PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka "Techniczna" książka o fotografii cyfrowej?



riDER
31-03-2009, 22:07
Witam,
W zwiazku z tym iz od zawsze interesowalem sie fotografia przy wyborze tematu mojej pracy licencjackiej rzecza oczywista dla mnie było wybranie spośród stosu tematów jednego konkretnego o tajemniczej nazwie "fotografia cyfrowa" ;-)

I tu sie pojawia problem.
Zdarzylem juz nabyc takie pozycje ksiazkowe jak:

Harold Davis - fotografia cyfrowa
Ben Long - Fotografia Cyfrowa
Jerzy Fedak - Fotografia cyfrowa od A do Z

Jednak po powierzchownym obejrzeniu zawarosci stwierdzam, ze jest tam mało szczegółów dotyczacych tego "jak to działa?". Szczególnie brak mi solidnych wyjaśnień zagadnień m.in o matrycy CCD, CMOS, Kompresji plików, RAWów, Dokladnego opisu przetwarzania obrazu cyfrowego itp. Czyli to co jest bardziej "technicznego" a nie praktycznego. Zauwazylem patrząc po ksiazkach np na allegro, ze sa to ksiazki głownie dla "poczatkujach" (nawet znalazlem cos w stylu "fotografia cyfrowa dla seniorow" huehue), a wiec z grubsza cel tych ksiazek jest jeden - jak uchwycic aparat i zrobic pierwsze. zdjecie. Niestety moja praca nie moze byc poradnikiem tego typu.

Stad moje pytanie, czy znacie ksiązki bardziej techniczne o fotografii cyfrowej niz lekkoteoretyczno-praktyczne, które moga byc dla mnie przydatne przy pisaniu mojej pracy licencjackiej.

Liczę na Waszą pomoc i z Gory dziekuje za informacje.

pozdrawiam
Stefan

piast9
01-04-2009, 10:20
Z jakiej to ma być dziedziny? Elektronika? Informatyka?

dziobolek
01-04-2009, 22:03
Raczej ciężko cokolwiek specjalistycznego na ten techniczny temat znaleźć w księgarniach.

Przypomniał mi się tekst z filmu:

"No i co ty mi możesz powiedzieć, czego w internecie nie znajdę."

Może to zabrzmi głupio, ale myślę że twoim najlepszym "przyjacielem" powinien stać się Google ;)

Pozdrówka!

riDER
02-04-2009, 21:23
Z jakiej to ma być dziedziny? Elektronika? Informatyka?

Informatyka/fizyka.

Co do google... owszem znajde, ale krotkie artykuły - wolalbym jednak jakas ksiezke ktora bardziej zaglebia sie w tajniki "jak działa aparat" :)
Czy wszystkie mowia o tym jak robić zdjęcia? :)

pozdrawiam

Komm
02-04-2009, 21:57
Nie wiem jaki dokadnie jest temat twojej pracy.
Pisałem coś podobnego więc wiem,ze to nie takie proste zadanie znależć dobrą bibliografię.
"Przetwarzanie obrazów w programie Matlab."Zygmunt Wróbel,Robert Koprowski skadinąd moj profesor (bardzo fajny człowiek)
Pozostają ci raczej niestety anglojęzyczne pozycje ksiązkowe.
Ja korzystałem z Ben Long - Fotografia Cyfrowa wydanie III
Próbka tego jest tutaj
ftp://ftp.helion.pl/online/fotoc3/fotoc3-2.pdf
Niestety to takim prostym dziecinnym językiem jest napisane.
Jaki temat pracy?

riDER
03-04-2009, 00:22
tak jak wczesniej pisalem, moj dumny temat pracy brzmi "fotografia cyfrowa" :))

Mikey
04-04-2009, 20:18
Źle szukasz. Nie szukaj w dziale z książkami o fotografii, bo dostaniesz informacje o "utrwalaniu obrazów za pomocą aparatu fotograficznego", czyli nie sposób w jaki działa matryca aparatu, ale raczej instrukcję jak wykorzystać tę matrycę do robienia zdjęć, czyli wszystko będzie omówione bardzo powierzchownie.

Szukaj jakichś pozycji z zakresu fizyki technicznej, działu optoelektroniki. Nie wiem czy znajdziesz dużo po Polsku, ale jeżeli znasz angielski to nie powinno być problemu.

Jeżeli szukasz książek, które są o fotografii to warto jest odwiedzić giełdę fotograficzną w "stodole". Tam czasami można trafić na pierwszym piętrze na jakąś starszą książkę fotograficzną. Nie są zbyt szczegółowe, ale nie jest to lanie wody. Są wzory, schematy i wszystko jest ładnie wytłumaczone, ale o samej fotografii cyfrowej to wąpię, że coś będzie.

piast9
04-04-2009, 22:08
Informatyka/fizyka.
Acha. No to jeśli Twoja uczelnia ma wykupiony dostęp do elektronicznych wersji czasopism to zaszywasz się w pracowni na dzionek, zapuszczasz szukajkę w Elsevierze i masz stosiki artykułów. W tym przyjemne przeglądówki, przynajmniej jeśli chodzi o stronę fizyczno - elektroniczną (moja działka). Pewnie arty informatyczne też się da znaleźć.