PDA

Zobacz pełną wersję : [Kotlina klodzka] Kopalnia zlota w Zlotym Stoku



ElSor
07-05-2009, 12:10
Niebawem wybieram sie na wycieczke w tamte rejony i ze swojego sprzetu chcialbym zabrac tylko body z T17-50 bo to mi spokojnie wystarczy do zdjec krajobrazowych a nie chce brac calej reszty tj 50, 85, lampy i gripa.
Wszystko byloby dobrze gdybym po drodze nie chcial wejsc do kopalni zlota - tu zaczynaja sie schody. Czy swiatlo f2.8 bez lampy wystarczy by zrobic jakies ujecia w kopalni czy raczej nieuniknionym bedzie zabranie ze soba jasnej 50tki czy moze nawet i zewn lampy ?
Moze ktos byl i mial okazje sie zmierzyc z tam panujacym oswietleniem ?
Podaje link do kopalni http://kopalniazlota.pl/ (http://kopalniazlota.pl/index.php) w celu ew przypomnienia ;)

Tomasz1972
07-05-2009, 12:25
2,8 bez lampy nie da rady. Proponuję zabrać statyw :)

ElSor
07-05-2009, 12:36
Przy dlugich czasach naswietlania zawsze ktos moze wejsc w kadr i nie wiem na 100% czy ze wzgledow bezpieczenstwa mozna tam wchodzic ze statywem.
Inna rzecz ze statywu tym bardziej nie chcialo by mi sie taszczyc (najwiekszy i najciezszy) mimo iz zdjecia wtedy moglyby byc najlepsze jakosciowo :? - poszukuje jakiegos kompromisu.

Skoro F2.8 nie da rady to pozostaje dylemat czy F1.4 a lepiej F2.0 na 50mm z ISO 800 da rady :?:

Piasek1989
07-05-2009, 12:41
byłem w ostatnia niedziele właśnie w tej kopalni używałem tylko 17-55 + 430ex bez lampy albo statywu to nawet nie ma co iść ciemno jak w d... w niektórych miejscach.
Fajny jest tam w środku wodospad który polecam i małpi gaj jak zgram i zrobie rawy i będzie coś ciekawego to pokaże

ElSor
07-05-2009, 12:47
Dzieki za szybkie odpowiedzi oczywiscie obojgu wam.

Czekam zatem na zdjecia / link :)

Z atrakcji biore trase normalna i splyw wiec atrakcji z kopalni powinno byc az nadto - nie wchodze jedynie do Sztolni ksiazecej bo czas bedzie mnie nieco pogianal a do zwiedzania mam wiecej miejsc w okolicy (Maria Sniezna, ogrod bajek, wodospad wilczki ... gory)

jkl8
07-05-2009, 13:54
Byłem w tej kopalni kilka lat temu i z tego jak zapamiętałem to powiem tak:
o statywie zapomnij, idziesz z wycieczką, przewodnik ma do pokazania trasę i może wycieczka nie będzie miała ochoty czekać aż rozstawisz statyw, ustalisz parametry itp.
Światło na trasie zwiedzania pochodzi z lamp elektrycznych, ściany - ciemna skała czyli warunki takie jakbyś fotografował w ciemnych piwnicach, albo i gorzej.
Natomiast sama kopalnia jest bardzo ciekawym obiektem do zwiedzania i fotografowania i gdyby udało Ci się załatwić sobie wejście tylko Ty i przewodnik tak aby maksymalnie wykorzystać zdjęciowo to gorąco polecam. Pamiętam, że obsługa była bardzo miła i przyjaźnie nastawiona do turystów (p. przewodnik "Mysza" - jedyna w kopalni)

caveman
07-05-2009, 14:37
Ale w zasadzie w kopalni złota nie ma zbyt ciekawych rzeczy do fotografowania - same korytarze, pare pomieszczeń, 1 czy 2 wodospady i wszędzie ciemno. Dużo bardziej polecam Ci Jaskinie Niedźwiedzią w Kletnie. Poniżej przykładowa fota na ISO1250@10mm 30D z "łapy". Tu nie wolno korzystać ze statywu.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/1536/mg6068a.jpg)
W razie czego dajesz ISO 1000 i trzaskasz z ręki na 2.8 i 17mm. Zawsze coś wyjdzie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tu jeszcze "na szybciora" mogę ci pokazać okolice Kopalni Złota. Jak idziesz scieżką od kamieniołomu i tego leśnego miasteczka w górę, to wzdłóż drogi cały czas meandruje strumyczek (nie wiem jak on się nazywa). Jak przygrzeje słoneczko, to spodziewaj sie przepaleń na zdjęciach:) Tu przykład :

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/867/mg6452a.jpg)

ElSor
07-05-2009, 23:21
Niestety ale Jaskinie Niedzwiedzia musialem sobie odpuscic bo wiem ze nie starczy czasu (podobnie zreszta jak Twierdze Klodzko). Moze w pozniejszym terminie uda mi sie tam wrocic i spedzic w okolicy nieco wiecej czasu niz 1den weekendowy dzien.

Co do sprzetu to mimo iz moja szyja sie nie ucieszy to widze ze musze wziasc 17-50 a do tego lampe i gripa by to jakos utrzymac :/ Oby tylko ISO 800 wystarczalo (1600 za bardzo szumi jak dla mnie) bo chce tylko doblyskiwac lampa tak aby nie byla glownym zrodlem swiatla - ciekawe jak bedzie z odbijaniem swiatla od skal :?:

caveman
08-05-2009, 10:40
Ja na ISO 800 nie dałem rady, ale z drugiej strony nie mam lampy ani f2.8.

ElSor
11-05-2009, 09:29
Ale w zasadzie w kopalni złota nie ma zbyt ciekawych rzeczy do fotografowania - same korytarze, pare pomieszczeń, 1 czy 2 wodospady i wszędzie ciemno.
W zasadzie to racja ale zawsze jest jakas pamiatka - warunki rzeczywiscie bardzo trudne i ze tak powiem by "uchwycic klimat" zadalo by sie ISO > 1600 i lekkie doblyskanie lampa lub jeszcze wyzsze ISO i bez lampy (mozliwe ze 5D MK II daloby rade).


Jak idziesz scieżką od kamieniołomu i tego leśnego miasteczka w górę, to wzdłóż drogi cały czas meandruje strumyczek (nie wiem jak on się nazywa).
Zloty Potok ;)

piotrthx
19-05-2009, 16:59
ogrod bajek szkoda czasu ,bylem widzialem ale wodospad warto mu poswiecic troche czasu. Jest mozliwosc podejsc pod wodospad od dolu ,idac brzegiem . Przypadek sprawil ze nie mialem wtedy sprzetu ale kiedys tam wroce...

irekaro
19-05-2009, 17:06
ja nigdzie nie biorę lampy bo nie mam :razz: . jak bym miał to i tak nic nie da w kopalni. niedaleko po czeskiej stronie masz dwie jaskinie, przejście w paczkowie chyba. tam jedź, jest supeeeeer

ElSor
20-05-2009, 12:36
ogrod bajek szkoda czasu ,bylem widzialem ale wodospad warto mu poswiecic troche czasu. Jest mozliwosc podejsc pod wodospad od dolu ,idac brzegiem . Przypadek sprawil ze nie mialem wtedy sprzetu ale kiedys tam wroce...
Ogrod dla mnie tak samo - szkoda zachodu ale za to mojej sie podobal. Wodospadzik jednak byl dosyc fajny ale moje zdjecia raczej do albumu sie tylko nadaja ;-)


ja nigdzie nie biorę lampy bo nie mam :razz: . jak bym miał to i tak nic nie da w kopalni. niedaleko po czeskiej stronie masz dwie jaskinie, przejście w paczkowie chyba. tam jedź, jest supeeeeer
Lampa w jakskini na ISO 800 i wiecej da i to duzo (oczywiscie przy odpowiednio jasnym obiektywie).
A jakiesz szczegoly odnosnie jakin moze posiadasz (moze byc na PW) bo niebawem sie chyba znow wybiore w tamte rejony (na kilka dni i blizej Skalnego Miasta) a Paczkow mam po drodze.

mieszko_1vp
20-05-2009, 13:12
myślę że ciekawie by mogły wyjść HDRy w jaskini-no ale to juz statyw...