PDA

Zobacz pełną wersję : Nocne zdjęcia gwiazd/długa ekspozycja



grzegorzkalisz
20-04-2009, 12:28
Witam, wczoraj w końcu się zebrałem i postanowiłem sprawdzić na własnej skórze co to znaczy długa ekspozycja w nocy. Jeden efekt przedstawiam na załączonym zdjęciu.
Od razu dla tych, którzy postanowią wybrać się na tego typu zdjęcia radzę za dnia zbadać dokładnie miejsca w z których będziemy fotografować i ustawić odpowiednią ostrość na pierwszy plan i zapamiętać jak potem ustawić pierścień. W totalnej ciemności jest to niemożliwe, a robienie metodą "na wyczucie" odradzam :)
Zakładam wątek ponieważ nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanie, na jak długo mogę otworzyć migawkę w Canonie 20d żeby nic nie spie** uszkodzić nic w aparacie, nawet nie bardzo zdaję sobie sprawę co można uszkodzić.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/my.php?image=img61781.jpg)

Przysłona 5.6 czas 12 minut. Na jakimś forum znalazłem wspaniałego doradce, który radzi aby przysłonę ustawiać na 32...kompletna bzdura.

piotrusb
20-04-2009, 13:04
Na jakimś forum znalazłem wspaniałego doradce, który radzi aby przysłonę ustawiać na 32...kompletna bzdura.

Dlaczego? Jeżeli robisz ekspozycję np. kilku godzinną, to chyba nie jest to kompletną bzdurą?

Sergiusz
20-04-2009, 13:13
Parę dni temu miałem okazję uczestniczyć jako „asystent ignorant” podczas fotografowania księżyca. Trochę liznąłem temat może nie do końca jako fotografowanie gwiazd ale samego nieba. Wydaje mi się, że chcąc fotografować gwiazdy przydałby się teleskop.

Slider
20-04-2009, 13:25
Dlaczego? Jeżeli robisz ekspozycję np. kilku godzinną, to chyba nie jest to kompletną bzdurą?

A nie lepiej neutralny filtr szary..?


Wydaje mi się, że chcąc fotografować gwiazdy przydałby się teleskop.

Jeśli zależy Ci na konkretnych gwiazdozbiorach, to i owszem, przydałby się, jeśli natomiast chcesz uchwycić całe niebo, jak na powyższym przykładzie to.. Nie widziałem jeszcze teleskopów szerokokątnych..:grin:

Pozdrawiam

grzegorzkalisz
20-04-2009, 13:27
Piotrusb spróbuj, a zobaczysz..."gwiazdy są w ciągłym ruchu" dana gwiazda nie zdąży odznaczyć się na matrycy (filmie) przy przysłonie 32.
Sergiusz teleskop mam, nigdy nie wgłębiałem się w temat fotografowania przez teleskop, ale wiem, że trzeba posiadać nasadki, przejściówki i odpowiedni obiektyw o czym na razie nie mam pojęcia. Jeżeli ktoś ma taką wiedzę chętnie się dowiem.
Ale nadal martwi mnie max. czas naświetlania w 20D.

Sergiusz
20-04-2009, 13:51
A nie lepiej neutralny filtr szary..?



Jeśli zależy Ci na konkretnych gwiazdozbiorach, to i owszem, przydałby się, jeśli natomiast chcesz uchwycić całe niebo, jak na powyższym przykładzie to.. Nie widziałem jeszcze teleskopów szerokokątnych..:grin:

Pozdrawiam



Wiesz ale jest taka maszyna do przesuwania aparatu na statywie aby gwiazdy wychodziły jako punkty a nie jako kreski bo w ten sposób masz drogę gwiazd a nie gwiazdy. Wbrew pozorom wystarczy naprawdę bardzo krótki czas aby obraz był poruszony. Jak oglądałem przez teleskop księżyc to się czułem trochę jak bym oglądał pierwsze kadry z filmu Dzień Niepodległości, ruch księżyca widać bowiem „gołym okiem”

krzysiek187
20-04-2009, 14:18
ciekwy wątek (o te czasy naświetlania) a wiecie jak to się ma do 30D?
jaki jest najdluższy czas?

Sober
20-04-2009, 15:43
Od razu dla tych, którzy postanowią wybrać się na tego typu zdjęcia radzę za dnia zbadać dokładnie miejsca w z których będziemy fotografować i ustawić odpowiednią ostrość na pierwszy plan i zapamiętać jak potem ustawić pierścień. W totalnej ciemności jest to niemożliwe, a robienie metodą "na wyczucie" odradzam :)

Hmm... a mnie się wydawało że w przypadku "zdjęć gwiazd" to dobrze by było ustawić ostrość na nieskończoność, albo lepiej na hiperfokalną...

Kam
20-04-2009, 15:56
w 30D masz czasy do ustawienia do 30 sekund. Powyżej jest tryb bulb. Chyba jedyną opcją żeby zepsuć aparat to trzeba by znacznie podgrzać matrycę/pkty AF. W nocy lub o zmierzchu raczej niewykonalne.


a mnie się wydawało że w przypadku "zdjęć gwiazd" to dobrze by było ustawić ostrość na nieskończoność, albo lepiej na hiperfokalną...

najlepiej chyba trafić między jedną a drugą, w nocy to nie jest takie proste (przynajmniej dla mnie).

nagor
20-04-2009, 16:22
nawet w instrukcji pisża ze nie ma ograniczenia czasu otwarcia migawki!! ewentualni ezywotność baterii (300D miało niby ok 2,5 h)

zaitsev
20-04-2009, 16:50
Moje 400d wytrzymało ponad 40 minut. :D

grzegorzkalisz
20-04-2009, 16:52
Czasem czytam niektóre wypowiedzi i czuje się jakbym był jeszcze w przedszkolu.
Sober tak szczególnie Tobie radzę w ciągu dnia pójść w interesujące nas miejsce i złapać ostrość na gwiazdach...gratuluję...
Kam, dzięki, że nas poinformowałeś że mamy 30 sekund a potem jest bulb :)
Kiedyś miałem prospekt canona był tam aparat bodaj że 20Dn, coś z literką N w oznakowaniu przeznaczony był właśnie do kilkugodzinnych naświetleń w nocy. I stąd moje obawy.


zaitsev
pochwal się tym zdjęciem.

zaitsev
20-04-2009, 17:08
Niestety przepaliłem niebo... :D

Slider
20-04-2009, 21:22
Wiesz ale jest taka maszyna do przesuwania aparatu na statywie(..)

Wiem, ale nie nazywa się to teleskop.


Wbrew pozorom wystarczy naprawdę bardzo krótki czas aby obraz był poruszony.

To też wiem, ale pytanie autora wątku dotyczyło maksymalnego czasu otwarcia migawki, a nie pozbycia sie ruchu gwiazd, toteż załozyłem, ze o taki efekt mu chodziło i nie poleciłem zakupu statywu z montażem paralaktycznym.

jadeit
20-04-2009, 21:54
punktowe obrazy gwiazd nie robi zwykle sie na bardzo długich czasach z 2 znanych mi powodów
po 1 błędów prowadzenia układu paralaktycznego;
po 2 wyłążą właśnie prześwietlenia,
więc robi się wiele ekspozycji po kilka minut potem sie je tkzw. stack'uje.

a ruch łysego widac nawet w tele typu 400mm ;)

ostatnio robiłem parę ekspozycji na gwiazde północną ale na statywie nieruchomym, żeby pogryźć nieco technikę tego stack'owania ale póki co leża sobie foty w szufladzie i czekają na przypływ weny ;)

pplecke
20-04-2009, 22:45
O ile dobrze się orientuję te aparaty specjalnie do astrofotografii to nie miały filtra podczerwieni (który zdaje się jest niezbędny przy zdjęciach dziennych a przeszkadza przy fotografowaniu przez teleskop- jak się mylę to mnie poprawcie).
Co do czasu otwarcia migawki to jak ktoś już napisał ograniczeniem jest żywotność baterii (warto do czasu ekspozycji dodać czas zapisu na kartę który przy włączonym algorytmie odszumiania-napewno w 40D jak w 20D jest to nie wiem- może być zbliżony do czasu ekspozycji).

Tuszak
20-04-2009, 23:01
z troche innej beczki. mam 180 rawow z nocnych zdjec gwiazd. iso 200, 30 s chce je zlaczyc w calosc ale nie bardzo potrafie, czy moglibyscie mi pomoc i napisac to zrobisz dajmy na to w psie? od zawsze uzywalem lightrooma, a teraz przyszla chyba pora na psa i tu sie droga konczy. prosze o pomoc ;)

jadeit
20-04-2009, 23:05
O ile dobrze się orientuję te aparaty specjalnie do astrofotografii to nie miały filtra podczerwieni (który zdaje się jest niezbędny przy zdjęciach dziennych a przeszkadza przy fotografowaniu przez teleskop- jak się mylę to mnie poprawcie).
Co do czasu otwarcia migawki to jak ktoś już napisał ograniczeniem jest żywotność baterii (warto do czasu ekspozycji dodać czas zapisu na kartę który przy włączonym algorytmie odszumiania-napewno w 40D jak w 20D jest to nie wiem- może być zbliżony do czasu ekspozycji).

zgadza sie
fitlr ten się także usuwa żeby przystosować aparat do astrofoto

co do długości czasu to tak jak pisałem zwykle to jest kilkanascie klatek z czasem ekspozycji kilka minut

a bateria widomo naładowna musi być, przyczym czynnik ten także jest bardziej przyjazny przy kilku zdjęciach krótszych niż przy 1 długim(będącym sumą krótkich)

pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

z troche innej beczki. mam 180 rawow z nocnych zdjec gwiazd. iso 200, 30 s chce je zlaczyc w calosc ale nie bardzo potrafie, czy moglibyscie mi pomoc i napisac to zrobisz dajmy na to w psie? od zawsze uzywalem lightrooma, a teraz przyszla chyba pora na psa i tu sie droga konczy. prosze o pomoc ;)

nie wiem jaki to materiał ale możliwe że IRIS mógłby Ci pomóc
osobiscie jestem przed jego wykorzystaniem
mam 20 klatek 120s iso800 dla niego ale jak pisałem czekają na wene :)

pplecke
20-04-2009, 23:10
zlaczyc w calosc ale nie bardzo potrafie, czy moglibyscie mi pomoc i napisac to zrobisz dajmy na to w psie?

Jak poszukasz pod hasłem star trails to napewno znajdziesz jakiś plugin do PS. Możesz również skorzystać z darmowego http://www.startrails.de/html/software.html <-polecam :)

Tuszak
20-04-2009, 23:54
Dziękuje. Znalazłem coś takiego http://www.schursastrophotography.com/software/photoshop/startrails.html , przydatna rzecz, naprawde.
Pozdrawiam.

Whitefire
01-09-2009, 11:41
Hm... Próbowałem wczoraj czegoś takiego i niestety coś się rypło :( do jakichś 15 minut mogę bulbować do woli, ale kiedy próbowałem zrobić jeszcze dłuższy czas, 30 minut, zdjęcie się nie zapisywało. Dopiero przy wyłączaniu aparatu pojawia się dziwny ekranik zatytułowany "zapisywanie 1 zdjęcia" czy coś takiego - i wygląda na to że się puszka zawiesza.

Gdyby to był komp to bym szukał jakichś automatycznych hibernacji czy innego ograniczenia związanego z oszczędzaniem energii, ale tu... Nie wiem, czy coś jest nie tak z aparatem, czy ja coś źle robię?

Błąd jest powtarzalny.

Canon 50D.

Może to wężyk? Nie jest oryginalny, ale jak powiedziałem 15-minutowe naświetlenia nim robię.

Jakieś rady?

MatusP
01-09-2009, 12:52
Hm... Próbowałem wczoraj czegoś takiego i niestety coś się rypło :( do jakichś 15 minut mogę bulbować do woli, ale kiedy próbowałem zrobić jeszcze dłuższy czas, 30 minut, zdjęcie się nie zapisywało. Dopiero przy wyłączaniu aparatu pojawia się dziwny ekranik zatytułowany "zapisywanie 1 zdjęcia" czy coś takiego - i wygląda na to że się puszka zawiesza.

Gdyby to był komp to bym szukał jakichś automatycznych hibernacji czy innego ograniczenia związanego z oszczędzaniem energii, ale tu... Nie wiem, czy coś jest nie tak z aparatem, czy ja coś źle robię?

Błąd jest powtarzalny.

Canon 50D.

Może to wężyk? Nie jest oryginalny, ale jak powiedziałem 15-minutowe naświetlenia nim robię.

Jakieś rady?

W swoim 450d też to zauważyłem. Kiedyś bawiłem się w jak najdłuższą ekspozycję (szary filtr, f/22 albo jeszcze niżej) i przy parominutowym naświetlaniu zapisywanie pliku trwało prawie minutę. Też używałem nieoryginalnego wężyka.

Patryk_mirek
01-09-2009, 13:08
To czy wężyk jest oryginalny czy nie(taki sam efekt miałem zarówno jak podłączałem wężyk jak przy wciskaniu śrubokręta żeby zwarł styki -wiem, brutalny jestem) i jaki jest model aparatu to raczej nie ma większego znaczenia...

Moim zdaniem, po zrobieniu zdjęcia aparat musi to wszystko przetworzyć i przeliczyć, a im więcej danych zebrał, tym więcej czasu mu to zajmuje. (Nie wiem czy aparat cały czas "naświetla jedną klatkę" czy podczas naświetlania dane są zbierane co jakiś czas i gdzieś tam na końcu po zrobieniu zdjęcia sumowane, przeliczane czy co tam się z nimi robi)

mateuszw3
01-09-2009, 14:13
a może masz wolną kartę pamięci ??

quail
01-09-2009, 14:14
To czy wężyk jest oryginalny czy nie(taki sam efekt miałem zarówno jak podłączałem wężyk jak przy wciskaniu śrubokręta żeby zwarł styki -wiem, brutalny jestem) i jaki jest model aparatu to raczej nie ma większego znaczenia...

Moim zdaniem, po zrobieniu zdjęcia aparat musi to wszystko przetworzyć i przeliczyć, a im więcej danych zebrał, tym więcej czasu mu to zajmuje. (Nie wiem czy aparat cały czas "naświetla jedną klatkę" czy podczas naświetlania dane są zbierane co jakiś czas i gdzieś tam na końcu po zrobieniu zdjęcia sumowane, przeliczane czy co tam się z nimi robi)

Aparat niczego nie przelicza tak długo. Prawdopodobnie macie włączoną funkcję noise reduction i aparat automatycznie wykonuje kolejne zdjęcie przy zamkniętej migawce, aby użyć go jako wzorca szumu.

abalus
13-09-2009, 20:46
Tak jak u gory

noise reduction jest problemem jak go sie wylaczy to nawet zdjecie zrobione przez godzine odrazu pokazuje sie na ekranie robilem takie wiec wiem inaczej sie czeka tylke samo czasu co zdjecie sie robilo na usuniecie szumow. Czyli jak zdjecie naswietlane przez 30 min to zobaczyc je mozemy na wyswietlaczu po 1 godzinie.

Whitefire
21-09-2009, 23:27
Dzięki!
Rzeczywiście chodziło o funkcję noise reduction. Wyłączyłem i od razu zadziałały dłuższe czasy, tym razem ograniczone przez baterię, no ale to jest zrozumiałe. Nie planuję jakiejś szczególnej zabawy z tego typu zdjęciami, po prostu chciałem umieć je robić :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Z drugiej strony, moje dziecko ma dużą frajdę z trybu bulb... już pokazuję, o co mi chodzi :D :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mythai.info/test/obrazki/domek.jpg)

zonk
29-09-2009, 23:21
Ja też przymierzam się do zdjeć ruchu gwiazd. Mam jednak pytanie dotyczące długości czasu ekspozycji. Lepiej jest wykonać np. 60 zdjęć z czasem 30sec, czy odrazu ustawić czas 30 minut i nie bawić się w sklejanie zdjeć? Który sposób da lepszy efekt końcowy?

ralf
30-09-2009, 00:03
Ja też przymierzam się do zdjeć ruchu gwiazd. Mam jednak pytanie dotyczące długości czasu ekspozycji. Lepiej jest wykonać np. 60 zdjęć z czasem 30sec, czy odrazu ustawić czas 30 minut i nie bawić się w sklejanie zdjeć? Który sposób da lepszy efekt końcowy?

Po sklejeniu 60 zdjęć będziesz miał linie przerywane, jakkolwiek ruch gwiazd zostanie uwidoczniony :)
Stackuje się zazwyczaj ten sam kadr wykorzystując przy tym prostą zasadę, że sygnał się wzmacnia, a szum (jako że jest losowy) wygasza.

zonk
30-09-2009, 07:03
Po sklejeniu 60 zdjęć będziesz miał linie przerywane, jakkolwiek ruch gwiazd zostanie uwidoczniony :)
To bedzie spowodowane odszumianiem zdjęć przez aparat?



Stackuje się zazwyczaj ten sam kadr wykorzystując przy tym prostą zasadę, że sygnał się wzmacnia, a szum (jako że jest losowy) wygasza.
Czyli jednak lepiej sklejać kilkanaście/dziesiąt zdjeć w jedną całość?

siudym
30-09-2009, 13:26
Nigdy nie bawilem sie w sklejanie, a to efekt 25min naswietlania w bardzo zimna, styczniowa noc:

Mysle, ze lepiej zostawic na 30min, razem z gripem i 2x pelne aku.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img27.imageshack.us/img27/3190/1757211.jpg)

airhead
30-09-2009, 16:16
to naprawdę tak wyczerpuje baterię?
najwięcej robiłem 10min i było ok

ralf
30-09-2009, 19:05
To bedzie spowodowane odszumianiem zdjęć przez aparat?
Czyli jednak lepiej sklejać kilkanaście/dziesiąt zdjeć w jedną całość?

Nie zrobisz tych ekspozycji bez żadnych przerw, nawet sekundy między nimi spowodują, że linia zrobi się przerywana (oczywiście zależy od ogniskowej i deklinacji gwiazd - na biegunie poruszają się wolniej).

W tym przypadku nie jest to ten sam kadr, przecież gwiazdy się poruszają. Dłuższy czas naświetlania nie spowoduje że będzie widać ich więcej. Podsumowując lepsza jest jedna ekspozycja, a najlepiej do tego kupić analoga i kliszę :)

misieek
06-10-2009, 10:09
Gwiazdy się nie poruszają, to my się ruszamy :) (Ziemia)

Mariusz_C
06-10-2009, 21:51
Tak sobie myślę, żeby założyć 17-40 na starego kliszowego eosa 5 i postawić go na pół godziny w gwiazdy wycelowanego. Jak dobrać ISO kliszy i przysłonę tak żeby cokolwiek mi wyszło i żebym się nie wkurzał??

airhead
06-10-2009, 22:01
otwarta przysłona, iso dowolne
pamiętaj o efekcie Schwarzschielda

Ernest_DLRS
07-10-2009, 00:02
efekcie czego? :D

mateuszw3
07-10-2009, 12:00
ale przyciskanie migawki 30 minut jest trochę uciążliwe, są jakieś inne sposoby ?

airhead
07-10-2009, 12:16
wężyk spustowy z blokadą (od 20zł)

dazz
07-10-2009, 13:11
otwarta przysłona, iso dowolne

Sugeruje jednak większe ISO, przy zbyt małym nie zarejstrujesz odpowiednio mocno ruchu przesuwającej się gwiazdy (a raczej przesuwającego się fotografa, bo to ziemia się kręci ;-) )



pamiętaj o efekcie Schwarzschielda


efekcie czego? :D


to efekt polegający na tym, że naświetlenie podczas długiego czasu nie będzie takie jak to wynikałoby z matematyki lub światlomierza ;-) Jak w praktyce wziąć poprawkę na efekt - nie mam pojęcia ;-)

Generalnie przed robieniem takich zdjęć warto za dnia wyznaczyć sobie miejsce, gdzie bedzie stal aparat i obliczyć hiperfokalną. Na koniec pamiętać o zrobieniu darka.

To tyle po moich pierwszych i ostatnich bojach w temacie krajobrazu z gwiazdami ;-)

mate00sh
07-10-2009, 14:38
otwarta przysłona, iso dowolne
pamiętaj o efekcie Schwarzschielda

Przy okazji, jak się ma efekt Schwarzschielda do matryc? Z tego co pamiętam to podatność na ten efekt była cechą konkretnego materiału światłoczułego.

airhead
07-10-2009, 23:13
Przy okazji, jak się ma efekt Schwarzschielda do matryc? Z tego co pamiętam to podatność na ten efekt była cechą konkretnego materiału światłoczułego.
nijak, bo go po prostu nie ma
główna zaleta matryc w tym przypadku
teoretycznie one też tracą światłoczułość, ale w znacznie mniejszej mierze
ale w sumie efekt Schwarzschielda nie jest aż taki ważny - przecież i tak naświetlasz długo, nie żeby wydobyć cienie, tylko zarejestrować ruch gwiazd

mate00sh
08-10-2009, 08:39
nijak, bo go po prostu nie ma
główna zaleta matryc w tym przypadku
teoretycznie one też tracą światłoczułość, ale w znacznie mniejszej mierze
ale w sumie efekt Schwarzschielda nie jest aż taki ważny - przecież i tak naświetlasz długo, nie żeby wydobyć cienie, tylko zarejestrować ruch gwiazd

Tak mi się wydawało, ale wolałem zapytać:)

jacapa
08-10-2009, 09:48
to efekt polegający na tym, że naświetlenie podczas długiego czasu nie będzie takie jak to wynikałoby z matematyki lub światlomierza ;-) Jak w praktyce wziąć poprawkę na efekt - nie mam pojęcia ;-)



To zależy od ogniskowej , deklinacji i wielkości piksela. Można to dokładnie obliczyć za pomocą kilku wzorów. Dla takich zdjęć można z grubsza przyjąć , że przy ogniskowej ok. 50mm gwiazda naświetla ten sam punkt matrycy przez ok 10s.
Można doświadczalnie dobrać parametry robiąc testowe fotki z takim czasem. Jasność kresek będzie mniej więcej taka jak pojedynczych gwiazdek na fotce testowej.
Należy też pamiętać że im dłuższa na być ekspozycja tym ciemniejsze powinno być niebo , tzn. nie zaświetlone światłem z miasta , lamp czy Księżyca.

canis_lupus
08-10-2009, 14:36
jacpa: Pomyliłeś zjawiska. Efekt Schwarzschielda poleka na zmiejszaniu czułości w czasie naświetlania a Ty mówisz o zmianie miejsca naświetlania kliszy(matrycy).

zonk
08-10-2009, 20:32
Tak sobie myślę, żeby założyć 17-40 na starego kliszowego eosa 5 i postawić go na pół godziny w gwiazdy wycelowanego. Jak dobrać ISO kliszy i przysłonę tak żeby cokolwiek mi wyszło i żebym się nie wkurzał??

Widzę, że masz ochotę popróbować długich naświetleń ;-) pamietaj też, że noce są dość chłodne i po paru minutach obiektyw może pokryć się rosą! Przydałby się podgrzewacz obiektywu :mrgreen:

canis_lupus
08-10-2009, 21:42
nastepna bzdura. Moze sie pokryć rosą tylko jesli jest zimniejszy od powietrza. Jesli go wyniesiesz z domu to raczej takich szans nie ma. Gorzej jak go potem przyniesiesz DO DOMU. Wtedy może pokryć się rosą.

zonk
08-10-2009, 21:58
nastepna bzdura. Moze sie pokryć rosą tylko jesli jest zimniejszy od powietrza. Jesli go wyniesiesz z domu to raczej takich szans nie ma. Gorzej jak go potem przyniesiesz DO DOMU. Wtedy może pokryć się rosą.

Czy taka bzdura to bym polemizował. Pisałem to z własnego doświadczenia! Obiektyw od powietrza na pewno był cieplejszy bo wyniosłem go z domu chwilę przed naświetlaniem (w zeszłym tyodniu). Ustawiłem aparat na statywie i poszedłem do domu. Po 25 minutach przednia soczewka była cała zamglona.

jacapa
08-10-2009, 22:38
jacpa: Pomyliłeś zjawiska. Efekt Schwarzschielda poleka na zmiejszaniu czułości w czasie naświetlania a Ty mówisz o zmianie miejsca naświetlania kliszy(matrycy).

Nic nie pomyliłem. Piszę o dokładnie o czym piszę , czyli zmianie miejsca naświetlania jak zauważyłeś . Odnoszę się do matrycy cyfrowej , a tu Efekt Schwarzschilda nie występuje. Klisza mnie nie interesuje i chyba nikt nie będzie się męczył analogiem w takich fotkach.
Może trochę mylący jest cytat w moim poście stąd nieporozumienie .


Czy taka bzdura to bym polemizował. Pisałem to z własnego doświadczenia!

To absolutnie nie jest bzdura. Czasami aż trudno uwierzyć skąd się tyle wody bierze w powietrzu. Potrafi płynąć ze sprzętu niemal ciurkiem.

siudym
20-10-2009, 12:06
Musze sie zgodzic z ZONK'iem, ale wczesniej bylem zdziwiony tym pokryciem rosa. Wczoraj wzialem Samaynga z domu, wystawilem na godzine robiac niebo. Wracam po body stojace na polu i co widze? Szklo cale pokryte rosa (soczewka). Kiedys robiac niebo Pelengiem nigdy czegos takiego nie zuwazylem. Wiem juz dlaczego: Pelengiem zawsze robilem w mrozne noce, gdzie powietrze jest suche (tak, tak w mrozie powietrze jest suche...), a ostatnio Samyangiem w dosyc zimna, ale mglista noc. Dlatego.

atlantel
20-11-2009, 18:22
Mam pytanie co do funkcji "noise reduction", bo nie bardzo pojmuje zasady jej działania.

Przykładowo:

naświetlam fotkę 30 minut, później tyle samo trwa proces odszumiania zdjęcia przez aparat. Teraz pytanie: czy mogę wówczas nałożyć dekielek na obiektyw i po prostu powoli się zwijać do domu, mając nadal włączony aparat, aby dokończył swoją pracę związaną z odszumianiem? Czy muszę jednak drugie tyle czasu pilnować, aby aparat nadal stał na statywie i obejmował ten sam kadr (bo ciągle będzie coś rejestrował z zewnątrz na potrzeby tego odszumiania) ?

jacapa
20-11-2009, 18:31
Możesz założyć dekielek. Aparat i tak robi dark'a z zamkniętą migawką.
W astrofotografi przez teleskop wręcz trzeba pamiętać o zasłonięciu teleskopu na czas ekspozycji czarnej klatki.:wink:

atlantel
20-11-2009, 18:46
Możesz założyć dekielek. Aparat i tak robi dark'a z zamkniętą migawką.
W astrofotografi przez teleskop wręcz trzeba pamiętać o zasłonięciu teleskopu na czas ekspozycji czarnej klatki.:wink:

Podziękował :) Właśnie ładuję baterie i lukam w niebo, czy w ogole da rady coś zarejestrować tej nocy ;]

No to może z innej beczki: w jaki sposób planujecie nocne focenie? Na zasadzie "jak będzie ciemno, to się zobaczy", czy może są jakieś strony w necie, które "prognozują" pogodę na noc (czy niebo będzie bezchmurne itd)?

Wiem, że istnieje coś takiego dla "złotej godziny", może "nocne marki" też mają w zakładkach jakieś strony tego typu? ;]

jacapa
20-11-2009, 19:01
Pogoda

http://www.sat24.com/pl
http://www.yr.no/satellitt/1.5941760

Polecam ten drugi link , trzeba trochę poczekać aż się zdjęcia satelitarne załadują , ale jest super

atlantel
20-11-2009, 19:29
Pogoda

http://www.sat24.com/pl
http://www.yr.no/satellitt/1.5941760

Polecam ten drugi link , trzeba trochę poczekać aż się zdjęcia satelitarne załadują , ale jest super

Ponownie wielkie dzięki :) Przyda się na przyszłość :) Pozwoliłem sobie nieco "poszpiegować" Twoje internetowe wcielenie i natrafiłem na forum poświęcone astrofotografii. Przed wyjściem coś przewertuję, może natrafię na jakieś przydatne tipy co do nocnych sesji, choć aż tak daleko w kosmos się nie będę wgłębiał ;)

Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam :)

jacapa
20-11-2009, 20:15
:D:D:D

To powinno Cię zainteresować
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28505&view=&hl=statywowa&fromsearch=1

atlantel
20-11-2009, 20:41
:D:D:D

To powinno Cię zainteresować
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28505&view=&hl=statywowa&fromsearch=1

No właśnie zacząłem wertować... Popróbuję dzisiaj metodą stackowania i jednego, dłuższego naświetlania, bo jakoś argumenty obu stron nie są na tyle przekonywujące, abym wybrał jeden sposób podejścia do tematu. Akurat dzisiaj byłem nastawiony na rozwiązanie nr 2 za sprawą autora tego zdjęcia http://plfoto.com/1162610/zdjecie.html, które zresztą zainspirowało mnie do tego typu zjawisk.

Myślałem też, że mój kit bedzie dosyć wąski na takie zabawy, ale ludzie z powodzeniem nawet 50'tkami focą ;) Mam nadzieję, że do Nowego Roku łykne nieco praktyki w tym temacie, bo wówczas przesiadam się na UWA.

Lecę w teren, zobaczymy z jakim skutkiem ;)