PDA

Zobacz pełną wersję : Przestrzeń kolorów w Photoshopie



heniek
12-08-2005, 21:03
Witam,
jaką używacie przestrzeń kolorów?
z przeczytanych lektur wynika że lepsza od 1966-2.1 jest rgb 1998. U mnie po przełączeniu na 1998 obraz jest faktycznie lepszy ale tylko wtedy kiedy zdjęcie widzimy w fotoshopie, natomiast po zamknięciu programu wszystko wraca do normy tzn. fotografia ma"normalne" kolory.Nie wiem czy mam źle skonfigurowanego Fotoshopa czy też tak powinno być? Mnie osobiście w rgb 1998 większa kolorystyka i ostrość bardziej przeszkadza jak pomaga...
Będę dźwieczny za wyjaśnienie mi tej kwestii..
dzięki
pozdrawiam

Vitez
13-08-2005, 01:37
W aparacie/przy konwersji RAW - sRGB
monitor - sRGB
PS - sRGB

adwent
18-08-2005, 21:49
a czemu nie Adobe RGB? Czytałem w Biblii CS, że sRGB czyli standard RGB ( a nie super - jak kiedyś myślałem) to jedna z biedniejszych przestrzeni kolorów.

rysiaczek
18-08-2005, 22:24
właśnie dlatego, że to standard....;)

Vitez
19-08-2005, 01:01
a czemu nie Adobe RGB? Czytałem w Biblii CS, że sRGB czyli standard RGB ( a nie super - jak kiedyś myślałem) to jedna z biedniejszych przestrzeni kolorów.

Dlatego ze:

- glownie ogladam fotki na kompie/przeznaczam do internetu
- laby tez robia w sRGB (przynajmniej w moim formacie odbitek - 15x21 albo 20x30)

Jak mam ochote sie pobabrac z jakims wielkoformatowym 40x60 lub wiecej (do tej pory dwa takie zrobilem) to dopiero wtedy AdobeRGB.

anhelli
22-08-2005, 16:39
Kelby w swej książce (dla CS i CS2) pisze, że przede wszystkim powinnismy zmienić sRGB na Adobe RGB [1998] . Podaje nawet kilka sensownych argumentów, ale z drugiej strony z jakiegoś powodu w domyśllnych ustawieniach jest to sRGB, więc jak to ma być. :?:
Poza tym jak jest z pozostałymi ustawieniami? Jest tam mowa, aby zmienić ustawienia własne custom na Uniwerslane ustawienia koloru w Ameryce Północnej (w sumie książka wychodzi na Rynek amerykański ;-), ale czy ma to jakieś znaczenie). Jeśli chodzi o przestrzenie robocze, to również zastanawia mnie specyfikacja CMYK. Domyślnie ustawiona na US Web Coated (SWOP), czy nie lepiej ustawić na Europa ISO Coated. Zasady zarządania kolorem - piętro niżej - Kelby pisze: Konwersja na roboczy RGB :?:

Za wszelkie wyjaśnienia (również i ja) będę wdzięczny. Poprawionych w CS'ie fotek nie przeznaczam do druku. Są one wyłącznie do przeglądania na monitorze.

Miałbym jeszcze jedna prośbę, wytłumaczcie (jednym zdaniem) jakie są różnice pomiedzy kolorami RGB, a CMYK. Kelby podaje ustawienia cieni, półcieni i bieli dla obydwu ustawień i sugeruje, że CMYK jest dla profesjonalistów. Jak z tym jest, jak wy ustawiacie?

Dzięki
Pozdrawiam :mrgreen:

TommyTheCat
22-08-2005, 16:59
jesli na monitorze masz ogladac to rgb, bo tak jest wyswietlany obraz,
konwersji na cmyk dokonuje sie gdy obrazek ma byc drukowany bo takie sa skladowe koloru w druku np offsetowym

anhelli
22-08-2005, 17:38
jesli na monitorze masz ogladac to rgb, bo tak jest wyswietlany obraz,
konwersji na cmyk dokonuje sie gdy obrazek ma byc drukowany bo takie sa skladowe koloru w druku np offsetowym


..i o to mi chodziło, dzięki :wink:

Vitez
22-08-2005, 23:32
Kelby w swej książce (dla CS i CS2) pisze, że przede wszystkim powinnismy zmienić sRGB na Adobe RGB [1998] . Podaje nawet kilka sensownych argumentów, ale z drugiej strony z jakiegoś powodu w domyśllnych ustawieniach jest to sRGB, więc jak to ma być. :?:


Akurat o ile ksiazki Kelbiego polecam to w tym przypadku nie stosuje sie do jego rady. Powody podalem powyzej :roll: .

anhelli
23-08-2005, 08:29
CHIP FOTO-VIDEO nr 8/2005 wyjaśnia kwestie związane z zarządzaneiem kolorów. Podane zostały tam cztery przestrzenie:

L*A*B*
sRGB
Adobe RGB
ProPhoto RGB

L*A*B - zakres barw widzialnych

sRGB - Zdjęcia powinny być skonwertowane do tego profilu, gdyż przeglądarki internetowe nie wyświetlają prawidłowo obrazów o wiekszej przestrzeni kolorystycznej (np. Adobe RGB). Większość aparatów pozwla jednak uzykać fotografie o większym zakresie kolorów.

Adobe RGB - Jest profilem najczęściej wykorzystywanym przez fotografów, którym zależy na wysokiej jaości zdjęć. Ze względu na większą przestrzeń barwną pozwlala uwiecznić sceny, których kolorystyka wykracza poza przestrzeń RGB. Jeżeli robimy zdjęcia w formacie JPG, a nasz aparat pozwla na zapisywanie obrazów w Adobe RGB, wykorzystajmy potencjał tego profilu.

ProPhoto RGB - Wdrożony przez firmę Kodak... Nie istnieją urzaądzenia, które są w stanie wyświetlać lub drukować z tak bogatą paletą barw...


Powinno to wszystko wyjaśniać :mrgreen:

Vitez
23-08-2005, 17:13
Adobe RGB - (...)Jeżeli robimy zdjęcia w formacie JPG, a nasz aparat pozwla na zapisywanie obrazów w Adobe RGB, wykorzystajmy potencjał tego profilu.

A jesli robimy w RAW to nam to zwisa bo mozemy dowolnie wybrac Adobe czy sRGB 8)

anhelli
25-08-2005, 10:09
A jesli robimy w RAW to nam to zwisa bo mozemy dowolnie wybrac Adobe czy sRGB 8)

No fakt :mrgreen:

Zastanawia mnie tylko jedno, czemu niektóre "podręczniki" do edycji zdjęć tak często lansują przestrzeń Adobe RGB, a nawet ProPhoto RGB, który jest nawet podany w artykule o konfiguracji Photoshopa (Chip Foto-Video 8/2005, s. 73).
?!?

Diodak
25-08-2005, 13:23
Lansują Adobre RGB bo w trudniejszych kolorystycznie scenach sRGB nie wystarcza, żeby zapisać niektore specyficzne kolory, a Adobre RGB jest trochę szersze i mieści sRGB i dodatkowo całą paletę innych "ciekawych" kolorów... mi się wydaje, że to jest główny powód. Żeby łatwo operować między Adobre RGB a sRGB wypadałoby tak orientacyjnie wiedzieć jakich kolorów sRGB nie odwzorowuje i sobie przełączac na Adobe RGB, albo zrobić RAWa jak pisze Vitez i wtedy mozna w ogóle o tym profilowym bałaganie zapomnieć :mrgreen: .