PDA

Zobacz pełną wersję : architektura, wnętrza, cmentarze - ekonomicznie



Aloes
03-04-2009, 20:15
Witajcie,

Sprawa wygląda tak.

Mam: 40D, Canon 17-85 IS USM, Sigma 70-300 APO DG Makro, na dniach statyw i monopod (bo stary statyw zdechł był) wężyk, plany na trochę Cokina i blend. Miałam też już wielkie plany, jakie szkła kupić i dlaczego - chciałam Sigmę 105 Macro i Sigmę 10-20 - ale zmodyfikowałam je po podwyżkach; teraz widzę, że nie ostatni raz zmodyfikowałam.

Mam szansę na fuchę latem. Fucha polegałaby na robieniu zdjęć cmentarzy, domów i miasteczek, a także wnętrz, ale nie przesadnie dużo. W tej sytuacji będę musiała zmienić plany sprzętowe i po prostu nie bardzo wiem jak.

1. Mam bardzo napięty budżet, mogę na to przeznaczyć 3-3,5 tysiąca. Opcja "dozbieraj" nie wchodzi w grę, ta liczba jest już przy założeniu, że wiosną warto schudnąć. ;)
2. Chętnie bym wymieniła kita na coś, bo aberracje zaszły mi za skórę. Chciałam wymienić na Sigmę 17-70, teraz nie wiem...
3. Dla siebie robię głównie krajobrazy i przyrodę - chciałabym, żeby nowe szkła przydały mi się i do tego.

Poradźcie mi, bo nie wiem, czy dobrze myślę.
1. Opchnąć kita. Kupić: Sigmę 10-20, Sigmę 17-70, lampę (jaką?), odpuścić Macro (chlip - a może z kasy za fuchę? ;)) i żyć z dającą się w sumie znieść Sigmą 70-300?
2. ... zawodzi mnie fantazja. Do architektury sugeruje się zwykle 17-40, ale bardzo brakowałoby mi długiego końca kita...

Poradźcie. :) (I trzymajcie kciuki za fuchę - pierwszy raz widzę szansę, że ktoś zapłaci mi za coś, co lubię.)

gwozdzt
03-04-2009, 20:51
zostawić 17-85, likwidować aberracje (i inne paskudztwa) na etapie konwersji RAW,
nie obkupywać się Sigmami, dokupić Canon 10-22.

terminator
03-04-2009, 21:40
Popieram. C10-22 to świetne szkło. Zakochałem się w nim, jeszcze zanim je kupiłem:-). To jest ok. 2kPLN. Za resztę jakąś stałkę z dobrym światłem, np. 50 1.4

Jago
04-04-2009, 20:04
zostawić 17-85, likwidować aberracje (i inne paskudztwa) na etapie konwersji RAW,
nie obkupywać się Sigmami, dokupić Canon 10-22.

Słuszna rada. W Twoim przypadku zasadnym jest uzupełnienie dolnego zakresu ogniskowych. Najlepszym wyborem będzie Canon 10-22 - jeśli jesteś ograniczony finansowo, to Sigma 10-20. No i jeśli będziesz robić sporo wnętrz, to lampa też byłaby zasadna.


.....Za resztę jakąś stałkę z dobrym światłem, np. 50 1.4

Ja bym zamiast stałki proponował lampę.

terminator
04-04-2009, 20:21
Ja bym zamiast stałki proponował lampę.

Słusznie. Nie pomyślałem o lampie:-|, bo mi się wydało oczywiste i stwierdziłem, że na pewno ma.

Aloes
05-04-2009, 10:50
Napisałam od razu, że nie mam. :) Do tej pory przy moich ukochanych krajobrazach i zwierzętach jakoś się bez niej obywałam. Nosiłam się z zamiarem kupna od dawna, ale wiem, że czas przejść od "noszenia się" do kupowania.

Namieszaliście mi z tym C 10-22; w kontekście szerokiego kąta myślałam o Sigmie 10-20, robiłam nią zdjęcia kiedyś i polubiłam to szkło. Ale skoro jest między nimi taka różnica...

No nic, dzięki za rady; pokombinuję, czy da się zmieścić w budżecie Canona i lampę.

PS. Nie żeby to miało jakiś wpływ na szkła, ale "ograniczona finansowo", jestem kobietą. :)

Jago
05-04-2009, 11:06
PS. Nie żeby to miało jakiś wpływ na szkła, ale "ograniczona finansowo", jestem kobietą. :)

Rzeczywiście - kobieta :grin: ....... :arrow: ....... Przepraszam za moją pomyłkę :oops: Pozdrawiam.

sirlukas
06-04-2009, 16:36
PS. Nie żeby to miało jakiś wpływ na szkła, ale "ograniczona finansowo", jestem kobietą. :)
Trzy pary butów mniej i jest 10-22 ;)

zbyszekjan
06-04-2009, 17:04
Witajcie,
1. Mam bardzo napięty budżet, mogę na to przeznaczyć 3-3,5 tysiąca. Opcja "dozbieraj" nie wchodzi w grę, ta liczba jest już przy założeniu, że wiosną warto schudnąć. ;)


C 10-22 to świetne szkło ale jego cena to w chwili obecnej prawie cały budżet:(

Aloes
06-04-2009, 21:57
Trzy pary butów mniej i jest 10-22 ;)

Sirlucas, mówisz to do osoby, która, gdy sytuacja zmusza ją do udania się do po buty, przelicza je sobie na książki i niezmiennie dochodzi do wniosku, że każde buty da się zastąpić traperkami. :) Nie wszystkie kobiety przeliczają świat na buty, serio.

Anyway, dzięki wszystkim za pomoc. Zobaczę, czy różnica między tymi szkłami jest aż tak duża i może pomyślę o kredycie.

robgr85
07-04-2009, 00:00
Anyway, dzięki wszystkim za pomoc. Zobaczę, czy różnica między tymi szkłami jest aż tak duża i może pomyślę o kredycie.

Kredyt bierz jak już będziesz miała podpisaną umowę na wykonanie zlecenia /(umowę o pracę?). Najgorsza sprawa to władować się w jakiś kredyt, gdy kilka dni później może okazać się że ktoś inny jednak dostał to zlecenie...

Pozdrawiam,