PDA

Zobacz pełną wersję : "Brudny" wizjer Canon 40d



enki50
05-04-2009, 12:25
Witam,
Mam problem od wczoraj z Canon 40d. Na górnej krawędzi wizjera pojawiła się nierówna, jakby zabrudzona,rozmazana krawędź. Widoczna jest przy włączonej i wyłączonej elektronice. Zmiana obiektów nie usuwa objawu. Widoczna jest też w wizjerze gdy nie jest zapiętny żaden obiektyw.
Zdjęcie wychodzą dobrze. Mogę prosić o sugestię czym to może być spowodowane?

szymura
05-04-2009, 12:34
ja mam podobny problem, dostał mi się jakiś pyłek, nie widać go na zdjęciach, lecz widać jak patrzę się w wizjer. przedmuchałem wszystko i nic.

krzysztofr
05-04-2009, 12:38
Brudne lustro/matówka.
Najprościej podmuchać gruszką, powinno zejść.

enki50
05-04-2009, 12:41
To nie jest pyłek, cała górna krawędź wizjera jest zamazana.Intenswnie ciemna przy brzegu rozjaśniająca się ku centrum kadru.
Dmuchanie nic nie dało.

janmar
05-04-2009, 15:13
To nie jest pyłek, cała górna krawędź wizjera jest zamazana.Intenswnie ciemna przy brzegu rozjaśniająca się ku centrum kadru.
Dmuchanie nic nie dało.

Jedno z trzech.Lustro,matówka ,pryzmat pod matówką.Prawdopodobieństwo wynikające z podanego wyglądu plamy w kolejności jw.Może przy wymianie szkła dotknieto lustra?Cudów nie ma, to musi dać się zobaczyć przy oględzinach.

Kronos
05-04-2009, 15:18
Brudne lustro/matówka.
Najprościej podmuchać gruszką, powinno zejść.

Może być też coś na pryzmacie, albo dalej na soczewkach wizjera - jest ich kilka. Jeżeli obraz tego "czegoś" jest mocno rozmazany to należny szukać jak najbliżej oka. Jednak jeśli nie ma to wpływu na zdjęcia i komfort pracy to ja bym zbagatelizował. Canon 40D ma już wymienne matówki? Jak tak to może warto pożyczyć i spróbować.

irekaro
05-04-2009, 18:11
może rzęsy :?:

enki50
05-04-2009, 20:53
może rzęsy :?:
No cóż, bez kometarza.
A tak na poważnie żadne standardowe zabiegi nie usunęły problemu, wymiwna matówki, przedmówchanie lustra i pryzmatu. W duzy powiększeniu przy sper oświetleniu tez żadnych pyłków brudu nie widać.

mieszko_1vp
05-04-2009, 22:04
No cóż, bez kometarza.


zdziwił byś się-właśnie rzęsy sa przyczyną zabrudzeń-jak dasz diewczynie do kuknięcia to pomaże-więc nie śmiej sie jak nie wiesz do końca ;p

Kronos
06-04-2009, 09:34
zdziwił byś się-właśnie rzęsy sa przyczyną zabrudzeń-jak dasz diewczynie do kuknięcia to pomaże-więc nie śmiej sie jak nie wiesz do końca ;p

Wątpię, a przynajmniej nigdy z czymś takim się nie spotkałem (no może sama muszla oczna). Poza tym to musiała by być duża ilość tuszu i była by widoczna. To taka sama zasada jak w wizjerze w drzwiach, jest brudny z obu stron, nikt go nie czyści w środku i tak wszystko widać - oko ogniskuje gdzie indziej, dalej. Tak więc wątpię, no ale mogę się mylić, osobiście lubię chodzić w jasnych ubraniach więc inwestuje narzeczonej w "waterproof equipment :-D" i problem brudnej muszli jakby mnie nie dotyczy.

Wracając jednak do właściwego tematu. Jeżeli sprawdził Pan lustro, matówkę i spód pryzmatu to ciężko jest cokolwiek poradzić. Nie koniecznie musi to być paproch czy coś co "bezdotykowo" da się usunąć, może to być jakaś plama której nie będzie widać a pokazuje się dopiero w wizjerze. Takie ustrojstwa jest cholernie ciężko zlokalizować (jak są małe). Wyeliminował Pan matówkę (po wymianie to samo), poprzedza ona pryzmat więc nie widzę możliwości aby jakiś smar z lustra dostał się tam - tak więc lustro zostaje może warto przyjrzeć się jeszcze raz.

Jago
07-04-2009, 09:28
ja mam podobny problem, dostał mi się jakiś pyłek, nie widać go na zdjęciach, lecz widać jak patrzę się w wizjer. przedmuchałem wszystko i nic.

Miałem także podobny problem - z uwagi na fakt, że nie było go widać na zdjęciach, to się nim w ogóle nie przejmowałem. Jednak przy każdej zmianie obiektywu zawzięcie dmuchałem gruszką i za którymś razem pyłek znikł. Wniosek z tego taki, że regularne "dmuchanko" i w takim przypadku jest wskazane :!:

kizior
08-04-2009, 11:54
a jak na live view?? podejrzewam coś z matówką

robinq
08-04-2009, 12:07
ja miałem coś takiego z moim 40D. Fabrycznie był paproch pomiędzy matówką a wizjerem, oddałem przez sprzedawcę na 2 dni na żytnią i problem znikł... w sumie to bardziej estetyczny problem niż techniczny i powiem, że serwis sobie bardzo dobrze poradził

enki50
10-04-2009, 16:27
No doszedłem do tego co widać w wizjerze na jego górnej krawędzi!!! Nie są paprochy czy brudy na matówce, lustrze ani pryzmacie. Widać jest odbity w lustrze fragment filcu czy gąbki, o którą opiera się lustro w trakcie podnoszenia (na otwieranej ramce w której znajduje się matówka) A teraz kolejny problem, czy przesunęło sie lustro czy odkleja filc?

enki50
11-04-2009, 15:55
To juz pewne odkleił się filc!!!

sebcio80
17-04-2009, 00:42
enki50 czyzbys wczoraj (czwartek) gościł na Żytniej? :-)

zuch
17-04-2009, 02:25
Witam
Miałem podobny problemik
wystarczyło palcem ponownie docisnąć gąbkę i problem znikł i już ze 6 miesięcy jest spokój :)
pozdrawiam

enki50
17-04-2009, 17:57
enki50 czyzbys wczoraj (czwartek) gościł na Żytniej? :-)
Nie ja osobiście, pewnie widziałeś mojego syna. Pozdrawiam

sebcio80
17-04-2009, 18:39
aaa, rozumiem, akurat w tym samym czasie nas obslugiwano, nawet mialem zagadac (bylem pewny ze to Ty) ale zajety bylem klutnia z obsluga ;-)

Jago
19-04-2009, 17:43
aaa, rozumiem, akurat w tym samym czasie nas obslugiwano, nawet mialem zagadac (bylem pewny ze to Ty) ale zajety bylem klutnia z obsluga ;-)

Od rozmów typu, jak ta w sprawie klutni z obsluga masz prywatne wiadomości albo komunikatory gdyby ewentualnie PM Tobie nie wystarczało :!: