PDA

Zobacz pełną wersję : Canon Power Shot a1000 IS



Marlenna
21-05-2009, 21:23
A więc od niedawna posiadam ten kompakt, bawię się różnymi trybami, ISO itd. ale ostatnio nie udaję się mi zrobić dobrego zdjęcia bez prześwietlenia najczęściej jest to niebo, nie mam pojęcia jak tego uniknąć. Proszę o pomoc :)

Polanin
21-05-2009, 23:19
Spróbuj ustawień ręcznych, tryb M (jeśli masz). Drugie co może pomóc to zmiana pomiaru światła (też nie wiem czy masz).

tantal
21-05-2009, 23:44
A więc od niedawna posiadam ten kompakt, bawię się różnymi trybami, ISO itd.przykra prawda jest taka, że w tym modelu nie ma się czym bawić a tryby to tylko automatyka, choć bardziej "wyspecjalizowana" pod katem kilku zastosowań. Ale nie zastąpi to chociażby preselekcji przysłony czy czasu. Od A590 IS którego ten model jest ponoć następcą, różni go głównie obudowa i ...pozbawienie pożytecznych trybów manualnych, teraz to już "małpka" kompletna ,choć zdjęcia robi ładne w standardowych warunkach. Jeśli chcesz czegoś innego to jesteś skazana na inny aparat, chociażby rzeczony A590 IS

ale ostatnio nie udaję się mi zrobić dobrego zdjęcia bez prześwietlenia najczęściej jest to niebo, nie mam pojęcia jak tego uniknąć. Proszę o pomoc :)Myślę, że zbyt wiele oczekujesz od aparatów cyfrowych, szczególnie kompaktów. Problem rozpiętości tonalnej zawsze występuje w mniejszym lub wiekszym stopniu. W przypadku krajobrazu czasem dobre rezultaty daje użycie filtra połowkowego szarego, albo filtra polaryzacynego do szerszych zastosowań. O ich działaniu znajdziesz sporo w necie. Nie wiem, tylko czy do Twojego aparatu jest możliwość dołączenia tuleji na którą nakręcisz filtr, nie miałem go w rękach. Powinien być zdejmowalny pierścień "wokół" obiektywu.Możesz wreszcie składać zdjęcia w HDR-y w przypadku scen statycznych. Pewnie musisz poczytać o HDR, rozpiętości tonalnej i filtrach.
To wszystko powyższe odnosi się do przepałów na niebie, a jeśli ogólnie zdjęcia prześwietlasz to najniższe ISO i... , no właśnie nie wiem co masz jeszcze do dyspozycji. Jeśli masz gdzieś korektę ekspozycji (suwak wyświetla się u dołu LCD aparatu ) to go użyj. Nie wiem czy w tej małpce można blokować ekspozycję. W menu aparatu ustaw ramkę AF na centrum, wyceluj w punkt który nie może być przepalony, naciśnij jednocześnie migawkę do połowy i przycisk kasowania zdjęć, pojawi się gwiazdka u dołu ekranu. Wtedy możesz wycelować we właściwy motyw, złapać ostrość i zrobić zdjęcie - tak to wygląda w innych kompaktach Canona. Niewygodne ? Tak się właśnie obsługuje "aparaty lekkie, łatwe i przyjemne" :(