PDA

Zobacz pełną wersję : Uzywac filtr ND, czy poprawiac zdjecie w postprocesie



Marcin K
04-08-2005, 08:07
Witam serdecznie

Mam taki dylemat.

Chodzi mi po glowie zakup filtra B&W szary 4x (102) 67 E do mojej 350D.

Oczywiscie nie bylbym soba, gdybym nie przeanalizowal dokladnie, czy ma to sens.

Tak zastanawiam sie, czy jest sens uzywac filtr ND, czy moze lepiej poprawiac zdjecie w postprocesie.

Cos mi sie wydaje, ze sensu nie ma i wystarczy postproces.

Mysle sie, czy nie ?

Co o tym sadzicie ?


Marcin

muflon
04-08-2005, 08:30
Jeśli nie potrafisz sobie odpowiedzieć sam na takie pytanie, to znaczy że filtra nie potrzebujesz :)

Marcin K
04-08-2005, 08:55
Jeśli nie potrafisz sobie odpowiedzieć sam na takie pytanie, to znaczy że filtra nie potrzebujesz :)


Dzieki.

Juz mi sie wszystko wyjasnilo :)

A tak powaznie to wydaje mi sie, ze pomylila mi sie nazwa filtra.
Chodzilo mi chyba o 0.6 Graduated Neutral Density a w zwiazku z tym, ze horyzont raczej nie bedzie zazwyczaj centarlnie umieszczoyny to pewnie musialby byc "jeszcze prostokatny" abym mogl sobie go regulowac

muflon
04-08-2005, 09:02
Ale ja to napisałem zupełnie serio-serio :) Jeśli Ty obrabiając swoje zdjęcia widzisz, że brakuje Ci zakresu, albo że z "wyciągania" niedoświetlonych części zdjęć dostajesz za duże szumy - to naturalnym wnioskiem jest filtr. Jaki (graduated albo ostry, jak mocny itp.) to już kwestia tego jakie zdjęcia robisz. Ja np. jakiś czas temu z całkiem niezłym skutkiem "symulowałem" szarą połówkę na warstwach w Gimpie - ale to zawsze zależy od konkretnej sytuacji.

Krzychu
04-08-2005, 11:05
Dzieki.

Juz mi sie wszystko wyjasnilo :)

A tak powaznie to wydaje mi sie, ze pomylila mi sie nazwa filtra.
Chodzilo mi chyba o 0.6 Graduated Neutral Density a w zwiazku z tym, ze horyzont raczej nie bedzie zazwyczaj centarlnie umieszczoyny to pewnie musialby byc "jeszcze prostokatny" abym mogl sobie go regulowac

Przeszukaj forum pod kątem hasła "filtry połówkowe". Generalnie rzecz biorąc szare połówki w formie nakręcanej nie specjalnie się do czegokolwiek nadają, do czego właśnie drogą dedukcji doszedłeś. A poprawiać w postprocessie nie trzeba, wystarczy kupić holder i pierścień systemu Cokina i płytkowy filtr do niego pasujący.

Dodatkowo jeszcze jeżeli robiąc zdjęcie bez filtra, kontrast będzie na tyle duży że w cieniach nie zapiszą się żadne szczegóły tylko będzie czarną plamą, to można sobie postprocessować długo i namiętnie (wiem że z RAW można sporo wyciągnąć ale 3EV to chyba nie ?)
Niby można naświetlić na cienie a później niebo kolorować, ale to jakieś nieporozumienie IMHO...

b'Art
15-08-2005, 20:18
Ja w kwestii formalnej, co znaczy owe zaczarowane i wielofunkcyjne IMHO? Pewnie jak zawsze jest proste jak drut, a ja nie lubię skrutów. thx :)

Pszczola
16-08-2005, 07:29
In My Humble Opinion - czyli: 私の卑見の中で

b'Art
22-08-2005, 21:11
In My Humble Opinion - czyli: 私の卑見の中で

Dzięki Mr. Bee ! Dopadłem księgę skrutów, teraz jestem gość. pozdr
B