PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 300D - problem z AF



yodacki
09-06-2009, 09:22
Witam,

mam problem z obiektywem w Canonie 300D. Obiektyw jest standardowy. Działał bez zarzutu. Aż wczoraj zaczęło dziać się coś niedobrego.

Otóż obiektyw ma problemy z łapaniem ostrości - przełącznik na obiektywie w pozycji AF.
Nie ważne jaki jest program, tak samo dzieje się na Av, TV czy full auto.
Nawet jeśli ostrość jest ok i widzę czerwona kropkę pomiaru w obiektywie to nie słychać "piknięcia" informującego że można robić zdjęcie.
Kiedy przełączę na obiektywie w pozycje MF, wysunę tubę maksymalnie do przodu, przełączę na AF, wyceluje to tuba rusza się tylko w jedną stronę.
W pozycji MF na obiektywie zdjęcia robi bez zarzutu.
Wydaje mi się tak jakby obiektyw obracał się tylko w jedną stroną, w drugą ma już problemy.
Usterka wystąpiła nagle, podczas robienia zdjęć na ślubie. Był dość mocno eksploatowany tego dnia.
Nie zawsze ten objaw występuje, czasie z niewiadomej przyczyny, coś go "kopnie" i chodzi dobrze, żeby za 5 minut już działać źle.

Czy wie może ktoś z Was co to może być ?


Pozdrawiam
Jacek

fotomih
09-06-2009, 11:31
Wydaje mi się że obiektyw się zepsuł.

Vitez
09-06-2009, 12:34
A jaki masz ustawiony tryb AF w aparacie? (One shot, servo)

yodacki
09-06-2009, 12:40
O matko, nie mam pojęcia :-) Aparat mam od piątku. Nie znam go do tego stopnia. Jeśli możesz to podpowiedz jak to sprawdzić, ewentualnie ustawić. Instrukcji też nie mam.

drosik
09-06-2009, 12:50
Instrukcje znajdziesz np tutaj: http://diplodocs.pl/instrukcja-obslugi-uzytkowania/CANON/EOS%20300D-_E

yodacki
09-06-2009, 12:59
Dzięki bardzo za link do instrukcji.

Jeśli dobrze widzę to aparat jest ustawiony w trybie servo.

drosik
09-06-2009, 13:08
A czy po przestawieniu na "one shot" wszystko działa prawidłowo :?:

yodacki
09-06-2009, 13:32
Właśnie sprawdziłem. Niezależnie od trybu - one shot czy servo - obiektyw zachowuje się tak samo czyli raz działa raz nie.

mc_iek
09-06-2009, 13:43
Ja bym zaczął od wyczyszczenia styków...

yodacki
09-06-2009, 13:53
Wyczyszczone spirytusikiem, zarówno te w korpusie, jak i te na obiektywie.

axk
10-06-2009, 22:38
A jaki masz ustawiony tryb AF w aparacie? (One shot, servo)

Niestety w 300D użytkownik nie ma możliwości zmiany trybu pracy AF - do danego programu przyporządkowany jest określony tryb pracy układu AF :

- Pełna automatyka, zdjęcia bez błysku, P, Tv, Av i M : Al Focus
- Zdjęcia w ruchu : Al Servo
- Portret, krajobraz, makro, nocny i A-DEP : One Shot

W trybie Al Focus to automatyka aparatu przełącza się pomiędzy trybami "One Shot" a "Servo" w zależności od zachowania się obiektu.