PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrość



pablitko84
24-04-2009, 21:43
Witam ...

Jak najłatwiej sprawdzic czy obiektyw jest ostry ??

Pozdrawiam

Yoshitaka
24-04-2009, 21:45
Witam ...

Jak najłatwiej sprawdzic czy obiektyw jest ostry ??

Pozdrawiam

Spróbować przeciąć kartkę papieru ??

:mrgreen:

zbyszekjan
24-04-2009, 21:50
zrobić zdjęcie :wink:

gwozdzt
24-04-2009, 21:53
zrobić zdjęcie :wink:
dokładnie.
i stwierdzić czy nam sie podoba czy nie.

Slider
24-04-2009, 21:54
Jak najłatwiej sprawdzic czy obiektyw jest ostry ??

Jeśli mówisz ogólnie o jakimś modelu obiektywu, to można sprawdzić np tutaj (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?FLI=0&API=0&Sample=0&FLIComp=0&APIComp=0&LensComp=0&CameraComp=0&SampleComp=0&Lens=403), wybierasz tylko model, który Cię interesuje i porównujesz.

Jeśli mówisz o własnym ogzemplarzu, to fotografujesz linijki i mury na ulicy, sprawdzając, czy wg Ciebie rozdzielczośc jest zadowalająca:mrgreen: Jesli nie, to w zdecydowanej wiekszości przypadków masz FF/BF, w pozostalej niewielkiej części, może to być jakiś totalnie walnięty egzemplarz, który nie będzie chciał ostrzyć z żadnych odleglości i na żadnych przyslonach, choć ja z takowym do czynienia (na szczęscie) nie miałem:mrgreen:

Pozdrawiam

Dragunov
24-04-2009, 22:04
Witam ...

Jak najłatwiej sprawdzic czy obiektyw jest ostry ??

Pozdrawiam
Hehe, niby takie proste pytanie... "Ostrość" przy różnych ogniskowych jest inna. Ważne są detale jakie zamierzasz dostrzec na swoich zdjęciach, z drugiej strony w fotografii ostrość ma czasami drugorzędne znaczenie. ;)

pablitko84
25-04-2009, 00:55
a jesli sie okaze ze obiektyw ma FF lub BF to co wtedy ?

bishop
25-04-2009, 01:07
a jesli sie okaze ze obiektyw ma FF lub BF to co wtedy ?

To już zależy od modelu aparatu... Jeśli masz 50D lub wyższy to wtedy masz opcję regulacji "ostrości" jeśli masz model niższy to serwis....

pablitko84
25-04-2009, 07:36
a jesli bede miał ff lub BF to usuną mi w ramach gwarancji?

BELFER
25-04-2009, 08:13
Polecam rzeczowy i z przykładami artykuł o problemach rozumienia ostrości w fotografii cyfrowej, bez czego trudno oceniac ostrośc samego obiektywu. http://plieth.com/jurek/ostrosc.html
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Po zakupieniu 24-105 przez dwa miesiące męczyło mnie "czy ten obietyw jest ostry" bowiem na forach jest sporo mitów o nieudanych egzemplarzach ale nie ma nigdzie faktów. Męka trwała do czasu wykonania zdjęcia na Długim Targu w Gdańsku. Spod Neptuna, zdjęcie z ręki na flagę miasta Gdańska powiewającą nad Dworem Artusa (ok. 50 m, słońce). Na monitorze w powiększeniu 200 x oglądamy "że są" ściegi na krawędzi materiału, że flaga jest uszyta z dwu części, a jej narożnik jest wystrzępiony i latają (nieostre bo poruszone wiatrem nitki). Czy taka ostość jest wystarczająca? Dla mnie aż nadto. Pozdrowienia -a "męke ostrości" rozumiem.

adi760303
25-04-2009, 09:55
a jesli bede miał ff lub BF to usuną mi w ramach gwarancji?

Tak. |Regulacja jest na gwarancji za darmo, wysyłka na koszt seriwsu.