PDA

Zobacz pełną wersję : Format 3:2 w SX10 - czy istnieje?



Pikusław
26-04-2009, 20:20
Czy da się jakkolwiek zmusić ten aparat do robienia zdjęć o proporcjach 3:2?

dudorian
26-04-2009, 22:27
W ustawienich kompresji jest ukryty format o którym piszesz. Tryb P, naciskasz przycisk funkcyjny, i po lewej stronie masz ikonki. pierwsza u dołu to wybór kompresji i rozmiar obrazka wraz z trybem panoramicznym W od Wide.

Pikusław
27-04-2009, 06:30
Niestety - to jest 16:9 który nie jest mi potrzebny :/

Polanin
27-04-2009, 12:18
Piszę na podstawie SX1, wiec nie jestem pewien czy SX10 ma tak samo. Nie ma takiego trybu, ale jest pewne udogodnienie pozwalające robić zdjęcia w tym formacie. W trybie robienia zdjęć (pomarańczowa dioda) wchodzisz w MENU=> pierwsza zakładka (czerwona z ikoną aparatu)=> Custom Display... (drugie od dołu)=> zaznacz sobie opcję "3:2 guide". Teraz robiąc zdjęcie będziesz miał na dole i na górze szare paski zaciemniające obraz. Obraz widoczny między nimi będzie miał format 3:2. Zdjęcie zapisze się jako 3:4, ale łatwiej będzie wykadrować, bo teraz nie utnie głowy itp. Do kadrowania polecam JPEGCrops (http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/). Mały, darmowy, może kadrować automatycznie serie zdjęć, wyświetla podziały w trakcie kadrowania.

Pikusław
27-04-2009, 12:23
Wiem, mam te paski włączone, jednak wolę by mi aparat zapisywał fotki już od razu jako 3:2 :( A czy może istnieją jakieś upgrade'y oprogramowania umozliwiające zastosowanie takich proporcji robionych zdjęć? CHDK umożliwia np. zapis w RAW...

Polanin
27-04-2009, 14:04
Nie sądzę, żeby coś takiego istniało. Automatyczne wykadrowanie 200 zdjęć z 4:3 do 3:2 z użyciem JPGECrops zajmuje mniej więcej tyle co zgranie ich z karty (może trochę dłużej).

Pikusław
27-04-2009, 14:27
Nie używam Windows, jednak może uda mi się go poprawnie emulować. Szkoda że tak dobry aparat nie posiada tak podstawowej funkcji... :/

Polanin
27-04-2009, 17:05
Nie używam Windows, jednak może uda mi się go poprawnie emulować. Szkoda że tak dobry aparat nie posiada tak podstawowej funkcji... :/To poszukaj na sourceforge.net. Na Linuksa coś powinieneś znaleźć. Jak masz Maca to się nie znam...