PDA

Zobacz pełną wersję : Kolory PS



Metus
11-08-2005, 18:35
Hey!

na poczatek prosze o zrozumienie i wybaczenie uzycia "chlopskiego jezyka"
bede pisal tak jak to widzialem...

Otoz bedac na targach Foto Video w Lodzi wybrałem się na warsztaty fotografii reklamowej... miły pan prowadzący pokazał w jaki sposób uzyskać identyczne kolory na fotografii jakie są w rzeczywistości.

Otóż na stole bezcieniowym postawil jakis przedmiot.. gdzies obok ustawił taką śmieszną kartę na której było mnustwo kolorów i ich odcieni... (sorry ale nie wiem jak nazywa sie ta karta) następnie zrobił zdjęcie, które wrzucił na kompa... Zdjęcie te otworzył w PS włączył jakąś opcję i na ową kartę nałożył kratki, które idealnie dopasował do kratek na swoim zdjęciu. Po zaakceptowaniu opcji kolory przedmiotów na zdjęciu wyglądały w 100% jak żywe... idealne!! zarówno na tym jak i na wszystkich kolejnych zdjęciach..

w związku z tym mam pytanie...
jak nazywa się ta karta i gdzie mozna ja kupic?
co to jest za opcja? a moze to jakiś plug-in??
jesli wiecie cokolwiek... wszystko co moze mi pomóc... bardzo proszę o pisanie...

jesli watek byl.. to sorry ale nie znajac nawet nazwy tej karty ani opcji nie mam pojęcia jak to odnaleźć.. w takim wypadku prosze o link..

z góry za wszystkie wypowiedzi dzieki!!

pozdrawiam
Metus

fredi
12-08-2005, 12:36
http://www.targets.coloraid.de/

Pewnie taka "kartke". Te sluza do kalibracji skanerow (odbitki i slajdy), do kompletu jest plik z idealnie zeskanowanym zdjeciem/slajdem. Skanujesz to i majac odpowiedzni program porownujesz ze wzorcem, program wypluwa profil danego sprzetu i wszytko co potem skanujesz jest automatycznie odpowiednio korygowane. Tak jest ze skanerami, jak to sie ma do aparatow cyfrowych o nie mam pojecia.

mirhon
12-08-2005, 13:24
Ma to sens gdy robisz zdjęcia w ustalonych warunkach oświetleniowych np. w studio. W przeciwnym przypadku (zdjęcia na zewnątrz) taką kalibrację robisz za każdym razem tzn. jeśli robisz np 100 zdjęć w ciągu godziny i przy założeniu że światło się nie zmieniło np. chmurka ;-) to kalibrujesz na 1 i reszta z automatu...

Metus
12-08-2005, 18:11
problem polega na tym ze zaczynam prace w studio....wiec oswietlenie sie nie zmienia a kolory ni jak mi sie nie zgadzaja... brakuje mi troche podstaw... np wiedzy takiej jak z ta "kartka"...
Fredi trafiles w 10!! wlasnie taka "kartka". Skoro juz wiadomo o jaką "kartkę" mi chodzi czy ktos moglby rozwinąć temat?? czyli gdzie ją kupić i w jaki sposób skalibrować kolory za jej pomocą w PS?? acha... mam PS8.0 CS

Jesli juz zaczolem temat kolorow... moze ktos wie jak sprawdzaja sie te urzadzenia do kalibracji monitorow?? slyszalem ze sa do d... i lepiej kalibrowac "na oko" ... czy moze ktos z Was ma takie cudko i chcialby powiedziec o tym urzadzeniu kilka slow...