PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto zamienić Nikona D40 na Canona 20D



malyd77
26-04-2009, 17:39
Witam

Fotografią zajmuję się czysto amatorsko. Posiadam nikona D40 i chciałbym go zmienić na trochę bardziej zaawansowany aparat. Rozglądam się za czymś nie drogim i sprawdzonym. Mój wybór padł na Canona 20D.
Oto powody dlaczego (proszę o ewentualny komentarz)

- szumy mniejsze niż w d40 przy ISO 800 i 1600
- Więcej punktów AF
- podgląd głębi ostrości
- lepsza matryca CMOS

Co fotografuję
- trochę krajobrazów,
- portretówki
- pojazdy w ruchu

Chciałbym ten aparat ponieważ:
- nie stać mnie na obiektyw ze światłem 2,8 tu przy mniejszych szumach mógłbym korzystać z większych czułości
- aparat jest sprawdzony i bardzo dobrze wykonany

Na początek chciałbym zamienić to co mam na:
- podstawowy zestaw 20D + Kit
- Chciałbym dokupić jakąś lampę - na lampach do Canona się nie znam co najlepiej dokupić może jakiegoś Metza albo Nissin.?

Proszę o Wasz komentarz
Pozdrawiam
Ds

tomek1976
26-04-2009, 18:10
Moim skromnym zdaniem, zamiana ma duży sens, jeśli zależy Ci na tym , co piszesz - czyli b.dobre ISO800 i akceptowalne ISO1600 w 20D (CMOS vs. CCD).AF w 20D jest na niezłym poziomie - choć nie wiem, jak to się ma do Nikona. Gdybym miał Ci doradzać, co do lamp, to mimo wszystko polecałbym Canona. Jeśli nie stać Cię na np.430EXII, to poszukaj używanej 420EX - do zastosowań amatorskich będzie ok. Pomyśl jeszcze o szkiełku - może coś z niezależnych producentów? Osobiście polecam Tamrona 17-50/2.8 lub Sigmę 18-50/2.8 (ceny używanych oscylują w granicach 1k). Canonowski kit też nie jest aż tak tragiczny, jak mówią o nim niektórzy z użytkowników. W przedziale ogniskowych 18-35, spokojnie daje radę. Tylko ten plastic-fantastic:)
Pozdrawiam.

krzysztofr
26-04-2009, 21:40
Moim zdaniem warto. Oprócz lepszego użytecznego iso, canon 20d ma większy uchwyt (wygodniej się trzyma) oraz górny wyświetlacz (przydatna rzecz).
Co do lampy to każda lampa canona z serii EX będzie pasować.

MIC_a
26-04-2009, 21:57
rowniez wydaje mi sie ze zamiana ma sens...
do portretu mozesz za nieduza kase kupic 50mm 1.8 super szkiełko.
pozdrawiam

plyszczarz86
27-04-2009, 08:58
Mam 20d a Nikona d40 ma kumpel i wiele razy miałem go w łapach. Co do wysokich czułości w nikonie to sie nie wypowiem bo robiłem raczej na 100, ale w 20d ja robie spokojnie 800-1600 , a jak potrzeba 3200 to po odszumieniu rawa też daje rade.
Górny wyświetlacz to świetna sprawa, ale ważniejsze są przyciski nad nim (iso, wb, af itd) nie bawisz sie w menu tylko jeden klawisz, ruch pokrętłem i juz masz ustawione.
Pozatym rozmiar, ja mam dość duze łapska i d40 jest mało wygodny.
Aha i jeszcze jedno co przemawia na korzyść Canona, Nikonowska 50/1.8 korzysta z silniczka wbudowanego w korpus, którego d40 niestety nie ma a co za tym idzie ostrzy sie wyłącznie manualnie. W canonowskiej 50/1.8 AF jaki jest taki jest, ale nie trzeba myśleć czy dane szkło ma silniczek czy nie ma.

RomanS
27-04-2009, 19:12
Na tak zadane pytanie odpowiedz jest prosta, warto. Wiele jest powodow, kilka z nich sam wymieniles zadajac pytanie. ps. trzeba tylko zwrocic baczna uwage przy kupowaniu uzywanego aparatu.

malyd77
27-04-2009, 19:35
na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego sprzętu.?
Mam możliwość kupienia 20d z obiektywem 28-105USM f/3,5-4,5. Aparat ma przebieg 20000 zł. Sprzedający twierdzi że był kalibrowany aparat z obiektywem co kolwiek to znaczy
Pozdrawiam
Dawid

Bizon
28-04-2009, 07:34
Zamiana taka wiaze sie ze zmiana systemu, jesli Twoj system nie jest jeszcze rozbudowany, a myslę ze nie jest, to zdecydowanie warto. To inna klasa aparatu ( wyższa ). Canon przewyzsza Nikona pod względem jakości wykonania, trwałości, ergonomi ma IMO duzo lepsza matryce, a co za tym idzie jakość zdjęć na porównywalnym obiektywie bedzie lepsza, no i zdecydowanie mniej szumi.

Co do zakupow z drugiej reki nie pomogę Ci, nie mam w tym doswiadczenia.

RomanS
28-04-2009, 13:43
na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego sprzętu.?
Dawid
Ten przebieg jak tu wielokrotnie pisano sprawdzic mozna tylko w serwisie na Zytniej. Moj aparat uzywany amatorsko ma zrobianych ok. 60 000(przez trzy lata) pstrykniec. Bylo by dobrze po zakup wybrac sie z doswiadczona osoba. A samemu mozesz sprawdzic jak mocno jest wyrobiony przycisk zwalniajacy migawke, czy matryca nie jest porysowana no i najwazniejsze jakie zdjecia robi ten aparat i czy Ci to odpowiada.

banan82
28-04-2009, 14:06
na ebayu w UK 20D chodzi po okolo 1300zl na polskie. Dobra puszka aczkolwiek chyba lepiej byloby kupic 30D bo 20D ma pare "przypadlosci" jak np bardzo duze skoki ISO (troche irytujace) oraz bardzo malutki LCD (moze *******ka ale minimum bym powiedzial 2.5cala zeby cokolwiek na tym bylo widac).Ja przez te dwie rzeczy zamienilem kiedys 20D na 30D. Mysle ze warto. Co do kupowania uzywki ja bym poprsil sprzedajacego do dokladne zdjecia jak aparat wyglada z kazdej strony, patrz czy stopka nei wytarta za bardzo (jesli tak to pewno uzywana przez pro czyli zdzieral puszke raczej), sprawdz czy jest pudelko, w jakim stanie, jak w dobrym to bardzo dobrze:) To tez ma znaczenie czy aparat nie mial 5 wlascicieli wczesniej itp. Kupowalem 2 puszki uzywane i zadnych problem nie bylo, wlasnie 20D i 30D.

Kolekcjoner
28-04-2009, 23:21
Z 20D trzeba uważać. Zdarzają się bardzo wyjeżdżone korpusy mimo, że na to nie wyglądają. Szkoda zaoszczędzić kilka stówek i wydać później na wymianę migawki. Te aparaty były bardzo chętnie użwane jako body do reporterki w wielu redakcjach lub w studiach foto.
Ja bym koniecznie kupował z możliwością oględzin osobistych (ew. kogoś zaufanego) i odżałował te klikadziesiąt złotych na sprawdzenie migawki.

ostrowin
29-04-2009, 00:18
20d to już dziadek,znaleźć body w miarę dobrym stanie z niezajechaną migawką jest coraz ciężej.Oględziny niewiele pomogą bo tak jak ktoś napisał stanu migawki i tak na Digic'u II nie odczytasz,już lepiej zaryzykować 30D,możesz mieć potem o wiele mniej rozczarowań.