PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobic portfolio?



beachcomber
01-08-2005, 21:54
witam.
bede mial niedlugo okazje zrobic zdjecia kilku poczatkujacym modelka, kazda z nich chce miec portfolio, zeby go pokazac jakiejs agencji reklamowej czy komus tam... nigdy czegos takiego nie robilem i stad moje (troche banalne) pytanie. czy robiac "profesjonalne" portfolio modelce/modelowi trzeba sie kierowac jakimis zasadami, tak jak np. sa zasady pisania cv? chodzi mi o to czy sa jakies ogolnie przyjete standardy przy tego rodzaju pracy (takie typowe zdjecia, ktore musza sie tam znalezc - twarz, profil, sylwetka, etc....) a moze nie ma zadnych takich regul?? drugie pytanie-ile mozna wziasc za taka prace, ktora powiedzmy razem z obrobka zdjec zajmie mi caly dzien? zaznaczam, ze nie jestem pazerny :mrgreen:, w sumie myslalem o dwoch 6-pakach browca, ale moze to za duzo :mrgreen: (jestem swiezo po przeczytaniu watku "dorobic pare groszy" ;)

Coronado
02-08-2005, 00:53
czy robiac "profesjonalne" portfolio modelce/modelowi trzeba sie kierowac jakimis zasadami, tak jak np. sa zasady pisania cv?

Robilem znajomej modelce jakis czas temu cos takiego. Dala mi jako wzorzec portfolio innej modelki. Bylo to pare lat temu wiec nie pamietam szczegolow ale robi sie konkretne zdjecia do portfolio (kartka ze zdjeciami + krotkie bio) + kilka dodatkowych luznych "headshots". Jak poszukasz na sieci to pewnie bedzie sporo info na ten temat. Podpisz z nia umowe, ze kopie zdjec zostawiasz dla siebie i jak sie stanie slawna to bedziesz mial emeryture :)

Pozdrawiam
Coronado

adamek
02-08-2005, 10:29
No, jeśli nigdy czegś takiego nie robiłes i nie wiesz jakie to mają być zdjęcia, o cena powyżej 2-óch 6-paków browca jest wygórowana. :)

Vitez
02-08-2005, 10:49
bede mial niedlugo okazje zrobic zdjecia kilku poczatkujacym modelka

Powinno isc na PW ale ... PNMSP, nadrabiam radami w dalszej czesci ;) : Mianownik: modelki , Celownik: komu? czemu? - modelkom .


kazda z nich chce miec portfolio, zeby go pokazac jakiejs agencji reklamowej czy komus tam... nigdy czegos takiego nie robilem i stad moje (troche banalne) pytanie. czy robiac "profesjonalne" portfolio modelce/modelowi trzeba sie kierowac jakimis zasadami, tak jak np. sa zasady pisania cv?

Jakie zdjecia to znajdziesz tu:
http://www.modeling.pl/?sub=slownik&fil=slownik_modeling&id_slowa=26&a=pokaz&litera=P&poz=16&page=

Wiele ogolnych a przydatnych porad tu:
http://www.modeling.pl/?sub=artykuly&fil=lista&dz=1&poz=13

i tu:
http://213.76.236.208/modeling/kodeks/index.htm


drugie pytanie-ile mozna wziasc za taka prace, ktora powiedzmy razem z obrobka zdjec zajmie mi caly dzien?

Cenisz sie tyle ile wynosi jakosc twoich zdjec :roll: .
Dwa szesciopaki browca po kolezensku za caly dzien pstrykania to rozsadna cena.

Kilka waznych sugestii (na podstawie tego co potrafia czasem modelki na http://www.forum.promodels.pl od fotoamatorow pokazac):

- Rob DUZO, dawaj modelce MALO
- wybieraj bardzo rozsadnie, tylko kilka/kilkanascie ujec, nigdy nie dawaj kilku ujec prawie identycznych na zasadzie "masz, wybierz cos sobie" - dziewczynom (szczegolnie poczatkujacym modelkom) wszystkie zdjecia sie zazwyczaj podobaja, pokazuja i publikuja potem wszystkie mimo, ze jest to sesja trzaskana na jedno kopyto, czyli kilkanascie prawie identycznych ujec i dostaja za to ochrzan od widzow czy ewentualnych chetnych fotografow :? . Lepiej mniej, jak najmniej ale solidnie przebrane i uporzadkowane wg kategorii podanych wyzej.
- jesli modelka uprze sie na koniecznie wszystkie zdjecia z sesji to opisz ze np jak malarz czy architekt - oddajesz tylko wybrane produkty gotowe a nie rysunki techniczne, wprawki, szkice, projekty.
- wybrane najlepsze zdjecia dawaj modelkom OBROBIONE i ORYGINALNE. Jesli boisz sie oddawac oryginaly - podpisz odpowiednia umowe:
http://www.forum.promodels.pl/viewtopic.php?t=67&start=0 . Oprocz oryginalnych przydaja sie rowniez zdjecia zmniejszone na potrzeby internetu, jesli panienka niezbyt kumata komputerowo... na osobnej plytce podpisanej wielkimi wolami "INTERNET" (a druga plytka "ORYGINALY" ), 640x480 w jakosci 8 (skala Photoshopa) i lekko wyostrzone po zmniejszeniu zupelnie wystarcza.

Błajo
02-08-2005, 11:37
Chyba zostane tutaj na dluzej ;) Thx za linki!

beachcomber
02-08-2005, 13:44
ha! wyglupilem sie z tym bledem - zawsze staram sie zwracac uwage na to, a tu taka wpadka :confused:
dzieki Vitez - bardzo przydatne linki, duzo mi pomogles

C41photocrew
02-08-2005, 13:53
upewnij sie ze ma wiecej niz 18 lat zanim zrobisz jakas fotke do ktorej sie przyczepia rodzice:) ( o ile nie ustalales z nimi ):)

Vitez
02-08-2005, 20:12
upewnij sie ze ma wiecej niz 18 lat zanim zrobisz jakas fotke do ktorej sie przyczepia rodzice:) ( o ile nie ustalales z nimi ):)

Lepiej - jesli jestes poczatkujacym fotografem i tego typu fotek (topless, akty, nagosc) nie robiles - nie bierz sie za nie (nawet jak panienka prosi). Moze wyjsc z nich co najwyzej klasy "tanie erotic" (bez urazy), potem mozesz zostac zaklasyfikowany jako pseudofotograf co panienki na sesje zabiera tylko by sobie popatrzec, a jak sie trafia upierdliwi rodzice czy inni "zyczliwi" to w przypadku modelki nieletniej mozesz miec powazne klopoty.

Do zdjec tego typu:
- doswiadczenie (zdobyte najlepiej na zdjeciach do szuflady z naprawde dobrymi znajomymi - wyrozumialymi)
- pelnoletnia modelka
- umowa

gawryl
02-08-2005, 20:43
Lepiej - jesli jestes poczatkujacym fotografem i tego typu fotek (topless, akty, nagosc) nie robiles - nie bierz sie za nie (nawet jak panienka prosi). Moze wyjsc z nich co najwyzej klasy "tanie erotic" (bez urazy), potem mozesz zostac zaklasyfikowany jako pseudofotograf co panienki na sesje zabiera tylko by sobie popatrzec, a jak sie trafia upierdliwi rodzice czy inni "zyczliwi" to w przypadku modelki nieletniej mozesz miec powazne klopoty.

Do zdjec tego typu:
- doswiadczenie (zdobyte najlepiej na zdjeciach do szuflady z naprawde dobrymi znajomymi - wyrozumialymi)
- pelnoletnia modelka
- umowa
Vitez, moje niesmiale pytanie brzmi: skad u Ciebie takie rozeznanie w tej dziedzinie? z fotografii kotow ? :D

muflon
02-08-2005, 22:35
Vitez, moje niesmiale pytanie brzmi: skad u Ciebie takie rozeznanie w tej dziedzinie? z fotografii kotow ? :D
Hmm, ja się np. w fotografię ślubną też nie bawiłem (i nie mam zamiaru!) ale swego czasu udało mi się (zdaje się z dość dobrym skutkiem) paru dobrych rad udzielić - po prostu na podstawie tego co tu i tam się "u mądrzejszych od siebie" wyczyta...

beachcomber
02-08-2005, 23:19
dzieki Vitez, poczatkujacym fotografem nie jestem, choc oczywiscie wiele jeszcze zostalo do nauki. fotografuje glownie kolezanki, z aktami tez juz probowalem. tyle, ze zawsze bylo dla zabawy, a nie dla zadnej profesjonalnej agencji, no i dlatego to zalozylem ten watek :)

Vitez
03-08-2005, 09:57
Vitez, moje niesmiale pytanie brzmi: skad u Ciebie takie rozeznanie w tej dziedzinie? z fotografii kotow ? :D

Przeciez ja nie tylko koty fotografuje :roll: .

Koty to osobne hobby ale bardzo wdziecznie laczace sie z hobby fotografii, a moje tematy fotograficzne ktorymi sie interesuje (co nie znaczy ze czesto fotografuje) to glownie reporterka (w tym sporty, koncerty, sluby) i portrety (w tym koty i kobiety).

mungo
25-06-2007, 22:09
Odświeżam staruchny wątek, ponieważ teraz mnie koleżanka poprosiła abym stworzyl jej jakieś portfolio dla agencji modelek. Znacie jakieś adresy stron, gdzie takie portfolio byłoby do obejrzenia?
I najważniejsze i najtrudniejsze - gdzie w Wawie taką sesje można urządzić? Jakieś fajne miejsce - co polecacie?

adamek
25-06-2007, 23:09
a może strony agencji modelek?
;D

suchyHc
26-06-2007, 22:46
Odświeżam staruchny wątek, ponieważ teraz mnie koleżanka poprosiła abym stworzyl jej jakieś portfolio dla agencji modelek. Znacie jakieś adresy stron, gdzie takie portfolio byłoby do obejrzenia?
I najważniejsze i najtrudniejsze - gdzie w Wawie taką sesje można urządzić? Jakieś fajne miejsce - co polecacie?

Jako ze przesiadlem sie ostatnio z tego forum na troche inne, to odrazu tu sprostuje. Dla agencji nie robi sie portfolio, a tzw polaroidy. Czyli proste zdjecia bez obrobki, bez tapety, bez kombinowania swiatlem i na jednolitym tle. Wiekszosc agencji robi to sama modelce:

http://www.puremodels.pl/model.php?lang=pl&act=list&p=k&mod=142
na dole strony masz przyklady.

Tylko z takimi zdjeciami dziewczyna jest w stanie dostac powazne zlecenia, bo nikt nie chce ryzykowac w trafienie dziewczyny z urodą dodaną ps'em. Spec oceni po takim zdjeciu czy dziewczyna jest ladna czy nie.

Jesli mimo wszystko agencja chce portolio, to znaczy ze jest slaba. Portfolia modelkom powstaja w trakcie zlecen. I powiedz kolezankce, ze jesli agencja chce jakas kase za zdjecia, to znaczy ze sa to oszusci.