PDA

Zobacz pełną wersję : Wasze Workflow'y



micles
13-04-2009, 22:03
W pierwszych trzech stronach zapytania google (http://www.google.pl/search?q=site:canon-board.info+workflow) nie znalazłem adekwatnego tematu, więc zakładam nowy.

Mój workflow :

1) RAWy do Instant JPG from RAW (wypluwa mi JPGi zaszyte w rawach, w 50d są to obrazy pełnej rozdzielczości, więc po co tracić miejsce na karcie przy robieniu JPG+RAW)
2) JPGi do AcdSee (przeglądam JPGi, ctrl+b dodaje do Image Basket te co się nadają, / wyświetla JPGa w 100% w celu ustalenia ostrości, ...)
3) [w tym kroku muszę się w końcu zmotywować do napisania programu automatyzującego czynność] Wybrane JPGi "paruję" z RAWami (ręcznie zaznaczam RAWy z tymi samymi nazwami co wybrane JPGi), natomiast pozostałe, niewybrane pliki (zarówno JPGi jak i RAWy) usuwam.
4) RAWy do LR, import z nałożeniem moich początkowych ustawień (głównie potrzebne było mi to do ustawienia Camera Profile na Camera Standard, oraz wyłączenia wyostrzania i odszumiania Luminancji, odszumianie w kolorze zostawiam na 10) i generowanie podglądów "Standard"
5) Gmeranie w LR (ostatnio przekonałem się trochę do graduated filters, ale na moim kompie chodzi to za wolno. Na nowym na pewno będę używał. Na razie nadal podwójne wywołanie + składanie w PSie na maskach)
6) Export do TIFFów 16bit ProPhoto
7) PS z tymi co potrzebują PSa
8a) Jeżeli zdjęć jest mało, to pojedynczo konwertuję do 8bit sRGB, pomniejszam i wyostrzam zmodyfikowaną akcją Janusza Body (wstawiłem Dialog Boxy, najważniejsze z nich są w kroku "Levels" i "Unsharp Mask")
8b) Jeżeli dużo, to Image Processor i w nim rozmiar pomniejszenia(800, 800), konwersja do sRGB, quality na 9 (czasami na 10, jak mi bardziej zależy :D), w polu Akcja wybrana zmodyfikowana akcja Janusza Body, tym razem bez dialog boxów.
9) Obejrzenie resize'ów w AcdSee, upload AceFTP albo WinSCP.
10) Generowanie indeksów takie jak ten (http://87.98.187.104/micles/the_best/sessions/index.html) samodzielnie napisanym programem w c++.
11) Wrzucenie zdjęć na fora, portale, serwisy, rozesłanie znajomym, ...

kucza21
14-04-2009, 01:33
Wkładam karte do czytnika i odpowiednio shift+ctrl E, f9,f3,f4,f6, alt+shift+ctrl s . Cały proces wraz z obróbką. Gotowe :)

Tezet-gdynia
14-04-2009, 04:03
1. Karta do czytnika -> zgranie zdjec
2. Odpalenie dpp i ustawienie katalogu ze zdjeciami
3. W miedzyczasie na zaladowanie wszystkiego -> kawa
4. Selekcja tego co sie nadaje, a co nie
5. w dpp sharpness=7, lekkie korekty wb itp
6. wrzucenie do ps tych co tego potrzebuja
7. Shadows/highlights - w zaleznosci od zdjecia
8. zmniejszenie i wyostrzenie za pomoca wlasnej akcji
9. galeria

;)

model
14-04-2009, 10:21
a możesz powiedzieć dlaczego dajesz sharpness 7 w DPP? nie wychodzą potem przeostrzone?

generalnie robię tak jak Tezet, tylko daje sharpness na 4 :)

Sober
14-04-2009, 10:32
micles, a po co punkty 1 i 3? Dużo przeglądarek bezproblemowo wyświetla jpgi zaszyte w rawach... ja używam darmowego faststone'a - polecam!

bebesky
14-04-2009, 11:24
a możesz powiedzieć dlaczego dajesz sharpness 7 w DPP? nie wychodzą potem przeostrzone?

nie wiedziałem czy się czepiać w tym wątku bo każdy robi tak jak mu wygodnie i jak uważa.
Ale dla mnie 7 w dpp to o duuuużo za duuuużo :)

a żeby było bardziej w temacie
1 zgrać
2 wyselekcjonować - dobre zostawić złe wyrzucić
3 wstępnie obrobić (balans bieli, ewentualnie ostrość na 2)
4 wykadrować jak trzeba
5 wyselekcjonować - dobre zostawić złe wyrzucić
5a odłożyć na kilka dni
5b wyselekcjonować - dobre zostawić złe wyrzucić :)
6 nadać numer i wykopać do archiwum
7 te które trzeba to obrobić w pse lub innym (mieści się w tym wszystko wyplucie do tiff lub jpeg, wszelkie konieczne korekty, efekty, zmiany, opis zapisanie do formatu docelowego, itp.)
8 wykorzystać lub nie
9 co jakiś czas (ostatnio po 2 latach) przegruzować całe archiwum czyli wyrzucić te które uważałem za godne pozostawienia ale z czasem okazało się że wcale dobre nie są i szkoda je trzymać (po ostatniej selekcji wyleciało 2/3 zdjęć :) )

micles
14-04-2009, 12:41
micles, a po co punkty 1 i 3? Dużo przeglądarek bezproblemowo wyświetla jpgi zaszyte w rawach... ja używam darmowego faststone'a - polecam!Strzelam że wyświetlanie jpgów zaszytych w rawach jest wolniejsze od przeglądania wyciągniętych już jpgów, dlatego kroki 1 i 3. Czasami przełączam się po 5 razy między kolejnymi klatkami (kilka takich samych w serii, w celu sprawdzenia które nieporuszone) i tutaj faststone mógłby się wyłożyć. Ale zobaczę, w końcu jedna instalacja więcej burdlu mi nie zrobi.

Krzychu
14-04-2009, 13:01
Strzelam że wyświetlanie jpgów zaszytych w rawach jest wolniejsze od przeglądania wyciągniętych już jpgów, dlatego kroki 1 i 3. Czasami przełączam się po 5 razy między kolejnymi klatkami (kilka takich samych w serii, w celu sprawdzenia które nieporuszone) i tutaj faststone mógłby się wyłożyć. Ale zobaczę, w końcu jedna instalacja więcej burdlu mi nie zrobi.

Zobacz, przy okazji rzuć okiem na IrfanView bo nim przegląda sie RAWy (tzn. zaszyte w nim jpgi) tak jak jpgi... Ja wstepną selekcję robię właśnie Irfanem...

Tezet-gdynia
14-04-2009, 13:31
a możesz powiedzieć dlaczego dajesz sharpness 7 w DPP? nie wychodzą potem przeostrzone?

Przyzwyczajenie/i tak po zmniejszeniu tego nie widac/dla 300D jakos wydaje mi sie ze jest to optymalna wartosc ;) - niepotrzebne skreslic ;)

Vitez
14-04-2009, 16:44
1. Zgranie czytnikiem+Total Commander do uprzednio odpowiednio zatytułowanego folderu ( [rok-miesiac-dzien-opis] ).
2. Odpalenie Bridge, nawigacja do folderu
3. Selekcja w Bridge
4. wywołanie wybranych zdjęć w ACR
5. eksport obrobionych zdjęć w Prophoto RGB 16 bit TIFF do Photoshopa do dalszej obróbki
5a. Bardzo sporadycznie zapis od razu z ACR do JPG (kiedy zdjęcie nie wymaga dalszej obróbki i nie potrzebuję trzymać wtedy TIFFa)
6. Po obróbce w PS zapis w 16bit Tiff i ProPhoto, następnie zmniejszenie do wielkości netowej (dłuższy bok 800 pikseli), zapis do JPG jakości 6 po konwersji do sRGB, lub przygotowanie do wydruku poprzez konwersję do sRGB, bez zmniejszania, zapis do JPG jakości 8
7. sporadycznie wybrane zdjęcia przejeżdżam Portrait Porfessional

Malin
15-04-2009, 20:34
1. zgranie czytnikiem sandiska w adobe bridge lub w commanderze do folderach D:rok/opis ogólny/tytuł tego folderu
2. odpalenie w Bridge i potrójna selekcja. Te z jedna gwiazdką wsadowo do kosza :)
3. wtepne wywołanie w ACR za pomoca presetów lub własnymi kombinacjami
4. wywołanie do PS w TIFF 16 srgb lub TIFF 8 srgb - zalezy od przeznaczenia serii zdjęć
5. obróbka - akcje + malowanie w maskach
6. akcja na zapis pomniejszonego jpg jakość 9 800 px po dłuższym boku

Teo
15-04-2009, 22:20
Well, workflow pewnie zależy od tego, co się fotografuje - ja ostatnio fotografowałem ludzi w takiej małej pseudo agencji modelingowej (notabene wiszą mi i mojej dziewczynie kasę za dwa shooty i to niemało, bo 500 funtów - właścicielka unika rozmowy na ten temat...).

Mój workflow wyglądał tak:

1. Najpierw tworzę foldery: ALL - podkatalogi JPEG i RAW, kolejne osoby mają katalogi oznaczone numerami 01, 02, 03, ... a w nich podkatalogi JPEG, RAW, WORK, PS, JPEG SELECTED,

2. zgrywam wszystkie karty do katalogu ALL, rawy do RAW, jpegi do JPEG,

3. w ACDSee sortuję zdjęcia przenosząc je do odpowiednich podkatalogów w folderach 01, 02, 03, ... itd. czyli rawy do RAW, jpegi do JPEG,

4. kiedy zdjęcia poszczególnych osób, które były fotografowane w danym dniu są już posegregowane w oddzielnych katalogach - w ACDSee wybieram po 5 rawów z każdej osoby przeznaczonych do edycji i kopiuję je do katalogu WORK, oraz po 10 jpegów i kopiuję je do katalogu JPEG SELECTED,

5. zdjęcia posortowane i wybrane - zatem robię kopię folderu z shootem z danego dnia ma zewnętrznym twardym dysku,

6. edycja wybranych rawów z folderu WORK w ACR i potem w Photoshopie - wybielanie oczu, wygładzanie skóry, drobne korekty makijażu, tła i ubrań - zawsze się znajdą jakieś pyłki i paproszki np. na czarnej bluzce ;) Ogólnie Photoshopa jest sporo i czasem jedno zdjęcie zajmuję mi około godziny - zależy od cery, od tego czy makijażystka miała dobry dzień itd... Zdjęcia oczywiście 16bit AdobeRGB - potem konwersja do 8bit i zapis jpega w folderze PS,

6a. co jakiś czas kopiuje efekty swojej pracy na zewnętrzny dysk twardy,

7. kiedy wszystko już gotowe - zaczyna się nagrywanie płyt CD - z każdego folderu 01, 02, 03, ... zgrywam katalog PS i JPEG SELECTED na osobną płytę CD.

Uff, można wreszcie iść spać....

Bagnet007
15-04-2009, 23:05
35mm

1. Wyciągnięcie rolki z lodówki, pozostawienie na 1-2h
2. Założenie do aparatu, zamknięcie klapki, wciśnięcie spustu dla nawinięcia
3. Wystrzelanie zdjęć, teoretycznie 37, zwykle mniej :)
4. Zwinięcie do kasetki za pomocą kombinacji BKT+EXP Mode
5. Wymoczenie u Trzypiona w procesorze, trzykąpielowe E6 + suszenie
6. Lightbox HAMA LP 554 8000K + lupka do wyboru
7. The end :)

5x4

1. Wyciągnięcie arkuszy z lodówki
2. Oczekiwanie na całkowitcie ciemną noc (dolot światła zew. do łazienki)
2a Przygotowanie miejsca pracy
2b Gaszenie świateł
3. Otwarcie pudełka i folijki, wyciągnięcie kolejnej szitki
4. Ładowanie do wyczyszczonego holdera, zasunięcie szyberka, zamknięcie blokady
5. Huraa, robimy zdjęcie :)
5a Wejście pod szmatę
5b Ustawienie standardów, zablokownie pozycji
5c Zamknięcie obiektywu, naciągnięcie migawki, domknięcie przysłony, założenie holdera, wyjęcie szyberka
5d Cyk
6. Jedziemy do domu
7. Wymoczenie u Trzypiona w procesorze, trzykąpielowe E6 + suszenie
8. Lightbox HAMA LP 554 8000K + lupka do wyboru
9. The end :)

Workflow to workflow (-:

Niestety duży (tylko) tymczasowo na emeryturze.

Hellfire
17-04-2009, 13:21
1. Zgranie przez kabel na dysk (nie umiem się do czytnika przekonać, choć takowy mam zawsze w plecaku).
2. Selekcja w Fotostation i kasowanie zdjęć odrzuconych.
3. Wybrane otwieram w Photoshopie.
4. Kadrowanie, levelsy, ostrość. Sporadycznie saturacja, kontrast.
5. Zapisanie - nadpisanie.
6. Opisanie zdjęć w Fotostation.
7. Wysyłka Total Commanderem na odpowiedni FTP.
8. Po 10 minutach mam już wolne. Mogę skoczyć na fajke.

micles
17-04-2009, 21:15
1. Zgranie przez kabel na dysk (nie umiem się do czytnika przekonać, choć takowy mam zawsze w plecaku).
2. Selekcja w Fotostation i kasowanie zdjęć odrzuconych.
3. Wybrane otwieram w Photoshopie.
4. Kadrowanie, levelsy, ostrość. Sporadycznie saturacja, kontrast.
5. Zapisanie - nadpisanie.
6. Opisanie zdjęć w Fotostation.
7. Wysyłka Total Commanderem na odpowiedni FTP.
8. Po 10 minutach mam już wolne. Mogę skoczyć na fajke.Typowy fotoreporter :D W gazecie też tak robię :P

Sempoo
18-04-2009, 10:10
Typowy fotoreporter :D W gazecie też tak robię :P
Mam nadzieje, ze oprocz pktu 8 ;)

oto moj workflow:

a. wybor tematu
b. kadrowanie i ekspozycja
c. spust migawki

1. import RAW do Lightroom @ preset Zero'ed
2. tagowanie
3. przegladanie i selekcja smieci
4. wstepne podstawowe wywolanie, zgranie WB
5. selekcja do exportu do PS
6. dokladne wywolanie wyselekcjonowanych
7. export do PS w *.psd @ 16-bit, sRGB

8. odszumianie w Ninja (ale nie wszystkie)
9. korekcja kolorow
10. kontrast / jasnosc
11. wyostrzanie
(12. zmniejszenie do WEB + ostrzenie)

zapis do TIFF 16-bit / 8-bit, lub do JPG

Teo
18-04-2009, 15:05
Heh, na stadionie to pewnie sprawdza się ten przekaźnik WiFi - ktoś używa?

micles
09-09-2009, 00:59
3) [w tym kroku muszę się w końcu zmotywować do napisania programu automatyzującego czynność] Wybrane JPGi "paruję" z RAWami (ręcznie zaznaczam RAWy z tymi samymi nazwami co wybrane JPGi), natomiast pozostałe, niewybrane pliki (zarówno JPGi jak i RAWy) usuwam.Program napisany w QT przez kumpla.

airhead
09-09-2009, 10:05
może ja jakiś głupi jestem, ale - człowieku - zacznij pisać po polsku :/

micles
09-09-2009, 11:48
Czego nie rozumiesz, to ci przetłumaczę... Wszystko jest dość dokładnie wyjaśnione, ci co w tym siedzą, to ogarniają.

Vitez
09-09-2009, 17:06
Przeczyszczone... szkoda nawet do Pralni wycinać, więc w niebyt. Miclesa i allgsma prosze o nie kontynuowanie przepychanek.

werek
09-09-2009, 20:02
1. import do lightroom'a
2. synchronizacja WB dla wszystkich z odczytem z Whibal'a (lr)
3. Selekcja/Kadrowanie/color tag (lr)
4. zielone do eksportu/żółte do Ps i zapis w PSD/czerwone out do kosza
4.1 korekta ekspozycji/ cieni / highlights (lr)
4.2 korekta drobnych skaz na skórze (lr)
4.3 zólte eksport 16bit do Ps i retusz => zmiana na zielone
5. eksport (lr)

gadget_zary
10-09-2009, 11:20
1. Skopiowanie z karty do folderów -> rodzaj (raw/jpg) + data
2. Import do LightRooma
3. Selekcja wstępna
4. Wstępna korekcja (ekspozycja/balans bieli/kadrowanie)
5. Selekcja końcowa (do publikacji - reszta do szuflady)
6. Dalsza obróbka w LR
7. Zapis do jpeg do folderów -> rodzaj (raw/jpg) + data
8. Dalsza obróbka wybranych w PS w zależności od widzimisię oraz konieczności
9. Publikacja na www
10. Po kilku dniach format CF'a

mastercheat
16-09-2009, 21:18
co jest waszym zdaniem lepsze do obróbki fotek?
Camera RAW+PS, Czy Lightroom ?
Z lightroomem, nie miałem jeszcze przyjemnoci, a PS w miare ogarniam.

magart
16-09-2009, 22:27
Podstawową zaleta lr do PS jest jego wygodniejsze użycie. Masz na do obrabiania tyle fotek ile chcesz. Natomiast w PS raczej tylko po sztuce.
Z lr masz też bezpośredni eksport do ps.

Nesla
16-09-2009, 22:39
co jest waszym zdaniem lepsze do obróbki fotek?
Camera raw+ps, czy lightroom ?


lr+ps

Mellan
16-09-2009, 22:55
Podstawową zaleta lr do PS jest jego wygodniejsze użycie. Masz na do obrabiania tyle fotek ile chcesz. Natomiast w PS raczej tylko po sztuce.
....

W Ps camera raw można otworzyć jednocześnie i edytować do 200szt. W samym ps za pomocą skryptu automatycznego można zdefiniować obróbkę dowolnej ilości fotografii z zadanym folderze. Mój rekord w tym zakresie to przeskalowanie i zapis 8500 zdjęć.

micles
16-09-2009, 23:01
W LR obróbka globalna + czasami walnę graduated filter (z adjustment brusha nie korzystam). Eksport do TIFF 16bit ProPhoto i korekcja lokalna w PSie. To chyba najlepsza możliwa rozkmina.

magart
16-09-2009, 23:07
Mellan - Nie chciałbym wypróbowywać takiej automatyzacji w camera raw, chociaż komputerek nie jest leciwy ;)
Chociaż ostatnio często wykorzystuję auto przeskalowywanie za pomocą bridge + ps.

Jakoś tak w LR mam całościowy przegląd i w dowolnym momencie można poprawiać lub prosto edytować.

micles
16-09-2009, 23:17
W Ps camera raw można otworzyć jednocześnie i edytować do 200szt. W samym ps za pomocą skryptu automatycznego można zdefiniować obróbkę dowolnej ilości fotografii z zadanym folderze. Mój rekord w tym zakresie to przeskalowanie i zapis 8500 zdjęć.Można również obrabiać w edytorze tekstowym, ale po co się męczyć :D Lightroom to taki masowy Camera Raw z ładnym interface'em i ciekawie rozwiązanym kadrowaniem (i wieloma innymi rozwiązaniami usprawniającymi pracę)

Mellan
16-09-2009, 23:23
W camera raw robisz to samo na ilu fotach chcesz z podglądem każdej z osobna, lub na każdej oddzielnie. Potem możesz efekty zapisać bez eksportu do ps, lub eksportować tylko to co chcesz. Nie mam pojęcia na ile poznałeś Ps, ale mam wrażenie, że nie miałeś wiele okazji.
Bez urazy, ale zarzuty jakie stawiasz Ps są jedyne w swoim rodzaju i nikt w ciągu 2.5 roku jakie jestem na forum takich nie wysuwał.
Nie przeczę, że lightroom nie jest użyteczny, owszem napewno jest. Ale uwierz, że ps ma odrobinę większe możliwości i użyteczność, zarówno w kwestii indywidualnej jak i masowej obróbki.

micles
16-09-2009, 23:27
Jak mi powiesz, że obróbka dużej liczby rawów jest wygodniejsza (mniej wymagająca sprzętowo, szybsza, bardziej funkcjonalna) w PSie niż w LR, to zwracam honor.

Mellan
16-09-2009, 23:31
Hmm, nie wiem na ile wymagający sprzętowo jest lightroom. Używałem wersji 1, potem przeszedłem na cs3, a od jakiegoś czasu jestem na cs4.
Jak mi powiesz, że lightroomem możesz więcej niż ps'em to mój honor zyskasz :)

micles
16-09-2009, 23:36
Kadrowanie jest lepsze, to na pewno (w ACR nie ma chyba podglądu zdjęcia po obrocie, nie ma także siatki 3x3 (mocne punkty się przydają))

Być może nie ma także filtrowania po danych z exifa (ogniskowe, przysłony).
Być może nie ma także sprytnych opcji porównywania zdjęć (zarówno dwóch kolejnych jak i jednego przed obróbką i po)

Dużo używam słów "chyba" bo może gdzieś te magiczne funkcje są zaszyte, pod jakimiś czarodziejskimi skrótami klawiszowymi :P

Mellan
16-09-2009, 23:42
Kadrowanie jest lepsze, to na pewno (w ACR nie ma chyba podglądu zdjęcia po obrocie, nie ma także siatki 3x3 (mocne punkty się przydają))
...

No jak to nie ma ????:shock: klikasz na lupkę w lewym górnym rogu i masz full widok.
Co do siatki 3x3...hmmm, no nie powiesz że trudność zajmuje ci wyobrażenie sobie siatki złotego podziału w wyobrażni.... Potrzebny ci centymetr?

magart
16-09-2009, 23:52
Może inaczej napiszę - lr jest łatwiejszy i przyjemniejszy w użyciu przy masowej obróbce (wywoływaniu) selekcji itd.
Albo jeszcze inaczej - lr to taka fotogaleria z dużymi możliwościami ingerencji w fotografie.

Nikt tu nie umniejsza możliwości PS. Wręcz przeciwnie, ale LR wymyślono dla wygody i ergonomii. To takie wypasione Camera Raw.
Zresztą najczęściej ludziska podają workflowy LR + PS.
Więc w sumie wypadałoby porównywać co lepsze - ACR + PS czy LR + PS. Więc również matematycznie z powyższego wychodzi porównanie camera raw do lightrooma :twisted:. Więc dla mnie zdecydowanie lr :)

mastercheat
17-09-2009, 08:40
ok, no to juz mi sie przejaśnia :)

rozumiem że w LR można obrabiać tez jpg? nie tylko RAW?

czy LR można można z fotkami robić coś więcej niż tylko "wywoływanie" (kadrowanie, expozycje itp)
Czy można np. robić korekcję cery, czy jest jakiś stempel, czy można zmniejszać fotki, wyostrzać, czy ma warstwy :), itp. ?

Nesla
17-09-2009, 08:43
czy LR można można z fotkami robić coś więcej niż tylko "wywoływanie" (kadrowanie, expozycje itp)
Czy można np. robić korekcję cery, czy jest jakiś stempel, czy można zmniejszać fotki, wyostrzać, czy ma warstwy :), itp. ?

kadrowanie, ekspozycja tak
korekta cery - zalezy co masz na mysli (klasyczny retusz z warstwami i filtrami nie, albo raczej - nie wiem)
stempel - tak (ale zalezy od wersji LR)
zmniejszanie - tak
wystrzanie - tak
warstwy - nie

mastercheat
17-09-2009, 09:09
Oj chyba jak się tym nie pobawię to się nie przekonam. Dzięki za wyjaśnienia.

micles
17-09-2009, 10:31
LR jest stworzony do szybkiej obróbki globalnej. Retusz w nim to raczej katorżnicza praca. Od tego jest PS.

Nesla
17-09-2009, 10:49
LR jest stworzony do szybkiej obróbki globalnej. Retusz w nim to raczej katorżnicza praca. Od tego jest PS.

No i do archiwizacji

micles
17-09-2009, 10:58
No i do archiwizacjiFakt. Wolę jeden .lrcat niż miliard .xmp'mów

tomasek
18-09-2009, 23:28
Fakt. Wolę jeden .lrcat niż miliard .xmp'mów

I tu się pojawia problem.

Musiałem włączyć zapis do xmp w Lightroomie, bo się LR sypał po odłączeniu zewnętrznego dysku od laptopa (na zewnętrznym dysku mam 95% zdjęć).

Ktoś jeszcze miał podobny problem?

micles
18-09-2009, 23:43
Ja po obróbce pojedynczego eventu robię "export as catalog" do katalogu z RAWami, po czym wywalam folder z Lightrooma. Archiwizację załatwiam Windowsem. Rzadko kiedy coś szukam po metadanych, keywordach itp, a robię dość dużo zdjęć (jakieś 150 000 w 2 lata)

quail
23-09-2009, 09:36
Musiałem włączyć zapis do xmp w Lightroomie, bo się LR sypał po odłączeniu zewnętrznego dysku od laptopa (na zewnętrznym dysku mam 95% zdjęć).

Ktoś jeszcze miał podobny problem?

To dziwne. Która to wersja LR?
Ja u siebie wszystkie pliki RAW trzymam na zewnętrznym dysku sieciowym (dostęp przez NFS), a tylko katalog LR na wewnętrznym dysku komputera. Nawet jak odepnę sieć, to LR wczytuje katalog i mogę robić wiele operacji w Library (tagowanie itp), tylko w najgorszym przypadku nie można wyświetlić podglądów.

mastercheat
23-09-2009, 15:05
Bawię się od kilku dni tym LR i muszę przyznać że i się spodobał.
Jeszcze jakby troszkę poprawili "spot removal", żeby był szybszy i nie koniecznie tylko kółeczko, to byłby pełen wypas :)
Mam tylko takie małe pytanko o Presteny.
Czy one wprowadzają swoje ustawienia do pliku od zera (zerowych ustawień wszystkich suwaków) czy też biorą pod uwagę to co my wcześniej z suwakami zrobiliśmy ?

banan82
23-09-2009, 15:20
ciekawi mnie ilu uzytkownikow forum wypowiadajacych sie w tym watku kupilo legalnie swoje workflowy :)

mastercheat
23-09-2009, 15:36
ciekawi mnie ilu uzytkownikow forum wypowiadajacych sie w tym watku kupilo legalnie swoje workflowy :)

ja tam testuję wersje testową :)

jeśli poprawią to o czym pisałem to może sie skusze na zakup. Ale powiem szczerze, że jakbym nie popróbował to w życiu bym takiego czegoś nie kupił :)

banan82
23-09-2009, 15:59
no tak, mozna i tak:)

Ja czekam na bibble Pro 5.0 ktory pojawia sie juz od roku (:/) i ma byc rewolucja w programie. Czemu bibble? Bo to chyba jedyny dobry program ktory dziala na 3 platformach sprzetowych a nie tylko na Najlepszej i Najwspanialszej Windzie:)

zuczek
23-09-2009, 17:34
W LR jest taki fajny "Adjustment Brush" i jedna z opcji to "soften skin", a to bardzo przyjemnie wygładza skórę. Poza tym tym pędzlem naprawdę można fajnie rasować zdjęcie, a i jest jeszcze filtr połówkowy :D.

underhand
09-10-2009, 10:02
tak tak filtr polowkowy jest ok ;) delikatnie wstepnie mozna poprawic sobie zdjecie.
Mastercheat z tymi presetami to ostroznie ...presety z gory zdefiniowane sa bez wstepnych wlasnych ustawien ,najlepiej pobawic sie suwakami po ale efekty czesto za bardzo odbiegaja bynajmniej w moim przypadku smaku

dandi
02-12-2009, 16:13
W LR obróbka globalna + czasami walnę graduated filter (z adjustment brusha nie korzystam). Eksport do TIFF 16bit ProPhoto i korekcja lokalna w PSie.

Witam,
Ja mam pytanie wlasnie o korekcje w PSie pod katem glebi kolorow dla formatu TIFF.
Jesli w PSie robie korekcje globalna to lepiej miec TIFF 16bit. OK, to rozumiem.
Pytanie: czy ma sens miec TIFF'y 16bit. przy korekcji lokalnej w PSie.
Chodzi zwyczajnie o optymalizacje workflow'a.
No bo na przyklad mam 30 zdjec gdzie chce steplem w PSie poprawic jakies drobne plamki na twarzy i niebie itp..(na prawde drobna korekcja lokalna)
Wiec nie potrzeba mi 16 bitow na piksel, prawda?
Po co mam generowac trzydziesci 16 bitowych TIFF'ow (duzy rozmiar i dlugi czas konwersji).
Czy w tym przypadku przy zapisie, po korekcji, nie pogorszy mi sie jakosc CALEGO zdjecia(nawet tam gdzie nic nie korygowalem), tylko dlatego ze jest to TIFF 8 bitowy.
Czy komenda SAVE moze zepsuc mi cale zdjecie?

Jakie jest Wasze zdanie?

schabu
02-12-2009, 16:36
ja wole sobie wywołać wszystko w TIFFie 16bit bo zajmuje to mniej czasu niż wybieranie konkretnych zdjęć, które będzie się eksportować do 8bit i drugiej grupy zdjęć do 16bit. po prostu szkoda czasu na selekcje - kolejną zresztą.

micles
02-12-2009, 16:38
Stempel też korzysta z szesnastobitowości obrazu (takie jest moje zdanie :D)

dandi
03-12-2009, 11:11
Zrozumialme wszystko po zrobieniu testu.
Z RAW'a zrobilem 3 pliki (TIFF 16, TIFF8 i JPEG).
Potem w PSie edytowalem poziomy, konkrasy i jasnosc dla kazdego z tych zdjec.
Popatrzalem i porownalem histogramy tych zdjec i wszystko stalo sie jasne :)

Thanks a lot
Daniel

zuczek
31-12-2009, 18:09
Wiecie gdzie można w Polsce kupić Bibble 5 pro ?

2marekm
04-01-2010, 01:10
Zdjęcia architektury i krajobrazów "wrzucam" do DXO. Jako, że posiadam obiektyw 17-85 IS, który ma duże AC, dystorsję beczkową i winietowanie, DXO w kapitalny sposób naprawia te wady. Ponadto posiada doskonałą funkcję "prostowania", której PS może mu pozazdrościć :-P
Pewne funkcje wyłączam, bo są zbędne..
Następnie w TIFFach eksportuję z poziomu DXO do LR, w którym dokonuję pozostałych czynności jak WB, kadrowanie, odszumianie, wyostrzanie itp.
Potem gotowe pliki eksportuję do katalogu na osobnej partycji, która zawiera tylko pliki foto.

dentharg
04-01-2010, 10:18
Wiecie gdzie można w Polsce kupić Bibble 5 pro ?

W Polsce przez Internet można ;)
I tylko tak - kod przysyłają Ci na email: prosto, szybko i sprawnie.