PDA

Zobacz pełną wersję : Rozjaśnianie RAW-u przez Photoshop CS2



Nemeo
30-07-2005, 17:22
Mam taki problem, gdy otwieram RAW-y Photoshopem CS2, to on zaczyna automatycznie rozjaśniać mi zdjęcia.
Gdzie to cholerstwo mogę wyłączyć, żeby RAW-y były nienaruszone ?

gietrzy
30-07-2005, 17:45
Gdzie to cholerstwo mogę wyłączyć, żeby RAW-y były nienaruszone ?
Otwórz .cr2->Odznacz wszystkie Auto (brightness, shadows, exposure...)-> z prawej strony (w połowie wysokości ekranu) trójkącik rozwinie różne opcje-> wybierz set as default.

Mniej więcej tak. Nie mam CS2.

Nemeo
30-07-2005, 19:40
Prosiłbym o dokładniejszą wskazówkę, gdyż w PS2 po otwarciu, nie mam żadnych funkcji do odznaczenia po prawej stronie.

gawryl
30-07-2005, 20:36
Prosiłbym o dokładniejszą wskazówkę, gdyż w PS2 po otwarciu, nie mam żadnych funkcji do odznaczenia po prawej stronie.
mojej prawej, czy Twojej? :) bo jak wchodze do kajuty, to ja swoje lozko mam po ...lewej stronie ;)
a wracajac do tematu: proponuje zmienic soft - na Gimp (www.gimp.org) ;) nie rozjasnia ;) nie sciemnia ;) pokazuje co i jak ;)

Nemeo
30-07-2005, 22:48
mojej prawej, czy Twojej?

Jeśli siedzisz przed monitorem to po prawej stronie, a jeśli siedzisz w środku monitora to po lewej.

Softu nie mog zmienić, bo muszę się nauczyć PS CS2.

gawryl
30-07-2005, 22:52
Jeśli siedzisz przed monitorem to po prawej stronie, a jeśli siedzisz w środku monitora to po lewej..
proponuje obejrzec ,,Rejs'' - bedziesz wiedzial, skad moja ironia....;)



Softu nie mog zmienić, bo muszę się nauczyć PS CS2.
musisz ? wspolczuje. a jesli za kase MUSISZ - to spoko, rozumiem ;)

Vitez
31-07-2005, 12:44
Prosiłbym o dokładniejszą wskazówkę, gdyż w PS2 po otwarciu, nie mam żadnych funkcji do odznaczenia po prawej stronie.

Jesli otwierasz RAW (.CR2 ) w PS CS2 to otwiera ci sie osobne okienko - to jest okieko pluginu Adobe Camera RAW. W nim masz mniej wiecej:

u gory - kilka ikonek jak lupa, lapka, pipetki, crop
nizej - obrazek otwarty
nizej - 'Show Workflow Options' - ja to mam zaznaczone, mozna tu wybierac przestrzen kolorow czy glebie (ja mam sRGB i 16bit)

Teraz przenoszac wzrok na prawo masz od gory:
- histogram
- Settings
- kilka zakladek

I na tych zakladkach sie skupimy
W zakladce o nazwie 'Adjust' masz od gory:
White balance
Temperature
Tint
Exposure
Shadows
Brightness
Contrast
Saturation

Ja odznaczylem ptaszki przy Exposure i Brightness, nastepnie przy 'Settings' kliknalem taka strzalke w kolku najbardziej po prawej i klik na 'Save New Camera Raw Defaults' . Dzieki temu Camera Raw nie rozjasnia mi sam na sile (robi to tylko wg histogramu jakimis algorytmami - rzadko skutecznie).

Jesli twoj PS CS2 jakos inaczej otwiera RAWy albo twoje okienko wyglada inaczej niz to pobieznie opisalem u gory (w zakladce Adjust suwaczki z Exposure i Brightness z mozliwoscia zaznaczenia/odznaczenia opcji 'Auto' ) - to skontaktuj sie z pomoca techniczna Adobe bo masz cos nie tak z PSem.

Nemeo
31-07-2005, 12:56
Już sobie poradziłem, WIELKIE dzięki Vitez.

Dorn
31-07-2005, 16:04
Ja odznaczylem ptaszki przy Exposure i Brightness, nastepnie przy 'Settings' kliknalem taka strzalke w kolku najbardziej po prawej i klik na 'Save New Camera Raw Defaults' .

Shadows i Contrast zostawiasz na auto? czy potem jeszcze zmieniasz?
Jaką wartość Resolution pixels/inch lub cm masz wpisaną?

PS.
Jak bym chciał dać do zrobienia na papier zdjęcie wielkości A4 to jaką wielkość powinien mieć obrazek? Czy 2048 by 3072 wystarczy czy powinien być większy?

zając
31-07-2005, 16:25
Nie wiem, czy mi sie wydaje czy Photoshop cofa sie w rozwoju? Moze i pojawiaja sie nowe możliwości, ale stare albo znikaja, albo ja jestem ślepy. Taki Photoshop 7.0 wydawał mi się lepszy, a Paint Shop Pro 9.0 jeszcze lepszy (oczywiscie nie mówie o zastosowaniu tylko pod kątem aparatu cyfrowego, ale ogólnie). Może troche to nie na temat ale jestem ciekaw waszych opinii. A tak w ogóle to witam na forum, to mój pierwszy post :)

DoMiNiQuE
31-07-2005, 16:37
Taki Photoshop 7.0 wydawał mi się lepszy

A czego Twoim zdaniem brakuje w CSach w stosunku do 7.0?

zając
31-07-2005, 16:55
Hmm, a n.p. jak zmienić ilość kolorów? (8bit, 16bit itp). Albo jak ustawić sepie? Nie mówie że sie nie da, ale ja nie znalazłem tych opcji, przynajmniej nigdzie na wierzchu, a w takim PSP są.

Vitez
31-07-2005, 21:27
Shadows i Contrast zostawiasz na auto? czy potem jeszcze zmieniasz?

Zostawiam, PS niewiele je zmienia a i sam ten parametr w Adobe RAW niewiele daje. O wiele wiecej daje pozniejsza obrobka Curve i Shadow/Highlight w samym PS.


Jaką wartość Resolution pixels/inch lub cm masz wpisaną?

Domyslna. Ta wartosc ma znaczenie dopiero przy przygotowaniu plikow do druku a wtedy kazdy plik osobno przygotowuje z odpowiednimi wartosciami - nie ma znaczenia czy ustawie to w czasie konwersji RAW czy pozniej.



PS.
Jak bym chciał dać do zrobienia na papier zdjęcie wielkości A4 to jaką wielkość powinien mieć obrazek? Czy 2048 by 3072 wystarczy czy powinien być większy?

Najlepiej spytac w labie - jakiej wielkosci zdjecia, w jakiej rozdzielczosci wymagaja do jakiego rozmiaru.

A poza tym:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w
http://www.cyfrowka.com/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=17
http://www.fotogenia.info/index.php?text=artykul&id=0020


Hmm, a n.p. jak zmienić ilość kolorów? (8bit, 16bit itp). Albo jak ustawić sepie? Nie mówie że sie nie da, ale ja nie znalazłem tych opcji, przynajmniej nigdzie na wierzchu, a w takim PSP są.

A gdzie miales zmiane ilosci kolorow w PS 7? A gdzie w PS 7 miales sepie?

Zmiana kolorow w CS2:
Image -> Mode -> wybierasz na dole 8bits/channel albo 16bits/channel

Sepia:
wszelkie automaty do Sepii sa do d... chyba ze ktos jest mocno przyzwyczajony do kompaktowej automatyzacji :( .
W zaleznosci od zawartosci zdjecia mozemy chciec inna kolorystyke Sepii - mniej lub bardziej zolta/czerwona/brazowa, ciemniejsza, jasniejsza, kontrastowa albo i nie.
Inaczej sie robi Sepie dla portretu dziewczyny, inaczej dla starszych ludzi, inaczej dla scenki jesiennej, inaczej dla klimatu futurystyczno-fabrycznego.
Po prostu - zabawa suwakami na warstwach i robienie Sepii taka jaka Ci sie podoba a nie automatycznym algorytmom co wala kazde zdjecie na jedna modle.
Ja korzystam z tego tutorialka ktorego kiedys w googlu znalazlem:
http://www.myjanee.com/tuts/sepia/sepia.htm

zając
01-08-2005, 16:14
A tam, już nie pamiętam w jakim to był o programie, chyba w psp, można było ustawiać sepie taką jaką się chciało. No mniejsza z tym. A zmiana ilości kolorów to nie tylko 32/16/8 bitów, ale np ograniczenie liczby kolorów np do 3. Może w fotografi to jest kompletnie nieużyteczne (chociaż gdyby sie tak pobawić ograniczaniem ilości koloró, to można czasem zrobić coś ciekawego), mi jednak czasem sie przydawało. Generalnie ps jest troche ciężkawy w użyciu. No i za ps trzeba cieżko płacić, a psp jest w pełni funkcjonalny za darmo przez 30 dni :) Ok, już więcej sie nie czepiam, bo nie na temat jest.

Vitez
02-08-2005, 07:40
A zmiana ilości kolorów to nie tylko 32/16/8 bitów, ale np ograniczenie liczby kolorów np do 3. Może w fotografi to jest kompletnie nieużyteczne (chociaż gdyby sie tak pobawić ograniczaniem ilości koloró, to można czasem zrobić coś ciekawego), mi jednak czasem sie przydawało.

A z tym to musisz isc na jakies forum grafikow a nie fotografow... ja np nie mam pojecia o jakiej funkcji mowisz :roll: .


Generalnie ps jest troche ciężkawy w użyciu.

Nikt nigdy nie twierdzil inaczej 8) . Do niektorych rzeczy PS to jak armata na komara.


No i za ps trzeba cieżko płacić, a psp jest w pełni funkcjonalny za darmo przez 30 dni :)

Trial PS CS albo CS2 rowniez jest darmowy a w pelni funkcjonalny przez 30 dni :roll: .

Na rynku oprogramowania jest podobnie jak z fotografia - placisz glownie za marke oraz jakosc wykonania (algorytmow).
Ja widze roznice w jakosci przetwarzania przez IrfanView, ACDSee a PS (np resize czy sharpen) i... dlatego wole PSa.

gietrzy
02-08-2005, 08:55
A tam, już nie pamiętam w jakim to był o programie, chyba w psp, można było ustawiać sepie taką jaką się chciało.
Pamiętam tą funkcję jeszcze w PS ver. 4 Szukaj w helpie "duotone/s"

No mniejsza z tym. A zmiana ilości kolorów to nie tylko 32/16/8 bitów, ale np ograniczenie liczby kolorów np do 3.
Photoshop z wersji na wersję ewoluuje. W obecnej wersji to już pakiet programów, jednym z nich jest ImageReady gdzie (niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę) znajduje się w/w funkcja. Potrzebna bardziej www grafikom niż fotografom.

jacab1
12-08-2005, 09:26
Wywołuję RAWy w CS2... pytanie brzmi...
Jak wyostrzać RAWa aby nie przeostrzyc z jakim parametrem... chodzi mi o odbitki w labie- coby nie było kaszany.
pozdr jaca

mirhon
12-08-2005, 10:30
Nie polecam wyostrzania w Camere RAW (CS2). Ustaw opcje wyostrzania tylko podglądu (w Camera RAW) żeby mieć pojęcie czego można spodziewać się po zdjęciu.
A więc tak:
1. Otwierasz Raw
2. Korekta balansu bieli
3. Korekta ekspozycji - trzymaj wciśnięty alt gdy poruszasz suwakiem - widzisz wtedy jaki kanał przepalasz
4. Ewentualna korekta cieni - alt pozwala widzieć gdzie przycinasz cienie.
6. tonacje regulujesz poprzez Brightnes i Contrast
obydwa działają liniowo zatem są mniej destrukcyjne niż ich odpowiedniki w PS.
7. Otwierasz w PS i TUTAJ dopiero bawisz się w ostrość.

Polecam Smart Sharpen na początek i jedna ogólna uwaga jeśli chcesz drukować to po wyostrzeniu sprawdź jak fotka wygląda po zmniejszeniu rozmiaru (do wydruku). Często drobne detale które świetnie widać w orginalnym rozmiarze po zmniejszeniu zdjęcia dają taki "cukierkowy" wygląd np. włosy. Generalnie nie należy przesadzać.
Ja używam:
Zaraz po otwarciu RAW w PS (po Camera RAW) "Nick Sharpener Pro Raw Presharpening" i często na tym poprzestaje. Czasem po zrobieni wszystkich poprawek w PS i po przeskalowaniu robię jeszcze wyostrzanie używając
PhotoKit Sharpenener'a. Obydwa pluginy są super.

jacab1
12-08-2005, 10:39
mirhon ... cholernie to skomplikowane...poprubuję... przetestuje...tylko poszukam w sieci tych pluginów. pozdr jaca

mirhon
12-08-2005, 10:43
...tylko poszukam w sieci tych pluginów. pozdr jaca

Polecam ruskie strony ;-) , jakieś dema są chyba dostępne ale z tego co pamiętam są dość ograniczone między innymi działają tylko na 8 bitach.