PDA

Zobacz pełną wersję : Wysotrzanie drugiego planu w zaawansowanym kompakcie - sx110



pandemia
27-05-2009, 14:40
Witam. Jako, że to mój pierwszy post tako się witam :)
Chciałabym zapytać o sprawy czysto techniczne. Zaznaczam, że jestem amatorką i robię zdjęcia tylko dla czystej przyjemności.
Interesuje mnie jak wyostrzyć drugi plan np. tak jak tutaj :

http://digart.img.digart.pl/data/img/vol0/10/38/download/3725259.jpg

Wiadomo, że czasami drugi plan jest ciekawszy niż pierwsza i ta wiedza by mi się bardzo przydała. Czasami też chcielibyśmy wykadrować coś asymetrycznie, bardziej po prawej stronie, to w kompakcie ostrzy mi środek. W lustrzankach w mojej opinii jest to prostsze, wystarczy pokręcić obiektywem ;) W kompaktach to aparat ustawia ostrość, my możemy jedynie ingerować w GO. Kombinowałam już z GO, z manualnym autofocusem no i przyznam, że nie wychodzi. Może mi ktoś powiedzieć, jak w kompakcie sx110 wyostrzyć to co chcemy?
Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

bakek
27-05-2009, 17:29
Domniemam, iż aparat ten także ma różne punkty AF. Można więc ustawić inny i ostrzyć tym, którym chcemy. Możemy także wyostrzyć na obiekt, który chcemy i wykadrować przesuwając aparat- zmieniając płaszczyznę, która odwzoruje się nam na matrycy :)
Co to znaczy pokręcić obiektywem? Jak ingerujesz w GO?

tantal
27-05-2009, 23:02
to w kompakcie ostrzy mi środek. W lustrzankach w mojej opinii jest to prostsze, wystarczy pokręcić obiektywem ;) W kompaktach to aparat ustawia ostrość, my możemy jedynie ingerować w GO. Kombinowałam już z GO, z manualnym autofocusem no i przyznam, że nie wychodzi. Może mi ktoś powiedzieć, jak w kompakcie sx110 wyostrzyć to co chcemy?
Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Oj, nieźle namieszałaś. Też nie wiem co to znaczy pokręcić obiektywem w lustrzance...manualne ostrzenie ? W kompaktach Canona z tej półki to też nie sensacja, choć mniej wygodnie się to robi. Manual focus jest jednak faktem, więc ... ? W GO kompakta to niby można ingerować otwierając przysłonę na maxa, wydłużając ogniskową i podchodząc możliwie blisko do obiektu, ale plastyki luster APS-C, nie wspominając o FF to się za Chiny nie wyciągnie. A punkt autofocusa to sobie przecież ustawiasz (Flexi Zone) albo ostrzysz centralnym punktem i później przekadrowujesz.
Wydaje mi się że nie zajrzałaś do instrukcji....

pandemia
28-05-2009, 19:13
tantal, to Ci się źle wydaje, bo przeczytałam całą instrukcję dwa razy. Jeśli możesz powiedz mi chociaż w jakim dziale to znajdę :

Spis treści instrukcji obsługi Canona sx110 :
1. Przygotowania (wkładanie baterii i kart pamięci; wyjmowanie karty pamięci; wyjmowanie baterii; ustawianie daty i godziny; ustawienia języka monitora)
2. Wykonywanie zdjęć [Tryb AUTO]
3. Wyświetlanie zdjęć.
4. Usuwanie.
5. Drukowanie.
6. Umieszczanie daty na zdjęciu.
7. Nagrywanie filmów [Tryb Standard]
8.Wyświetlanie filmów.
9. Przesyłanie zdjęć do komputera (przygotowanie do przesyłania obrazów; transfer zdjęć;)
Akcesoria dostarczane z aparatem.

Z tego co czytałam w Internecie (książka mi jeszcze nie doszła) GO to głębia ostrości i ustawiana jest poprzez przesłonę. Jeśli się mylę, to proszę aby ktoś mi to wytłumaczył, jak już wcześniej wspomniałam jestem laikiem więc proszę o proste wytłumaczenie.

bakek, po naciśnięciu lewego przycisku MF, mam : makro, MF i normalny AF. Gdy wcisnę MF, pojawia mi się rameczka i ustawiam odległość, rozumiem, że ustawia się tam odległość obiektywu od fotografowanego punktu? Jeśli źle mówię, to popraw mnie, bo w IO nie ma o tym niestety mowy.

tantal
28-05-2009, 22:15
Rozumiem, że piszemy o instrukcji w .pdf ( dla A720 IS ok. 200 str. samej obsługi aparatu) na płytce dołaczonej do aparatu ? :mrgreen:
Wciskając MF (ręczne ostrzenie) ustawiasz odległość ostrzenia na podstawie tego co widzisz na LCD, lupka pomaga ocenić ostrość. Widzisz co będzie ostre a co nie na zdjęciu i albo Ci to odpowiada albo ostrzysz do skutku.
Inna możliwość: w menu aparatu :ramka AF ustawiasz na Flexi Zone, przed wykonaniem zdjęcia przeciągasz ramkę AF w wybrany przez siebie punkt, w tym miejscu kadru aparat będzie łapał ostrość.
Powtórzę wreszcie że możesz ustawić ramkę AF w centrum, najpierw wycelować aparat w punkt który musi być ostry, nacisnąć do połowy migawkę i przytrzymując wycelować aparat tak aby kadr na LCD był taki jak ma wyglądać Twoje zdjęcie, docisnąć do końca migawkę.I jest ostre to co miało być ostre.
GO w kompaktach jest wielka w porównaniu z lustrzankami tzn prawie wszystko jest ostre. W skrócie pisząc największe rozmycia uzyskasz przy największym otworze przysłony (najmniejsza liczba), najdłuższej ogniskowej(największy zoom) i jak najbliższej odległości od fotografowanego obiektu. Jest wtedy szansa na jakieś rozmycie tła, ale raczej dotyczy to małych przedmiotów bo większe po prostu nie mieszczą się w kadrze przy dużym zoomie i bliskiej odległości.
http://www.google.pl/search?as_q=&hl=pl&num=10&btnG=Szukaj+w+Google&as_epq=g%C5%82%C4%99bia+ostro%C5%9Bci&as_oq=&as_eq=&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images

bakek
29-05-2009, 00:43
bakek, po naciśnięciu lewego przycisku MF, mam : makro, MF i normalny AF. Gdy wcisnę MF, pojawia mi się rameczka i ustawiam odległość, rozumiem, że ustawia się tam odległość obiektywu od fotografowanego punktu? Jeśli źle mówię, to popraw mnie, bo w IO nie ma o tym niestety mowy.
Wielkość ta jest to odległość od materiału światłoczułego do miejsca, w którym ustawiona jest ostrość. Podawana jest także często jako odległość od przedniej soczewki obiektywu do miejsca w którym ustawiona jest ostrość. Spotkałem się z różnymi wersjami i wytłumaczeniami- często ze sobą sprzecznymi. Mam nadzieje, że ktoś rozwieje tę wątpliwość popierając czymś swą wypowiedź. W kompaktach za sprawą tego, że matryca jest mała, a co za tym idzie ogniskowa musi być mniejsza- aby objąć odpowiedni kadr GO jest stosunkowo duża. Ostrząc na dany obiekt nic nie powinno nam "wypaść" z GO po późniejszym przekadrowaniu- tłumacząc prościej- wyostrz na to co chcesz i zmień położenie aparatu tak, aby w kadrze znalazło się to co chcesz.

tantal
29-05-2009, 02:52
Wielkość ta jest to odległość od materiału światłoczułego do miejsca, w którym ustawiona jest ostrość. Podawana jest także często jako odległość od przedniej soczewki obiektywu do miejsca w którym ustawiona jest ostrość. Spotkałem się z różnymi wersjami i wytłumaczeniami- często ze sobą sprzecznymi. Mam nadzieje, że ktoś rozwieje tę wątpliwość popierając czymś swą wypowiedź..
Ten kalkulator uwzględnia odległość od soczewki.
http://www.dofmaster.com/faq.html


Is the 'subject distance' measured from the front of the lens or from the film plane?
This question is relevant only for close-up and macro photography. For other photography, any error caused by measuring subject distance from the wrong location is neglible.
The depth of field equations are derived from the "thin lens" equation, which assumes a single lens element with no thickness. And, subject distance is measured from the thin lens. So, technically, subject distance is measured from the front of a lens.
However, that doesn't apply directly to a photographic lens. These lenses have many elements, and the front of a lens isn't necessarily the location that subject distance is measured from. The actual location is something called the "front nodal point" of the lens. The location of the front nodal point isn't documented by lens manufacturers, nor is it easy to find experimentally.
I measure subject distance from the front of the lens. I believe that the nodal point would actually be somewhere between the front and rear elements. But, by assuming it is at the front of the lens, I get a conservative estimate of the depth of field from the calculator. In other words, the depth of field calculation shows less depth of field than will actually be seen in the photo.
Czyli punkty nodalne trzeba by znaleźć...jakby to była jedna soczewka:mrgreen:
Więc albo doświadczalnie szukać punktu N :mrgreen: (np.robiąc panoramy i sklejając ręcznie sprawdzać który punkt osi obrotu aparatu daje najlepsze rezultaty ) albo mierzyć od przedniej soczewy :-D To przecież tylko przy makro jest naprawdę istotne...Ok, wiem że obiektywy mogą być długie ale raczej nie od matrycy się mierzy a ten punkt nodalny i tak chyba blisko przedniej soczewki wypada. Co innego odległość minimalnego ostrzenia, to zdaje się mierzymy od matrycy.

bakek
30-05-2009, 18:35
odległość minimalnego ostrzenia
Co to jest? Może o minimalną odległość ostrzenia Ci chodziło :)
I nie wiadomo dlaczego tutaj miałoby się mierzyć inaczej.

Mi osobiście wydaje się, że od przedniej soczewki. Naprawdę nikt, kto wie to na pewno, nie zagląda do tego wątku?

piast9
30-05-2009, 19:01
W kompaktach podaje się ją od przedniej soczewki. Bo to lepiej brzmi jak jest makro od 1cm ;) A dla obiektywów lustrzankowych odległość podaje się od płaszczyzny obrazu czyli filmu bądź matrycy.

tantal
30-05-2009, 21:36
Co to jest? Może o minimalną odległość ostrzenia Ci chodziło :)
I nie wiadomo dlaczego tutaj miałoby się mierzyć inaczej.

Mi osobiście wydaje się, że od przedniej soczewki. Naprawdę nikt, kto wie to na pewno, nie zagląda do tego wątku?
Tak, chodziło mi o minimalną odległość ostrzenia. Dziwnie mi się napisało :-D
Natomiast co pewności której żądasz, to nadal wydaje mi się że najistotniejsze jest że kalkulator DoF uwzględnia odległość mierzoną od soczewki,bo z szukaniem punktu nodalnego będziesz miał kłopot a i tak znajduje się "gdzieś w okolicy". Zresztą ja używając danego kalkulatora stosuję się do wskazań jego twórcy, w tym przypadku mierzę od szkła.
Można oczywiście sprawdzić eksperymentalnie od czego trzeba mierzyć, ale tylko fotografując makro bo tam ewentualne oddalenie punktu nodalnego od przedniej soczewki może jakoś rzutować na wyliczenia DoF.
Przy innych odległościach ten błąd pomiaru jest przecież pomijalny.
Mnie się zwyczajnie nie chce robić makro tablic i liczyć, liczyć, ale gdybyś miał ochotę to pomocne są stronki :
http://www.olympusclub.pl/sztuka-robienia-zdjec/makrofotografia-teoria-i-praktyka-w-zastosowaniu-np-do-c740uz.html
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php
Dodam tylko że przy ocenie wizualnej, co jest jeszcze ostre a co już nie psikusy będzie płatała jeszcze rozdzielczość obiektywu różna dla różnych szkieł plus dyfrakcja zjadająca szczegóły, czyli jeszcze przysłonę trzeba by uwzględniać...Brrr
Za to to co wyniknie z eksperymentów będzie pewne dla danego aparatu, danego obiektywu i danego kalkulatora DoF :mrgreen:

fret
30-05-2009, 21:44
Ludzie majątek wydają na rozmycie drugiego planu, a tu taki wątek... :) Dobrze, dobrze, wiem, że nie na temat. Miałem chwilę słabości i nie mogłem się powstrzymać...

tantal
31-05-2009, 03:10
Ludzie majątek wydają na rozmycie drugiego planu, a tu taki wątek...
to najlepsze podsumowanie :mrgreen:

bakek
31-05-2009, 11:53
Ludzie majątek wydają na rozmycie drugiego planu, a tu taki wątek...
To prawda, ale są jeszcze tacy, którzy majątek wydają na to żeby ten drugi plan też mieć ostry :D Tilt&Shift i te sprawy