PDA

Zobacz pełną wersję : fotografowanie błyskawic



gonzo44
30-07-2005, 21:38
Własnie nad Krakowem przeszła burza i chcąc uwiecznić jak aniołki robia zdjecia ;-) ustawilem aparat na statywie, zamontowalem kita (18mm), ISO 100, f/16 i ...tu pojawil sie problem jak dobrac czas. Wiec zaczalem tak:
30s - blysnelo i wyszla biala klatka, chyba jeszcze za jasno, a po blysku nie da sie przerwac zdjecia.
bulb - ten sam problem co wczesniej z przepalonym zdjeciem, wiec zaczalem robic po ok 5s. niestety nic nie zlapalem.
W miedzyczasie niebo poszarzalo bardziej wiec f/22, czas 2s (wedlug swiatlomierza) i ciezki palec wali zdjecia seryjne - wyszlo jedno!, ale kiepskie - piorun slabo wyrazny na tle nieba.
Burza przeszla no i zaczalem troche szukac ale jakos malo przydatnych informacji udalo mi sie znalezc na temat trudnej sztuki focenia piorunow. Stad moje pytanie jakie sa Wasze doswiadczenia/techniki w tym temacie?

ps.
ten link juz tu chyba kiedys byl ale warto go przypomniec przy tym temacie:
http://www.imgw.pl/wl/internet/burza/burza.html

gawryl
30-07-2005, 21:52
kiedys czytalem, odnosnie fot. analogowej, ze nastawiasz na bulb i czekasz do 30 sek - jesli nic nie blysnie, to ztarzymujesz, answietlasz druga klatke (ta sie nadaje do kosza). jesli cos blysnelo - masz szcescie i ja wywolujesz! jesli natomiast blysnie Ci w pierszych sekundach, to nie trzymasz dalej do 30sek tylko czekasz kolejne 5 sek i zatrzymujesz ekspozycje. przyznam sie, ze nie praktykowalem tego, ale tam, gdzie to przeczytalem, bylo od licha fajnych fot z pierunami ;) (linku, cholera!!! nie pamietam!)

sfw
30-07-2005, 23:37
Ja też troszkę wczoraj pofociłem aniołowe flashe ... i wyszło całkiem znośnie ponad 50% trafionych :) Ekspozycja po 20 s przy preselekcji czasu. Przysłona wychodziła około 3,5 4. Przedstawiony sample of coz w full rozmiarze wygląda znacznie lepiej :) Generalnie problem pojawia się wtedy gdy na przemian walą bardzo duże i mniejsze błyskawice. Te duże mogą wyjść prześwietlone przy t rzędu tych 20/30s i trzeba się nakombinować w PS-ie.

pzdr

gonzo44
30-07-2005, 23:44
Ekspozycja po 20 s przy preselekcji czasu (...) Generalnie problem pojawia się wtedy gdy na przemian walą bardzo duże i mniejsze błyskawice. Te duże mogą wyjść prześwietlone przy t rzędu tych 20/30s i trzeba się nakombinować w PS-ie.
pzdr
Zdjecie robiles poznym wieczorem, badz w nocy i tu naturalny dlugi czas.
Nie bardzo rozumiem co ma miec czas naswietlania z wielkoscia/jasnoscia blyskawicy? Przeciez nie skrocisz czasu do 1/8000 - a i wtedy blyskawica bylaby za jasna dla matrycy ;-)

sfw
30-07-2005, 23:49
Ano to ma że jeśli jest duża (jasna) to pozostaje na matrycy duża jasna, wypalona "dziura" oczywiście mówię o opcji kiedy robisz z preselekcją czasu a nie np. bulb. Preselekcja czasu ma tę zaletę że w miarę dobrze możesz doświetlić resztę a przy bulb jeśli pojawi się szybko po zwolnienieu migawki to będziesz miał tylko błyskawicę i piękne czarne tło ;)

gawryl
30-07-2005, 23:49
gonzo44, chodzi o to, ze jak cos jest jasnego, swiecacego (blyskawica) to pokazanie tego jako jasna plama na przeswietlonej matrycy (kliszy) nic nie daje. czyli czas 1/8000 sek do bani. true. ale jak potrzymasz ekspozycje dluzej, wyciagniesz TLO, to cos bedzie sie dzialo oprocz tej blyskawicy! i o to (chyba) chodzi !

gonzo44
31-07-2005, 00:44
Generalnie problem pojawia się wtedy gdy na przemian walą bardzo duże i mniejsze błyskawice. Te duże mogą wyjść prześwietlone przy t rzędu tych 20/30s i trzeba się nakombinować w PS-ie.
Mowa tu jest o blyskawicy nie o tle dla blyskawicy, 1/8000s powinna spokojnie wystarczyc do poprawnego naswietlenia.


chodzi o to, ze jak cos jest jasnego, swiecacego (blyskawica) to pokazanie tego jako jasna plama na przeswietlonej matrycy (kliszy) nic nie daje. czyli czas 1/8000 sek do bani.
Przy czasie 1/8000 raczej nie uda Ci sie przeswieltic tla :roll:
Gdyby udalo sie zrobic zdjecie blyskawicy przy czasie 1/8000s watpie zeby efekt byl do bani! Podejzewam ze mozna by dostrzec o wiele wiecej niz to co standardowo widzimy.

Grippen
31-07-2005, 09:14
Gdyby udalo sie zrobic zdjecie blyskawicy przy czasie 1/8000s watpie zeby efekt byl do bani! Podejzewam ze mozna by dostrzec o wiele wiecej niz to co standardowo widzimy.

Taaa... pewnie zobaczylibysmy kosmitow dostajacych sie pod ziemie :) (czyt. tak jak w filmie "Wojna Światów" :))

pozdrawiam :D

gonzo44
31-07-2005, 10:42
Taaa... pewnie zobaczylibysmy kosmitow dostajacych sie pod ziemie :) (czyt. tak jak w filmie "Wojna Światów" :))


Zachecam do obejzenia, powtarzanego do znudzenia na discovery, filmu o blyskawicach. Uzywajac super szybkiej kamery mozna przekonac sie ze blyskawica to nie jest takie proste zjawisko i sklada sie z wielu czesci.

piotr.23
31-07-2005, 12:03
Własnie nad Krakowem przeszła burza i chcąc uwiecznić jak aniołki robia zdjecia ;-) ustawilem aparat na statywie, zamontowalem kita (18mm), ISO 100, f/16 i ...tu pojawil sie problem jak dobrac czas. ....

Burza przeszla no i zaczalem troche szukac ale jakos malo przydatnych informacji udalo mi sie znalezc na temat trudnej sztuki focenia piorunow. Stad moje pytanie jakie sa Wasze doswiadczenia/techniki w tym temacie?


Też się nad tym zastanawiałem. Poprzednią burzę nad Krakowem fociłem tak: ISO 100, obiektyw Flektogon 20mm nastawiony na f 22 i wężyk. Przy takich ustawieniach tło widać w miarę OK przy jakichś 5 minutach naświetlania. Kiedy błysnęło, pobiegłem szybko na balkon i zakończyłem naświetlanie klatki z piorunem. (Okazało się, że po 14 s)

http://tinyurl.com/bz3nb

Obrazek jest sklejony w PS: na spodzie tło, wyżej ciemne zdjęcie z błyskawicą. Odrobina zabawy z opacity.

Pozdr | Piotr

hondeczka
01-08-2005, 14:02
W nocy byla burza. Udalo mi sie z reki zrobic takie zdjecie.

gawryl
01-08-2005, 14:05
W nocy byla burza. Udalo mi sie z reki zrobic takie zdjecie.
niezly fart, ze akurat w kadrze znalazla sie blyskawica. poruszenia zdecydowanie widac w dolnej czesci kadru (okna domow). ale i tak jest niezle :) swoja droga - nie warto bylo wziasc statyw? nie chcialo sie?

hondeczka
01-08-2005, 14:07
nie mam statywu (przykre)

mlody911
06-08-2005, 23:54
Ja zawsze zdjęcia nocne robie ISO 50, f8, Czas 15s.
To tez tak zrobiłem!
A jak wyjdzie kilka jasnych błysków to zasłaniam obiektyw czyms czarnym ;-)

gonzo44
07-08-2005, 00:19
Ja zawsze zdjęcia nocne robie ISO 50, f8, Czas 15s.
Zdjecia nocne to nie problem...
Ale jak zrobic blyskawice w dzien - pytam o udane doswiadczenia.

Polaco
07-08-2005, 09:21
Zdjecia nocne to nie problem...
Ale jak zrobic blyskawice w dzien - pytam o udane doswiadczenia.
W dzien sa male szanse bo czasy masz bardzo krotki, kilka razy probowalem, ale nic z tego nie wyszlo, moze jakby nakrecic jakis filtr ND to by wydluzyl na tyle czas ze daloby sie cos ufocic.

temol
07-08-2005, 10:20
Zdjecia nocne to nie problem...
Ale jak zrobic blyskawice w dzien - pytam o udane doswiadczenia.

Udane ale nie moje doswiadczenia. Jest takie urzadzenie "lightning trigger" (www.lightningtrigger.com). Niestety kosztuje niemalo... Znalazlem w sieci troche zdjec i opisow - wyglada, ze dziala :).
Ja wykonalem sam cos w tym stylu (schemat znaleziony w necie) ale niestety wg mnie nie dziala tak jak powinno. Reaguje tylko na bardzo mocne i bliskie blyski, w dodatku tylko w ciemnosci.

Tomek

gonzo44
07-08-2005, 14:44
Udane ale nie moje doswiadczenia. Jest takie urzadzenie "lightning trigger" (www.lightningtrigger.com). Niestety kosztuje niemalo... Znalazlem w sieci troche zdjec i opisow - wyglada, ze dziala :).
Ja wykonalem sam cos w tym stylu (schemat znaleziony w necie) ale niestety wg mnie nie dziala tak jak powinno. Reaguje tylko na bardzo mocne i bliskie blyski, w dodatku tylko w ciemnosci.

Tomek
Niestety link nie dziala :-(
Moglbys przyblizyc o co chodzi z tym uzadzeniem?

Tomasz Golinski
07-08-2005, 14:45
jakis filtr ND to by wydluzyl na tyle czas ze daloby sie cos ufocic.
ND da ci w tym kontekscie tyle co mocne domkniecie przeslony, czyli czas rzeczywiscie bedzie dlugi ale pioruny beda za ciemne i byc moze niewidoczne.

Silent Planet
07-08-2005, 15:09
Link do lightningtrigger działa, tylko usuń sobie nawias z adresu.
( to zbyt proste, prawda? :wink: )

MarekC
07-08-2005, 15:59
Czy dSLR umożliwiają "naświetlenie" kolejnej klatki na poprzeniej ?? Miałem kilka błyskawic zrobionych tak: pierwsze naśietlenie tła .. kilkanaście sekund, kolejne to chybił-trafił w błyskawicę serią przy czasie 1/125 sekundy czy krótszym. Kilka klisz oczywiście poszło na śmieci...

BTW. Pewnie się mylę, ale czas 1/...ileśtysięczna sekundy trafiając w pełen błysk pioruna, to mistrzostwo..

muflon
07-08-2005, 16:07
Czy dSLR umożliwiają "naświetlenie" kolejnej klatki na poprzeniej ??
Tak, standardowy trik przy fotografowaniu fajerwerków p.t. "zasłoń obiektyw czapką" :)

gonzo44
07-08-2005, 17:06
Czy dSLR umożliwiają "naświetlenie" kolejnej klatki na poprzeniej ??
Niestety ta mozliwosc jest tylko w analogach - na poczatku troche mi tego brakowalo ale od czego jest komp :-)


Link do lightningtrigger działa, tylko usuń sobie nawias z adresu. ( to zbyt proste, prawda? )
tak to zbyt proste bo wyobraz sobie ze akurat pod moja opera ta strona sie nie wyswietla :sad:

gawryl
07-08-2005, 17:15
gonzo44 - nie przejmuj sie, pod Firefoxem tez nie idzie :( to jakas profesjonalna stronka ;)

temol
07-08-2005, 17:41
Niestety link nie dziala :-(
Moglbys przyblizyc o co chodzi z tym uzadzeniem?

"Lightningtrigger`a" podlaczasz do gniaza wezyka spustowego. Urzadzenie reaguje na blyski, nawet w dzien. Cena $329.00
Oto cytat ze strony:
"Extremely sensitive optical flash sensor responds to lightning flashes at distances up to 20 miles (day) and 40 miles (night), flash strobes and infrared (remote control) transmitters
Automatic light level sensing daylight to dark - no manual adjustments
Automatic metering system activation available for many cameras to ensure proper exposure and minimum shutter lag time
MOSFET technology provides 4000V isolation between camera and Lightning Trigger"

T.

FOTOGRAF
27-08-2005, 11:18
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6485.0

Roqfort
27-08-2005, 11:30
Jak jest burzliwa noc, to w zasadzie można nacykać trochę zdjęć bez specjalnego wysiłku... Np. to zrobiłem czasem 1.3 sekundy :))) Moim starym Soniakiem 717 :)

Diodak
27-08-2005, 23:46
Bardzo fajnie wychodzą takie fotki w przyrodzie jak twoja Roqfort, bo blokowiska to mi się trochę znudziły - niewielka sztuka i poświęcenie wychylić nos za okno i walić seriami :mrgreen: - dobrze mają ci co mieszkają na wsi. A ja to mam zawsze pecha... co jest burza to jestem bez aparatu :(, a jak juz mam ze sobą to jest mało błyskawic :razz:. Jeśli mowa o łatwości focena błyskawić to trzeba zauważyć że szerokim kątem to nie problem coś złapać, próbujcie porobić błyskawice przez dłuższe ogniskowe :mrgreen:. Moje ostatnie burzowe fotki:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://lucas02.republika.pl/foto/img_1047_blyskawica.jpg)
1. ISO 200, 12s, f/5.6


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://lucas02.republika.pl/foto/img_1100_blyskawica.jpg)
2. ISO 100, 10s, f/10