PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy przy pracy z lampą



Goomis
06-04-2009, 12:53
Hej!
Piszę tutaj bo w sumie problem może być banalny :-P
Otóż ostatnio moja lampa mnie delikatnie mówiąc wkurza...
Ogólnie prześwietla zdjęcia. Najpierw było to widoczne w sumie tylko przy przekadrowywaniu. Ale teraz każda fota jest prześwietlana. Nawet wybierając inne punkty AF i jak nie przekadrowuję to foty są prześwietlone. Pcham lampę do -2/3 albo czasem nawet -1 co w sumie czasem coś daje czasem nie... Nawet staram się nie mierzyć w ciemne punkty tylko te jaśniejsze ale to nic nie daje i tak. Z lampą pracuję tylko na M. Pomiar światła centralny ważony - może to tu tkwi problem?? Ogólnie to wygląda tak jakby lampa na siłę chciała rozjaśnić wszelkie cienie ze zdjęcia nawet te najgłębsze i najdalsze bez zwracania uwagi na przepalenia. Wydaje mi się to dziwne bo czytając posty kuchatka o e-ttl 2 to nie powinno być takich rzeczy - nawet przy przekadrowywaniu... Jest to też o tyle dziwne, że używam sto-fena, który powinien też zabierać trochę światła raczej, głównie palnik na 45st. żeby nie świecić centralnie. Ogólnie staram się aby aparat pokazywał nie więcej niż -1 1/3 albo -1 2/3 przy pomiarze ekspozycji żeby też mocno nie świecić. Nie wiem co jest grane i generalnie ten stan rzeczy mnie zaczyna denerwować...
Ktoś ma podobny problem albo wie co jest nie tak bądź co ja robię nie tak(pewnie to i tak moja wina :-D)??
Dzięki za odpowiedzi!

tpop
06-04-2009, 13:16
Nic tak nie rozwiewa watpliwosci jak przykladowe zdjecie z pelnym exifem. Wrzuc cos.

ElSor
06-04-2009, 13:29
Moze jest ustawione za duze ISO i lampa nie umie oslabic mocy odpowiednio...
a moze w 40D jest tez funkcja w ustwawieniach Cn taka jak pomiar blysku: matrycowy i usredniony (matrycowy jest zazwyczaj lepszy i nie przeswietla zdjec)
Ale lepiej pokazac jakiegos sampelka z EXIFem i bedzie latwiej zdiagnozowac problem

donald7000
06-04-2009, 13:40
Napisałeś że pracujesz w trybie M, rozumiem ,ze tego tryby używasz w puszce a w lampie E-TTL?
Jeśli tak, to wyczyść styki lampy i stopki.

Loome
06-04-2009, 14:59
i zdejmij stofen.

Mikey
06-04-2009, 16:55
Wstaw zdjęcie szarej karty 18%.

Goomis
06-04-2009, 18:07
Napisałeś że pracujesz w trybie M, rozumiem ,ze tego tryby używasz w puszce a w lampie E-TTL?
Jeśli tak, to wyczyść styki lampy i stopki.
Tak oczywiście M w puszce, a lampa na automacie czyli e-ttl. Spróbuje przeczyścić...
Co do sampli to na nie mam tu na tym kompie konkretnych i sprzętu przy sobie też nie mam w Poznaniu żeby coś pstryknąć na szybko więc sorki - sampli nie będzie :/
Co do zdjęcia szrej karty to go nie wrzucę bo takową nie dysponuję :-P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Moze jest ustawione za duze ISO i lampa nie umie oslabic mocy odpowiednio...
a moze w 40D jest tez funkcja w ustwawieniach Cn taka jak pomiar blysku: matrycowy i usredniony (matrycowy jest zazwyczaj lepszy i nie przeswietla zdjec)
Ale lepiej pokazac jakiegos sampelka z EXIFem i bedzie latwiej zdiagnozowac problem

To jest bez sensu wg. mnie. Lampa na automacie może błyskać z taką mocą jak chce - powinno byc tyle ile jest potrzebne do zrobienia prawidłowej expozycji.
No jest mam ustawione tak jak powinno być pod e-ttla na pewno. To wiem bo o tym pisał kuchatek swego czasu i to mam dobrze.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

i zdejmij stofen.

A co to ma do rzeczy? sto-fen nie bierze udziału w żaden sposób w pomiarze expozycjii. Jedyne co to zabiera światło na wyjściu z lampy... No ale to powinno jak już niedoświetlać a nie prześwietlać.

Loome
06-04-2009, 18:56
A co to ma do rzeczy? sto-fen nie bierze udziału w żaden sposób w pomiarze expozycjii. Jedyne co to zabiera światło na wyjściu z lampy... No ale to powinno jak już niedoświetlać a nie prześwietlać.

tez tak myslalem, poki nie sprobowalem portretu z uzyciem stofena. Swiatlo ktore mialo doswietlac tylko cienie szło zbyt mocno do przodu i przeswietlal mi zdjecie, nie jakos strasznie ale jednak :)

donald7000
06-04-2009, 22:14
Do "portretu", jeśli już używasz stefana (oryginalnego) to na 45 stopni i przy założeniu że robisz w domu przy żarówce ok 60-100 wat na suficie, ISO 400, t=1/50 f=5,6 to lampę trzeba przegonić co najmniej na +2/3EV, bo przy +1EV będzie przepał na większej części kadru.
Jeśli po czyszczeniu będzie podobnie to masz coś nie tak jak trzeba.
Ja miałem podobne problemy przy gównianym kablu między puszką a lampą. Generalnie brak komunikacji.