PDA

Zobacz pełną wersję : blysk na 2 kurtyne migawki



Klosiu
19-06-2004, 17:53
Czy moze mi ktos wytlumaczyc na czym polega tryb lampy blyskowej na druga kurtyne
do czego sie to wykorzystuje ?

czy 300d ma taka opcje po hacku ? bo z tego co sie orientuje w orginalnej wersji nie :(
jak sie to ma do wbudowanej lampy jak i do dedykowanych ?

Vitez
19-06-2004, 21:12
Czy moze mi ktos wytlumaczyc na czym polega tryb lampy blyskowej na druga kurtyne
do czego sie to wykorzystuje ?

Dziala to szczegolnie dobrze przy zastosowaniu dluzszych czasow naswietlania. Polega na tym ze lampa blyska przy dlugim czasie naswietlania ale _po_ zakonczeniu naswietlania... czyli na przyklad naswietlasz 1 sekunde... migawka sie otwiera, wpada swiatlo zastane + ewentualny ruch (smugi) a gdy konczy sie ta 1 sek to blyska lampa zamrazajac wszystko w miejscu w ktorym sie znajduje.
Jedno z zastosowan to wlasciwy kierunek smugi ruchu - np przy zdjeciach nocnych robisz jadacy samochod to gdy zamrozisz go blyskiem na zamkniecie migawki czyli na druga kurtyne to bedzie mial on smuge za soba, a gdybys uzyl blysku na pierwsza kurtyne to najpierw mialbys zamrozony samochod a przed nim smuge ktora powstalaby z naswietlenia po zamrozeniu, czyli z otwartej migawki po blysku.
Tak to lopatologicznie wyglada 8)



czy 300d ma taka opcje po hacku ? bo z tego co sie orientuje w orginalnej wersji nie :(
jak sie to ma do wbudowanej lampy jak i do dedykowanych ?
Podobno ma ale podobno nie dziala... nie mam 300D .
Dziala z kazda lampa - i wbudowana i zewnetrzna. Dodatkowo lampa 550EX ma opcje wlaczenia blysku na druga kurtyne sama w sobie niezalezni jakiego aparatu uzywasz.

Senjuro
09-07-2004, 12:36
A wiecie jak to ustawic w canonie 600 i lampie 380ex ??

Aszu
09-07-2004, 14:25
Musisz w lampie ustawić takie 3 trójkąciki , z czego ten ostatni jest wypełniony >>>
Mniej więcej tak to wyglada.

Lampa musi być ETTL z aparatem. W 550 Ex włacza się to poprzez dwókrotne wciśnięcie klawisza + oraz - jednocześnie.
Szczególnie przydatne przy "długich" czasach jak robisz foty obiektom poruszającym się. Nie ma efektu smugi ciągnącej się za obiektem.
Dobre też do zdięc nocnych z długimi czasmi + bulb. Ustawiasz expozycję, strzelasz - liczysz czas do końca, ustawiasz się w kadrze na 2-3 sekundy przed odpaleniem lampy i powstaje naprawdę fajny efekt. :mrgreen:

[ Dodano: 9 Lipiec 2004 ]
Aparat (10D) sam się do tego ustawia (ETTL)

Senjuro
12-07-2004, 10:22
A jak to jest przy 380ex ...... bo tam mam tylko on/off i przelacznik na synchro do wszystkich czasow naswietlania.

Aszu
12-07-2004, 11:40
Trzeba pogrzebac w instrukcj.
Może jakaś kombinacja klawiszy.
Ale raczej bym się skłaniał do tego, że takiej funkcji brak

Vitez
12-07-2004, 16:23
A jak to jest przy 380ex ...... bo tam mam tylko on/off i przelacznik na synchro do wszystkich czasow naswietlania.

380EX i 420EX nie maja same w sobie mozliwosci wlaczenia opcji blysku na druga kurtyne i jesli body aparatu nie ma takiej opcji to nie da sie.

dvd2divx
20-09-2004, 15:38
Niestety ani 380EX ani 300D po hacku nie pozwalają na włączenie błysku na drugą kurtynę. Że lampa nie miała takiej funkcji to już dawno wiedziałem a z 300D właśnie sprawdziłem. Wierzmy w przyszłe wersje 'wasiaware' ;)