PDA

Zobacz pełną wersję : Czerwone plamy w Camera Raw 4.



mliszcz
25-05-2009, 20:59
Dziś wracam z sesji zdjeciowej i zgrywam jak zwykle zdjecia przez czytnik.
Otwieram pierwszego rawa który wydaję mi się ciekawy. I co widzę ?

https://canon-board.info/imgimported/2009/05/2hnvwqx-1.jpg
źródło (http://i40.tinypic.com/2hnvwqx.jpg)

Jakieś czerwone plamy pikseli. Nie wiem jak fachowo to określić a pojawiają się zazwyczaj w najjaśniejszych partiach zdjęcia. Trochę się przestraszyłem, że to wina aparatu lub karty. Ale właczyłem przykładowo zdjęcie z innego dnia, które wcześniej obrabiałem i tego efektu nie było. To samo - czerwone plamy.

Co mogłem wcisnąć i co przestawić i jak mogę się tego pozbyć.
Dziękuje z góry.

Michał.

Max78
25-05-2009, 21:06
Wg mnie to jest to info o przepaleniu w swiatlach :)
Rzadko uzywam PSuja, dlatego nie bardzo potrafie CI pomoc w temacie 'jak to wylaczyc'. Jestem przekonany, ze te czerwone plamy znikna, kiedy zakonczy wolanie rawa w Camera RAW.

W miedzyczasie przyszlo mi cos do glowy - na wykresie histogramu, w lewym i prawym gornym rogu masz dwie ikonki w ksztalcie kropli/trojkata.
Sprobuj kliknac na ta w prawym gornym rogu - czerwone pola nie powinny byc wyswietlane (wylaczysz powiadomienie o przepaleniach). Z drugiej strony (lewy gorny rog) masz podobne powiadomienie ale o utracie szczegolow w cieniach :)
Jakos tak to bylo :)

Merde
25-05-2009, 21:07
To chyba powinno być w dziale "dla początkujących"... W ten sposób ACR informuje cię o "przepałach". Jak cię denerwuje to w podglądzie, to kliknij w trójkącik w prawym górnym rogu histogramu.

PS: Nic dziwnego w sumie, ekspozycja +1,9 EV...

punky
25-05-2009, 21:08
nad histogramem masz trojkaciki
jeden podswietla ci przepaly na czerwono drugi na niebiesko niedoswietlone miejsca

kliknij na nie :mrgreen:

Mellan
25-05-2009, 21:09
:-D
Łomatko....
Te czerwone plamy, to wskazówka jaką daje ci ACR, gdzie białe wyskoczyło poza białe.
Analogicznie pokaże ci na niebiesko miejsca, gdzie czarne jest bardziej czarne od czarnego.
To bardzo przydatna wskazówka. Dzięki niej wiemy gdzie skoncentrować sedno swojej uwagi przy konwersji i popracować szczególniej, by temu zapobiec.
Ale jak chcesz wyłączyć, to no problemo; kliknij te trójkąciki na krawędziach histogramu u góry po prawej stronie.
p.s. Widzę, że koledzy już poinformowali...:)

Max78
25-05-2009, 21:12
hehe - zrobilem edit i w miedzyczasie wysyp postow :D

mliszcz
25-05-2009, 21:12
Jejku dziękuje :)
Człowiek całe życie się uczy. :)

Miłego wieczoru każdemu życzę.
Temat zamknięty.