PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwsze wesele - jak?



yacenty
06-06-2009, 21:24
Hej,
za kilka dni wybywam na wesele.
Mam do dyspozycji 40d, 24-105/4L i 430EX.
Jak sie ustawiać? Kuzyn sugeruje manual: 1/30s i do tego przysłona 4.0 lub 5.6 zależnie od sytuacji.
Jakie są wasze doświadczenia? Nie ide tutaj zarobkowo, tylko tak może sobie cykne kilka fot u kumpla, ale od czegos trzeba zacząć

Jendryn
06-06-2009, 21:37
Radzę poczytac podstawy ekspozycji, no chyba że zrobisz jak kuzyn Ci radzi ...:) Kazda sytuacja jest inna, w każdym nowym miejscu w którym bedziesz jest przecież inne oświetlenie. Spróbuj z czasem 1/30 i ogniskową 105 w kościele...

Loome
06-06-2009, 22:29
mysle ze kolega jako tak by sobie poradził, ew. moze ustawic tryb Tv na sali. podejrzewam ze ma ten problem co wiele osob przed 1 razem - jaki najdluzszy czas naswietlania mozna ustawic na weselu, w trakcie tanca? no bo w kosciele to w sumie zbyt dynamicznych scen nie ma. czy 1/50 + jasne szklo i błysk wystarczają do przecietnej sali slubnej, w kosciele? wiadomo ze są różne miejsca, ale jakies minimum czasów mozna podac poczatkujacym:)

yacenty
06-06-2009, 22:33
tym canonkiem już popełniłem 2500 fotek z czego uważam ze kilka nawet mi się udało.
coś nie coś o ekspozycji wiem, książki książkami, poradniki poradnikami a życie zyciem.
Kazdy ma jakies swoje tricki, nawyki i inne takie.
Oglądałem te kuzyna fotosy robione przy 1/25s 1/30s i przysłonie 2.8-4 i powiem ze mają specyficzny urok. 1. plan jest zamrozony, reszta poruszona, zdjecia fajnie plastyczne.
Oczywiscie mowa tutaj o sali, bo w kościele nawet nie będę próbował wyciągać aparatu z moim światłem 4 i sufitem het het, to co ja będę mógł? obawiam się ze nic

Jendryn
06-06-2009, 22:51
wcześniej nie napisałeś , że te czasy tyczą się tylko pewnych sytuacji, dlatego pomyslałem sobie że znalazles uniwersalną miksturkę na wesela:)

yacenty
06-06-2009, 22:56
ok, doprecyzuję pytanie - jak ustawiacie sprzęt robiąc zdjęcia na weselach na sali, kiedy mamy do dyspozycji obiektyw ze światłem 4 i lampe 430ex

fotomih
06-06-2009, 23:33
Czas 1/30 to raczej mało żeby zamrozić ruch. Czasem mało żeby samemu się nie poruszyć.
Wiadomo lepiej zrobić takie niż nie zrobić żadnego ale ja bym starał się szukać krótszych czasów. Przydała by się chociaż tania C 50 1.8.
A f/4 w kościele... czemu nie. Zależy jaki kościół.

yacenty
06-06-2009, 23:37
co więc radzisz 1/60 czy nawet 1/125? czy może coś po środku aby nie zajechać szybko baterii w aparacie?
błyskać na 1 czy na 2 lamelke?

airhead
06-06-2009, 23:49
jak chcesz flashem zamrozić ruch (jak to tam opisywałeś), to oczywiście, że na drugą

co ma czas naświetlania do baterii w aparacie?

nie oczekuj, że powiemy Ci, jaka ekspozycja będzie prawidłowa, w kościele, którego nazwy nawet nie znamy. przecież w 40D jest światłomierz - czemu by go nie użyć?

yacenty
06-06-2009, 23:58
zgoda, nie oczekuję ze ktoś mi powie ze w takiej sytuacji zrób tak siak i bedzie git.
Interesuje mnie bardziej wypowiedz w stylu - najczesciej ustawiam manual, czas x, przysłonka Y, błyskam na 1. lamelke, koryguje cos tam.
chciałbym po lekturze forum mieć jakiś punkt wyjscia/zaczepienia, a wiadomo że zycie to skoryguje

Loome
07-06-2009, 00:03
moze tak - ja robilem obiektywem z IS zabawe, czas 1/50, błysk było dobrze. obiektyw był ciut ciemniejszy niz Twoj, bo to 18-200 bylo canonowskie (nie krzyczec, nie moj zestaw;p).
przy 1/40, 1/30 czasy okazywaly się zbyt dlugie.. czulosc 1250 ustawialem:)

Jendryn
07-06-2009, 06:25
Takiego przepisu nie da Ci nikt niestety, jak kolega dwa posty wyżej napisał, masz światłomierz , który powinien byc Twoim punktem oparcia, poza tym dobre operowanie i znajomosc zależności ISO,przyslony i czasu do osiągnięcia zamierzonego celu jest w tym wypadku podstawą . Nie próbuje byc uszczypliwy ani się mądrzyc, jednak w przypadku opanowania wyżej wymienionej trójeczki mozesz robic co chcesz i masz wpływ na efekt końcowy.

mieszko_1vp
07-06-2009, 06:55
na tym szkle ogniskowa 105mm i czas 1/30s nie jest dobrym rozwiązaniem.bez lampy nie da się tym szkłem robić zdjęć w kościele.no chyba że na FF i walisz na ISo 2000

amroz
07-06-2009, 08:16
ok, doprecyzuję pytanie - jak ustawiacie sprzęt robiąc zdjęcia na weselach na sali, kiedy mamy do dyspozycji obiektyw ze światłem 4 i lampe 430ex
śluby to specyficzny i trudny temat. Ja zaproponowałbym monopod, świetna sprawa jak na mój gust. Co do obiektywu to faktycznie ciemny troszkę. na pewno przysłona jak największa, zostawiłbym na 4 i nie ruszał. Czasy 1/100 a lampa(najlepiej z dyfuzorem) w ettl niech sama błyska ile chce. z ISO też bym nieprzesadzał bo 40d na 800 już szumi w ciemnych pomieszczeniach więc to jak dla mnie górna granica czułości. No i zdjęcia w RAW-ie oczywiście.
powodzenia!

heniek
07-06-2009, 09:14
tutaj wszystkie iso 1250,f/4.5 i 1/60 plus lampa, 24-105,

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img34.imageshack.us/img34/7736/img2481.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img34.imageshack.us/img34/7351/img2463s.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/317/img2464.jpg)

fotomih
07-06-2009, 11:08
Chciałem jeszcze coś dodać ale widzę że już po ptakach ;)
Ważne żeby młodzi byli zadowoleni :) Jak dla mnie trochę za dużo lampy.
I tak jak by płasko. Pierwszy raz masz za sobą. Poszukaj błędów i więcej ich nie rób.

MM-architekci
07-06-2009, 11:25
Przecierz to nie foty autora watku....

Do czego monopod przy 24-105 skoro to ma IS ?

Co do dluzyszch czasow itd. , f4 to ciemne szklo, robilem tym slub + 430 i 5d , masakra , biorac pod uwage ze nie walilem lampa na wprost bylo troche zabawy

jesli juz pobaw sie tak , czas 0,4"-1"s , iso 100 , mig. 200 , efekt mniej wiecej taki :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img8.imageshack.us/img8/6425/przyklad1.jpg)

fotomih
07-06-2009, 12:09
hyhy tak to jest jak sie czlowiek zabiera za pisanie przed poranna kawka ;)

Loome
07-06-2009, 12:13
to ja moze się spytam - bo równiez, 13 czerwca goscinnie będę pstrykał - jakie dyfuzory są najbardziej polecane do kościoła, na sale? co wy uzywacie? i kwestia tego czy jezeli to na przyklad lightsphere, to ustawiacie palnik do góry w sufity, czy moze prosto w młodych?
mam podróbkę stophena, ale przyznam ze nie mogę jej opanowac, mam wrazenie, ze cienie z nią są duzo gorsze niz z wizytówką..

himi
07-06-2009, 12:24
Dlatego ja sobie podarowałem wszelkie plastiki i walę tylko z samego palnika ( w górę) jak już muszę ,,spawać''. Ale nie lubię, grrrr.

Loome
07-06-2009, 12:27
heh jak jest z blyskaniem widac na tych 3 zdjeciach powyzej.. zdjecia robią się 'kompaktowe'. ale widzę tez, ze niektorzy potrafią na prawde ładnie błyskać. moze po prostu chodzi o moc? przy 1.4/1.8 błysk jest ledwo zauwazalny i na ogol tylko cienie rozswietla? a moze wlasnie jakis dyfuzorek, nie wiem, lumiquest?
no i kwestia radzenia sobie z roznymi kolorami swiatla - zakladacie filtry korygujące na lampki?

mieszko_1vp
07-06-2009, 12:41
śluby to specyficzny i trudny temat. Ja zaproponowałbym monopod, świetna sprawa jak na mój gust. Co do obiektywu to faktycznie ciemny troszkę. na pewno przysłona jak największa, zostawiłbym na 4 i nie ruszał. Czasy 1/100 a lampa(najlepiej z dyfuzorem) w ettl niech sama błyska ile chce. z ISO też bym nieprzesadzał bo 40d na 800 już szumi w ciemnych pomieszczeniach więc to jak dla mnie górna granica czułości. No i zdjęcia w RAW-ie oczywiście.
powodzenia!

fotka z tej soboty-najjaśniejszy Kościół w moim mieście
i teraz przysłona jak radzisz 4.0 ,czas niestety 1/40 s :| i do Tego ISo 1000
i jeszcze na FF -oczywiście nasz bohater 24-105L
Więc nijak się raczej mają twoje expozycje -nie ma co się czarować-to szkło zapinamy przed samym wyjściem z kościoła,albo robimy na dużych ISo-a wiadomo jak to się kończy


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img81.imageshack.us/my.php?image=img4754.jpg)

prezes81
07-06-2009, 12:57
Dołącze się do tematu. Dla mnie to jest troche śmieszne takie gadanie. Prawda jest taka że każdy kościól jest inny, każda sala jest inna więc ciężko coś doradzić.... Ja tez mam 24-105 i jestem bardzo zadowolony. Narzie raczkuje w tematyce ślubnej ale zazwyczaj staram sie odbić światlo od sufitu, ściany.... Na imprezie ustawiam zazwyczaj wysokie iso (zazwyczaj 800) i czas spokojnie 1/20, przyslona oczywiscie najmniejsza możliwa, lampa zamrazaa mi główny obiekt a tło jest odpowiednio doświetlone. A tak w ogóle to podziele sie pewnymi spostrzezeniami odnośnie zdj ślubnych. Prawda jest taka że ludzie w 90% nie maja bladego pojęcia o zdj, najważniejsze żeby było widac że to oni, żeby było kolorowe i jasne... Ostatnio robiłem sesje i kombinowalem jak mogłem żeby porobic jakies fajne ujęcia, a i tak młodzi wybrali tez zdj że tak powiem bez artyzmu....

mieszko_1vp
07-06-2009, 13:11
Na imprezie ustawiam zazwyczaj wysokie iso (zazwyczaj 800) i czas spokojnie 1/20, przyslona oczywiscie najmniejsza możliwa, lampa zamrazaa mi główny obiekt a tło jest odpowiednio doświetlone.
no to imra musi być Fest :mrgreen:

Co do tego co napisałeś na samym dole to fakt-ludzie kompletnie się nie znają na fotkach-wolą takie na których oni wyszli ładnie,a nie dobrych technicznie

prezes81
07-06-2009, 13:28
niestety taka prawda, najważniejsze żeby klient byl zadowolony:) a reszte to dla wlasnej satysfakcji:):):)

budzikk
07-06-2009, 13:45
Czasy na pewno dłuższe jeżeli ma to być zamrożenie ruchu.
Konkretnego nic Ci nikt nie powie, aczkolwiek ustaw priorytet przysłony (jeżeli nie czujesz się pewnie na manualu), ustaw przysłonę z 7.1, zobacz jakie czasy wyjdą na sali, ewentualnie koryguj (ISO, przysłona +/- itd.), no i dopadaj lampą na (tak samo kwestia umiejętności- ETTL, manual :) ).
Powodzenia! :)

Aha, no i pamiętaj o tym, że przy panoramowaniu tańca masz ruch- większa przysłona daje większe prawdopodobieństwo ostrych zdjęć przy długich czasach... :)

mieszko_1vp
07-06-2009, 14:02
Aha, no i pamiętaj o tym, że przy panoramowaniu tańca masz ruch- większa przysłona daje większe prawdopodobieństwo ostrych zdjęć przy długich czasach... :)
taaa-aj będzie robił zdjęcia trupom to owszem

Loome
07-06-2009, 14:10
ale jak priorytet przyslony bedzie to aparat bedize dawal casy takie zeby poprawnie naswietlić bez lampy o ile się nie myle.. więc to nie bedzie idealny czas..
czy się gdzies pomyliłem?

mieszko_1vp
07-06-2009, 14:18
no dobrze myślisz-jedyne wyjście to ustawić automatyczne ISo-nie wiem czy ten aparat ma.czas dać na 1/125s a przysłone o jeden ząbek przymknąć

vuki
08-06-2009, 23:20
mam nadziej, ze slub bedzie w katedrze - piekny kosciol i z .... klimatem:)

Alfx
13-06-2009, 08:31
W Katedrze.... a jakiej? Im większy Kościół, tym ciemniej (z reguły). Z informacji, jakie dotychczas zebrałem na temat fotografii ślubnej:
1. obiektywy o jasności f 2,8 i jaśniejsze. Ciemniejsza może być tylko 10-20 do zdjęć grupowych.
2. im mniej "spawania" tym lepiej (większość księży nie lubi błyskania podczas Mszy Św.)
3. klienci jako efekt końcowy otrzymują album z odbitkami, więc ISO można śmiało ustawić wysokie (nie widać na papierze) - ja robię na 800-1600, a znam takich, co robią na 6400
4. sala - najlepiej 24-70/f2,8 lub 28-75/f2,8 i palnik w górę
5. "poszaleć" można w plenerze...

Powodzenia!

KrzysK
13-06-2009, 09:26
Hej,
za kilka dni wybywam na wesele.
Mam do dyspozycji 40d, 24-105/4L i 430EX.
Jak sie ustawiać? Kuzyn sugeruje manual: 1/30s i do tego przysłona 4.0 lub 5.6 zależnie od sytuacji.
Jakie są wasze doświadczenia? Nie ide tutaj zarobkowo, tylko tak może sobie cykne kilka fot u kumpla, ale od czegos trzeba zacząć

Witaj!

A daleko masz do tego kościoła i na salę? Ja gdy robiłem pierwsze zdjęcia na analogu to parę dni wcześniej wypstrykałem całą rolkę w kościele i w TYM DNIU byłem już spokojny o naświetlenie. To taka najprostsza metoda. Gorzej jak ma się do kościoła w którym będzie ślub daleko. Ale jeżeli jest to do 100 km i będziesz tym głównym fotografem to na pewno Ci się opłaci. Albo przyjedź wcześniej w tym dniu. To naprawdę oszczędza wiele nerwów. A ile późniejszej roboty z obróbką... O tym nawet nie wspominam :-) Naprawdę lepiej przyjechać tę godzinę wcześniej. Opłaci się.

pozdrawiam
Krzysztof

EDIT
Nie mówię już o tym, że jak nie będziesz musiał za bardzo myśleć o ekspozycji, bo korygować ewentualnie będziesz w małym zakresie, to bardziej skupisz się na kadrach, a tak to zjeść Cię może typowa bolączka początkujących fotografów - pstryk, spojrzenie na zdjęcie, histogram, korekta, znowu pstryk - O kurczę! Już po komuni świętej panny młodej a poprzednie tak kiepsko doświetlone!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
No i nie żałuj klatek. To nic, że znajdą się tacy co powiedzą, że to pachnie amatorszczyzną. Dobór kadrów i spokojne bicie serca przyjdą później same. A z większej ilości coś na pewno wybierzesz.
I rada która już padła. Na pewno RAW. Ten format nieźle chroni tyłek :-)

Dobrego światła Ci życzę. K.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
He, he - piszesz za kilka dni. To pewnie w ten weekend. Piszę sobie a muzom :-)

bebesky
15-06-2009, 09:09
tym canonkiem już popełniłem 2500 fotek

hmmm :roll: