PDA

Zobacz pełną wersję : Canon DPP vs. Apple Aperture



janhalb
22-05-2009, 22:13
Pytanie do fachowców od obróbki - tylko błagam, weźcie poprawkę że jestem tylko pokornym amatorem i nie zabijcie mnie śmiechem :-)

Jak w tytule. Dwa programy do "obróbki" RAWów. Canon Digital Photo Professional - czyli program dołączany do cyfrowych lustrzanek Canona. Apple'owskie Aperture - wiadomo.

Nie, nie chodzi mi o pytanie z gatunku "który lepszy" :-)

Chodzi mi raczej o w miarę rzeczowe wskazanie co MA Aperture, czego NIE MA DPP. Czyli (konkretnie) jakie są przewagi Aperture nad DPP.

(Usilnie proszę o powstrzymanie się od odpowiedzi w stylu "I tak najlepszy jest PhotoShop" ;-)

Z góry dziękuję.

panmateusz
23-05-2009, 00:27
Aperture obsługuje pluginy - Nik Software robi świetne, mają 15 dniowe wersje próbne, więc możesz zapoznać się z nimi.

Skipper
23-05-2009, 01:02
dla mnie aperture jest bezkonkurencyjne... o ile masz min 3-4 GB ramu ;)

http://www.apple.com/aperture/features/

tu masz troche marketingowego materialu to mozez sobie popatrzec :)
a tu masz bardziej praktyczne rzeczy...

http://www.macosxhints.com/article.php?story=20060926074757255

wprawdzie dotycza wersji 1.5 ale co do mozliwosci to wrosly a nie zmalaly wiec sporo mozesz sie nauczyc :)

Adso
23-05-2009, 08:30
nooo...ja to bym nie porównywał DPP, który dostajesz za darmo z Aperture za 200$...wiadomo, że za pieniądze ma się więcej:)))

janhalb
23-05-2009, 09:53
No i tego się obawiałem...


nooo...ja to bym nie porównywał DPP, który dostajesz za darmo z Aperture za 200$...wiadomo, że za pieniądze ma się więcej:)))


dla mnie aperture jest bezkonkurencyjne... (...)

I zero konkretów... :-( Jedyny konkret jaki ktoś podał to "obsługiwanie pluginów" - co także wydaje się mało precyzyjne ;-)

No to jeszcze raz:

MAM canonowski DPP. MAM także Aperture (wersja trial, rzecz prosta).

Dłubię, dłubię, ale na razie trudno mi zauważyć wyraźne różnice na korzyść Aperture. Jestem amatorem, nie bawię się w jakąś bardzo głęboką obróbkę, więc może po prostu nie zauważam jakichś istotnych różnic. Jedyna co zauważyłem, to że za pomocą Aperture trochę lepiej można "wyostrzyć" lekko rozmydlone zdjęcie. Ale tylko trochę.

No i zastanawiam się, czy inwestować w Aperture, czy sobie odpuścić. Niestety, jak napisałem, moja zabawa fotografią to amatorka, a praca nie pozwala mi poświęcić na hobby tyle czasu, ile bym chciał - dlatego obawiam się, że w ciąg 30 dni "trialowych" nie wyczaję wszystkich kwiatków w Aperture...

A zatem: czy ktoś mi wskaże _konkretne_ różnice na korzyść Aperture? Dodatkowe funkcje, jakieś ficzery których DPP nie ma, jakieś mechanizmy działające wyraźnie lepiej...?

panmateusz
23-05-2009, 10:17
Jedyny konkret jaki ktoś podał to "obsługiwanie pluginów" - co także wydaje się mało precyzyjne ;-)?

Pluginy dają Ci po prostu możliwość rozbudowania aplikacji, na co DPP nie pozwala. Zajrzyj na stronę http://www.aperture.pl/?cat=3 oraz http://www.niksoftware.com/index/en/entry.php, niestety jak to często bywa z oprogramowaniem na Maka - jest płatne, to samo tyczy się wtyczek do Aperture.


Dłubię, dłubię, ale na razie trudno mi zauważyć wyraźne różnice na korzyść Aperture. Jestem amatorem, nie bawię się w jakąś bardzo głęboką obróbkę, więc może po prostu nie zauważam jakichś istotnych różnic.

Chyba sobie sam odpowiedziałeś na pytanie ;-)

janhalb
23-05-2009, 10:23
Ufff. No dobra. To inaczej:

Bez pluginów, bez dodatków, tak jak jest. Różnice. Przewagi A. nad DPP. Jakieś. Konkretne.

???

kaspeed
23-05-2009, 10:45
Na pewno możliwości katalogowe zdjęć są dużo bardziej rozwinięte np. ITPC. I cała masa innych funkcji nieprzydatnych lub niekoniecznych w amatorskiej fotografii.

solmark
23-05-2009, 11:27
Napiszę czego nie ma dpp. Nie wyprostujesz w nim kadru, mniej zdziałasz wyciągając szczegóły w światłach i cieniach, nie masz takich możliwości ingerowania w poszczególne kolory jak w aperture i jeszcze kilka by się znalazło ale przyznaję, że częściej używam dpp niż aperture bo mniej muszę się napracować:-D
Dla ścisłości - czasami jestem amatorem :mrgreen:

janhalb
23-05-2009, 12:21
O, i to są konkrety. :-)

Czyli jako amatorowi DPP powinien mi wystaczyć, bo głeboka ingerencja w kolory i tym podobne t i tak niejest to, czym bym się na co dzień bawił... Mnie chodzi głównie o drobne korekty niedociągnięć, balansu bieli i takie tam.

Dzięki.

solmark
23-05-2009, 13:13
Wystarczyć to wystarczy, ale za to ile mniej przyjemności.

Skipper
23-05-2009, 18:50
No i tego się obawiałem...
I zero konkretów... :-( Jedyny konkret jaki ktoś podał to "obsługiwanie pluginów" - co także wydaje się mało precyzyjne ;-)


zero konkretow?? dostales link do masy filmikow dzieki ktorym mogles zobaczyc jakie mozliwosci daje aperture..
wg mnie to nie ma sensu porownywac.. to co napisal solmark w zakresie funkcji ktorych nie ma DPP to w zasadzie podstawa obrabiania fotek.. integrowanie w kolory w aperture to po prostu banal, tak przyjaznie jest rozwiazany interfejs.. zarzadzanie fotkami to bajka, mozliwosc ich przegladania wspomniana przyjaznosc interfejsu etc.. wiesz ciezko opisac co jest a czego nie ma, bo masz jakies swoje preferencje i nie koniecznie cos co np dla mnie jest argumentem na "tak" bedzie nim dla ciebie..

koledzy powiedzieli.. sciagnales sobie to pouzywaj bedziesz wiedzial.. lepiej sie nie da sprawdzic... apple daje ci 30 dni na decyzje wiec zamiast bawic sie w malkontenta na forum sprawdz sam co ci bardziej pasuje.. bo zaczynam odnosic wrazenie ze wpadles sobie pomarudzic.. :)
z drugiej strony... jak jestes taki zadeklarowany amator to Iphoto powinno ci z nawiazka wystarczyc.. bo w podstawowym zakresie daje takie mozliwosci jak aperture i masz to w pakiecie..

panmateusz
23-05-2009, 19:17
Także odniosłem takie wrażenie. Myślę, że iPhoto wraz z Digital Photo Professional będzie dla Ciebie idealne.

Skipper
23-05-2009, 20:32
Także odniosłem takie wrażenie. Myślę, że iPhoto wraz z Digital Photo Professional będzie dla Ciebie idealne.

nawet DPP nie bedzie mu potrzebne... iPhoto zalatwi sprawe

dziobolek
24-05-2009, 01:00
O, i to są konkrety. :-)

Czyli jako amatorowi DPP powinien mi wystaczyć, bo głeboka ingerencja w kolory i tym podobne t i tak niejest to, czym bym się na co dzień bawił... Mnie chodzi głównie o drobne korekty niedociągnięć, balansu bieli i takie tam.

Dzięki.

No problem, kiedy zauważysz że DPP ci nie wystarcza,
lub ogranicza cię w jakikolwiek sposób, wtedy zacznij szukać...

Pozdrówka!