PDA

Zobacz pełną wersję : Podgląd głębi ostrości - FUNKCJA



Pikczer
05-08-2005, 12:17
Witam, mam do Was pytanie o funkcje (przycisk :) głębi ostrości.
Wiadomo, ze w wizjerku nie mozemy zobaczyc jaka jest w tej chwili glebia, zas uzywajac przycisku do podgladu jest wszysko jasne z wyjatkiem.... wlasnie. Po co to sprawdzac, skoro w cyfrowkach wszysko mozemy zobaczyc na wyswietlaczu LCD.

Moje pytanie jest takie:
jakie jest wykorzystanie tej opcji w praktyce? :confused:

Pozdrawiam szystkich i zycze milego weekendu :razz:


ps
poniewaz swoja zabawe fotografia zaczynalem od cyfowek, stad dla "analogowcow" to pytanie moze wydawac sie smieszne. Nie mniej jednak nie udalo mi sie do tej pory uzyskac na w/w pytanie konkretnej i wyczerpujacej odpowiedzi.

gonzo44
05-08-2005, 12:24
. Po co to sprawdzac, skoro w cyfrowkach wszysko mozemy zobaczyc na wyswietlaczu LCD.
W moim EOS 350D nie mozna przed zrobieniem zdjecia :roll:
W prawie zadnym z lini EOS nie mozna...wiec chyba jest po co.
Zachecam do zapoznania sie z instrukcja obslugi - jezeli dobrze pamietam jest tam bardzo jasno wytlumaczone do czego ten przycisk sluzy.

Pikczer
05-08-2005, 12:39
Instrukcje czytalem i do czego sluzy wiem. Zreszta sam to opisalem. To, ze przycisk iso sluzy do zmienianie czulosci nie wyjasnia jeszcze funkci zastosowania - nie prawdaz?
Pytanie moje bylo jak jest z tym w praktyce. W jakich warunkach sie tego najczesciej, gdyz uzywa.

ps
Czy uawazasz gonzo, ze wygodniej jest zobaczyc przed zrobieniem zdjecia cos w polmroku niz cyknac jedno na probe ?? :)

TommyTheCat
05-08-2005, 12:47
gonzo chyba zrozumial "wyswietlanie na lcd" jako wyswietlanie przy kadrowaniu jak w kompaktach, zas pikczer ma na mysli podglad na lcd zdjecia juz po jego zrobieniu
przynajmniej ja tak to rozumiem :)

jest wlasnie po to zeby sprawdzic to PRZED zrobieniem zdjecia, a ze jest troche ciemno przy podgladzie to juz inna bajka :)

Pikczer
05-08-2005, 12:56
Dokladnie Tommy :)
Ale czy w tym wypadku mam rozumiec, ze sluzy to tylko do tego aby "uprzedzic" zdjecie?

gonzo44
05-08-2005, 13:08
Ale czy w tym wypadku mam rozumiec, ze sluzy to tylko do tego aby "uprzedzic" zdjecie?
Tylko? Obawiam sie, ze jezeli glebie ostrosci sprawdzasz poprzez robienie zdjecia i ocenianie na LCD to chyba wielu zdjec w ten sposob nie zrobisz - no chyba ze bardzo martwej natury.
Dla mnie wygodniej jest wcisnac przycisk podgladu i pokrecic kolkiem aby sprawdzic glebie a nie robic kilka zdjec z roznymi nastawami.
Najczesciej uzywa sie tego przycisku w warunkach kiedy konieczna jest kontrola glebi ostrosci ;-)

gonzo44
05-08-2005, 13:11
Czy uawazasz gonzo, ze wygodniej jest zobaczyc przed zrobieniem zdjecia cos w polmroku niz cyknac jedno na probe ?? :)
Uwazam, ze lepiej posluzyc sie wyobraznia i doswiadczeniem zamiast "cykac" gigabajty zdjec na probe. Jedno zdjecie raczej nei da Ci wiele wskazowek co do glebi ostrosci.

Pikczer
05-08-2005, 13:15
Masz racje gonzo, o tym nie pomyslalem. Dziekuje i z mojej strony to EOT :)

TommyTheCat
05-08-2005, 13:53
no poza tym sadze, choc podpowiada mi to tylko logika a nie wiedza, przycisk podgladu wywodzi sie z analogowych puszek a tam ma napewno wieksze znaczenie :)

gawryl
05-08-2005, 14:24
i jest jeszcze jedno wazne zastosowanie tego przycisku,
o czym instrukacja nie pisze:
przy foceniu w odwrotnym mocowaniu lensa jak chcemy miec przymknieta przeslone :D
ale to inna bajka :D

Silent Planet
05-08-2005, 17:53
no poza tym sadze, choc podpowiada mi to tylko logika a nie wiedza, przycisk podgladu wywodzi sie z analogowych puszek a tam ma napewno wieksze znaczenie :)
A dlaczego uważasz, że w korpusach cyfrowych kontrola GO nie ma znaczenia...? :roll:

thorin
06-08-2005, 00:25
bardzo krotko i bardzo dawn otemu sie nad tym zastanwialem, bo po jakiejs minucie intenstywnego myslenia doszedlem do wnioskow ktore tu juz koledzy wysnuli, ergo - zeby bylo po prostu latwiej, poza tym na wyswietlaczu duzo nie zobaczysz...

TommyTheCat
09-08-2005, 08:31
A dlaczego uważasz, że w korpusach cyfrowych kontrola GO nie ma znaczenia...? :roll:
nie napisalem nic takiego

Kubaman
10-08-2005, 12:00
Pikczer, są chyba dwa punkty do wyjaśnienia Twojego pytania.

Po pierwsze w fotografii pejzażu jest to niezbędny element prawidłowej kompozycji zdjęcia. W końcu celować też można na oko z nie przez wizjer ;) i sprawdzać efekty na LCD, tylko to nie jest to. Zauważ, że trzymając wciśnięty podgląd GO i domykając/otwierając przysłonę widzisz faktyczny wpływ ustawień - na żywo :!: Jest to i bardziej dokładne, i praktyczniejsze niż oglądanie dziesiątek zdjęć na LCD.

Druga sprawa, choć oczywista to czasem zapominana w dobie dSLR. Dla fotografa zrobienie zdjęcia to pewien proces, w którym się dąży do perfekcji, sztuka w pewnym sensie. Podejście w stylu - "mam cyfraka, to walnę 1000 zdjęć we wszystkich możliwych konfiguracjach ekspozycji, balansu bieli, kombinacji GO, itd, to na pewno jedno zdjęcie mi wyjdzie" - nie ma dla mnie najmniejszego sensu. To chyba podstawa fotografii troszkę bardziej na serio :roll: