PDA

Zobacz pełną wersję : Czym czyścić filtr polaryzacyjny ?



Nemeo
27-07-2005, 17:27
Czym najlepiej czyścić filtr polaryzacyjny ?

Zielony
27-07-2005, 17:46
Czym najlepiej czyścić filtr polaryzacyjny ?

Podejrzewam, że pewnie tymi samymi sposobami co w wątku poniżej...

http://canon-board.info/showthread.php?t=2449&highlight=hoya

Nemeo
27-07-2005, 18:04
Dzięki, źle wpisałem do wyszukiwarki / połknąłem jedną literę / i ta nic nie znalazła.

Polaco
28-07-2005, 07:01
Ale z polarem IMO trzeba bardziej uwazac, w koncu ma on ruchome czesci, jak sie jakis plyn tam dostanie to trudno bedzie to wyczyscic.

Semtex
28-07-2005, 08:11
Nemeo - jak tam polar jaki kupiłeś i jakie efekty i opinie ?. Sam coś muszę kupić więc pytam , dzięki i pozdr

skrzat
28-07-2005, 09:50
Ja wczoraj kupiłem polara B+W MRC na mój nowy 17-40/4L, jutro lecę do Pragi przetestować nowy nabytek :) Zobaczę czy ten polar wart jest swojej ceny. Do 28-135IS dostałem gratis polara Hamy i rzeczywiście z jakością troszkę na bakier :)

Nemeo
28-07-2005, 09:52
Nemeo - jak tam polar jaki kupiłeś i jakie efekty i opinie ?.

Filtr polaryzacyjny B+W serii MRC Slim 77 mm.
Niestety nie zdążyłem go jeszcze wypróbować.

skrzat
28-07-2005, 11:37
Filtr polaryzacyjny B+W serii MRC Slim 77 mm.

To dokładnie taki sam jak ja (też slim :) )
Ja swój w weekend przetestuje.

p13ka
28-07-2005, 12:08
Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać :lol:

To dokładnie taki sam jak ja (też slim :) )
Skrzat, czy dobrze rozumiem, że ten filtr slim jest taki sam jak TY? :lol:
Taka chudzinka z Ciebie? :wink:
Bez urazy ale bardzo zabawnie to zabrzmiało. :lol:

Semtex
28-07-2005, 12:14
To dawajcie chłopaki aaa i jeszcze jedno kupiliście też redukcję z 77mm ( 17-40 l) nie wiem jak 10-22 ?? na np 67 Tamrona ??? jak to działa czy da radę osłonę założyć ?

skrzat
28-07-2005, 13:28
Właśnie w przyszłym tygodniu taką redukcję kupuję (77 filtr --> 67 obiektyw), żeby potestować z 70-200/4L :)

p13ka: polonista z Ciebie ? :) Gruby to nie jestem, ale slim też nie :)

Vitez
28-07-2005, 13:37
Przy polarze 77mm zalozonym przez redukcje na Tamrona (67mm) nie zalozysz dedykowanej oslony przeciwslonecznej do Tamrona.

Przy okazji - 17mm na analogu, filtr UV + polar daje jednak malutka winietke po rogach :? ... czyli przy 10-22 rowniez moze byc podobnie i jednak zalecalbym wersje Slim (jesli sa z gwintem zewnetrznym to nie zaszkodzi) oraz odkrecanie UV przed zakreceniem polara.

Semtex
28-07-2005, 13:46
Skrzat , czytałem gdzieś na forum iż używanie polara do obiektywu 70-200 i więcej znacznie pogarsza jakośc obrazu - więc do tego typu szkła jest niezalecane.Najlepszy efekty daje przy szerokim kącie co prawda czasami jest nierówna polaryzacja ale to przeżyję.

Nemeo
28-07-2005, 13:50
To dawajcie chłopaki aaa i jeszcze jedno kupiliście też redukcję z 77mm

Canon 10-22 to 77 mm, canon 100-400 L to też 77 mm, gorzej z tym moim Tamronem, do niego muszę dokupić jakąś redukcję.
Filtr będę testować dopiero w sobotę.

Vitez
28-07-2005, 14:21
gorzej z tym moim Tamronem, do niego muszę dokupić jakąś redukcję.


Ja wszystkie swoje redukcje kupowalem na www.raysfoto.pl .

Zielony
28-07-2005, 16:12
Nemeo - jak tam polar jaki kupiłeś i jakie efekty i opinie ?. Sam coś muszę kupić więc pytam , dzięki i pozdr

Chopaki to zboczyliście z tematu...
Miało być o czyszczeniu ! W zasadzie wszystko już było...

Przerzućcie ten wątek na inny który już założyłem...
'Polar, tylko na który obiektyw ?'

Tam opiniujcie swoje polary i redukcje to tego...

W każdym badz razie obmyślam zakup chyba jednak 77mm a nie jak do tej pory myślałem 67mm...

Kto wie co się przydarzy...
A tak pozatym to czy WSZYSTKIE L'ki mają 77mm ?

p13ka
28-07-2005, 16:25
A tak pozatym to czy WSZYSTKIE L'ki mają 77mm ?
Nie wszystkie.
EF 180mm f/3.5L Macro USM - 72mm
EF 200mm f/2.8L II USM - 72mm
EF 135mm f/2L USM - 72mm
EF 85mm f/1.2L USM - 72mm
EF 35mm f/1.4L USM - 72mm
TS-E 24mm f/3.5L - 72mm
EF 70-200mm f/4L USM - 67mm

Nemeo
28-07-2005, 16:44
Skrzat , czytałem gdzieś na forum iż używanie polara do obiektywu 70-200 i więcej znacznie pogarsza jakośc obrazu - więc do tego typu szkła jest niezalecane.

Semtex, czy mógłbyś napisać coś więcej na ten temat, bo chciałem używać polara miedzy innymi z canonem 100-400 L.

Semtex
28-07-2005, 17:34
Gdzieś ostatnio przeczytałem iż w obiektywach długoogniskowych w skutek używania polara bardzo spada jakość. Wynikało z tego iż tego typu obiektyw nie bardzo akceptuje cokolwiek co zmienia parametry oświetleniowe.
Nie wiem może ktoś kto ma polara i długie zoomy niech się wypowie czy to prawda ???

Nemeo
28-07-2005, 17:45
Nie wiem może ktoś kto ma polara i długie zoomy niech się wypowie czy to prawda ???

:?: Czy ktoś ze "starych wyjadaczy" mógłby się wypowiedzieć na ten temat ? :?:

Vitez
28-07-2005, 18:27
Ja tam nigdy jeszcze nie mialem potrzeby zakrecenia polara do tele wiec nie wiem jak z jakoscia.

Polara zakrecam albo do nieba albo do odblaskow czyli do szerszych katow.

skrzat
28-07-2005, 19:33
Redukcja kosztuje "grosze" (ok. 19 zł), więc zakupię, a 70-200 czasami będę używał do focenia przedmiotów, które powodują odblaski, więc się przyda. Oczywiste, że przeznaczenie główne jest do 17-40 :)

Semtex
29-07-2005, 09:35
No to po temacie i sami ocenimy jak to jest

Nemeo
29-07-2005, 10:56
No to po temacie i sami ocenimy jak to jest

Założyłem oddzielny wątek, odnośnie tego problemu.

skrzat
04-08-2005, 16:47
Mogę już teraz powiedzieć, że polar B+W czyści się bardzo dobrze mikrofibrą. Przypadkowo dotknąłem dość tłustym paluchem (bo gorąco było w Pradze nimiłosiernie) przy wyjmowaniu z pudełka i po przetarciu kilka razy mikrofibrą ani śladu odcisków. W starej Hamie musiałem się namęczyć trochę zanim takie tłuste plamy usunąłem.
Także polceam B+W. Co do jakości to na 17-40/4L nie zauważyłem spadku jakości z założonym filtrem :)

Dodam jeszcze, że ten dekielek B+W do wersji slim jest do d... Co chwila spada, a jak włożę obiektyw z założonym filtrem i tym dekielkiem do torby to po ponownym wyjęciu dekielek zostaje w torbie. Lekkie dotknięcie dekielka powoduje jego zsunięcie. Trzeba uważać, żeby go nie zgubić.

Zielony
04-08-2005, 16:50
Mogę już teraz powiedzieć, że polar B+W czyści się bardzo dobrze mikrofibrą. Przypadkowo dotknąłem dość tłustym paluchem (bo gorąco było w Pradze nimiłosiernie) przy wyjmowaniu z pudełka i po przetarciu kilka razy mikrofibrą ani śladu odcisków. W starej Hamie musiałem się namęczyć trochę zanim takie tłuste plamy usunąłem.
Także polceam B+W. Co do jakości to na 17-40/4L nie zauważyłem spadku jakości z założonym filtrem :)

A więc wróciłeś wkońcu z tej Pragi :)
Wrzuć gdzieś jakieś the best fotki...z polarem oczywiscie... ;)

skrzat
04-08-2005, 16:59
Z polarem zrobiłem dosłownie kilka zdjęć, bo gdy chciałem go użyć (znaczy się obiekt było godny pstryknięcia), to zachmurzenie było duże i niebo było prawie białe :(
Jeszcze nie zdążyłem pozamieniać rawów na jpgi, ale jak skończę to wrzucę trochę fotek.
Mogę np. wrzucić może mało wartościowe zdjęcie (ale chciałem sprawdzić tego polara) rybek w stawie :)

muflon
04-08-2005, 23:39
Dodam jeszcze, że ten dekielek B+W do wersji slim jest do d... Co chwila spada, a jak włożę obiektyw z założonym filtrem i tym dekielkiem do torby to po ponownym wyjęciu dekielek zostaje w torbie. Lekkie dotknięcie dekielka powoduje jego zsunięcie. Trzeba uważać, żeby go nie zgubić.
To nie tylko problem B+W - z filtrami Slim nie-Pro Hoyi jest to samo :( Już tu się kiedyś wyżalałem na ten temat. Zresztą to było powodem, że przy ostatnim upgrade filtrów nie kupiłem Slima na 17-40 ryzykując kiedyś tam jakieś winietowanie.

A swoją drogą, Hoya jakoś mogła zrobić Slima z gwintem.. czemu B+W nie może?

skrzat
05-08-2005, 08:49
Marumi też w wersji WPC slim ma gwint, a ja musiałem wziąć slima bo normalnej wersji akurat nie było i dostałem w cenie slima.

Vitez
08-08-2005, 23:16
nie kupiłem Slima na 17-40 ryzykując kiedyś tam jakieś winietowanie.

To ci moge podpowiedziec - na fullframe 17mm z dwoma filtrami nie-slim winietuje ale minimalnie. Czy z jednym filtrem - musialbym jeszcze sprobowac jak znowu dorwe analogowego eosa.

Wild
22-09-2005, 20:17
Rozumiem ze na ogniskowej 17 na 17-40 L nalozonej na canona 20D nie bedzie winiety nawet przy normalnym filtrze a nie slim ? Winieta moze byc na kliszy przy analogu.

Wyjezdzam na dosc dlugi czas do afryki. Bedzie slonca na full.
Zastanawialem sie nad polarem Hoya 77.
Ten w wersji pro kosztuje okolo 500 zl (ze nie wspomne o slimie)

Jest sens go brac ? Czy za podobną cene znajde cos lepszego ?

Pozdrawiam

Scaramanga
22-09-2005, 20:59
Wyjezdzam na dosc dlugi czas do afryki. Bedzie slonca na full.
Zastanawialem sie nad polarem Hoya 77.
Ten w wersji pro kosztuje okolo 500 zl (ze nie wspomne o slimie)
Jest sens go brac ? Czy za podobną cene znajde cos lepszego ?


Winiety nie bedzie nawet przy normalnym filtrze.Bez polara bym nie wyjezdzal w ogole.Dobry PL musi kosztowac.Te Hoye mozesz znalezc troche tansza,ale niewiele.Jak poszukasz to pewnie znajdziesz,ale czy lepszego?

Semtex
22-09-2005, 21:36
za 460 kupiłem nowego polara 77 B&W slima z foto-raju - po rekomendacjach wybrałem jego i jestem bardzo zadowolony

Vitez
25-09-2005, 21:22
Rozumiem ze na ogniskowej 17 na 17-40 L nalozonej na canona 20D nie bedzie winiety nawet przy normalnym filtrze a nie slim ?

17mm (= ok 27mm) na 20D + filtr UV + filtr polar nie-slim = brak winiety.
17mm na analogu + sam polar nie-slim = jest winieta.


Jest sens go brac ?

Bez polara nie wyjezdzaj.

mor_feusz
30-04-2008, 18:46
No to odgrzebie stary watek (ale przynajmniej nikt mi nie powie ze nie uzylem wyszukiwarki). Jest tak: kupilem 77mm B+W MRC. Jest to moj 1wszy filtr (nie liczas jakiegos tam gow*****nego UV, ktorego dostalem z aparatem). Oczywiscie na poczatku musialem sie nauczyc o co biega (czyli krecic i sie uczyc jak sie robi z polarem). No niestety pobrudzil sie (przyznam ze sie latwo pobrudzil) teraz mam tluste plamy. Nie wiem - moze mi sie zdaje ze na filtrze jest jakas powloka i "troche boje sie" trzec mikrofobra, a moze cos zdejme. W tym watku troche zboczono z tematu ale moze ktos mi nakopie do ***** i powie - nie boj sie chlopie - czysc. Przyznam ze dotknalem mikrofibra i zie rozmazalo i mam "niebieskie" smugi. Tak ma byc (wiem ze te niebiskie ot od tluszczu - ale dotknalem tam gdzie nie bulo - tylko mikrofibra i tez powstaly - jakbym jakas powloke zdzieral). Moze jestem przewrazliwiony, napewno -przeciez ludzie na calym swiecie maja, czyszcza i jest OK. Tak wiec - mikrofibra i ludwik i para wodna?

Tezet-gdynia
30-04-2008, 18:57
Moze zle kojarze ale jesli sie uzywac mikrofibry to sie nie uzywa detergentow bo niszcza wlokna mikrofibry ;) sama woda ;)

mor_feusz
30-04-2008, 19:02
spoko, znalazlem takie cos http://www.schneiderkreuznach.com/tipps/filter_reinigung_e.htm tak wiec mam sie nie bac
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

spoko, znalazlem takie cos http://www.schneiderkreuznach.com/tipps/filter_reinigung_e.htm tak wiec mam sie nie bac
EDIT:
No to forumowicze. Woda (w postaci pary wodnej z czajnika z wiekszej odleglosci)+ mikrofibra i filtr czysciutki

tomdz
30-04-2008, 22:05
I mikrofibra nie zostawia Ci takich malutkich drobinek kurzu czy też kłaczków? Mam tę szmatkę B+W i nawet ona tak robi. Zgaś światło w pokoju, zostaw tylko włączone małe źródło ostrego światła (np. lampka biurkowa) i spójrz na nie przez filtr pod różnymi kątami. Nie masz na powierzchni filtra pełno takich maleńkich kropek?
Pytam, bo u mnie są one nie do zwalczenia. Mikrofibra przy każdej próbie czyszczenia na chuch czy parę zostawia pełno tego świństwa. Część da się zdmuchnąć, część zostaje solidnie przyczepiona. I samo w sobie by mi to nawet nie przeszkadzało, ale boję się, że mogę przy czyszczeniu zarysować tymi drobinkami powłoki.
Szmatka oczywiście nowa. Mam też inne, w tym Kodaka - wszystkie śmiecą. :(
Będę naprawdę wdzięczny, jak ktoś sprawdzi, czy to normalne zjawisko, czy po prostu to ja absolutnie nie mam do tego drygu...