowiedziałem. Okazuje się, że jest jakieś RPM Fusion, na które warto poczekać. Rozumiem, że to zbiór pakietów nie-wolnego oprogramowania? Trzeba dodać jakieś nowe repozytoria? Kiedy się pojawi?

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny, zarówno ukierunkowane ogólnie jak i szczególnie pod kontem Fedory, z którą nie mam żadnego doświadczenia.

Oczywiście można tych info szukać po necie i forach dotyczących tylko F, ale myślę, że taki temat nikomu na forum foto nie zaszkodzi, a może Linux zyska nowych użytkowników? :)
Poza tym dużo łatwiej przyswaja się wiedzę, gdy ktoś, kto już opanował dany temat wskazuje dorgę.

muflon
09-06-2009, 22:04
No i już się czegoś dowiedziałem. Okazuje się, że jest jakieś RPM Fusion, na które warto poczekać. Rozumiem, że to zbiór pakietów nie-wolnego oprogramowania?
Z grubsza tak. Fedora ze względów prawnych nie może trzymać mplayera, zabawek do dvd itp. A ze wzgledow ideologicznych, nie trzyma nvidii, fglrx etp :) RPM Fusion to połączenie tego, co kiedyś nazywało się Livna, FreshRPMs i paru pomniejszych.

Trzeba dodać jakieś nowe repozytoria?
Tak, jedno.

Kiedy się pojawi?
Już się pojawiło :) ale jest w trakcie uzupełniania, pewnie chłopaki ostro kompilują :)

Ja naprawdę nie wiem jakich tu "wskazówek" można dać :-) Fedora w tej chwili jest tak maksymalnie plug&play, że... to aż nudne ;-) Zainstalowałem sobie na nowym (3 miesiące od premiery) laptopie, wifi śmiga od ręki, wbudowana kamera to samo (Skype), suspend po zamknięciu klapki - stabilny jak skała (nawet z binarnymi driverami nvidii), z tego co czytałem, to gdybym miał czytnik linii papilarnych, to też by poszedł :)

banan82
09-06-2009, 22:06
fedory nigdy nie uzywalem, ale kiedys siedzialem redhacie jakies 10 lat temu - potem zniknal redhat i powstala fedora. Nie podoba mi sie system pakietow fedorze (wlaczylem live cd i magaer pakietow chodzi wolno jak slimak). Wole deby, apta, dlatego siedze na debianie a na drugim kompie stoi mint bo chcialem miec cos vistowatego:) Najwieksza bolaczka linuxa to kalibracja kolorow ktorej nie ma, i kto wie kiedy bedzie :/ Wrukwia mnie to bo na lapie ktory zabieram ze soba na wycieczki (zgrywanie fot i lekka obrobka rawow - dell d430) mam zafarb niebieski i chcialbym to sciagnac jakims suwaczkiem, ktorego niestety na linuxie nie ma. Pozatym mozna spokojnie bez windowsa zyc, wszystko chodzi jak nalezy, zasoby kompa sa lepiej zarzadzane, programy pracuja oddzielnie itp itd. Super system, gdyby nie.....kolory...
Windowsa mam tylko w pracy bo musze niestety ale mnie szlag trafia jak na tym robie, bo nawet na dobrej maszynie potrafi niezle zamulic co NIGDY mi sie na linuxie nie zdarzylo.

muflon
09-06-2009, 22:12
Nie podoba mi sie system pakietow fedorze (wlaczylem live cd i magaer pakietow chodzi wolno jak slimak). Wole deby, apta, dlatego siedze na debianie
Standardowy tekst kogoś kto siedzi mocno w jednym i nie zna dobrze drugiego :) To działa w dwie strony (wiem po sobie) :mrgreen: a w praktyce jeden i drugi system pakietów w tej chwili jest właściwie bez większych wad.

Kalibracja jak najbardziej jest i działa - xcalib, argyll, opcje w gimpie, Firefoxie, geeqie, wsparcie sprzętowe dla paru popularniejszych urządzeń. Swego czasu trochę się w to bawiłem - nie miałem jakichś większych problemów, wszystko działało :) ale finalnie stwierdziłem że mi to niepotrzebne. Co jest fajne to to, że oprogramowanie do profilowania jest pozbawione sztucznych ograniczeń - pod Windows często sprzedaje się takie same urządzenia za 200$ i 1000$, a różnią się głównie płytką CD (i licencją). Tu można sobie ustawić dowolną precyzję, włącznie z taką, która będzie przez całą noc zarzynać monitor milionami próbek i potem to przeliczać na profil :)

banan82
09-06-2009, 22:27
Muflon, pocieszyles mnie w temacie bo naprawde malo na necie jest o tym. Xcalib znalazlem, ale....do mojego panelu na tym nieszczesnym dellu d430 nie moge znalezc profilu. A przydaloby sie to bo zafarb niebieski nie pozwala mi nawet na wstepna obrobke rawa na tym kompie :/

Co do rmpów - kiedys mi sie podobaly, teraz w zasadzie wiekszosc dystrybucji jest tak dobra ze co by czlowiek nie wybral (no moze nie arch lub slackware:) to bedzie zadowolony. Linux idzie na wyzyny i to jest super. Najlepsze ze jest wsparcie intela, nvidii i coraz wiekszej ilosci producentow itp. Nareszcie desktop linuxowy staje na rowni z windowsowym w wiekszosci zastosowan.

sid
09-06-2009, 22:33
RPM Fusion to połączenie tego, co kiedyś nazywało się Livna, FreshRPMs i paru pomniejszych.

Tak, jedno.

Już się pojawiło :) ale jest w trakcie uzupełniania, pewnie chłopaki ostro kompilują :)
A jakieś podpowiedzi, jak to zrobić, może jakaś stronka, gdzie jest opisane co i jak? Czy przesadzam i mam sobie sam wygooglować? :P

Fedora w tej chwili jest tak maksymalnie plug&play, że... to aż nudne ;-) Zainstalowałem sobie na nowym (3 miesiące od premiery) laptopie, wifi śmiga od ręki, wbudowana kamera to samo (Skype), suspend po zamknięciu klapki - stabilny jak skała (nawet z binarnymi driverami nvidii), z tego co czytałem, to gdybym miał czytnik linii papilarnych, to też by poszedł :)
To ciekawe co piszesz. Ciekawe czy na moim EEE 1000H też rozpozna wszystko co trzeba, ale na takie eksperymenty przyjdzie czas, jak distro przejdzie wstępną weryfikacje na próbnym sprzęcie a i ja się z nim oswoję.


Standardowy tekst kogoś kto siedzi mocno w jednym i nie zna dobrze drugiego :) To działa w dwie strony (wiem po sobie) :mrgreen: a w praktyce jeden i drugi system pakietów w tej chwili jest właściwie bez większych wad.
Też tak sądzę. Większość tego typu opinii nie bazuje na faktycznych, obiektywnych przesłankach, że coś jest gorsze czy lepsze, tylko na przyzwyczjaniu i nieznajomości innych rozwiązań. Dlatego ja staram się być otwarty i próbować nowych rozwiązań, nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka coś mi nie pasuje.

Co do pomocy, możesz w skrócie opisać pierwsze czynności po świeżej instalacji Fedory. Jakie stosujesz ulubione programy :) Jakie modyfikacje w systemie robisz. Czy używasz Gnoma, czy może jakiegoś lżejszego środowiska? Napisze ile tylko masz czasu, siły i ochoty :) Nie wiem jak inni, ale ja na pewno skorzystam. Zawsze najwięcej mi daje, jak poznaje przyzwyczajenia osoby, która jest już oswojona z danym systemem.

muflon
09-06-2009, 22:48
A jakieś podpowiedzi, jak to zrobić, może jakaś stronka, gdzie jest opisane co i jak? Czy przesadzam i mam sobie sam wygooglować? :P
To drugie :) Bez przesady, to jest jeden RPM do instalacji...


Co do pomocy, możesz w skrócie opisać pierwsze czynności po świeżej instalacji Fedory.
Wpisz w google "personal fedora installation guide" - znajdziesz mnóstwo właśnie takich opisów, różnych autorów. Mi się takiej strony zrobić nie chce :) wystarcza mi mała checklista, którą za każdym razem uaktualniam do nowej wersji.

Zresztą, w sumie nawet mogę wrzucić (po wycięciu detali na temat wifi ;-)): http://rapidshare.com/files/242746510/INSTALL.html. To jest 99.9% tego co zrobiłem z moją Fedorą 10 po instalacji. Ja w domu jestem raczej "any userem" :) nie dłubię przy systemie.

banan82
09-06-2009, 22:51
wlasnie z ciekawosci, w ramach poznawania :) sciagam fedore. Zapodam na virtualboxie i zobaczymy jak to chodzi. Bardzo mi sie spodobal linux mint, chyba prostszy jest od fedory (chyba:) ) - tez bardzo fajnie zrobiony, rzeczywiscie elegancki i wszystko chodzi z buta.

sid
09-06-2009, 23:43
Dzięki za wskazówki. Właśnie sprawdziłem checksum płyt DVD i Live CD i wypalam. Jutro się pobawię i zainstaluję. Nie omieszkam podzielić się wrażeniami.
Pozdrawiam!

banan82
10-06-2009, 15:25
taka mala wiadomosc do linuxowcow ktorzy pewno czytaja ten watek:) Mianowicie zrobilem male poszukiwanie po necie informacji na temat kalibracji monitorow i znalazlem info ze kalibrator Spyder 2 swietnie pracuje pod Linuxem, tworzy profil icm ktory pozniej jest wczytywany programem AgryllCMS (ze szkocji swoja droga:))
wiecej info tutaj

http://jcornuz.wordpress.com/2007/11/18/use-colorvision-spyder-to-produce-an-icc-monitor-profile-under-argyllcms-linux/

Sprawy w kwestii fotografii maja sie na linuxie bardzo dobrze i wszystko idzie w dobrym kierunku - oby tak dalej:) Niech w koncu wydadza Bibbla 5 to bedzie git:)

sid
10-06-2009, 18:37
Ja niestety nie mam szczęścia do Fedory :(
Instalacja z DVD nie wykryła sieci, pomimo, że Live CD wykrył ja bez problemu. Dla odmiany instalacja z Live CD zawiesiła się przy restarcie.
Rozumiem, żeby ze wszystkimi Linuksami miał na komputerze takie problemy, albo, żeby to był jakiś dziwny sprzęt, a to typowy PC IBM Netvista PIV 2,4 GHz 1 GB ram.

W zasadzie z żadną inna dystrybucja nie mam żadnych problemów z bezporblemowym uruchomieniem wszystkiego.

Płyty są na pewno ok, pobrane z linków Distrowatch, sumy kontrolne sprawdzone przed wypaleniem. Płyty wypalane powoli z weryfikacja po wypaleniu.

Nie wiem czemu, ale ja zawsze mam takie rozejścia z Fedorą. Oczywiście nie mówię, że tych problemów nie da się rozwiązać, tylko już na początku mnie to zniechęca, skoro na każdej innej distro która próbowałem działa ok.

No nic, poczekam jeszcze jakiś czas i może znowu spróbuje.

Tymczasem dla początkujacych urzytkowników Linuksa polecam:
ma działać najlepiej od razu, zwyczajnie zastąpienie Windows: Linux Mint
ma działać, z pewnymi ambicjami do samodzielnej obsługi: Ubuntu
dla aspirujących i zaawansowanych: Debian
na bardzo stare i bardzo wolne komputery wszelkiej maści (486 albo P100 Mhz): Puppy Linux
i to w zasadzie było by na tyle, przynajmniej na razie.

robgr85
10-06-2009, 19:35
taka mala wiadomosc do linuxowcow ktorzy pewno czytaja ten watek:) Mianowicie zrobilem male poszukiwanie po necie informacji na temat kalibracji monitorow i znalazlem info ze kalibrator Spyder 2 swietnie pracuje pod Linuxem, tworzy profil icm ktory pozniej jest wczytywany programem AgryllCMS (ze szkocji swoja droga:))
wiecej info tutaj

http://jcornuz.wordpress.com/2007/11/18/use-colorvision-spyder-to-produce-an-icc-monitor-profile-under-argyllcms-linux/

Sprawy w kwestii fotografii maja sie na linuxie bardzo dobrze i wszystko idzie w dobrym kierunku - oby tak dalej:) Niech w koncu wydadza Bibbla 5 to bedzie git:)

dawno temu próbowałem kalibrować wg tego opisu, ale moje stare ubuntu miało kaprysy... kalibruje pod windą (w sumie to tylko dlatego zaśmiecam sobie nią dysk i od czasu do czasu odpalam :P).

Vitez
10-06-2009, 21:43
Opis podforum: "Powiekszanie zdjec, obrobka, jak to zrobic w programie PS - na te pytania znajdziesz tu odpowiedz"

Naprawdę nie ma for poświęconych linuksowi? Systemom operacyjnym?

Pytanie retoryczne :p