PDA

Zobacz pełną wersję : Phottix Tetra PT-04 II + Speedlite 430EX II + Nissin 350T?



panmateusz
07-06-2009, 18:54
Wygrzebałem jakiś czas temu z rupieciarni lampę Nissin 350T. Chciałbym wykorzystać ją jako drugą lampę, obok Speedlite 430EX II. Myślałem nad fotocelą i wyzwalaczem radiowym, trochę czytałem, ale nie mogę pojąć wielu zagadnień z zakresu oświetlenia. Dlatego ze względu na złe działanie fotoceli w słoneczny dzień jestem bardziej skłonny ku radiówce. Myślałem o wyżej wymienionym Phottix Tetra PT-04 II w zestawie z dwoma odbiornikami. Czy taki zestawik ma prawo działać, czy lepiej wywalić 350T do kosza i korzystać tylko z 430EX II?

Z tego co wyczytałem, chińskie radiówki dają sobie radę maksymalnie z czasem 1/250s, co może być za długie na skateboarding. Czy w takim wypadku (tylko Speedlite 430EX II) lepiej będzie kupić kabel synchronizacyjny?

kundelyo
07-06-2009, 19:12
i z tym i z tym da radę, znam ludzi co mają 430ex II i jakiegoś starego metza i daję radę!

Elmarqo
07-06-2009, 19:15
Ten kabel to chcesz podłączyć do 430EX II? Jeśli tak, to może być problem, bo ta lampa nie ma stosownego wyjścia.

alloqba
07-06-2009, 19:50
Pewnie chodzi o przedłużenie gorącej stopki, a to można zrobić z każdą lampą, nawet bez wyjścia.

Elmarqo
07-06-2009, 19:57
To się zgadza ale i tak to nie będzie miało wpływu na skrócenie czasu synchronizacji.

panmateusz
07-06-2009, 20:33
Chodziło mi oczywiście o przedłużenie stopki, jak zaznaczył alloqba, co dało by mi możliwość ustawienia lampy na statywie. Czyli z miejsca odrzucić kablowe łączenie i kupić Phottix'a? Nie będzie problemów z synchronizacją tak starej lamy, z nową?

Elmarqo
07-06-2009, 23:07
Może to Ci pomoże w podjęciu decyzji: http://www.cyberfoto.pl/pytania-o-osprzet/59987-lampa-nissin-350-t-czy-warto.htm

panmateusz
07-06-2009, 23:37
Czytałem ten i podobne wątki na różnych forach dotyczące tego Nissina. Gdybym znalazł w nich odpowiedź, na moje, chyba proste pytania, to nie zaśmiecałbym forum. Po prostu nie wiem czy te dwie lampy będą razem działać bez problemu z tym modelem wyzwalacza. Na nic lepszego na razie mnie nie stać, a chce się poważniej zapoznać z tematem oświetlenia ;-)

alloqba
08-06-2009, 01:38
Rzeczywiście, Phottix daje czasy jak przy fleszu bez automatyki, czyli u mnie (450d) i czyba zawsze u Canona do 1/200s. Jeżeli przedłużysz kablem wszystkie styki TTLa to będziesz mógł ustawić dokłądnie taki czas, jaki obsługuje Twoja lampa. Dokładnie tak, jakby była podpięta pod puszkę.

Zresztą, tu masz wszystko ładnie opisane: http://canon-board.info/showthread.php?t=12708

HuleLam
08-06-2009, 11:28
Wygrzebałem jakiś czas temu z rupieciarni lampę Nissin 350T. Chciałbym wykorzystać ją jako drugą lampę, obok Speedlite 430EX II.

Nissin ma jedną wadę, jeżeli chodzi o użycie poza aparatem - brak regulacji mocy lampy. Będziesz skazany na program zielony / czerwony, lub tryb manualny o pełnej mocy. Wydaje mi się, że w fotografii sportowej to może być problem.
...Oczywiście możesz kombinować z domowej roboty przysłoną palnika jako regulacją (ewentualnie z filtrami ND).

panmateusz
08-06-2009, 16:38
Dobra, a orientuje się ktoś jaki minimalny czas można osiagnąc przy 430EX II? Patrzyłem na instrukcję, szukałem chwilkę w internecie, ale nigdzie tego nie zamieszczają.

axk
08-06-2009, 16:58
...jaki minimalny czas można osiagnąc przy 430EX II?

To zależy od modelu korpusu. W trybie HSS możesz używać lampy ze wszystkimi czasami naświetlania.

panmateusz
08-06-2009, 17:09
Czytałem, że HSS zależy od kontrukcji lampy błyskowej, a puszka może to osługiwać, badź też nie. Chciałem sie dowiedzieć co to HSS, ale Google wyrzuca mi dużo dziwnych rzeczy, jak "Have Safe Sex". Korzystam z 450D.

axk
08-06-2009, 17:16
Chciałem sie dowiedzieć co to HSS...

Przecież napisałem powyżej iż HSS (High Speed Sync) jest to system (funkcja) umożliwiająca zsynchronizowanie błysku lampy ze wszystkimi czasami naświetlania, oferowanymi przez dany korpus.

Jeżeli chcesz się zagłębić w szczegóły to polecam lekturę :

http://www.rpphoto.com/howto/view.asp?articleID=1026


Korzystam z 450D.

W takim przypadku minimalny czas z jakim możesz zsynchronizować 430EX wynosi 1/4000 s.

panmateusz
12-06-2009, 18:32
Dzięki za linka, przydatna strona. Zdecydowałem się na kabel synchronizacyjny E-TTL wraz z 430EX II oraz biała rozpraszająca parasolka lub softbox. W przypadku tego drugiego myślałem o wymiarach 60x60, ale nie wiem czy istnieje możliwość kupna z mocowaniem do lamp pokroju 430EX, czy trzeba piersćień do studyjnych jakoś specjalnie przerabiać.

kris75
22-06-2009, 13:28
Rzeczywiście, Phottix daje czasy jak przy fleszu bez automatyki, czyli u mnie (450d) i czyba zawsze u Canona do 1/200s. Jeżeli przedłużysz kablem wszystkie styki TTLa to będziesz mógł ustawić dokłądnie taki czas, jaki obsługuje Twoja lampa. Dokładnie tak, jakby była podpięta pod puszkę.

Zresztą, tu masz wszystko ładnie opisane: http://canon-board.info/showthread.php?t=12708

mała uwaga
z 5D to jednak ta tetra 1/200s nie wyciąga

panmateusz
22-06-2009, 22:24
Zakupiłem już zamiennik OC-E3 (5 m) do zdjęć sportowych oraz Phottix'a do całej reszty nie wymagającej tak krótkich czasów. Do tego softbox na 430EXII (40x40cm) i biała parasolka na Nissina 350T.

panmateusz
25-06-2009, 21:04
Niby zestawik fajnie śmiga, jednak mam problem ze zrobieniem fotki w nocy. Czerwona lampka pomocnicza lampy świeci na zewnętrzną strone softboksa, przez co nie mogę robić zdjęć, gdzie panuje półmrok. Co muszę wiedzieć, aby móc zrobić taką fotkę?

Slider
25-06-2009, 21:10
Niby zestawik fajnie śmiga, jednak mam problem ze zrobieniem fotki w nocy.

Hmm.. a nie ma żadnego problemu z odpalaniem lampy w phottixie? Ponoć w Strato były problemy z odpalaniem, spowodowane chyba zimnymi stykami, nie wiem jak jest z Tetrą?

panmateusz
25-06-2009, 21:21
Zapomniałem dodać, że problem ten mam na zamienniku OC-E3. Czyli tylko 430EX II na kablu z 450D.

Slider
25-06-2009, 21:24
Zapomniałem dodać, że problem ten mam na zamienniku OC-E3.

dzieki za info.

zwróciłeś może uwage jak często sie to zdarza? spontanicznie, w wiekszości strzałów, czy może jak lampa jest niedokładnie zamocowana..?

panmateusz
25-06-2009, 21:29
Zawsze, gdy jest ciemno. Po prostu nie da sie zrobić zdjęć, zarówno na AF, jak i MF, ustawieniach automatycznych i manualnych. AF w obiektywie szaleje, więc to pewnie jest problemem.

Czy da się wyzwolić pomocniczne światło AF w puszcze, gdy mam podłączoną 430EXII?

panmateusz
17-07-2009, 16:56
Próbowałem bez softboksa, jeżeli pomocnicza lampka autofokusa jest zasłonięta, to nie idzie zrobić zdjęcia w naprawdę ciemnym miejscu .

Niestety ostatnio krucho u mnie z na fotograficzny, a mam zamiar dokupić następną lampę - jako zamiennik 350T, a on sam pójdzie jako "pomocnicza". Do tego przydałby się jakiś sprzęt do rozpraszania światła, no i tutaj jest ten problem finansowy. Mam jednego softboksa 40x40cm i myślę na wymianą go na dwie transparentne ze względu na cenę. Wyszedłbym na tym na zero. Czy warto? Naczytałem się sporo złego o parasolkach, że druty dają nieprzyjemne cienie itd. Drugi softbox jest raczej poza zasięgiem teraz i w najbliższym czasie. Poza tym jest niezbyt wygodny do przenoszenia. Chociaż na razie i tak nie umiem się nim posługiwać za dobrze, poniżej przykład mojej amatorszczyzny.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://grono.net.s3.amazonaws.com/gallery-79477483.jpg)

Proszę moderatora o połączenie moich dwóch postów w jeden ;-)

Rough2
23-01-2014, 12:44
Witam wszystkich,

pozwolę sobie podpiąć się do tego tematu i zapytać o jedną rzecz. Mam Canona 6D i zakupiłem wczoraj Phottix Tetra PT-04 II , do tego lampa Canon Speedlite 430EX II. Producent Phottixa podaje czas synchronizacji do 1/250sek. U mie dla 1/250 i 1/200 część kadru od dołu mam ciemną, na 1/160 działa ok. Czy to oznacza, że to jedyna opcja dla mnie? Czy nie da się jakoś dopasować tego wyzwolenia lampy manualnie? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Radek

FlatEric
23-01-2014, 15:59
A EOS 6D nie ma przypadkiem najkrótszego czasu synchronizacji wynoszącego 1/180 s? :)

Rough2
24-01-2014, 00:52
A EOS 6D nie ma przypadkiem najkrótszego czasu synchronizacji wynoszącego 1/180 s? :)

Nie bardzo rozumiem... chyba każdy krótszy niż te moje 1/160sek synchronizuje... zwiększam przedział czasu kiedy matryca jest naświetlana a błysk następuje w tym przedziale czasu;-)))) problem jest ponad ta 1/160 kiedy czas naświetlania łapie mi część błyskku.. a raczej już jego zanik... Jeśli chodzi o czas naświetlania to nie mogę ustawić 1/180... mam 1/160 a potem dopiero 1/200. ;-)

yrats
24-01-2014, 09:57
A EOS 6D nie ma przypadkiem najkrótszego czasu synchronizacji wynoszącego 1/180 s?
Dokładnie ;) Tak to działa i jest OK.
Proponuje zgłębić temat synchronizacji lamp błyskowych przy migawce szczelinowej i ustalić jakie cyfry w stosunku do 1/160 oznaczają DŁUŻSZY czas a jakie KRÓTSZY. Inaczej ciągle będziesz mieć wrażenie, że niemożliwe jest możliwe. Jak sądzę opis tematu bez problemu znajdziesz w instrukcji obsługi zarówno aparatu jak i lampy.