PDA

Zobacz pełną wersję : znow mam ten roblem... raw w PS



Metus
14-08-2005, 12:40
Czesc!

znow mam problem z RAW w PS 8.0 CS

Otóż po zrobieniu zdjecia w formacie RAW Canonem 20D ani komputer ani PS nie widzi tych zdjęć. W ps pokazują sie puste katalogi na karcie w aparacie.. Katalogi nazywają sie 115 116 117 i tak do 167 niestety wszystkie te katalogi są puste... nie widać w nich rawów... Próbowałem zmienić komunikację aparatu z normal na PTP ale niewiele to zmienia... przy połączeniu PTP PS widzi zdjęcie ale nie może ich otworzyć.... pojawia sie komunikat "nie można wykonać polecenia ponieważ to nie jest prawidłowy typ dokumentu"

Razem z aparatem dostalem CD z Digital Photo Professional. W programie tym jest opcja EOS Capture (opcja dziala tylko przy komunikacji "Normal" przy PTP nie działa) która robi fotke i od razu wrzuca ją na kompa... jesli zapisze taki RAW na dysku... i próbuję otworzyć w PS pojawia sie ten sam komunikat... "nie można wykonać polecenia ponieważ to nie jest prawidłowy typ dokumentu"

bardzo zalezy mi na tym abym mógł robić fotki w RAW i edytować je w PS ..
co moge zrobić aby udało mi się odytować je w PS?

Plug-in Camera Raw mam zainstalowanego... sciagnolem z sieci najnowsza wersje .... nie udalo sie otworzyc wiec wrocilem do wtyczki ktora jest standardowo onstalowana w ps 8.0 CS

proszę o rady

pozdrówka
Metus

Pszczola
14-08-2005, 13:22
Rada podstawowa: samodzielny czytnik CF na USB

Metus
14-08-2005, 13:44
szczerze mówiąc to nie wiem w jaki sposób czytnik moze mi pomóc.... nie mam pojęcia.. przeciez przy komunikacji "normal" PS widzi raw ale wyswietla komunikat "nie można wykonać polecenia ponieważ to nie jest prawidłowy typ dokumentu" czyli tak jakby byl problem w samym software... moze cos z wtyczka rawu jest nie tak....

Pszczola
14-08-2005, 18:09
Po przeniesieniu RAWów przez czytnik bedziesz mial pewnosc (o ile czytnik jest sprawny) czy problem dotyczy komunikacji z aparatem czy tez jest to problem softowy. A moze masz juz w kompie jakis 'starszy' plik RAW i na nim moglbys sprawdzic czy to jest problem z pluginem?

Metus
14-08-2005, 18:55
niestety nie mam zadnego starego rawu. nie mam jak sprawdzic...

ant_z
14-08-2005, 21:30
ściągnąłem ostatnio AdobeCamera RAW 2.4 (PS CS). Bez tego pluginu miałem dokładnie taki sam komunikat, teraz jest OK. Co prawda ani PS, ani XP plików raw nie widzą, ale radzę sobie inaczej. Spróbuj może tak: połączenie z kompem przez EOS Viever Utility, wyszukaj RAWy, zaznacz je i metodą przeciągnij i upuść przerzuć np. na pulpit w oknie EOS VU. U mnie działa bez problemu. Potem już tylko open w Photoshopie i już

pzdr

Pszczola
14-08-2005, 22:15
Metus zrob moze tak jak radzi ant_z. Jesli nie pomoze to ja moge ewentualnie jakiegos RAWa e-mailem poscic do Ciebie, o ile masz skrzynke, ktora przylmnie plik okolo 11 MB.

arti
14-08-2005, 23:01
Windows może nie rozpoznawać rozszerzenia CR2. Wejdź w
Windows Explorer>Narzędzia>Opcje folderów>Typy plików>Nowy
i wpisz CR2. Zaznacz go i kliknij Zmień i wybierz program za pomocą
którego chcesz go otwierać np. Photoshop.
Ja nie korzystam z żadnego badziewnego oprogramowania Canona .
Po prostu podłączam aparat do kompa , zgłasza się kreator , wybieram Zaawasowane
i pojawiają się Rawy. Trzeba je przeciągnąć na twardziela i można działać.
Oczywiście rozumiem,że masz ACRAW 2.4 .
To działa bez problemów.
powodzenia

Metus
15-08-2005, 10:04
wielkie dzieki!!

z wielkimi problemami ale udalo sie...
zastanawia mnie tylko dlaczego EOS Viever Utility rowniez widzi w aparacie tyle katalogów?? Katalogi jak juz pisalem nazywają sie 115, 116, 117, i tak do 167 niestety wszystkie te katalogi są puste... tym razem jednak w ostatnim katalogu byl mój RAW. Na początku miałem problem ze zgraniem go na dysk ale udało sie. Przy pierwszej próbie otworzenia go w PS program zawiesił się. Przy kolejnej ... Raw otworzył się.

jeszcze raz dzieki!!

pozdrawiam
Metus

Vitez
15-08-2005, 14:36
Przepraszam za aluzje finansowe ale zawsze mnie zadziwia jak ludzie moga sie tak meczyc - masz sprzetu za ponad 10 tys zl a 50-60 zl na czytnik kart zalujesz?
Wtedy przynajmniej problem z meczeniem sie z EOS Viewerem by ci odpadl - skopiowalbys wszystko jak leci z karty (i lepiej total commanderem bo windowsowy eksplorator w WinXP tez lubi miec swoje kaprysy odnosnie nie zauwazania RAWow).
A w PS CS - juz ci poradzili ze Camera RAW 2.4 trzeba miec.

Alzail
15-08-2005, 16:05
hmm, a ja mam dziwny problem... sciagnalem camera raw 3.1 ktory obsluguje rawy z 350D, ps widzi rawy wszystko jest ok ale do czasu gdy chce go otworzyc. pisze cos takiego: Adobe photoshop w wersji 6.01 !! nie obsluguje tego typu plug-inu..... eh jakos wydawalo mi sie ze mam wersje CS .... co tu moze byc nie tak?

PS: napewno mam wersje CS ;]

Vitez
15-08-2005, 16:59
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=39&platform=Windows :
- do PS CS plugin ACR 2.4
- do PS CS2 plugin ACR 3.1

3.1 ktory sciagnales nie pasuje do PS CS a tylko do PS CS2 , sciagnij 2.4, ktory jednakze nie obsluguje rawow z 350D (chyba? przynajmniej nie jest wymieniony) wiec albo czeka cie uprade PSa albo innym programem musisz ugryzc te RAWy (np RAWShooter, BreezeBrowser, CaptureOne, BibblePro).

Alzail
15-08-2005, 21:05
2.4 niestety rawow z 350d nie obsluguje ;/ wiec tudno bedize rawshooter :)