PDA

Zobacz pełną wersję : prosze o pomoc w sprawie Canon PowerShot SX10IS



witianiewyk
31-03-2009, 19:40
od miesiaca mam ten aparat i jestem z niego zadowolona, ale mam maly problem jak chce zrobic zdjecie w trybie sekwencji ostrosci ... to robi zdjecia 3 ale wszytskie maja te sama jakosc (ostrosc) w przeciwienstwie do trybu sekwencji naswietlania (tu prawidlowo) robi 3 zdjecia 1- mocno naswietlone, 2- prawidlowo, 3 - przyciemnione...
nie wiem moze cos jest nie tak z tym aparatem, albo jakas jest wlaczona opcja, co nie pozwala zrobic tych zdjec prawidlowo...
czy ktos spotkal sie juz z tym problemem???, moglby kots przetestowac to u siebie, i dac znac z rezultatow testu ?

Slider
31-03-2009, 20:36
jakas jest wlaczona opcja, co nie pozwala zrobic tych zdjec prawidlowo...
czy ktos spotkal sie juz z tym problemem???, moglby kots przetestowac to u siebie, i dac znac z rezultatow testu ?

Hmm.. Szczerze mówiąc nigdy sie nie bawiłem w sekwencje ostrości, bo i po co mi to.. Ale przyjrzałem się tej funkcji szerzej i.. Nie wiem, czy wogole Cię to zainteresuje, bo mam tylko S3IS, ale to ta sama rodzina aparatów..:lol:

Jak zauważyłaś sekwencja naświetlania działa, ale z moich obserwacji wynika, że wtedy i tylko wtedy, gdy nie jedziemy na pełnym manualu i trybach automatycznych.. Sekwenca ostrości (odkryłem to dopiero przed chwilą po 3 latach:lol:) działa tylko w trybie MF. Ma to po prostu za zadanie ustrzec nas od przypadków, kiedy źle nastawimy ostrość (tylko w trybie MF, bo Autofocus się przecież nigdy nie myli..:lol:). Jeśli wejdziesz w funkcję sekwencji ostrości i przycisk SET, ukaże Ci się skala liniowa z trzema punktami. Im większa będzie odległość między tymi punktami, tym większy rozrzut ostrości (co już pewnie zauważyłaś, bawiąc się nświetlaniem), ja przed chwilą testowałem i u mnie działa doskonale..:-)

Pozdrawiam

witianiewyk
01-04-2009, 13:19
dzieki za tak szybka odp. :]
instrukcje pzresczytalam od deski do deski( 300 s) a teks dotyczacy robienia zdjec w trybie sekwencji ostrosci znam na pamiec i wiem gdzie jest mowa o FM (na jkich stronach:P
pisze bo jestem zla :( robie tak jak w instrukcji i nie dziala, a jak to nie dziala to moze byc poczatek awarii aparatu :( i nad tym ubolewam bo nie chce go oddawac do serwisu, bo zejdzie sie 30 dni i jeszcze gorzej uszkodzony wroci :( (z doswiadczenia serwisowalam 2 tel kom. )

Slider
01-04-2009, 16:00
pisze bo jestem zla :( robie tak jak w instrukcji i nie dziala, a jak to nie dziala to moze byc poczatek awarii aparatu :(

Przesadzasz..;-) Co prawda ludzie wysyłali swoje sprzęty z bardziej błahymi problemami niż niedziałająca sekwencja ostrości, ale zwykle aparat wracał i serwis nie mógł nic zrobić, bo wszystko działało jak należy. Po prostu klienci są zbyt wyczuleni na punkcie swojego nabytku i ze wszystkim chcieliby lecieć do serwisu:-) Jeśli tryb MF działa, jak i sekwencja naświetlania, to sekwencja ostrości tez musi działać. U mnie wystarczy ustawić tryb MF, z podręcznego menu wejśc w funkcję sekwencji ostrości i jazda:p Najlepiej to niech się wypowie ktoś, kto ma SX10, bo znowu przyjdzie jakiś gość, który powie, że nie mam sprzętu, a się mądrzę..:lol: Choć nadal nie wiem, po co Ci w zasadzie ta funkcja?;)

Pozdrawiam

PS: Zrób sobie prosty test z bateriami (albo innymi podobnymi przedmiotami: Ustaw sobie kilka baterii na stole, blisko siebie (w takiej ogległosci, żeby wypełniały jak największą część kadru), ale tak, żeby każda była w innej odległości od płaszczyzny ostrości (najlepiej kolejno; po lewej najbliższa, po prawej najdalsza z odległością ok 3cm ) sfotografuj je z poziomu blatu stołu, lub niewiele wyższego (ale koniecznie ze statywu!), ustawiając ostrość na środkową baterię.
Teraz uwaga: żeby najlepiej zauważyć efekty sekwencji ostrości rób zdjęcia na max zoomie i minimalnej przysłonie! Potem możesz wrzucić efekty swojej pracy, zobaczymy, czy faktycznie coś nie bangla8-)

Miłej zabawy!;)

PSII: Oczyiście, żeby nie było nieporozumień; sekwencja ostrości nie polaga na tym, ze jedno zdjęcie będzie ostrzejsze od drugiego, tylko aparat ustawi ostrośc na rózne odległosci od aparatu; mówiąc po naszemu; zrobi jedną fotkę z poprawnie ustawioną ostrością, drugą z FF'em i trzecią z BF'em (kolejnośc nieistotna). Pewnie doskonale o tym wiedziałaś, ale chciałem się ustrzec niedopowiedzeń:wink:

witianiewyk
01-04-2009, 20:01
zrobilam test z bateriami tak jak napisales wyzej :]
oto wynik (dla mnie nie zadawalajacy :( )
http://screeny.pl/109952
http://screeny.pl/109958
http://screeny.pl/109961

Slider
01-04-2009, 20:46
oto wynik (dla mnie nie zadawalajacy :( )

No jak to niezadowalający? Świetny test zrobiłaś!;-) I do tego wszystkie efekty widać jak na dłoni. Cokolwiek chciałabyć teraz powiedzieć, to musze Cię uspokoić, że Twój aparat działa:p Teraz żeby lepiej zauważyć efekty można już tylko zwiększyć interwały pomiedzy płaszczyznami ostrości, oraz zbliżyć do siebie baterie (tak żeby różnica ostrości była bardziej zauważalna).
Jak trochę pobędziesz na forum, to zauważysz tendencję do szczególnej dbałosci o ostrość. Jeśli gdzieś uciekła i nie jest idealnie na bliższym oku modelki, a dalsze nie miesci się w GO, to fota jest do wywalenia:lol: Czasem zahacza to wręcz o pedantyzm, ale bywa pomocne, bo przypomina, że nic nie wolno pozostawiac przypadkowi;)

Pozdrawiam

PS: Może później wrzucę swój teścik, zobaczymy jak wyszło:wink:

witianiewyk
04-04-2009, 11:05
czekam z niecierpliwoscia na tescik :]
pozdrawiam
ps. mam nadzieje ze i ja bede mogla zobaczyc rezultat tego testu :]