PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw oświetlenia plenerowego na Lampach Nissin Di622



werek
09-06-2009, 11:15
witam

dojrzałem do zabawy z flashami poza studio i zwracam sie do was o opinie. od kilku dni zastanawiam się nad zakupem mniej wiecej takiego zestawu oświetleniowego do uzupełnienia aktualnego:

2x Nissin Di622 (liczba przewodnia 44)
2x Softbox 60x60
3x statyw 230cm
1x srebrna parasolka
1x biała parasolka przeźroczysta

plus aktualnie posiadaną c430EX, to wszystko będzie wyzwalane radiowo za pomocą zestawiku phottix'a który akurat z 5D synchronizuje się przy 1/160.

powód dla którego wymieniłem powyzsze parametry to fakt że będę chciał te lampy wykorzystywać nie tylko do doświetlania cieni, ale niekiedy jako główne źródło światła w słoneczny dzień dla uzyskania efektu odcięcia od tła.

zastanawiam się czy ten zestaw spełni swoje zadanie, kryterium nie do przekroczenia jest cena zestawu, którego wartość nie może być wyższy niż 1500pln (nie zarabiam na fotografii :) )


o opinie pytam osób które pracowały z tego typu (takimi??) lampami w tych zastosowaniach, jak one się sprawują, czy starcza mocy?? (zasilanie nie problem, zawsze mozna miec zapasowy komplet paluszkow w kieszeni :) )

z góry dziekuje za pomoc

Ernest_DLRS
09-06-2009, 14:14
Podłączam się do pytania gdyż obecnie zastanawiam się nad oświetleniem przenośnym i mam podobny dylemat (580EXII jako master + 2x Di622 + parasolki/softy + dodatkowo phottix strato gdybym potrzebował zdjąć 580 na bok)
Czy to będzie dobry zestaw?

kanon
09-06-2009, 16:30
tez juz wciskalem "kup teraz" na nissin di622 ...lecz czytalem ze nie sa kompatybilne z phottix strato ..moze ktos ma inne doswiadczenia ? jedyna - tania - dobra lampa do strobowania to vivitar 285hv i jest na 100% z kompatybilna z phottixami tylko praktycznie niedostepna w polsce ... only ebay

tu jest wykaz lamp ktore dzialaja ze strato
http://www.ecrater.com/product.php?pid=2059609

dani182
09-06-2009, 17:23
ze skyportami ta lampa(di622) nie współpracuje

werek
09-06-2009, 20:25
nie sprawdzalem strato, a zwyczajny radiowy z jednym bolcem podajacym impuls. m.in. dostepnym tutaj:

http://allegro.pl/item647161513_wyzwalacz_radiowy_lamp_phottix_pt_04 _3_odbiorniki.html

jest to mega manual, bo konstrukcja jest taka sama jak fotocel, wiec skoro dziala w manualu 430EX to i Di622 z tym powinna dzialac i reagowac na impuls wyzwolenia.

Di622 beda działały tylko w manualu bo na pewno nie bede ich podpinal pod 5D, juz 430EX jest bardziej funkcjonalna.

strato to próba phottix'a do stworzenia alternatywy dla pocketwizard'a i jego nowego systemu ControlTL, ale zwykle manualne wyzwalanie musi dzialac

skura
12-06-2009, 18:20
Pomysł przedni. W pełni popieram. Zastanowiłbym się tylko nad wielkością softboxów. Przez 3 lata miałem studio i w praktyce, do odcinania modeli od tła, czy tez oświetlenia z góry - najlepiej sprawdzały się softboxy np 25 na 90...czyli podłużne. Kwadratowe do portretu, ale wyłącznie od przodu podające światło. Teo nie tylko moje spostrzeżenia, ale też wiadomości podawane na szkoleniach elfo. Co do parasolek, to zrezygnowalem z nich całkowicie. Nie rozpraszają światła tak dokładnie jak softboxy(nieraz na zdjęciach pojawiają się różne cienie). W plenerze uważaj też z wysokimi statywami!!! Lampa wiadomo nie waży dużo, softbox w sumie też nie, ale cały zestaw plus wiatr i zazwyczaj(ze względu na koszty) - lekki statyw, to wywrotka murowana. I znowu polecałbym b. stabilne statywy elfo(z tzw poduszka powietrzną, która nie przycina palców przy opuszczaniu lampy). Są produkowane jako 2 i 3 sekcyjne. Cenę trzeba by sprawdzić, ale oscyluje pewnie koło 200zł. Ja wybierając się w plener często montowałem lampy na normalnych statywach jakich używam pod aparat. Mam manfroto i 2 x goldphoto z głowicami. Wiem, ze to nie jest 230cm, ale z drugiej strony odcinając tło, nie musisz świecić z góry-tyłu na modela, wystarczy z tyłu i będzie fajnie odcięty od tła. Często do zdjęć plenerowych z lampami(lub bez), używam owalnych blend i ramienia do zamocowania ich do statywu. To ramię możesz też wykorzystać do zamocowania lampy i softboxa(takie ramiona mają najczęściej możliwość zamocowania przeciwwagi). Miłych testów. Podziel się spostrzeżeniami.

Tomek_P
12-06-2009, 19:00
UWAGA: nie wiem czy doczytaliście w instrukcji di622

"Sleep mode: after 30 seconds idling
Auto Power Off after 5 minutes idiling"

430ez przechodzi też w sleep mode i co najważniejsze wyzwalacze phottix jej nie wybudzają, identycznie jest w przypadku 430ex z tym wyjątkiem, że tu można to wyłączyć. Tak więc radzę sprawdzić czy nie sprawi to kłopotu. Nie każdemu uśmiecha się podchodzić co jakiś czas do lamp i wybudzać je... ;)

tak jak Skura wspomniał zastanów się nad stabilnością, warto poświęcić trochę czasu i sprowadzić ten model wyzwalaczy:

ebay klik (http://cgi.ebay.com/Wireless-Flash-Trigger-PT04-3-receivers-for-Canon-flash_W0QQitemZ270324625135QQcmdZViewItemQQptZCame ra_Flash_Accessories?hash=item270324625135&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50)

Dokładnie takie mam i wyszło chyba nawet <175 zł po przeliczeniu, a działają wyśmienicie.

werek
12-06-2009, 20:01
UWAGA: nie wiem czy doczytaliście w instrukcji di622

"Sleep mode: after 30 seconds idling
Auto Power Off after 5 minutes idiling"

....

430ex tez sie tak wylacza w manualu, wiec nie widze roznicy.


....warto poświęcić trochę czasu i sprowadzić ten model wyzwalaczy:

ebay klik (http://cgi.ebay.com/Wireless-Flash-Trigger-PT04-3-receivers-for-Canon-flash_W0QQitemZ270324625135QQcmdZViewItemQQptZCame ra_Flash_Accessories?hash=item270324625135&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50)

Dokładnie takie mam i wyszło chyba nawet <175 zł po przeliczeniu, a działają wyśmienicie.
one roznia sie tylko obudowa ktora w tym wypadku jest bardziej kompaktowa, a na moih mam jeszcze regulacje pochylenia podpietej lampy


a dla pewnosci zebysmy sie zrozumieli co rozumiem przez odciecie tla od pierwszego planu, w skrocie chodzi o roznice w ekspozycjach dla flash a swiatla zastanego gdzie ekspozycja jest na flash a swiatlo zastane niedoswietlone o 1 do 1,5ev

symulacja wygladu fotki, w rzeczywistosci wychodzi to o wiele lepiej z tego co widzialem

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img200.imageshack.us/img200/9586/20090509obraz192.jpg)

tylko akurat w tej scenie to zeby miec czas 1/160 musialbym uzyc przyslony f/13 przy ISO100, a to wymusza obecnosc lampy w odleglosci 3 metrow od dziewczyny ustalonej na full mocy (i bez żadnych modyfikatorów światła).

jest to co prawda przypadek ekstremalny, ale raczej zdjecia beda wykonywane niekoniecznie w tak słoneczną pogodę, a bardziej pochmurną. gdzie ta lampa ma za zadanie wyciagnac kontrasty, i jednoczesnie zaznaczyc pierwszy plan.

Tomek_P
12-06-2009, 21:05
akurat w 430ex i wyższych można wyłączyć przechodzenie w stan uśpienia.

Grisha
14-06-2009, 10:14
Lampy aparatowe w słoneczny dzień na główne światło maja za mało mocy. Jak się ustawi ze 3 to powinno się udać. Oczywiście mówię o sytuacji jak mamy założoną chociaż jakąś parasolkę, bo jak się wali ostrym prosto po oczach to mocy starczy, ale efekt będzie moim zdaniem słaby.

w plener polecam http://www.optyczne.pl/1933-nowo%C5%9B%C4%87-Lampy_plenerowe_Quantuum.html
Mam podobne - powermate 300. W zupełności wystarcza, jest tańsze od tych quantuumow ale wykonanie jest znacznie gorsze.

No jak komuś bardziej zależy na mobilności jak na mocy to owszem, aparatowe lampy dadzą rade, ale żeby mieć pełną swobodę pracy w ostrym słońcu to min 4 lampy tej klasy co nissin będą potrzebne.

jarekl
15-06-2009, 21:37
Cytat z instrukcji obsługi nissin Di 622"Jeśli lampa używana jest w trybie slave,lampa nie przejdzie w tryb stand-by,ale wyłaczy się automatycznie po co najmniej 60 minutach."

Jutrzas86
25-06-2009, 01:44
430ex tez sie tak wylacza w manualu, wiec nie widze roznicy.
...
tylko akurat w tej scenie to zeby miec czas 1/160 musialbym uzyc przyslony f/13 przy ISO100, a to wymusza obecnosc lampy w odleglosci 3 metrow od dziewczyny ustalonej na full mocy (i bez żadnych modyfikatorów światła).

jest to co prawda przypadek ekstremalny, ale raczej zdjecia beda wykonywane niekoniecznie w tak słoneczną pogodę, a bardziej pochmurną. gdzie ta lampa ma za zadanie wyciagnac kontrasty, i jednoczesnie zaznaczyc pierwszy plan.
A gdyby tak użyć filtra neutralnie szarego np. ND8? Przy mniej ostrym popołudniowym słońcu raczej dało by się osiągnąć czasy 1/200s i dłuższe korzystając jednocześnie z względnie małych przysłon rzędu f2.8... Próbował ktoś? :)

mieszko_1vp
25-06-2009, 02:03
wiesz co-a nie prościej w słońcu użyć blendy 2X ? -najprostrza blenda-to taki koc ratowniczy -możesz go kupić na CPNie i dwa kije ;)

iREM
25-06-2009, 08:02
wiesz co-a nie prościej w słońcu użyć blendy 2X ? -najprostrza blenda-to taki koc ratowniczy -możesz go kupić na CPNie i dwa kije ;)

Chyba nie bardzo. Chociażby dlatego, że blenda strasznie oślepia a błysk nie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A gdyby tak użyć filtra neutralnie szarego np. ND8? Przy mniej ostrym popołudniowym słońcu raczej dało by się osiągnąć czasy 1/200s i dłuższe korzystając jednocześnie z względnie małych przysłon rzędu f2.8... Próbował ktoś? :)

Podoba mi się to pytanie, jakoś też się nie natknąłem na taki przypadek. Może rzeczywiście ktoś podzieli się doświadczeniami - jak to spisuje się w plenerze? Da się zagrać i różnicą ekspozycji i głębią jednocześnie?

szwayko
25-06-2009, 09:20
Podoba mi się to pytanie, jakoś też się nie natknąłem na taki przypadek. Może rzeczywiście ktoś podzieli się doświadczeniami - jak to spisuje się w plenerze? Da się zagrać i różnicą ekspozycji i głębią jednocześnie?

Ja uzywam czasem ND8 - jak sie chce miec synchro 1/200 i przyslone 2.8/2.0 a minimalne ISO to 100, to nie ma wyjscia - tylko filtr szary. Oczywiscie lampa musi to nadrobic i blysnac wieksza moca, ale za to masz rozmyte tlo.

Co do odcinania osoby z tla (ktore jest na -1,5-2EV) - cien, pochmurny dzien. To w takich warunkach mozna uzyc lamp bez zadnych parasolek czy softboxow. Motyw glowny przeciez tez jest oswietlony - a lampami potrzebujesz tylko podnies na nim jasnosc o te 2 EV. Poprobuj sobie z jedna gola lampa na kablu odsunieta o te 2 metry na bok od aparatu.

Wiecej mocy i zmiekczenia potrzeba gdy tlo jest w sloncy, a motyw w cieniu. Czesto tak sie robi. Wtedy roznica bedzie EV bedzie duzo wieksza i blyskiem trzeba to podniesc - w dodatku zmiekczonym.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
O co chodzi z tym Phottix Strato
http://allegro.pl/item668484478_pilot_wyzwalacz_lamp_canon_30d_40d_5 0d_5d_1ds_1d.html

Dlaczego odbiornik pod lampe ma stopke z pelna informacja (piec stykow). Przeciez nadajnik do tego pobiera z aparatu tylko synchro i lampa dziala w manulu.
Pomijajac mozliwosc wyzwalania aparatu na odleglosc czym to sie rozni od zwyklych phottixow
http://allegro.pl/item671446890_wyzwalacz_radiowy_lamp_phottix_pt_04 _3_odbiorniki.html

iREM
25-06-2009, 10:03
Motyw glowny przeciez tez jest oswietlony - a lampami potrzebujesz tylko podnies na nim jasnosc o te 2 EV.

Ale przy tych 2 EV i gołej lampie mogą już pojawić się twarde cienie.

werek
25-06-2009, 12:48
poniżej wynik próby z 430EX odległość 3m, dzień pochmurny (jak ostatnio wiele dni w warszawie)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img235.imageshack.us/img235/6213/gallery78269116smallnor.jpg)

ekspozycja: 1/160 f/7.1 ISO100

430EX na Full mocy!!! pozostawia to troche do życzenia. zastanawiam sie nad lampami plenerowymi Quantum z bateriami 300Ws niby nie jest wiele ale to jeszcze sprawdze z lampami znajomego o podobnej mocy i postaram się podesłać przykładowe zdjęcia.

iREM
25-06-2009, 15:25
poniżej wynik próby z 430EX odległość 3m, dzień pochmurny (jak ostatnio wiele dni w warszawie)


To pokaż na 2,2 ?

werek
25-06-2009, 17:29
niestety nie mam filtrow ND aby zejsc do tak małej przyslony a światła jest dużo

dj_drops
08-09-2009, 17:06
odgrzeje trochę temat, jak to w końcu ze strato i nissin'em ? Lampe już mam, zastanawiam się tylko czy zamawiać phottixa

sweetek
25-09-2009, 21:59
myślę, że cena tych nissinów jest obecnie bezkonkurencyjna. Ale czy ktoś spotkał się z takim zestawem, jak opisany na wstepie i czy to działa?
pozdr.

kanon
25-09-2009, 22:44
super ...kup Nissin Di622 z photix strato i daj znac czy dziala dobrze ...producent podaje ze nie wspolpracuje ...a moze ...