PDA

Zobacz pełną wersję : 40D - komunikat że karta jest pełna, mimo że było zaledwie kilka zdjęć



hoseoko
14-05-2009, 02:06
40D problem!!!

Witam! Zakupiłem body 40D, obiektyw canona EF 50mm f/1,8 II, kartę CF Compact Flash 16GB 233x 35Mb/s. Aparat mam piewszy dzień, działa w trybie strefy twórczej (P, Tv, Av, M, itd). Prolem jest w trybie strefy podstawowej (pełna automatyka, portret, krajobrazy, małe odległości, spotr, nocne portrety, błysk wyłączony) nie działa. wyświetla komunikat że karta jest pełna, mimo że było zaledwie kilka zdjęć (max 15mb). Czy to jest wada aparatu? czy kwestia ustawienia? Formatowałem kartę, ale nie pomogło. Proszę o pomoc,aparat mam piewszy dzień.:confused:

mssk
14-05-2009, 07:23
obawiam się, że wielkość karty może mu przeszkadzać. zdecydowanie lepszym "kompanem" byłyby 2 karty po 8gb, a jeszcze lepszym 4x4gb. nigdy nie próbowałem swojego 40d z kartą większą jak 8gb, i nie pamiętam co jest napisane w instrukcji. pamiętam że w 400d było napisane, że max 2gb, natomiast na 4gb też chodził.

gwozdzt
14-05-2009, 08:15
obawiam się, że wielkość karty może mu przeszkadzać.
chyba nie:
http://www.sandisk.com/Compatibility/Device(9043)-Canon-EOS_40D.aspx

hoseoko
14-05-2009, 09:14
obawiam się, że wielkość karty może mu przeszkadzać.

Też się nad tym zastanawiałem. Przy tej karcie licznik cały czas pokazuje 999. Tylko dla czego aparat działa na programach twórczych, a nie działa na podstawowych

mate00sh
14-05-2009, 09:15
Może karta jest lewa (często spotyka się podróbka np. SanDiska) - spróbuj zapełnić ją czymś z komputera przez czytnik i zobacz, czy da się zapisać całe 16 GB.

Troyan
14-05-2009, 09:17
Nie mam zielonego pojęcia co to. Ale na Twoim miejscu potraktowałbym taką usterkę jako zachętę do nauki fotografowania na tych właśnie trybach. Automatyka w lustrzankach wypada dużo gorzej niż automatyka na kompaktach.

Ja przez 3 lata użwywania 400d ani razu nie pstryknąłem na automacie. Przynajmniej nie kiedy byłem trzeźwy ;)

Sławek
14-05-2009, 10:37
Ja miałem podobny problem ale z kartą 4GB. Wystarczyło że zrobiłem z 30 raw'ów a już mi zgłaszał brak miejsca, albo że zostało go najwyżej na 20 zdjęć. Formatowanie w aparacie nie pomagało. Zaniosłem do reklamacji, a sklep komputerowy w którym ją kupiłem sformatował ją jakimś specjalnym programem i problem zniknął . W każdym razie nawet jak karta zgłaszała brak miejsca to na komputerze pokazywało że miejsca jest do cholery . Czasem na robocie wystarczyło usunąć jedno zdjęcie i nagle pojawiało się miejsce na 40 zdjęć.

sirlukas
14-05-2009, 12:04
Również obstawiam że to karta, niestety CF wcale nie są nieawaryjne.

hoseoko
14-05-2009, 12:14
Również obstawiam że to karta, niestety CF wcale nie są nieawaryjne.
Sprawdziłem aparat na karcie 1GB, pożyczonej od kolegi. U niego działa, u mnie nie działa. Moja karta w jego aparacie działa. Zamieniałem też obiektywy, też bez zmian. Więc wykluczam że to karta i obiektyw. Dzwoniłem do serwisu i też nie wiedzą co to może być. Pakuję boby i wysyłam na reklamację. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

My Nick
14-05-2009, 12:27
pamiętam że w 400d było napisane, że max 2gb, natomiast na 4gb też chodził.

Dokładny cytat z instrukcji, str 28. Może ktoś coś zrozumie:

"Może to być karta CF typu I lub II, o pojemności do 2 GB lub większej, a także mikrodysk"

qb4hkm
14-05-2009, 12:30
Sprawdź jeszcze jaki masz numer przy ostatnim ze zrobionych zdjęć - chodzi o numer z nazwy pliku...

hoseoko
15-05-2009, 21:49
Sprawdź jeszcze jaki masz numer przy ostatnim ze zrobionych zdjęć - chodzi o numer z nazwy pliku...

A w czym to pomorze? Jest jakaś wada aparatu. dziwne że działa na jednych programach a na innych nie. Na tych co robi zdjecia są OKi pod każdym względem.