PDA

Zobacz pełną wersję : jakiej szybkości karta optymalna do 5d mk II?



strus_pedziwiatr
20-04-2009, 19:01
Szukam i szukam i znaleźć nie mogę...stąd moje pytanie czy w instrukcji do 5d mark II (pytanie do tych co już z niego korzystają) jest gdzieś napisane jakiej minimalnej szybkości karty CF można w nim stosować aby zarówno robić zdjęcia jak i spokojnie nagrywać filmy hd? Jeśli gdzieś jest odpowiedź na moje pytanie to uprzejmie proszę jedynie o linka.
Znalazłem coś takiego: http://www.robgalbraith.com/bins/camera_multi_page.asp?cid=6007-9784 gdzie przy zapisie plików RAW maksymalny transfer osiągnięto na poziomie 32,6MB/s, ale to tylko jedna strona medalu. Pytanie o minimum - oczywiście można inwestować w drogie karty, ale chodzi o zoptymalizowanie tej inwestycji. Czy "dolne" osiągi z tego linka (3,2MB/s) należy też uznać jako poprawnie działające przy zarówno filmowaniu jak i zwykłym choć intensywnym robieniu zdjęć np. seryjnych?

Tutaj: http://photo.net/equipment/canon/5D-mkII/review/
znalazłem ciekawy wpis:
Operational Speed

Using a Sandisk Extreme III CF card (30 MB/s), in JPEG mode with the shutter speed set to 1/500s and focus set to manual, I gave up after shooting continuously for 100 seconds with an average shot to shot spacing of 0.26 seconds (just ober 3.8 frames/second). That’s about 385 frames. Canon quotes a buffer size of 78 frames for a non-UDMA card (though they don’t seem to specify a card speed). The 30MB/s Sandisk extreme III cards are not marked as being UDMA compliant, however it’s my understanding that they are, and the unlimited buffer capacity would seem to confirm this. For all practical purposes this means that you’re not going to fill the buffer under these conditions. In RAW mode, the frame rate was the same 3.8 fps, but the buffer did fill after 16 frames after which the frame to frame spacing increased to 0.76 seconds (1.32 frames/sec),

ISO affects buffer size and frame rate after the buffer fills. At an ISO setting of 25600 (H2), in RAW mode the 5D MkII shot 10 frames in 2.36 seconds, which is an average shot to shot spacing of 0.26 seconds, again corresponding to just over 3.8 frames/sec. After 10 frames, the shot to shot spacing increased to 1.46 seconds or 0.69 frames/sec. When shooting JPEGs with the same CF card and shutter speed, the buffer filled after 24 frames at an average frame spacing of 0.26 seconds (3.8 frames/sec), after which the frame to frame spacing increased to an average of 0.53 seconds (1.9 frames/sec).

Though I didn’t attempt to measure it, Canon quote a “startup” time of 0.1s for the EOS 5D MkII. That’s seems reasonable since there is really no detectable time lag between turning on the camera and it being ready to take a shot.

Czyżby więc karty o zapisie 30MB/s spokojnie wystarczyły? Czy to może jednak być troszkę mniej?

Już prawie znalazłem - tutaj: http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=2186
stoi tak:
Choosing a Storage Device
Normally, movie clips captured by the EOS 5D Mark II are stored in the camera using a CompactFlash memory card with a data transfer speed of at least 8MB per second. Most currently sold CF cards are at least that fast, but for best results we recommend the use of UDMA-compliant4 CF cards, which tend to be much faster than 8MB/sec. The camera itself is compatible up to UDMA Mode 6, which represents a maximum data transfer rate of 133MB/sec., although the fastest cards available as of September, 2008 are in the range of approximately 45MB/sec.

Ale pytanie do posiadaczy tego modelu: jaką szybkość byście polecili jako minimalną (bez przepłacania za wodotryski) do codziennej pracy?

koraf
20-04-2009, 19:21
Postawiłeś trudne pytanie i nie wiem czy znajdziesz szybko jednoznaczną odpowiedź.
Ja od tego podchodzę ze zdrowym rozsądkiem , gdyż 5dII nie należy do demonów szybkości i nie potrzebuję w nim tego.
Tu jest kolejny test na dpreview.com : http://canon-board.info/showthread.php?p=636875#post636875 ale nie odpowiada również w pełni na Twoje pytanie.

strus_pedziwiatr
20-04-2009, 19:28
coś się chyba link zapętlił do aktualnego wątku...ale dziękuję za dobre chęci.

koraf
20-04-2009, 19:48
Sorki miało być tak : http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5dmarkii/page14.asp

Pinto
20-04-2009, 20:55
Ja nie zastanawiałem się, tylko kupiłem najszybszą 8GB Sandiska.

arturs
20-04-2009, 22:04
powiem tak - do filmów starczy sandisc extreme III - działa bez problemów - ale przy serii RAWów bufor na ww. karcie ma tendencję do długiego zgrywania się.. więc następną kartę jaką będę miał to będzie Sandisk 45mb/s

il Dottore
21-04-2009, 02:41
Niestety nie potrafię wypowiedzieć się w kwestii zdjęć seryjnych.
Nigdy po prostu nie próbowałem zapchać bufora... :D
Natomiast potwierdzam: na Sandisc ExtremeIII filmiki bez problemu.
Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy z 5dMkII.

Alde
21-04-2009, 10:43
Ja ostatnio nagrywałem na starym Kingston`ie ( przez pomyłkę ) 2GB 50x i poszło bez problemów ...

darkon
21-04-2009, 20:04
http://www.robgalbraith.com/bins/camera_multi_page.asp?cid=6007-9784 z tych testów wynika, że 5D mk II maksymalnie osiągnął zapis na poziomie 32,6 mb/s, wiekszość zewnętrznych czytników kart też osiąga maksymalnie zbliżony transfer, dlatego wydaje mi się, że CF Sandisk Extreme IV jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę stosunek ceny do prędkości. Ciekawy test z wykorzystaniem czytników zewnętrznych http://www.fotografuj.pl/Article/Test_Sandisk_Extreme_IV_dla_kogo_szybkie_karty_CF/id/96/page/1#content

sal
21-04-2009, 21:44
http://www.robgalbraith.com/bins/camera_multi_page.asp?cid=6007-9784 z tych testów wynika, że 5D mk II maksymalnie osiągnął zapis na poziomie 32,6 mb/s
Ale to już napisał autor wątku...
Nijak jednak bym nie powiedział że "Extreme IV" to najbardziej optymalny zakup.
Prawie najszybsza karta nie jest raczej "optymalnym zakupem".
Dla porównania - 16GB Extreme IV kosztuje _2_ razy tyle co Extreme III.

arturs
21-04-2009, 22:38
Wszystko zależy co dla kogo znaczy słowo "optymalny"

sal
21-04-2009, 23:00
Wszystko zależy co dla kogo znaczy słowo "optymalny"
Jak ktoś ma na myśli największą wydajność, to chyba raczej napisze "najszybszy", ale może się mylę.
Ja np. nie robię seriami w RAW (seria u mnie to 2-4 klatki), więc wydajność Extreme III mi w zupełności wystarczy.
BTW: Bawiąc się w Viteza, http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=optymalny podaje:
optymalny «najlepszy z możliwych w jakichś warunkach»
:-)

Vitez
22-04-2009, 10:22
BTW: Bawiąc się w Viteza, http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=optymalny podaje:
optymalny «najlepszy z możliwych w jakichś warunkach»
:-)

No to... zależy o jakie warunki komuś chodzi :twisted: .

strus_pedziwiatr
23-04-2009, 18:43
Dziękuję za porady. W sumie dokonałem pewnego kompromisu: Kingston 133x 16GB + Pretec 233x 32GB. Pierwsza tania i pojemna, druga szybka (wystarczająco jak dla mnie) i ekonomicznie uzasadniona. Co prawda sprzedawcy "marudzili" na plastikowe Preteci 4GB, ale o metalowej 32GB wypowiadali się już w superlatywach. Zobaczymy jak się sprawdzą na majówce w rzeczywistych warunkach.

wizja
03-02-2010, 21:38
i? :)

orbs
04-02-2010, 09:09
Do filmow to mi ULTRA II spokojnie wystarcza, natomiast jesli chodzi o karty PRETEC i filmy to moja karta nie działała z filmami - kupiłem 32 GB, zdjęcia dało się robić ale filmików nie chciała odtwarzać, oddałem do serwisu i zwrócili mi kasę, po czym dołożyłem 20 zł i kupiłem 16 GB sandisk extreme III i zero problemów. Także jeśli chodzi o karty PRETEC to już więcej ich nie kupię - loteria.

wizja
04-02-2010, 09:36
właśnie zainwestowałem w dwie 8gb sandisk ultra 30mb/s (x200) bo są tanie na all (119/szt). Czaiłem się na PQI 16gb x233, ale zdecydowałem się na dwie 8 w dobrej cenie :)

Czacha
06-03-2010, 12:55
A jak wrazenia z uzytkowania tych Sandiskow? Jak szybko zapycha sie bufor przy RAW'ach?

wizja
07-03-2010, 22:55
A jak wrazenia z uzytkowania tych Sandiskow? Jak szybko zapycha sie bufor przy RAW'ach?

wrażenia mam na razie b. dobre - bufor przytyka się po 15 raw'ie - po 10s od zatrzymania migawki gaśnie dioda karty

mgtan
08-03-2010, 00:02
Na Extreme III 30MB/s mam problemy przy filmach - dziś zareklamowałem karte, zobaczymy.

Na nowych Extreme 60MB/s - wszystko działa bardzo dobrze. Przy rawach odczuwa sie szybsze zrzucanie względem Extreme III 30MB/s.

rsaw
08-03-2010, 03:55
Mam 2 karty SanDisk Extreme III 8 GB, ale od czerwca zeszłego roku przeważnie leżą w torbie, bo na co dzień w zupełności wystarcza mi PQI 233x 32 GB.
Prędkość mają podobną, zapchać 32 GB znacznie trudniej niż 8 GB, a stosunek cena/ilość GB dla tej PQI była bardzo dobra.
Założyłem zresztą swego czasu wątek http://canon-board.info/showthread.php?t=48295

Czacha
08-03-2010, 08:57
Ale zapominasz o jednym - bezpieczniej uzyc kilku mniejszych niz jedna duza karte .. w razie awarii ratujesz czesc zdjec :)

mgtan
08-03-2010, 17:35
otóż to. dlatego jade na 8GB a nie na 32 GB

_igi
08-03-2010, 19:08
To się szybko zmienia. Wcześniej, do 400D też kupiłem sobie dwie, a nawet trzy karty, żeby bezpieczniej. Zostałem z 2x2gb, bo jedną 2gb oddałem. Teraz dostałem Ultrę 16gb, w środę jadę po Extreme 8gb i będę miał na trochę. A cóż, gwarancja bezpieczeństwa do zgranie danych na komputer i przekopiowanie tego na dysk zewnętrzny ;)

Czacha
08-03-2010, 20:06
Ja gdzies zgubiłem 2GB, zostałem z jedna, wiec dzis dokupilem 8GB, ale to z myślą o 5D2 ... jak juz kupie sprzet to zaopatrze sie jeszcze w 3 podobne.

MC_
08-03-2010, 20:08
Ja do tego aparatu mam 4GB Extreme IV i również Sandiska, ale z nowej, szarej serii 30MB/s 8GB. Obie sprawują się bardzo dobrze.

Mad_Mac
08-03-2010, 20:23
Ja jade na kilku ultrach II 4 i 8gb. Filmy dzialaja bez problemu.

mgtan
08-03-2010, 23:36
nagraj pare filmów na na max objętości 4GB, i pare razy zostaw aparat. to dobry test.

patric89
23-03-2010, 22:13
Którą karte doradzilibyście mi do 5dII
SanDisk Extreme CompactFlash 8GB 60MB/s
Lexar Professional 233x CompactFlash 8GB 35mb/s
SanDisk Extreme III CompactFlash 8 GB 30mb/s

Nie zależy mi na długich seriach seriach, raczej na dobrze działających filmach i ogólnym płynnym działaniu.

Matsunami
24-03-2010, 09:00
Ja mam ExtremeIII 8GB i 16GB, działa bez problemowo i płynnie.

sergi
24-03-2010, 09:24
a tych sandisków ultra 30MB/s nie używacie? połowę tańsze od extreme III

sal
24-03-2010, 09:54
W tej chwili zupełnie nie opłaca się kupować starej serii Extreme III.

robaczek
24-03-2010, 09:57
a tych sandisków ultra 30MB/s nie używacie? połowę tańsze od extreme III

No właśnie, może ktoś się podzieli doświadczeniem z ich używania.

mgtan
24-03-2010, 10:16
Ja używałem i miałem problem, na Żytniej również nie polecają tych kart mimo że nimi handlują, mówia że mogą byćc problemy przy 30stkach i zalcają Extreme 60MB/s lub stare Extreme IV 45 MB/s

wizja
24-03-2010, 11:06
a tych sandisków ultra 30MB/s nie używacie? połowę tańsze od extreme III

tak jak pisałem 2 strony temu, używam amatorsko i jestem zadowolony

Przemek_D
26-03-2010, 00:01
wez Lexar 300x, bedzie odpowiednia,

Pinto
26-03-2010, 01:48
Używam SanDisk Extreme IV 8 GB 45 MB/s i jest dobrze. Zastanawia mnie, dlaczego nowa seria Extreme 60 MB/s jest tańsza od serii IV..

mgtan
27-03-2010, 20:14
tańsza jest. Postęp tehnologiczny, tak samo czemu dysk 500GB 7200 jest tańszy niż 320 7200 :)...a no dla tego że cały czas są jeszcze stany magazynowe tych mniejszych i wolniejszych i trzeba się ich pozbyć.

Narazie na czytniku moge potwierdzić że Extreme 60MB/s jest szybsze od Extreme IV 45 MB/s

Pinto
27-03-2010, 22:47
tańsza jest. Postęp tehnologiczny(...)a no dla tego że cały czas są jeszcze stany magazynowe tych mniejszych i wolniejszych i trzeba się ich pozbyć.

Takie ceny są na stronie SanDiska, więc stany w magazynach nie mają tu nic do rzeczy.
http://www.sandisk.com/products/dslr/sandisk-extreme-iv-compactflash
http://www.sandisk.com/products/dslr/sandisk-extreme-compactflash-card

mgtan
28-03-2010, 00:11
a SanDisk to nie ma magazynów? :)

a druga rzecz to tak jak z prockami, nowsza wersja, technologia wchodzi i przez chwile jeszcze starsze trzymają cene i tyle.

BeatX
15-04-2010, 16:25
Ale zapominasz o jednym - bezpieczniej uzyc kilku mniejszych niz jedna duza karte .. w razie awarii ratujesz czesc zdjec :)
podchodzac do tego zagadnienia czysto spekulacyjnie to nalezy przyjac, ze nie ma zlotego srodka, bo majac dwie karty dwukrotnie zwiekszasz ryzyko uszkodzenia jednego z nosnikow danych.
majac trzy karty trzykrotnie i tak dalej.
mozna zaryzykowac teze, ze najwieksze bezpieczenstwo daje zakup jednej karty duzej pojemnosci (16GB i wiecej) od producenta, ktory nie boi sie reklamowac jej jako urzadzenia bezawaryjnegi - dajac na to dowod w postaci dozywotniej gwarancji :)
kierujac sie tym rozumowaniem zastanawiam sie nad zakupem Kingston 16GB x133 Elite Pro
http://allegro.pl/item993884256_kingston_cf_16_gb_compact_flash_16gb _25mb_s.html
zakladajac, ze nie bede walil seriami to do 5DmkII chyba starczy taka karta (?)

noeee
24-04-2010, 10:17
Witaj.

I jak Ci się spisuje karta z indeksem 133x (+- 20MB/s zapis) ?

Czy filmy nagrywają się bez problemu ?

Czy mogli byście odpowiedzieć jaki bitrate mają filmy w 1920 i 30 klatkach ...
można by wyliczyć minimalną prędkość zapisu i tym samym kartę która zdąży to nagrać.

Sam niestety mam 5D od wczoraj i jakąś zabytek (tj. Sandiska 2 1 GB i nawet filmów nie idzie nagrać) - i właśnie jestem na etapie zakupu ..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sam niestety mam 5D od wczoraj i jakąś zabytek (tj. Sandiska 2 1 GB i nawet filmów nie idzie nagrać) - i właśnie jestem na etapie zakupu ..[/quote]

sam sobie odpowiadam ale może sie komuś przyda ... i nawet na tym starym sandisku poszło ...

bitrate jest około 45 Mbita/s czyli około 6 MB/s - nawet karta 50x da radę ;)
z filmami ( a tym bardziej 133x i 20MB/s ) ...
co do zdjęć RAW w serii to już inna sprawa ... ale dla mnie to nie jest tak ważne ;)

wizja
24-04-2010, 11:43
sam sobie odpowiadam ale może sie komuś przyda ...


No dzięki.

PS. W pierwszym poście jak byk stoi: "Normally, movie clips captured by the EOS 5D Mark II are stored in the camera using a CompactFlash memory card with a data transfer speed of at least 8MB per second."

;)

noeee
24-04-2010, 11:48
No dzięki.

PS. W pierwszym poście jak byk stoi: "Normally, movie clips captured by the EOS 5D Mark II are stored in the camera using a CompactFlash memory card with a data transfer speed of at least 8MB per second."

;)

teoria pisana a praktyka stosowana to dwie różne sprawy ;)
tj. lepiej samemu dotknąć ;)

pozdr.

wizja
24-04-2010, 11:52
tj. lepiej samemu dotknąć ;)


Tomasz też tak uważał ;))))))))

spoko-luz :)

halogen
02-06-2010, 09:32
Hey mam pytanie muszę zakupić kartę Cf do 5dmkII tak aby filmy się nie przycinały przy nagrywaniu.

Pretec CompactFlash x233 16GB koszt 199zł niby 35mb zapisu i 35mb odczytu
lub
Adata 16GB 533x 80/50MB koszt 199zł niby 50mb zapisu i 80mb odczytu

różnica jest tylko taka że pierwsza kartę mogę kupić pod nosem w sklepie i jak coś mięć gwarancje a tą drugą tylko na wysyłkę.

Pytanie tylko jak prędkość spokojnie pozwoli na zapisywanie i odczytywanie filmów.

mgtan
02-06-2010, 18:23
Hey mam pytanie muszę zakupić kartę Cf do 5dmkII tak aby filmy się nie przycinały przy nagrywaniu.

Pretec CompactFlash x233 16GB koszt 199zł niby 35mb zapisu i 35mb odczytu
lub
Adata 16GB 533x 80/50MB koszt 199zł niby 50mb zapisu i 80mb odczytu

różnica jest tylko taka że pierwsza kartę mogę kupić pod nosem w sklepie i jak coś mięć gwarancje a tą drugą tylko na wysyłkę.

Pytanie tylko jak prędkość spokojnie pozwoli na zapisywanie i odczytywanie filmów.

wal w ciemno w SanDisk Extreme 60MB/s i nie oszczedzaj bo to źle sie kończy, wierz mi.

halogen
02-06-2010, 20:47
wal w ciemno w SanDisk Extreme 60MB/s i nie oszczedzaj bo to źle sie kończy, wierz mi.

sandisc jest 2x droższy i wolniejszy od adata :) jedyne za przy tej pierwszej karcie to to że jest ze sklepu a nie z jakiegoś z allegro gdzie potem mogałby być problem z wysyłka, chyba że gwarancja jest producenta w takich przypadkach

Vitez
04-06-2010, 14:12
sandisc jest 2x droższy i wolniejszy od adata :)

Jak Ci padnie tańsza karta to przekonasz się że wartość utraconych danych jest sporo większa niż te nędzne '2x droższy' za uznany, pewny, markowy produkt.

halogen
05-06-2010, 09:04
Jak Ci padnie tańsza karta to przekonasz się że wartość utraconych danych jest sporo większa niż te nędzne '2x droższy' za uznany, pewny, markowy produkt.


hmm a wyznajecie zasade droższe = lepsze ??? nie wiem czemu właśnie wszyscy mówią że sandisc jest najlepszy.... jest dobra kartą ale są firmy które robią tak samo dobre pamięci i o połowe tańsze. W teście który ktoś tutaj pokazał karty np adata są nie dość że szybsze o ok 20 mb/s to jeszcze jakieś 150 zł tańsze od odpowiedników. w Sandiscu pisze dożywotnia gwarancja.... :/ czyli tak naprawde żadna bo jak dokładnie sie doczytasz w regulaminie co mają na myśli dożywotnia to szybko zmienisz zdanie, gwarancja jest jak na wszystko ale nigdy "dożywotnia"

sal
05-06-2010, 12:23
hmm a wyznajecie zasade droższe = lepsze ??? nie wiem czemu właśnie wszyscy mówią że sandisc jest najlepszy.... jest dobra kartą ale są firmy które robią tak samo dobre pamięci i o połowe tańsze.
Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?
BTW: Ta firma się nazywa SandisK

halogen
05-06-2010, 18:51
Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?
BTW: Ta firma się nazywa SandisK

bo nie wieże że całe grono cb siedzi tylko na firmie sandisK

ale ok nie ma alternatywy rozumiem według was. koniec kropka.

maxon52
05-06-2010, 20:11
A ja używam też Lexara , bardzo dobre karty .

arturs
06-06-2010, 00:38
hmm a wyznajecie zasade droższe = lepsze ??? nie wiem czemu właśnie wszyscy mówią że sandisc jest najlepszy....
poczytaj sobie wątek o kartach PQI - najpierw były zachwyty że tanie i dobre, po co przepłacać - wręcz żeśmy frajerzy co przepłacają i pewnie sprzedawcy sandiska ;)
i po paru miesiącach zaczęły się wątki o padniętych kartach PQI i ogólny lament.. pewnie ta adata to to samo tylko szyld zmieniony:
na szybko 4 firmy: Sandisk, Pretec, Lexar i Kingston..
reszty bym nie kupił - aktualnie mam 6 sandisków 8Gb 30mb/s i ze 2 szt. 4Gb i wszystkie wyśmienicie działają odkąd je kupiłem..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aha, i uważam że 2x8gb jest lepsze niż 1x16..

halogen
06-06-2010, 10:27
poczytaj sobie wątek o kartach PQI - najpierw były zachwyty że tanie i dobre, po co przepłacać - wręcz żeśmy frajerzy co przepłacają i pewnie sprzedawcy sandiska ;)
i po paru miesiącach zaczęły się wątki o padniętych kartach PQI i ogólny lament.. pewnie ta adata to to samo tylko szyld zmieniony:
na szybko 4 firmy: Sandisk, Pretec, Lexar i Kingston..
reszty bym nie kupił - aktualnie mam 6 sandisków 8Gb 30mb/s i ze 2 szt. 4Gb i wszystkie wyśmienicie działają odkąd je kupiłem..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aha, i uważam że 2x8gb jest lepsze niż 1x16..

i to jest konkretna odpowiedz :) dzieki za wyczerpujące info :)
ps. przy karcie 8gb ile jesteście w stanie zapisać zdjęć w formacie min. jpg + RAW oraz ile samego filmu ??

rsaw
14-06-2010, 22:36
Jeden 12-15 min. odcinek filmu, jaki można nagrać "jednym ciągiem", zajmuje ok. 4 281 000 000 B, dzieląc to przez 1024^3 mamy ok. 4 GB.
Karta "8 GB" ma w rzeczywistości 8 193 015 808 B (przynajmniej moja SanDisk Extreme III), czyli dzieląc przez 1024^3 wchodzi na nią 7 813 MB = 7,63 GB.
Po nagraniu więc na jednej karcie 8 GB ok. 20 min filmu trzeba jak najszybciej kombinować jej wymianę - mało komfortowa sytuacja i dlatego zarzuciłem robienie na kartach 8 GB.
Przeciętny .cr2 (RAW) ma 25 MB, przeciętny najmniejszy .jpg ma 1 MB, razem 26 MB.
Takich kompletów można więc zapisać na "8 GB" (w rzeczywistości 7 813 MB) około 300 (ja też robię w takich ustawieniach zapisu). Tu oczywiście takiego szybkiego zapełniania jak przy filmie nie ma i nie ma problemu z używaniem np. dwóch lub więcej kart 8 GB.

Zależnie od tego, co będziemy głównie robić, możemy dobrać sobie więc pojemności, producenta i typ.
8 GB to zdecydowanie za mało przy częstym filmowaniu, zalecam 32 GB (choć na pewno karta 16 GB jest dużo lepsza do tego niż 8 GB).
8 GB to zdecydowanie wystarczająco przy samych zdjęciach, oczywiście pod warunkiem posiadania co najmniej jeszcze jednej karty.
Karty zawsze powinny być "markowe", czyli pochodzić z pewnego źródła od producenta, który nie pojawił się właśnie na rynku i daje dobre warunki gwarancji. Do C5Dm2 w zupełności wystarczają karty o prędkościach rzędu 200x czyli 30 MB/s (chyba że te 600x są tańsze ;) ).
Przy robieniu "na zarobek" lepiej jest postawić na karty, wskazywane przez zawodowców jako takie o których nic złego nie słychać, choć oczywiście często rządzą tu mity i przypadki (Polska to niestety nie w pełni cywilizowany kraj i nie do końca można być pewnym nawet tego, że dany SanDisk to Sandisk z fabryki, a nie tylko z naklejki).
Przy filmowaniu/robieniu zdjęć dla przyjemności, można się pokusić o używanie kart mniej "kultowych" producentów, w szczególności wymieniony "Pretec x233 16GB koszt 199zł" całkiem sensownie brzmi. Z drugiej strony, jak widzę ogłoszenie "Lexar Professional CF 16GB 233x za 269 zł" to pewnie bym się szarpnął na tę ostatnią...
rsaw

komw
12-07-2010, 11:57
Hej, a używał ktoś dokładnie takiej karty z 5d Mark II?
http://www.allegro.pl/item1116566485_sandisk_compact_flash_ultra_ii_16gb _sklep_krakow.html
Jak z zapisem filmów? mam jakąś starą kartę PQI i niestety bufor po paru sekundach się przepełnia mimo iż jest to x133.
Jak wygląda nagrywanie w przypadku takiej karty ?

molsar
12-07-2010, 12:13
ja mam taka i nie ma zadnych problemow z filmem czy zapisem RAW

halogen
15-09-2010, 06:34
ja mam taka i nie ma zadnych problemow z filmem czy zapisem RAW

znalazłem coś takiego - macie jakieś doświadczenie z tą karta i firmą??? predkość do ceny wydaje się rewelacyjna

KARTA PAMIĘCI A-DATA CF COMPACT FLASH 16GB Najszybsza karta na rynku
UDMA
533X ( zapis do 50MB/s, odczyt do 80MB/s ) - 165 zł po ustaleniach


http://allegro.pl/item1158961181_karta_a_data_cf_compact_flash_16gb_ 533x_80_50mb_s.html

Bolek02
15-09-2010, 07:36
No tak, tylko po co sprawdzać coś co jest niepewne i nie do końca sprawdzone :)
Czasami nie warto sugerowac się parametrami określonymi przez producenta, bo często jest tak, że są to mzwyczajne przechwałki :( nie znajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli lubisz eksperymentować, to kup co uważasz i tyle.

siudym
19-09-2010, 23:45
Druga sprawa kto kupuje body (w sumie) pro, aby potem kombinowac z tanimi kartami... Rozumiem kogos z 1000D a body do zabawy, wtedy tania karta i wsio. Zreszta jak sie dalo 8k za body, to da sie te 100zl wiecej do lepszej karty.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Bym sie chyba powiesil za pasek od 5D mark II gdybym wrocil z jakiegos fajnego pleneru, a potem na jakims "KINGU CF" stracil jakies RAWY. heh.. :)

halogen
20-09-2010, 06:25
no stało się...... kupiłem.... padło na SANDISK EXTREME 8GB 60MB/S x400 i jest miodzio :)

marek458
08-12-2010, 11:30
hej
a czy ktos testowal juz jakies wieksze karty? mi 16gb czasem za szybko sie zapelnia,i chcialbym zakupic jakas 32GB,polecicie cos co by dzialalo bezproblemowo?podobno z niektorymi tak duzymi sa problemy

filemoon
08-12-2010, 12:28
Ja mam czytnik Lexara na Firewire wiec czytnik nie jest tutaj pieta achirlesowa ale jak zczytuje dane lub kopiuje na karte Pretec'a (x233) to osiagam zawrotne transfery kolo 8 MB/s. Filmy niby mi sie nie tna jaks ie nagrywaja ale zrzucania z karty jest slamazarne (zrzucam to na dysk sieciowy ktory ma transfery 50-60 MB/s) z Sandiskiem czy Lexarem nie mam takich "problemow".

Jak dla mnie tylko Sandisk lub Lexar.

Niestety aparat stosuje FAT jako system plikow i tutaj pojawia sie to ograniczenie 4GB na pojedynczy plik. Troche szkoda - chodz mozliwosc uzywania innego systemu plikow na karcie moze byc calkiem latwo zaimplementowana w Firmware aparatu (gdyby ludziki z Canona sie na to zdecydowali).

myslidar
08-12-2010, 13:29
Ja mam 2 karty Pretec'a (8 i 32 GB) i osiągają tyle i deklaruje napis na nich. Może masz jakaś podróbę.

mamiyka
08-12-2010, 13:43
Mam 2 karty Preteca 16GB,problemu z transferem nie mam,ale jakiś czas temu jedna z nich częściowo wykrzaczyła się z bardzo ważnymi zdjęciami.Nie dało się odczytać ok. 1/3 zawartości,zdjęcia nie były możliwe do odczytania ani w aparacie,ani na kompie.Po kilku dniach odzyskałem tiffy testując różne programy do odzyskiwania danych,ale rawy poszły w kosmos.Po zajściu sformatowałem kilkakrotnie kartę i jest ok,ale od tej pory automatycznie sięgam tylko po SanDiski...

masahuku
08-12-2010, 15:41
Ja używam tylko Lexarów. Prędkość 233x i 300x.
Rozważałem Kingstony i Sandiski, ale dość często zdarzają się podróbki - tu nawet zakup z "pewnego" źródła może nie ustrzec.
Dla mnie jakość nośnika (i w związku z tym bezpieczeństwo danych) ma znaczenie krytyczne.
Karta Lexar UDMA 300x zapisuje serie RAW + jpg z Canona 50D bez żadnego opóźnienia. Na karcie 233x też nie zauważyłem opóźnień.

SergioM
08-12-2010, 20:07
używam Lexar 233x kart w 5DmkII bez żadnych problemów, awarii czy zwolnienia

filemoon
08-12-2010, 20:45
Ja tego mojego Preteca x233 (16GB) mam jeszcze z czasow kiedy w netbooku robila jako dysk twardy potem robila w moim poprzednim body (400D) i teraz w zasadzie widze jak "szybka" jest w czytniku, w obecnym aparacie te 8MB/s wystarcza.

Ale faktem jest ze ciagle dziala a przeszla duzo wiec ja ja chwale za trwalosc ale deklarowane x233 to jakas fikcja jest.

filemoon
09-12-2010, 01:12
Ciekawostka.

Jak karta zostala sformatowana na aparacie sytuacja ulegla diametralnej poprawie (wczensiej byla formatowana z pod systemu) - teraz 14 MB predkosc zapisu a predkosc odczytu 40MB. Ogolnie moja nota nieco podrosla.

Pozdrawiam.

Romanisko
05-02-2011, 13:26
Przez chyba dwa lata używam na różnych korpusach zielonej Transcend 133 8GB. Bardzo sobie chwalę, szybka ze świetnym buforem, wytrzymała. Czerwona ponoć nie jest taka szybka.

Pozdrawiam serdecznie :)

Bolek02
05-02-2011, 21:01
Aktualnie pojawiła się w sprzedaży karta CF SanDisk ULTRA 8GB 30MB/s x 200 w przyzwoitej cenie 95zł.

lukaszr
05-02-2011, 21:22
To może być też ciekawa karta:
http://allegro.pl/lexar-professional-karta-cf-16gb-400x-60mb-s-udma-i1403519751.html

Co myślicie o tym ?

lukaszr
06-02-2011, 01:09
Ewentualnie jeszcze rozważam coś takiego:
http://allegro.pl/transcend-cf-32gb-400x-ultra-najszybsze-gw-nowe-i1438583747.html

Za oceanem dość mocno chwalone karty.

deejay24h
06-02-2011, 14:26
Właśnie miał ktoś do czynienie z TRANSCEND lub Silicon Power chodzi mi ostatnio po głowie 32mb

McMelassa
06-02-2011, 16:39
32mb - trochę mało :) . Tylko z kartami SD marki Transcend miałem (jedną nadal mam) do czynienia. Może mniej wydajne od Sandisków które na codzień używam - lecz bezproblemowe w działaniu i jak na razie niezawodne.

deejay24h
06-02-2011, 20:04
No tak w sumie na dwa RAWy by starczyło:)

marcar
07-02-2011, 00:27
Przypomniało mi się, jak do Canona A60 dostałem w zestawie kartę 16MB :) Łezka w oku...

myslidar
07-02-2011, 10:46
Mam tego Transcenda 32GB 400x, ale na 5D mark II jakoś wielkiej różnicy nie widzę w porównaniu z Pretec 233x. Na 7D ta różnica jest bardziej zauważalna. Dlatego do 5D Marka II to bym chyba wolał wolniejszą, ale większa kartę pamięci, chociaż nawet nie wiem ile max GB obsługuje piątka.

_igi
11-02-2011, 11:23
Mam Ultrę 16gb i Extreme 8gb, te z nowych serii. Różnicy nie widzę, więc mogę śmiało powiedzieć, że do tych aparatów opłaca się pakować Sandiski Ultra.

Pozdrawiam.

m_o_b_y
11-02-2011, 12:07
Jak ktoś ma na myśli największą wydajność, to chyba raczej napisze "najszybszy", ale może się mylę.
Ja np. nie robię seriami w RAW (seria u mnie to 2-4 klatki), więc wydajność Extreme III mi w zupełności wystarczy.
BTW: Bawiąc się w Viteza, http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=optymalny podaje:
optymalny «najlepszy z możliwych w jakichś warunkach»
:-)


Słowo "optymalny" pochodzi od łacińskiego "optimus", czyli najlepszy, zatem "najbardziej optymalny", jak napisał nasz kolega, to jest masło maślane (dość częsty błąd językowy). :mrgreen:
Pozdrówka

PiotrOstapiuk
14-02-2011, 17:56
Zastanawia mnie czy jest sens kupowania kart 400x (60MB/s) skoro przesyłając zdjęcia przez USB port ten ma ograniczenie do 30MB/s. Chyba że ktość ma czytnik obsługujący eSATA i czytnik ten potrafi przesyłać szybciej niż USB - jesli tak to poproszę o informację. Ciekawi mnie jaka jest szybkość przesyłu danych wewnątrz aparatu np 50d, 5d mkII. Czy cokolwiek potrafi wykorzystać te karty czy też marketingowcy zyskują tylko klientów.

siwartfoto
15-03-2011, 16:19
poczytaj sobie wątek o kartach PQI - najpierw były zachwyty że tanie i dobre, po co przepłacać - wręcz żeśmy frajerzy co przepłacają i pewnie sprzedawcy sandiska ;)
i po paru miesiącach zaczęły się wątki o padniętych kartach PQI i ogólny lament.. pewnie ta adata to to samo tylko szyld zmieniony:
na szybko 4 firmy: Sandisk, Pretec, Lexar i Kingston..
reszty bym nie kupił - aktualnie mam 6 sandisków 8Gb 30mb/s i ze 2 szt. 4Gb i wszystkie wyśmienicie działają odkąd je kupiłem..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aha, i uważam że 2x8gb jest lepsze niż 1x16..

Niedawno kupiłem 5DmkII i sprzedawca od razu odradził mi kupowanie kart Kingston bo podobno źle współpracują z tym modelem.
Ma ktoś podobne doświadczenie? Ja wczesniej używałem Kingstona z 450d i działał bez problemu ale to inna bajka

_igi
16-03-2011, 09:30
Zastanawia mnie czy jest sens kupowania kart 400x (60MB/s) skoro przesyłając zdjęcia przez USB port ten ma ograniczenie do 30MB/s. Chyba że ktość ma czytnik obsługujący eSATA i czytnik ten potrafi przesyłać szybciej niż USB - jesli tak to poproszę o informację. Ciekawi mnie jaka jest szybkość przesyłu danych wewnątrz aparatu np 50d, 5d mkII. Czy cokolwiek potrafi wykorzystać te karty czy też marketingowcy zyskują tylko klientów.

Ja taką kartę kupiłem jak miałem jedynkę, przydawała się przy dłuższych seriach. Do piątki na spokojnie wystarcza 30mbps. Warto zaopatrzyć się w wersję o pojemności 16gb.

MC_
16-03-2011, 09:32
Kingstony słabo się dogadują z Minoltami i Sony. Jak jest w przypadku Canona nie wiem, ale nie mam zamiaru sprawdzać.
Od kilku lat używam wyłącznie Sandiska i nie mam żadnych zastrzeżeń.

lukasz5DmkI
16-03-2011, 19:17
Może was zadziwię ale Pretec czy PQ mają bardzo dobre karty x233 ja osobiście korzystam i polecam Lexar Profesional.Tak jak już powiedziano 5DmkII nie jest demonem prędkości więc powinno być dobrze co do Kingstona to i ja odradzam brak przekonania do tej marki

matarata
16-03-2011, 20:06
Jo osobiście używam Kingstona elite pro 16GB 133x i działa dobrze. Przy nagrywaniu filmów nie gubi klatek. Jestem amatorem i szybkość zrzucania fot i filmów mi wystarcza. Seriami także rzadko fotografuję. Chce kupić jeszcze jedną i być może kupię też Kingstona ze względu na cenę i dużo podróbek lepszych kart jak sandisk.

Bolek02
26-03-2011, 09:47
Kingston Elite Pro to nie jest zła karta, ale niestety wolna. Ja jej używam w moim 5D sporadycznie, głównie służy jako zapas. Najlepszym rozwiązaniem IMHO jest jednak SanDisk Extreme III lub IV. Jeśli boisz sie podróbek, to kupuj w sprawdzonych sklepach :)

siwartfoto
29-03-2011, 11:41
Mam problem kupiłem kartę 8GB San disc Ultra 30mb/s po pierwszym włożeniu do aparatu zgodnie z zaleceniami sformatowałem kartę w aparacie po tygodniu karta przestała działać na monitorze pojawia się informacja żeby sformatować kartę w aparacie niestety kiedy próbuję to zrobić pojawia się informacja że sformatowanie karty jest nie możliwe i żebym wymienił kartę. Myślicie że sformatowanie karty w komputerze cos pomoże bo niestety nie mam czytnika kart Compac Flash na kompie. Jak na złość nie mogę też znaleść paragonu więc pewnie z reklamacji nici

takpoprostu
30-03-2011, 07:41
Ja miałem niemiłe doświadczenia odnośnie SanDiska extreme III i ultra II. Wiem że to bardzo dobra firma, no ale widocznie miałem pecha lub kupiłem jakąś podróbkę. Ale jak wiadomo można się zrazić więc obecnie będzie leciał drugi rok jak strzelam na Pretecach x233 kilka sztuk po 8 gb i chodzi to naprawdę fajnie. Demonem szybkości to to nie jest ale mi w zupełności wystarcza.

flisia4
31-03-2011, 00:43
Ja raz skusiłem sie dla testu na A-DATE (clas 6 - obecnie 10) dla testu tylko, że SDHC i szczerze EXTREME III SDHC rozjechał ją jak walec biedronkę (extreme w serii zero przycinki ADATA 6s wyciete ze spustu), więc ich slogany o najszybszych kartach to moga sobie ....... . Obecnie jade na CF EXTREME 60mb/s oprócz porządnej prędkości mają niski czas dostępu co wielu olewa i patrzy na mb/s (cos w stylu mam internet 25mb/s a strony otwierają sie jak muł bo ping siega 300ms) i są przystępne cenowo a i jeszcze nie zawiodły mnie w trudnych warunkach (transcend 400x padł) Lexara z miła chęcią przygarnę ale cenowo się nie uśmiecha, z PQI po penkach i dyskach zew podziekuje z resztą brak doczynienia więc się nie wypowiadam.

Goomis
02-04-2011, 23:26
Nowe Sandiski Ultra 30mb/s działają bardzo przyjemnie. Zgrywanie też jest z dobrą przepustowością.
Kingstonów nie polecam. Mi padł, znajomym padały jak muchy. Może się coś zmieniło ale mam niemiłe wspomnienia. PQI też są awaryjne.
Moim zdaniem zostały 2sensowne firmy: Sandisk i Pretec

Bolek02
03-04-2011, 21:50
Rzeczywiście nowe SanDiski Ultra 30mb/s śmigają aż miło i mają niezłą cenę. Parametrami nie ustępują standardowym kartom serii EXTREME III :)

MateuszG
30-04-2011, 19:07
osobiście mam Pretec, 8GB 233x oraz ostatnio zakupiłem 16GB 233x, kręcę dużo filmów, dlatego wybrałem coś szybszego, karty są dość tanie jak na swą jakość, 8GB używałem ponad rok, nie raz w pełni zajmując całą pamięć i muszę polecić tą firmę, jestem naprawdę zadowolony.

bul
03-06-2011, 12:12
ja polecam transcend 32gb (400x) - do 90MB/s odczyt, do 60MB/s zapis

w testach spisuje sie znakomicie - a jest o polowe tansza od swoich odpowiednikow (ja kupilem nowa za 264zl) marki sandisk, lexar itp.

jak dotychczas bezawaryjna ale jest jeden problem - po sformatowaniu na 5D mark II rozpoznaje ja jako 8GB dlatego trzeba formatowac przez kabel usb z poziomu komputera - i wszystko jest pieknie ;)

myslidar
03-06-2011, 12:30
To chyba masz jakieś stare firmware w aparacie, bo ja nie mam takiego problemu z tą kartą. Działa bez zarzutów, a używam jej jeszcze w 7D.

bul
03-06-2011, 12:48
To chyba masz jakieś stare firmware w aparacie, bo ja nie mam takiego problemu z tą kartą. Działa bez zarzutów, a używam jej jeszcze w 7D.

firmware to 2.0.8

myslidar
03-06-2011, 12:49
No to dziwna sprawa..

Misiek87
13-06-2011, 12:26
Ja zgrywam zdjecia - zero problemow. Zgrywam male filmy z 5d2 - zero problemow. Zgrywam duze filmy, powyzej 500 mb. Err70 - wina karty? :>

ktos sie spotkal z takim errorem?

Misiek87
13-06-2011, 23:08
Sprawdzalem na drugiej i trzeciej karcie - to samo. Male filmiki zgrywa, ale duze juz nie - err70.
Zytnia czy jakis inny pomysl? :)

michael_key
14-06-2011, 00:13
Moim zdaniem zostały 2sensowne firmy: Sandisk i Pretec
Mam 8GB 233x chwalę sobie.
A z zestawu 8GB, typu Lexar vs Sandisk 60MB/s... który nośnik???

Bolek02
14-06-2011, 12:12
Mam 8GB 233x chwalę sobie.
A z zestawu 8GB, typu Lexar vs Sandisk 60MB/s... który nośnik???

IMHO obydwie karty są porządne i warte polecania. Uzywam od jakiegoś czasu zarówno jedną jak i drugą na moich sprzętach i nigdy nie miałem żadnego problemu. Z czystym sumieniem mogę polecić.

miczael
14-06-2011, 12:37
Mam 8GB 233x chwalę sobie.
A z zestawu 8GB, typu Lexar vs Sandisk 60MB/s... który nośnik???

Wszystko zależny do jakiego body oraz jaki czytnik posiadasz. Żeby wykorzystać Sandisk 60MB/s trzeba mieć body chyba tylko z 1-nek a czytnik na fire wire lub USB 3. Lexar robi pamięci na kościach samsunga i są bardzo dobre sam posiadam x233 i mam ok 20MB/s realnego transferu na USB 2. Na 50D który ma UDMA karta jest w pełni wykorzystywana, nie miałem nigdy problemu z zapełnieniem bufora przy 6,3kl/s a zwłoka wyniosła ok 2 sek zapis 30RAW.
Pozdrawiam

michael_key
14-06-2011, 14:59
No to dobra. Do 5D2 wybierze się cokolwiek :-D

myslidar
14-06-2011, 15:01
No właśnie pytanie czy 5D II wspiera UDMA? 7D wspiera i seria 1D też, przynajmniej z tych nowszych body. Przy 7D widać różnicę przy szybkiej karcie, w 5D nie testowałem, ale tam w sumie raczej rzadko wykorzystuję jakieś dłuższe serie.